Nedovolili jim spolu žít. Nemohli jim však zabránit společně zemřít... Příběh tragické lásky korunního prince Rudolfa Habsburského k baronese Marii Vetserové. Rudolf, který hledal zapomnění na své manželství bez lásky s belgickou princeznou Stefanií v nesčetných milostných avantýrách, který se marně pokoušel prosadit ve zkostnatělém Rakousku-Uhersku pokrokovější ideje, a byl proto v neustálých sporech se svým otcem, císařem Františkem Josefem, našel v lásce k mladičké, nevinné Marii nový smysl své existence. Poprvé v životě skutečně miloval a byl odhodlán vybojovat si právo na život s milovanou ženou navzdory všem a všemu. Brzy měl však poznat, že následník habsburského trůnu má před sebou jen jednu možnou cestu: tu, kterou mu určila odvěká (a v 19. století ještě zdaleka neměnná) tradice… (Česká televize)

curil

Oblíbené filmové historické téma, skvěle obsazené, jak bývalo v šedesátých letech zvykem. Tentokrát ale sebou nese mnoho historických nepřesností. Princ Rudolf byl nevyléčitelně nemocný (kapavka), o čemž není ve filmu skoro zmínka. To byla také jedna z příčin jeho sebevraždy. Byl to psychicky a fyzicky zlomený muž a jeho láska k Marii Vetserové je značně romantizována. Měl řadu jiných milenek, sebevraždu plánoval údajně i s jednou z nich, s Mizzy Casparovou. Marii bylo pouhých sedmnáct a byla v době smrti v pátém měsíci těhotenství. Rudolf také neplánoval si po případném rozvodu se Stefanií Marii vzít. Také Omar Sharif ani zdaleka neodpovídá skutečnému vzhledu prince Rudolfa. Pro toho byl charakteristický hustý plnovous, ale porost na hlavě měl řidší. Ale i tak je film kvalitním historickým velkofilmem a toto jsou jen poznámky, aby si ten, koho to zajímá, udělal sám obrázek. ()

ostravak30

Rakousko-Uhersko spělo ke svému zániku už řadu let. Bez ochoty provádět reformy a modernizovat se to bylo nevyhnutelné. Škoda, že princ Rudolf nedostal svou šanci, možná by odvrátil i 1. sv. válku. Taky by mě zajímalo, co probíhalo v hlavě jeho otce, když se tu správu dozvěděl. Zda by vrátil čas a jednal jinak. Každopádně sledujeme jak politické, tak milostné pletky následníka trůnu, které vedly k tragickému konci. Omar Sharif a Catherine Deneuve byli tradičně výborní, rozsáhlá je i výprava. Škoda jen, že se vše točí hlavně kolem romantiky a ta zajímavá politika je spíše okrajová. Na více než dvouhodinový film by to chtělo trochu svižnější tempo a více nějaké akce či napětí. ()

velvet5

Pěkný romantický film, leč s příliš mnoha historickými nesrovnalostmi. Myslím, že přinejmenším si mohli zjistit, že Mary byla tmavovláska a manželka korunního prince blondýnka, což bylo ve filmu přesně naopak ()

PTuranyi

Rozvleklá osobná dráma princa Rudolfa doplácajúca na snahu o historickosť. Všetka tá snaha vykresliť Rudolfovu osobnosť a všetky tlaky, ktoré nakoniec viedli k jeho tragickému rozhodnutiu uberajú deju na dynamike. Väčšina Rudolfových problémov je len naznačená a scenár sa sústreďuje hlavne na nátlak Rudolfovho otca, čím výsledok stráca na plasticite a uveriteľnosti. Produkcia je honosná, ale v príbehu zanechala aj zopár momentov, ktoré som pociťoval ako nezrovnalosti pretože mi nedávali logiku. Herci sú výborní a Omar Sharif s Catherine Deneuve takmer dokonalí. Z rakúskeho príbehu "Rómea a Júlie" však zostal takmer mydlový románik. 65% ()

dogrose

Rudolf Habsbursko-Lotrinský je zajímavou postavou (i našich) dějin, ale takto ho glorifikovat je úsměvné. Je to romantický velkofilm, diváky rozhodně přitáhne trio Sharif - Deneuve - Gardner. Neúměrně dlouhé, i na dnešní dobu. Cením si výpravy, kostýmů a lokací, vybraných do nejmenších detailů. A také poznání velmi tvrdé dvorské etikety. ()

jerrik7

Arab s hnědýma očima hraje rakouského korunního prince? Tlustá herečka hraje Sisi? Zatímco Eduard VII. si  byl dokonale podobný. Ani Franz Josef si nebyl vůbec podobný. Tohle měli filmovat Rakušané, nebo aspoň Češi, ne ti žabožrouti a Britové. ()

lukas_flek

zaujalo mě historické téma a byť mě odrazovala doba, kdy byl film natočený (hudba u starých filmů mi obvykle připadá hlučná a neopovídající náladě; způsob vyprávění příběhu pak obvykle bez spádu a příliš protahovaný), tak jsem to zkusil. a byl jsem dost zklamán. to, co převažovalo, byla romantika těžkého kalibru doplňovaná řinčivou orchestrální hudbou. přitom rudolf a jeho smrt je velmi zajímavé téma a není potřeba ho balit do romantického patosu ()

malenka

No on Rudolf skutečně byl dost střelený. Kdyby nebyl, tak by to v Mayerlingu nedopadlo jak to dopadlo. Je to taková sladká romance, ale mně se to líbilo. Bezvadné herecké obsazení, Catherine Denevue je mladá a půvabná a Omar Sharif charismatický, vznešený a krásný. Je to dokonce i výborně nadabované. Při sledování scény, kde se Rudolf loučí s Máriou se slovy dobrou noc má lásko a ona jeho ruku políbí, tají se dech. A podobných scén je tam plno. Navíc film je podmalován opojnou hudbou z baletu Giselle. Historické drama je tu sice vylíčeno jako pohádka se smutným koncem, ale kdo má rád tyhle filmy, určitě stojí za zhlédnutí. Já dávám pět hvězdiček. ()