Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa 6thSun k tomuto seriálu (69)

Deník (1979) (S08E11)

Hm... ()

Koně (1979) (S08E33)

Je třeba zabít Sekala...normalizační verze s koňmi. ()

Potvrzení (1979) (S08E36)

Celkem pozoruhodné, kolik emocí se dá vytřískat na dvacetiminutovém prostoru. (Úžasnej Pavelka!) ()

Dioptrie (1980) (S09E07)

Duo Dudek/Dietl bodovalo v Bakalářích sporadicky, tento příběh patří k jednoznačně nejlepším, zejména díky mistru Cupákovi, jenž svoji roli prožívá, jako by za ni měl dostat Oskara. ()

Spánek (1980) (S09E08)

Spin-off k Vrchní, prchni!, aneb jak to vypadalo, když šel knihovník Vrána na zálety. ()

Detektiv (1980) (S09E11)

Bakalářská povídka na téma: Jak jsem byl žárlivým kriplem. ()

Blondýna (1980) (S09E17)

Většinou nuda, až najednou v závěru nastoupí nejakčnější Bakaláři všech dob! ()

Lavice, moje žena a já (1980) (S09E21)

Nejvíc omračující je na týhle (celkem dobrý, až na nesmyslnej závěr) bakalářský historce zjištění, že Jitka Smutná byla taky někdy hubená. 60% ()

Pleš (1980) (S09E32)

Samotná přítomnost Dany Medřické povyšuje automaticky jakékoli dílo o stupeň výš. Dokonce i nudnou bakalářskou povídku, ve které polovinu času kameraman zabírá pleše starých nepěkných pánů. Na druhou stranu je trochu smutný pohled i na paní Medřickou, a to proto, že v oné době již měla ve tváři nesmazatelně vryty stopy svinské komunistické šikany. ()

Dopis (1980) (S09E35)

Zábavnost příběhu je na dvou hvězdách, třetí přihazuji všem emancipovaným ženám (zde v podání Daniely Kolářové), co se nebojí při balení udělat první krok. Jen houšť! ()

Dveře (1981) (S10E02)

Onehdá se mně zasekly dveře vod hajzlu a ve výsledku to byla nejmíň o hvězdu lepší zábava, než tento paskvil. ()

Kačenka (1981) (S10E07)

Celou dobu jsem se smál, páč jsem si představoval, jak na tuhle crazy-ptákovinu (doslova) koukám zhulenej. A fungovalo to. ()

Ponožky (1981) (S10E18)

Hoře Řehoře. ()

Husa (1981) (S10E38)

Do-jemný jak sviňa!! ()

Vokno (1982) (S11E18)

Není to úplně velká zábava, ale Navrátil mě prostě baví a navíc se zde objevuje mladá verze Babuly z Hospody. ()

Sbírka (1982) (S11E24)

Povídka o chlapíkovi, jehož manželku a milenku nebaví jeho vejce. ()

Žhářka (1982) (S11E29)

Nevím, jestli nebyla chyba na mý straně, protože jsem viděl něco jako tohle: hasiči se na svatbě domluví, že schovají nevěstu. To se odehraje za bílého dne, následuje střih na zábavu, která už je pohlcena tmou, všichni nakárovaný jako vidle a nikdo se víceméně nepozastavuje nad tím, ŽE UŽ NĚKOLIK HODIN NENÍ PŘÍTOMNA NEVĚSTA. Ta v zoufalství zapálí místnost, kde ji schovali, to hasiče sice zalarmuje, ale zase ne tolik, protože v klidu nasednou do auta a rychlostí pět kilometrů za hodinu dojedou k požáru, který se přitom odehrává jen o kousek dál (nevěsta slyší z místnosti hudbu ze zábavy). Nevěsta jen náhodou neuhoří, ale asi musí být omámená kouřem, protože manžela nesrazí několika nasranými direkty k zemi. Nakonec si všichni vesele zasmějí. Tak tenhle nesmysl jsem viděl, ale to není možný, že by někdo takovou kravinu natočil, takže je asi fakt chyba na mý straně. ()

Báseň (1983) (S12E19)

Jak svět přichází o básní(ř)ky... ()

Divočák (1984) (S13E10)

Nejlepší moment: 16:50! ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)