Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swank hraje v tomto poutavém příběhu o dětech ulice vychovaných v pouličních přestřelkách a s drsným postojem k životu – učitelku, která jim chce dát, co potřebují nejvíce: jejich vlastní hlas. Odehrává se na chráněné půdě školy ohrožené násilím a rasovým napětím, učitelka Erin Gruwell musí bojovat s předsudky autorit, jestliže jí záleží na těchto studentech. Děti vypráví vlastní příběhy a poslouchají příběhy ostatních, skupina pravděpodobně "nevzdělatelných" teenagerů objeví sílu snášenlivosti, znovu získají své zničené životy a změní svůj svět. S elektrizujícími výkony hvězdného obsazení, včetně držitele Zlatého glóbu Patrick Dempsey (Grey´s Anatomy) a zpěváka Maria, film Mezi řádky je založený na uznávaném bestselleru, "The Freedom Writers Diary". (oficiálny text distribútora)

dawnie

Ta schematičnost... je to škoda, protože Freedom Writers jsou film s velkým potenciálem stát se něčím nezapomenutelným. Často se stalo, že mě mrazilo, a vyprávění jednotlivých studentů mi pomohla alespoň trochu porozumět absurdnímu rasovýmu ostrůvkování. Za mě by to bývalo chtělo nápaditější zpracování scénáře, a byli bychom home, yo. ()

Maniik88

Názorný príklad ako skvelo funguje multikulti a inklúzia v školách a ako to pekne chodí v našej vzorovej Amerike. Vojna všetkých proti všetkým, rasová neznášanlivosť, mizerné vzdelania a vyhliadky do budúcnosti. Keď sa to raz za čas podarí nejakému švihlému učiteľovi zmeniť, hneď si zaslúži svoj film o skutočnej udalosti. Za mňa s touto tematikou vyhráva Couch Carter. To bol špičkový film. Tento film tiež nie je vôbec zlý. V čele úraduje výborná a talentovaná Hilary Swank. Príbeh je na mňa až moc cukrú a hrkú a hodne slniečkársky. Ale rozhodne má čo povedať, má svoje kvality a výlet do múzea a stretnutie s preživšími holokaustu boli hodne silné momenty. Aj takí drsní pubertálni gangstri vymäkli a začali sa k sebe správať ako človek k človeku, či spolužiak k spolužiakovi. ()

R.O.man

Príbeh o tom, ako sa vlastné predsavzatia so zarytosťou a tvrdohlavosťou dajú uskutočniť, hoci vyzerajú úplne nereálne. Učebné metódy Erin Gruwellovej markantne zasiahnu do životov jej žiakov a aj jej samotnej, či už v dobrom alebo v zlom. Vzťahy medzi žiakmi, vzťahy žiakov v rodinách a súkromný život učiteľky sa s prichádzajúcim záverom akoby "prepólujú".... Film je dosť hraný na city diváka a musím ešte dodať, že to nie je čistokrvná dráma. ()

Pharlap

Připomělo mi to film Pan učitel, nebo Dangerous minds (Nebezpečné myšlenky) s Michelle Pffeifer, jak tady již někdo uvedl. Líbí se mi podobný styl filmů.. drama, které slušně plyne, slušně našláplej příběh se zápletkou - holocaust vs. rasismus v a nesnášenlivost v současnosti. Škodou ale je, že si američané neodpustí nacpat patos, patriotismus, zamyšlení se na vlastní lidskostí, humanismem, do filmu tak, že to chvilkama člověku vadí. Co si budem povídat... Přesto Hilary Swank odvedla "standartní" práci, a ve filmu jednoznačně vyniká (ale už to není ta Hilary z filmu Boys dont cry :-) Shlédnutí jistě doporučuji! Ve stejném sledu ale doporučuji i jistý nadhled.. asi nikdo z nás nevěří - já určitě ne -, že by se takto naivně někdo pouštěl do podobných činů. Určitě ne v prostředí gangů. Hilary by v reálu asi druhý den po nástupu dostala nožem do oka.. Film je podobnými bohulibými činy jistě jen a jen inspirován, resp. něčím, co si scénárista přetvořil do filmu schopné podoby :-) ()

GoreManiac

Masivní útok na city srovnatelný snad jen s náletem na Pearl Harbor (a nemyslím film). Jenže Japonci nedopadli tak katastrofálně. Hilary Swand jediná to trošku táhne. Jenže kdo chce vidět stojí o čistý, uvědomělý lidi z gangů??? Myslim si, že se měli držet pravdy a zobrazit příběh řádně syrově a dostatečně reálně. Ne jako pohádka. Jenže co chtít od MTV films??? Událost, jenž je námětem filmu za tu zmínku rozhodně stojí, jenže prznit ho tímhle způsobem je škoda nad škodu.. Jen Hilary Swank něco dělá... ()

nula87

Jistě, film se silným poselstvím, ale bohužel příliš zjednodušený, místy křečovitý, a hlavně černobíle viděný. 60% ()

habertek

Abych dal něčemu 5* tak to už musí být, ale tenhle film mě fakt dostal. Po shlédnutí tohoto filmu mě teda úplně přešla chuť bydlet v Americe, ale tenhle film je jedinečný v tom jak opravdově ukazuje těžký život teenagerů různých ras, hlavně černochů v ulicích plných násilí, kde je na dením pořádku, že se lidé střílí a smrt je přítomná na každém rohu. Film je taky dost dojemný a dost mě překvapilo, že je podle skutečné události. Opravdu vyjímečný film který si zasluhuje 100%:) ()

bleskaMeryl

Určitě se dá tomuto filmu něco vytknout. Proto dávám 4**** a ne plný počet. Rozhodně ale stojí na silném příběhu, který je starý tak, jako lidstvo samo. Jak si poradit se zlem, které máme v sobě všichni. Jaké je tedy řešení? Je tím řešením vzdělání? Když je člověk konfrontován s něčím ještě zrůdnějším a temnějším, než prožívá sám. Když mu tváří v tvář miliónům obětí holokaustu docházejí slova, přichází asi chvíle kdy si položí otázku, "Proč"? Proč se můžou lidé chovat vůči svému vlatsnímu druhu tak nelidsky..... Kde je ten prvotní impulz, který nás vede k názoru, že "zabít člověka, který je příslušníkem jiné skupiny, než té mojí je v pořádku" že si to můžu sám před sebou omluvit. A jak můžou být nedozírné a obludné důsledky takto nastavené pseudo-morálky, a jak nás to může ovlivnit. Proto je to téma vysoce aktuální a jeho poselství důležité. Když člověk sleduje, jak si na sociálních sítích mladí lidé "rozumí" v problému řešení např. romské otázky. A jak snadno se jim píší vyjádření jako: zlikvidovat, odstřelit, do plynu a podobně.... Tak nějak začínal holokaust a kdo to nechce vidět, je slepý. ()

thepeabody

The Freedom Writers Diary je úžasná kniha, při které si na každé straně nezapomenete zopakovat "jak dobře já se mám!" a Freedom Writers jako dosti zjednodušené, přesto silně emotivní dílo působí spolu s dobrým soundtrackem stejně. Herecké výkony jsou úctyhodné a na kvalitě snímku také přidávají fakty, že jde o zflimování věrné skutečným událostem a sami FW (v čele s Erin Gruwell) na něj dohlíželi. Těm gralutuji k výběru herečky, nikdo jiný nevalí oči tak lidsky a neroní tak autenticky působící slzy, Hilary opět potvrdila, že je jednou z těch "down-to-earth" hereček a s LaGravenesem jí to sluší, snad si ještě nějaké to dílko střihnou. ()

kubas369

Dobrý film podle skutečných událostí o učitelce, která pochopila podstatu problému a snažila se ho vyřešit a tím dokázala víc než věčina politiků za celou svojí karieru. ()

radys.v

Ms. učitělka dokázala napravit pár dětí gangu a tím jim možná zachránila život, to je ušlechtilé - srdceryvný příběh. Nicméně hlavním problémem filmu je pro mě především to, že se jedná o již dost otřepané téma - podobných příběhů jsou stovky a producenti se na nich snaží jen přiživovat a rýžovat. Herecké výkony taky nebyly nijak extra. ()

subic

Rozhodně jedna ze 3 nejlepších rolí Hilary Swank, vo tom žádná. Jinak je to ale takové docela zdlouhavé, druhá půlka trochu ztrácí dech. 70% ()

Daertelon

Člověk se celý film nemůže zbavit pocitu, že to už někde viděl, že ty lidi zná, že ten příběh už tu byl. A ono fakt že jo. Je to vlastně klišé nejdivočejší ráže, nápodoba desítek stejných a podobných příběhů, zpracování zápletky, kterou známe nazpaměť. A přesto to má něco do sebe, je to emotivní, silné, zajímavé a napínavé. Herci předvádějí skvělý výkon, přes to, že si asi jsou dobře vědomi toho, že účinkují v tisíckrát recyklovaném "béčku". Prostě jim to baštím a film jsem si dost užil, byť asi nemám, co bych tomu vyloženě pochválil. ()

Plastík

Moc hezkej film. Odpočinkovej. Co se mii líbilo, bylo jak ty děti uměli hrát. Ony totiž celej život hrajou. Na drsňáky, romantiky atd. Ale co předvedli nejlíp je strach v očích, když se střílelo. To nebylo hraný, ten strach zkrátka projevili. Fajn film. ()

Orhalmi

Opět film o předsudcích v U.S. Film velmi podobný Dangerous MInds s M.Pfeiffer. Zde Hillary Swanka byla velmi přesvědčivá a opět to zahrála klasicky velmi dobře. Co se týče samotného filmu, byl opět až příliš srdcervoucí jako to na americké poměry bývá zvykem. Film o tom jak mladá učitelka přiměla ke správné way of life partu gangsterských teenagerov, ze kterých se posléze stává intelektuální seskupení. Dobře, mohlo to tak být, film je prezentován jako based on true story. Ale pořád je to jen kapka v moři a zrnko písku v poušti. USA je země svobody a demokarcie, ale na druhé straně taky země předsudků a pokrytectví. Ve skutečnosti tam je afroameričan pořád černochem a latino mexikáncem atd. A když se to někde podaří někomu pořekonat, je to velká sláva a musí se o tom napsat kniha a natočit film. Ale tak je to pěkné. První půlka hodně nudí a opravud to vypadá zcela jako dangerous minds, ale pak to trochu nabere spád a dá se na to dívat. Díky Hillary Swank 80%. Bez ní by to bylo tak 60%. ()

pOne

Kdyby nebylo občas až tak tlačeno na pilu (patos), tak bych uvažoval i o vyšším hodnocení. Některé scény jsou ve své podstatě hodně dojemné, kdyby však nekončily oním přehnaným patosem a citovým vydíráním. I tak film, který nejen pobaví, ale dá i něco navíc. ()

elCarda

Takovýchto filmů již bylo natočeno hodně. Problematika gangů, dospívajících dětí, učitelka, kterou nikdo nebere vážně a která si díky své upřímnosti a píli získá srdce všech. Ano námět se zdá být otřepaný, přesto však tento film přináší něco navíc. Charakter hlavní hrdinky je poměrně dobře propracovaný a samotný herecký výkon Hilary Swank jen dotvořil lehce uvěřitelnou ženu, která odmítla odhodit své ideály a být poslušnou „ovcí“ v stádu. Nikdy jsem nebyl ve Spojených státech a tak nemohu soudit jak moc reálně byla vylíčena problematika etnických skupin z chudinských čtvrtí. Na mě však působila poměrně extrémně. Abych pravdu řekl, tak většinu filmu jsem byl napjatý v očekávání špatného konce. Neustále jsem vyhlížel někoho, kdo „ v tom nejlepším“ krásné učitelce prožene kulku hrudí (jak zní ono gangsterské klišé), a tak zmaří její práci. Když pak na závěr nastal onen kontroverzní Happy end, kupodivu jsem si oddechl, i když upřímně, ten konec byl až moc přeslazený a proto dávám jednu hvězdičku dolů. ()

pasqviL

Slabší film až moc přeplácáno dojemnými okamžiky. Jinak klasicky dobrá Hilary, ale ostatní věci kolem filmu jsou dosti nudné. ()

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech

26.05.2006

Dvojnásobná držitelka Oscara za herecký výkon ve filmech Kluci nepláčou a Million Dollar Baby, Hillary Swank, opět spojí své síly s režisérem Richardem LaGravenesem v snímku P.S. I LOVE YOU. Adaptace… (viac)