Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiálny text distribútora)

Yardak

Film se mi dost líbil (na to že se často běhá po džungli:D), ale některé historické fakty se mi moc nezdály. Mayská civilizace je ale naprosto famózně vytvořena, to klobouk dolu! Velká škoda, že příběh není zaměřen na válku mezi mayskými městy, to by bylo větší "apocalypto". Mel Gibson zariskoval a já jsem rád, že se toho nebojí jako u Umučení. 4 mayské hvězdy. ()

mat.ilda

Přiznám se, že jsem dlouho odkládala zhlédnutí tohoto filmu, už pro zklamání z Umučení Krista a též nemám příliš v oblibě naturalistické pojetí násilí, v němž si Mel, zdá se, libuje. O to větší bylo mé překvapení, protože násilí zde není prvoplánové, divák ho má vnímat jako součást života dávných civilizací, tak proč nás šetřit, že? Uchvátil mě původní jazyk, herecké výkony, výprava, hudba. Ale co by to všechno bylo bez děje a napětí - a toho se divákovi dostane v hojné míře, o nudě nemůže být řeči. Prožívala jsem strastiplnou cestu s Jaguáří tlapou naplno a dostala mě i dech beroucí závěrečná scéna vylodění kolonizátorů, myslím, že můj výraz se moc nelišil od překvapených tváří snědých domorodců :-) ()

heyda

Takovéto filmy já můžu. Mel Gibson dokazuje, že divoká příroda mu velmi svědčí, že má skvělý cit pro detail a některými scénami dokáže člověka úplně dorazit. Fantastické herecké výkony podtrhla ještě prvotřídní kamera se svými plynulými a dech beroucími záběry na přírodu a hudba Jamese Hornera. K tomu si nezapomeňte přičíst slušné napětí i akci a 2 hodiny utečou jak voda. Rozhodně můžu doporučit. 9/10 ()

lillien

I přes řadu nepříznivých komentářů dávám s klidným svědomím tomuto počinu Mela Gibsona plnou nálož bodů. Osobně považuji některé negativní komentáře za přehnané. Vždy se najde někdo, kdo vytkne tomuto filmu jeho myšlenkouvou plochost, čemuž se opravdu musím smát. Proč prostě na tento film nenahlížet jako na historický akční nebo dobrodružný film? U Apocalypta jsem zažila to, co od akčního filmu očekávám. Notná dávka napětí, samozřejmě i násilí a krve:) ale hlavně srozumitelný příběh, u kterého nemusíte nijak výrazně myslet kdo komu co a proč. Gibsonovi se povedlo to, že divák má možnost být téměř v centru dění té části historie, kterou málokdo z nás dokáže alespoň nějak neurčitě popsat, natož si ji vizualně představit. Práce, jakou team odvedl na maskách je vynikající. Nápad s původním jazykem, kterým protagonisté mluví nevšední a i to spolu s neokoukanými tvářemi herců činí film naprosto vybočující z řady akčního i historického žánru. Proč by nemohl být film prostě jen o tom, co se v historii stále opakovalo? Boj o život, boj o to, že když se chce mít někdo lépe, většinou je to za cenu toho, že se druhý má hůře, když přežiju já, nepřežije on. Pokud bych žila v nějakém pralesním kmeni, taky by mě primárně nezajímalo nic jiného než to, jak mít pokoj od vetřelců, jak se najím, splodím další děti a ochráním svoji rodinu. Přesně to nám Mel ve filmu ukázal, takže nechápu, jaký bychom měli mít důvod vyčítat mu, že toto je nějak málo na pořádný příběh. Pořádný příběh začíná právě bojem o život, to jen naše zhýčkaná generace a rozmazlená současná unuděná civilizace hledá pořád ještě větší složitosti, filozofie a vyumělkované virtuální reality, protože již nemusí čelit strachu o holý život tolik jako kdysi. Pak odchází z kina spokojena nad filmem o facebooku, který přikoval děcka k počítačům a nahradil jim skutečný reálný kontakt . Mě mnohem víc než leckteré artové nebo hluboce intelektuální dílo potěší film, u kterého se nemusím dohadovat a tušit, který prostě hrábne do mých zvířecích instinktů a díky němuž můžu být ráda, že už nemusím utíkat džunglí, bát se, schovávat se, zažívat krutost a bolest a strach. Vše toto si lidé v celé dávné historii zažívali a je fajn si to občas připomenout. Způsob, jakým Mel toto vše ztvárnil mě uchvátil a ani chvíli nenudil. Také je mi sympatické, že si dal práci s výběrem herců, kteří jsou díky své neokoukané vizáži naprosto uvěřitelní. Atmosféra mayského města pohlcující. Brutalita odpovídá příběhu a situacím, nedělám si iluze, že by to tehdy nebylo takto syrové, prostě kdysi se takto zabíjelo a je to historicky doložené, tak proč to filmu vyčítat. Závěr filmu taky nemám důvod přehnaně kritizovat, nějak se prostě ta honička ukončit musela a osobně mě příliš nerušilo, že šlo o historickou fabulaci. Za happyend jsem ráda, dost by mě mrzelo, kdyby po takových útrapách Jaguáří tlapa neunikl. Shrnutí: Přímočarý příběh o přežití v době, která mi byla vzdálená jako jiný vesmír a díky Gibsonovi jsem mohla být součástí dění a vše vidět jako bych tam byla s nimi .Ale naštěstí pro mě jen jako divák:) další bod za statečnost všem bojovníkům, kteří kdy v historii museli čelit krutosti a násilí. () (menej) (viac)

jojinecko

Gibson sa po formálnej stránke naozaj "pochlapil" a dozrel. V tomto Apocalyptu nevytýkam naozaj nič, najmä práca kamery ma potešila asi najviac...Príbeh je síce zaujímavý (je otázne či je aj historicky "korektný"), ale miestami to naozaj pripomína Ramba, ako poznamenal Wormboy:) Inak som spokojný a príjemne prekvapený a to na filmy kde figure Gibson nehovorím často... ()

giblma odpad!

Gibson by se měl vysrat na systematické vyvolávání pocitů hnusu a zaměřit se spíše na dějové linky a myšlenky svých filmů. ()

sharky odpad!

0%Ten nejdebilnější film jaký jsem kdy viděl (Uwe Boll je proti Gibsonovi mistr řemesla)! Přihlouplá jména postav (Opilý čtyři), neuvěřitelně stupidní dialogy (stáhnu mu kůži z těla, obleču si ji a on se na to bude koukat) a nekonečné sledy krutého zbytečného násilí (vyřezávání srdcí, stínání hlav, probodávíní apod.) Kdyby se na konci hlavní hrdina vynořil z vodopádů se šamponem v ruce a zahlásil něco jako : Pro silnější kořínky a vlasy bez lupů! dal bych 5, ale takhle je to čistý odpad. ()

Flego

Apocalypto je po Umučení krista ďaľším významným počinom Mela Gibsona. Réžijne sa krištalizuje k významnému režisérovi, ktorý vie, čo chce a to nám i predkladá. Veľmi jednoduchý príbeh je stavaný na dobrom základe a navzdory minutáži, nie je čas na nudu. ()

BMW12

Tohle je první film, u kterého mi nevadili titulky. Určitě je to povedený snímek, takovýchto filmů se moc nevidí. Celý je natočen v původním jazyku Mayů, což oceňuji. Zjistíme jak tehdy žili, jaké měli problémy a že se navzájem také vraždili. Ale je to napínavé, je tam také dostatek akce, jenom je to až moc zdlouhavé, takže to přeci jen chvílema nudí. Ale v Obsahu čtu, že to má být o zániku říše Mayů, ovšem o tom tento film vůbec není. Je to o jedné vesnici, kterou vyplení a následně sledujeme muže a ženy bojující o život, především hlavně jednoho muže a jeho rodiny. Nevím tedy co toto má společného se zánikem říše Mayů. ()

anais

Sice mi uniká, proč to Mel Gibson natáčel v zaniklém jazyce, a nějak se mi v tom nechce hledat souvislosti se současností (až na nějaké obecnosti typu „zkažená kultura se blíží ke svému konci“ tam stejně asi nic jiného není), přesto se mi film velmi líbil. Apocalypto ukazuje pouze hrdinovu cestu z bodu A do bodu B a zpět. To všechno džunglí, bez zbytečných odboček (dějových i prostorových). Překvapilo mě, že film není zdaleka tak krvavý jak se o něm tradovalo. Je tu sice pár precizně nasnímaných krvavých vodotrysků, jen však v míře malé! Hrdinovo zavlečení do hlavního města indiánské říše působí jako z nějakého velmi surrealistického snu. Jako by ožili Boschovy obrazy a smíchaly se s něčím od Toyen – je to brutální, vyprahlé, pestré a přitom strašně chladné. Jako kontrast pak působí záběry z džungle a eliminace krvelačných „měšťanů“ za pomoci přírodních živlů… ()

Jinny

70 %. Mel Gibson má očividně na háku kritiku i diváky (s jejichž přízni občas nestoudně hazarduje). Na ploše dvou hodin nám víceméně naznačí, že konec mayské civilizace vážně obrečet nemusíme - jinak je to ovšem staré známé drama o muži, který se snaží vrátit ke své rodině, jenom se tentokrát odehrává v netradičních kulisách. Přitom to vážně mohl být skvělý film, kdyby se děj zdržel o něco déle v dekadentním mayském hlavním městě a Gibson si pohrál s myšlenkami, které jen naznačil - Proč by vlastně měla přežít civilizace, která se svými vlastními členy zachází jako s otroky a neváhá provádět oběti po stovkách? Proč se (SPOILER) krvavý hon na hlavního hrdinu zastaví až ve chvíli, kdy k pobřeží dorazí španělské lodě? (KONEC SPOILERU) Gibson nespíš nikdy nenatočí film, který si zařadíte do svého top ten, svým režisérským nadšením vás ale stejně donutí nespustit oči z plátna. ()

honajz

Mela jako režiséra mám docela rád, ale tady myslím přestřelil. Film o mayské civilizaci působí asi podobně, jako kdyby někdo tvrdil, že natočil fiolm o Karlu IV., a přitom by 99 % filmu bylo o tom, jak na české vesnici orají pole, dojí kráv a sem tam se zchlastaní poperou. Praha by se se tam pak objevila na pár minut jen jako kulisa, a o tom Karlu IV. by se aspoň mluvilo. Souhlasím s názory, že jde o normální béčkový akčňák pouze v historických kulisách, kde mi ke štěstí chyběl Van Damme a Steven Seagal. Konec je už zcela k smíchu. A zajímalo by mě, jak je z té jámy tahal. Celkově zklamání, čekal jsem od této historické látky daleko víc. ()

Ivoshek

Pro mne velmi sporný film. Na jedné straně je smyslovost - pestré barvy, zvláštní lidé, fascinující mayské město se svojí prazvláštní kulturou, zvuky džungle i středověkého (časově to asi odpovídá středověku) velkoměsta. O co víc je ale film - alespoň v prostřední fázi - vizuálně velmi bohatý, o to je základní dějová linka jednodušší, navíc s minimem dialogů. Musím přiznat, že jsem se v dost místech u filmu nudil. O třetinu kratší stopáž by IMHO filmu velmi pomohla. ()

GigaPudding

Lovci si v klidu žijou ve své vesnici (a mezitím stihnou jednu scénu s docela hustou atmosférou v lese) než je přepadnou unesou a pak dlouho jdou až do velkého města a během cesty se nic moc velkého neděje až do scény s nemocnou holčičkou. Ta je pěkně silná, zvlášť díky obsahu té scény a "hudbě". Hudba tu dává atmosféře hodně, ale jen v některých scénách, hlavně v těch ve městě a s pyramidou. S městem pak přichází nejlepší obrazy a scény se silnou atmosférou mayského mysticismu, na kterém by klidně mohl být postavený celý zbytek filmu a mohlo by to nakonec mít úplně jiné vyznění, ale Šílený Mel natočil příběh o něčem jiném. Útěková část s Jaguáří tlapou je zábavná a má několik silných momentů, ale mě se zdála příliš protahovaná. Závěrečné chvilky to ale nakonec spravily, zvlášť díky tomu jak vyzněly s tím náznakem jak to asi vidí Jaguáří tlapa vzhledem k tomu co to v těch posledních záběrech doopravdy viděl a na co má dnešní člověk asi jiný pohled. Takže silné **** :) ()

Othello

Apocalypto se dá vnímat buď jako überbrutální adventurní jízda nebo ideologická žranice. K druhému silně nahrává prokřesťanský Gibsonův fanatismus (zde důmyslně ukrytý), důsledné zobrazení úpadku Mayské říše, který odkazuje na příčinu zejména v podobě sociálních rozdílů a finále s příjezdem lodí, které tak nevědomky zachrání hlavního hrdinu a těžko si nevšimnout v této scéně křesťanského symbolu. Není těžké tedy zjistit, že Mel Gibson je v současné době radikální levicový katolík a to je jediné, co si z filmu na dlouhou dobu lze odnést. Naštěstí já to hodnotím z prvního pohledu a tedy jsem byl až na tu pro mě nezkousnutelnou digitální kameru nadmíru spokojený. A i tak, pokud nám je v Apocalyptu mezi řádky sdělováno, že conqisadorské masakry bylo to nejlepší, co mohlo jižní a střední ameriku potkat, tak stejně bod za odvahu -) ()

SOLOM.

Gibsona mám rád jako herce, ale on mi už několikrát dokázal, že je mnohem lepším režisérem. Nejvíc se mi na něm líbí, že si jde nekompromisně za svým cílem, přijme jakoukoliv výzvu a hlavně se nebojí jít do „kontroverzních“ témat. Dále bych chtěl ocenit to, že byl film namluven v původním jazyku a přestože většina (ne)herců stála vůbec poprvé v životě před kamerou – tak podali velice dobré a hlavně přesvědčivé výkony. Přiznám se však, že mě nejvíc bavila hlavně první polovina filmu. Ani ta druhá (akční) nebyla špatně natočená, ale přece jenom pak už to bylo celé jen o tom, jestli dostane Jaguáří tlapa na prdel, či nikoliv. Za nejpůsobivější moment bych vybral putování k mayské pyramidě a obětiště. Tady se Gibson vyznamenal – hlavně tedy kameraman Dean Semler. ()

Sofia

Celý film na mě působil hrozně lacině. Radši bych to měla ve velkolepém epickém stylu typu Gladiátor. Silně na mě zapůsobila první půlhodina, scény ve studni a hlavní utíkací scéna na hřišti před kukuřičným polem. Ale zbytek jen nuda a zbytečná brutalita. O mayské kultuře a městech jsme se opravdu nedozvěděli nic...nehledě na nesmysl se zatměním slunce. Mayové prosluli svými astrologickými znalostmi a zatmění uměli předvídat. Herci-neherci byli fajn, ani Emil Zátopek by nepodal takový běžecký výkon jako hlavní hrdina :-) ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (viac)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (viac)