Laal Singh Chaddha

Laal Singh Chaaddha (Aamir Khan) se narodil s podprůměrnou inteligencí, ale jeho matka mu vždy zdůrazňovala, že není v ničem horší než všichni ostatní. A měla pravdu. Laal nakonec uspěje ve sportu, nastoupí na univerzitu, stane se hrdinou války v Kašmíru, setká se s mnoha významnými osobnostmi a je očitým svědkem klíčových událostí moderních indických dějin. Bollywoodský film je oficiálním remakem slavného amerického hitu Forrest Gump (1994) a stojí za ním dlouhá léta příprav. Tvůrci v čele s režisérem Advaitem Chandanem se věrně drželi hollywoodské předlohy, kterou však zároveň modernizovali a adaptovali na indické reálie. (Festival indického filmu)

ScarPoul

V zásade zbytočný film. Pôvodný Forrest Gump je vo všetkom lepší, a hlavne má presahy s ktorými sa vie stotožniť takmer každý. Indická verzia je síce prierezom Indických dejín ( z ľahka) a Elvisa nahradil Shahrukh Khan, ale o nejakom výraznom presahu nemôže byť ani reč. Je to v niečom doslovná, v niečom značne pozmenená ( aby vyhovovala indickým pravidlám a vnímaniu) adaptácia, ktorá poteší hádam len peknými miestami a Aamirom Khanom. Hoci u neho badať takmer rovnaký kukuč, aký dával vo svojom o poznanie lepšom filme PK. Nenudí to, ale na originál sa to nechytá. Slabšie 3* ()

Chrustyn

Remake Forresta Gumpa je bizarní nápad sám o sobě, ale remake indický, to je jinej level. Celkem výpravné přepracování jednoho z nejmilovanějších filmů všech dob do indického prostředí, zvyků i mentality, které kopíruje celou řadu scén 1:1 a naopak jiné scény přepracovává pro své publikum. Není to úplná tragédie, ale po všech směrech naprosto zbytečný film, který nic nedělá lépe než originál. ()

rikitiki

Čekala jsem víc „indickosti“. Samozřejmě, snímek zobrazuje indické reálie, ale až přílíš doslovně se drží americké předlohy. A moc mu to nevychází. Chybí mu humor a sarkasmus staršího bratříčka. Indové si nedokážou dělat krutou legraci nebo použít sžíravý sarkasmus na své války občanské i přeshraniční, oni je vnímají jako hrdinné činy. Stejně tak osvobozenecké hnutí/terorismus, ani to nejsou matérie vhodné ke smíchu. Kdyby si aspoň vybrali témata, která by mohli zesměšnit – postavení žen, kasty, náboženství – ale to vše je patrně i v dnešní Indii nedotknutelné. Takže snímek nakonec spíš oslavuje Indii a její postoje – a  to včetně velebícího projevu, který nakonec vyřkne i původní nepřítel – Kašmířan. Nakonec taky oslavuje Indii a její obyvatele – tahle scéna mi připadala až rasistická. Navíc, Aamir Khan, kterého mám jinak ráda, zde trestuhodně a nepříjemně přehrává. SHRNUTÍ: Spíš kuriozitka než dobrý film. ()

Niktorius

Nenechme si namluvit, že indické publikum bollywoodské filmy nekriticky miluje a obdivuje. Některé segmenty společnosti je naopak naprosto ostentativně nenávidí a opovrhují jimi jako druhořadou zábavou, jakou mohou docenit možná tak nevědoucí negramotné masy. Ty, které dobře neznají ten pravý etalon kvalitní kinematografie - "English movies" čili Hollywood. Je poněkud ironické, že Laal Singh Chaddha, ohromně snaživý pokus se ve všech směrech vyrovnat všeobecně milovanému hollywoodskému hitu, se nakonec dostal do kin právě v době, kdy o sobě indičtí hateři Bollywoodu, tentokrát často politicky motivováni, dávají nejvíc vědět. ________ Už z traileru je patrné, že Laal Singh Chaddha v žádném případě není nějakým laciným rip-offem, který se chce přiživit na úspěšném snímku a u diváků budí spíše posměch. Tvůrci se nejen snažili napodobit Forresta Gumpa co možná nejvěrněji, ale zároveň se postarali, aby na plátně byl vidět dostatečně tučný rozpočet i řemeslné kvality. Pečlivě vybrané exteriéry jsou působivé, efekty omlazování postav (herci v hlavních rolích jsou na plátně většinu času mladší tak o 20 až 30 let a pak je vidíme přirozeně stárnout) jsou zdařilé i na světové poměry a válečná sekvence v Kašmíru (který zde supluje Vietnam) je zejména na velkém plátně náležitě adrenalinová.  ________ Jenže to jsou všemožné drobnosti, které činí indický remake oproti své předloze slabším. Třeba přetažené herectví Aamira Khana, ne vždy dokonalé přenesení étosu americké historie do Indie (byť se kulturní adaptace v tomto případě povedla lépe než například v Bharatovi), nebo méně vypointované dialogy.  ________ Zajímavou novinkou je zde náboženská linie, která je však pro mne ne zcela srozumitelná: Laal dlouho odmítá náboženství, protože vede k násilným konfliktům, ale nakonec se k němu přikloní...z úcty k tradici?  ________ Laal Singh Chaddha je solidní a řemeslně vyspělý film. Zároveň však potvrzuje, že Bollywood je nejlepší tehdy, když je sám sebou a nezkouší se poměřovat s filmem americkým. ()

kajas

Natočit remake tak všemi milovaného filmu, jako je Forrest, chce notnou dávku odvahy. V Bollywoodu takovou odvahu měli a po několika letech příprav uvedli snímek, který se rozhodně nemá za co stydět. Laal Singh Chaddha (prostě indický Forrest, jinak tomu stejně říkat nebudete) je věrnou kopií americké předlohy, která se ovšem logicky liší v reáliích příběhu (hlavní hrdina potkává slavného indického zpěváka, nikoli Elvise, atd.) a v několika drobných (a zábavných) nuancích - indický Bubba například nechce podnikat v lovu krevet, ale ve výrobě pánského spodního prádla :). Nevidím žádný problém v natočení remaku celosvětově oblíbeného kultovního filmu, pokud je nová adaptace aktualizována o reálie dané kultury. Nejen díky hercům a mně bližší americké kultuře dávám ale přednost staré dobré klasice. ()