Podivný prípad Benjamina Buttona

• Česko Podivuhodný případ Benjamina Buttona (viac)
USA, 2008, 166 min

Réžia:

David Fincher

Predloha:

F. Scott Fitzgerald (poviedka)

Scenár:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson, Julia Ormond, Jason Flemyng, Mahershala Ali, Jared Harris, Elias Koteas, Phyllis Somerville, Tilda Swinton (viac)

Film vycházející z povídky F. Scotta Fitzgeralda vypráví o sympatickém padesátníkovi Benjaminu Buttonovi, který je se svým životem spokojený a navíc se nedávno zamiloval do třicátnice Daisy. Hlavní hrdina však místo stárnutí začíná mládnout, což se mu nejdřív líbí, ale postupem času obrátí. Protože prožívat svůj život v opačném směru a mládnout vedle své pozvolna stárnoucí lásky, to není úplně normální. (oficiálny text distribútora)

77Ivana

Naprosto úžasný film, který si Oscara zaslouží. Takhle nadšená jsem byla naposledy u filmu "Forrest Gump". Brad Pitt podal nádherný výkon a dokázal, že umí zahrát i vážné role. ()

fixaman

S přehledem nejpřeceňovanější film poslední doby. Ačkoliv přináší jen velmi stručný příběh (mírně řečeno), je neskutečně dlouhý a vlekoucí se šnečím tempem. Postavy jsou také velmi nesympatické (zejména Cate Blanchett "zamlada"). Masky se povedly, to samé se však bohužel nedá říct o zbytku - vizualizaci - scény na lodi, kdy vše obklopuje mlha se snahou co nejvíce ušetřit - reálně pak vypadají jen scény z poslední části filmu. Celkově dávám 2 hvězdy, a to za zajímavý nápad (byť nepříliš vydařeně převedený na plátno). Nominace na Oscary jsou dle mého soudu zcela neoprávněné.. Changeling a Revolutionary Road jsou na mnohem vyšší úrovni. ()

trepka

těšila jsem se, fakt hrozně moc a docela mě to zklamalo. najednu stranu byly některé scény opravdu nádherné, stařík s bleskem byl taky úchvatný, Brad Pitt i Cate Blanchett výborní...ale mě se prosě strašně nelíbilo provedení. Masky mi připadaly strašně umělé, já chápu, že je to strašně těžké udělat z Brada Pitta starce, ale tohle podle mě nebyla ta nejlepší možnost...taky to vrásčité dítě mi připomínalo takové ty gumové troly, s vlasy jako zvýrazńovač...tak půl na půl no. a nejlepší film roku, to si podle mě někdo dělá legraci. asi jsem divná a bez vkusu ()

Betmän

Pro mě další Fincher, kde forma absolutně převlcovala obsah, ale může to stačit. První hodinu mě to bavilo hodně, můj favorit je Captain Mike. ()

blazenka

Brad Pitt se mění před očima ze starce v uroslého muže a posléze v krásného mladíka. Krásným mladíkem je na plátně tak 5 minut, takže kvůli tomu, abyste se pokochali pohledem na jeho krásu do kina nechoďte. Ovšem kvůli jeho vyjímečnému výkonu, který podal v roli starce - rozhodně musíte. Citlivý film s nádhernou Cate Blanchett coby Daisy, která prochází jeho životem od dětství až do konce. Malou Daisy ztvárnila Elle Fanning a je naprosto úžasná. I když se nejedná o komedii, několik momentů ve filmu je velmi úsměvných - tím milým způsobem. Krásný příběh - u mě 85%. ()

jarvis

jak už zmínil ChewieDC, film je strašně chladný: hudba-fajn, herci-fajn (hlavně Tilda), výprava-krásná, ale celkově přes veškerou do očí bijící snahu o hloubku celý film nakonec tak nějak bez emocí. co mi ale na filmu nesedlo asi nejvíc, byla Cate se svou šílenou dikcí ()

KOZLIK

Tak z tohodle opravdu nadšen nejsem, příběh by mohl takovou sílu, že by s člověkem zacloumal, ale toto provedení mě nechalo chladným. Nemůžu si pomoct začínám být alergický na americké komerční snímky. S takovým potenciálem takové nic. ()

Grizzly

Mazec. Malo kdy se mi stane, ze mne film donuti hodne premyslet, nejak mne ovlivni a nemuzu ho nejaky cas dostat z hlavy. U Finchera se mi to stalo uz podruhe a predpokladam, ze ne naposled. Cas je neuprosny. 100% film. ()

RadimFišer

Jedna z nejnádhernějších žen roku 2009, které jsem viděl. Cate Blanchett. Neuvěřitelná práce face konstruktérů, kterří dokázali něco nepřekonatelného. Dlouho jsem se na to připravoval, protože jsem věděl, že to bude průlomová práce. Pocity, které jsem z toho měl byli nepříjemné, ale nemělo to co dělat s kvalitou filmu. Všem doporučuji. Tohle se musí vidět. Obzvláště cesty po moři starého dědečka. Nechápu jak Pitt dokáže zahrát svoje sebevědomí. Chtěl bych se to naučit. ()

ashtangi

NÁDHERNÉ!!! Z kina jsem odcházel naprosto okouzlen a měl jsem k tomu hodně důvodů. Brad Pitt dokazuje už delší dobu, že není jen hezkou tvářičkou, ale opravdovým hercem. Spolu s úžasnou Cate Blanchett vytvořili skvělý pár. Rovněž Tildě Swinton role sedí. David Fincher natočil snímek, na něž se nezapomíná. Poetická romance doprovázená pohádkovou hudbou, je pro mě jasným vítězem nad "slumdogem"(Milionáři uznávám strhující tempo, ale to je tak vše.). ()

Mat21

Slepému hodináři Dortovi zahyne na frontě první světové války syn, a tak aby jeho syn mohl místo války farmařit a zestárnout, sestrojí hodiny jdoucí pozpátku... malý Benjamin se narodí se všemi příznaky staroby, jeho matka umírá při porodu a otec se ho rozhodne pohodit na schodech starobince, kde ho nalezne a přijme za vlastního dobrotivá pečovatelka Quenlie. Pod vetchým staříkem velmi malého růstu, připoutanému k vozíku a mající silně dioptrické brýle se skrývá teprve sedmiletý kluk. A takový potkává svoji budoucí lásku Daisy, s níž jak půjde čas, bude svůj osud spojovat a zase rozdělovat. Ale nyní je ještě příliš starý, opustí útočiště starobince a na palubě revonkeru odplouvá poznat svět a omládnout. ● Přesně takový je Podivuhodný případ Benjamina Buttona, velmi barvitý, osobitý a duchaplný, hodný ucházet se o nejvyšší příčky na letošním udílení Oskarů, ač se nakonec musel sklonit před umem jiných. Jenom stopáž v délce 166 minut mi dávala zabrat, vzhledem k námětu by 2 hodiny mohly být dostačující. ║22.3.2009║ ()

ypres.bass

Občas mi připadalo jako by to bylo slepeno z kusů Arabely, Titaniku a Foresta Gumpa pozpátku. Brad Pitt jako vždy toporný, ale jeho umění netkví v herectví. Cate Blanchett jako vždy výborná především pak ke konci filmu kdy si uvědomuje že ho ztrácí. Film se mi zdál zbytečně dlouhý a rozvleklý. Avšak jsem si o to víc užil Fincherovy obrazové variace a eskapády. ()

hobbitko

Ale jako jo...hezký to je, Cate Blanchettove to neuveřitelně sluší, celé je to vypulírované, nablýskané, barevňoučké, čisťoučké..až jde z toho hlava kolem. Ale za řemeslně dokonalým pozlátkem zírá prázdnota, dutost, unylost. Postrádá to skutečné emoce, hloubku - prostě další z řady filmů, které se nám snaží ukázat, jak moc je život fajn a jak je potřeba vážit si každého okamžiku a cenit si každé osoby, která se ním mihne. No. Když se budu chtít někdy podívat na film, který mi ukáže, jak moc velkou pravdu měli Římané, když vymysleli rčení carpe diem, kouknu se radši na Společnost mrtvých básníků. ()

melloun

Stejně jako u Milionáře z chatrče mi zde přijde příběh poněkud slabší, než by bylo záhodno. Proto musím ocenit především ten úžasný nápad o mládnutí, který zde hraje první housle, dále pak výpravu a skvělé masky. Délka téměř tři hodiny je zničující a přestože jsem se ani chviličku nenudil, spoustu věcí jsem tam postrádal. Je dost paradoxní, že i v tak dlouhém filmu mi pořád něco chybělo. Proces mládnutí se nepodařilo 100%-ně zvládnout. První půlka mládnutí je detailně vykreslena, ale druhou jen prolétneme a posledních 15 let jakoby se skoro úplně přeskočilo. Podle mého si autoři ukrojili až moc velký krajíc, který byl nad jejich síly. ()

Gerrard8

Fincher je borec! Krásny príbeh o Benjamínovi, ktorý stále a stále mladne. Naozaj ma dostal tento príbeh. Veľmi dobre vybratý herci. Brad Pitt ma uchvátil skvelý výkon a nemôžem zabudnúť na skvelú Blanchett. Zo začiatku som myslel, že to je horor :-). A tým nechcem naznačiť, že bolo nechutné to malé staré decko :-). Veľmi vydarený kúsok od Finchera klobúk dole. Jediné čo môžem vytknúť je, že by to mohlo byť trochu kratšie. 166 minút o Benjáminovi je aj na mňa dlho. P.S. Tilda a Cate sa naozaj podobajú :-))) ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

Mluví se o ní už téměř dva roky. Nové, údajně mnohem realističtější zpracování životopisu poslední egyptské vládkyně je od začátku připravováno pro Angelinu Jolie. Velkorysý projekt Cleopatra: A Life… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)