Adamove jablká

• Česko Adamova jablka (viac)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

gutshoter

Uff, no, jestli nerad používám fráze "zajímavý pokoukání", tady to musím sakra použít. Já se bavil, děsil, divil...Předvídatelnost Adama je nesporná, ale postava Ivana mi nejednou vyrazila dech. Skutečně velmi zajímavé! ()

coscarelli

Cierne genialne mysterium danskeho charakteru. Atmosfericko- metaforicky konverzacny spektakl cese zjezene vlasy, horkne v krvi (neboji sa ju ukazat) , jemne drazdi branicu a zaroven prijemne hladi po dusi.. Tomuto "absurdnu" kraluje (ako stale) Mads, jeho farar je tajomnom samym o sebe a "nacek" adam? ano, ide z neho nejaky respekt, (budme poslusní) ::-HH- ostatne postavy nezaostavaju a davaju kolorit celkovemu pribehu. Cele je to usadene v pokornom a komornom prostredi , kde sa dobre relaxuje. Zda sa ze dansku kuchynu este neopustim. Chutí vynikajuco, sice trocha horka, ale zvykam si. ()

Maynard.

Hóóódně ulítnutej film. Kdo by to čekal od Dánů a Němců? :o) Jako podobnej film sem asi nikdy neviděl. Je to sice krapet na styl Kult hákovýho kříže, taky se tady jedná o nápravu jednoho nácka, kterej je zlej. Ale ty zbylý postavy sou tak ujetý, že tím film dostává prapodivnej nádech :o). Asi nejvíc mě dostal nádor na mozku, kterej dotyčnýmu byl odstraněj tak, že mu hlavou prolítla kulka a celej ten nádor vystřelila :o). Takže až takle je to ulítlý :o) ()

xLIGHTx

Snímka v mnohom pripomínajúca štýl Riders of justice (od rovnakého tvorcu; absurdná komédia, tiež dráma skombinovaná s občasnou krvavosťou a drastickosťou, paradoxne ale celkom feel-good movie), hoci mne nesedelo prítomné hudobné podkreslenie. To je dosť problém. Ale vo všeobecnosti vtipno-smutné dielko o pochopení nezmyselnosti neonacizmu, o sile viery, o bizarnej interpretácii knihy Jób, o arabskej prchkosti... (Keď som Adamove jablká sledoval, mal som pocit, že film má tak 120min., avšak v dobrom zmysle slova, no v skutočnosti má snímka len príjemnú cca. hodinu a pol. Zaujímavé.) Čiže, aby som to uzavrel, za štyroch polovičných Kennedyov ;), ehm, štyri silné hviezdy. (PS „- Hej, to na obraze bol skvelý muž, však?, to je tvoj otec?" „- To je Hitler...") ()

leon_id

Herecky koncert Madse Mikkelsena! Jeho peprne hlasky, u kterych se temer zdrahate smat me cely film nevyvadely z uzasu. Velmi prijemne zpracovane tema tragikomedie podle danskeho receptu, ktery je tak krasne naivni, ze vam to zkratka vubec nemuze vadit. Pro me velke prekvapeni, urcite si najdu cas si tohle skvele dilko pustit znova. ()

BlackTom

To, že na Dvojke chodia občas naozaj úžasné filmy mi jeden večer potvrdili Adamove jablká. Filmové podobenstvo o boji zákerného a vyšpekulovaného Zla (Adam) a krásneho, no fanaticky slepého Dobra (Ivan) ma uchvátilo a ja som len čučal ako prikovaný. Krutý až absurdný humor, bizarné scény a úžasné herecké výkony, to je len zlomok z toho, čo Adamove jablká divákovi ponúkajú. Že som mal tej noci nad čím rozmýšľať snáď ani netreba hovoriť... ()

Evonichna

Tento filmek mě opravdu nadchl. Žánr komedie bych určo nechala. Vtipné to bylo, a to sice jen tak nevtíravě, ale to se právě k tomuto dramatu hodí a musím říci, že i díky tomu se mi toto dílko moc líbilo. PS: To je to, čemu my lékaři říkáme poloviční Kennedy. :D ()

Pollock

Výborně ztvárněný příběh o neonacistovi Adamovi, z kterého se podaří faráři a pánu Bohu udělat lepšího člověka. 94minut uteklo jak voda. ()

Benedygtus

Ja se nadmiru bavil. Je to silene, ironicke a misty drsne. Skvely film pro spatnou naladu, pro dobrou naladu, pro rano i pro vecer. Proste pro kazdou prilezitost. ()

korndaddy

A tak se nám Ivánek a Adámek zpárovali. Klucí jako bucí. Každopádně dost jinej film, než na který jsem zvyklý z dánské produkce, ale už obsazení Ulrika Thomsena a Madse Mikkelsena zaručuje nadstandartní filmový zážitek. Co se týče samotného filmu, tak ten se musí teprve vstřebat a pak se uvidí. Film z pěkného prosředí a se zajímavým námětem, kvalitním hereckým obsazením a pěknými výkony. To vše zde je ale nejspíš sem to uplně nepobral. Uvidíme příště. Prozatím tři puntíky. Další zhlédnutí bude nutné. ()

Madluska

Hodně, ale opravdu hodně zvláštní film, u kterého jsem často nevěděla, jestli se mám celé absurditě smát, nebo se radši zvednout ze židle a odejít. Nakonec jsem vydržela do konce (ale jasno v dané otázce pořád ještě nemám :-)). ()

Devadesát Dva

Nejen kvůli závěru jsou 'Adamova jablka' moc překrásným a symbolickým filmem, u kterého se v první půli dokonce i hodně nasmějete. Neonacista Adam je poslaný na jakousi faru ve vesnici, kde má dělat veřejně prospěšné práce pod dohledem faráře Ivana - s tím se má překvapený Adam, očekávající nějakou robotu, dohodnout na svém poslání a vybere si, že udělá koláč z jablek vedle fary rostoucí jabloně. No a co bude následovat už neprozradím. Stačí jen říct, že Thomsen a Mikkelsen v hlavních rolích byly trefa do černého, zejména Mikkelsen v roli faráře, to je asi zatím jeho životní role, teda co jsem viděl. ____ 'Adamova jablka' jsou v zásadě kultovní dánská tragikomedie, které by se rozhodně neměl nikdo vyhnout. A vidíte, jak málo stačí, aby vznikl nezapomenutelný film. Snad jen s těma kulisama si to chtělo pohrát, aby to trochu vypadalo. Je to ve všech lokacích takové jakési prázdné, ale to jsem zjistil tak zkrátka bývá v zemích, jako je Norsko, Dánsko, Finsko, Švédsko a ono by to samo o sobě ani nevadilo, když se to umí naaranžovat a dát tomu ten správný vzhled. A někdy člověk jaksi nepobírá Adamovu motivaci, což jsou ale dvě jediné menší věci, co kazí krásu tohohle snímku, kterému jsem bezmála dal plný počet, i když ten koncept filmu tu už byl mnohokrát. ()

cachina

Adamova jablka je komedie (koketuje i s tragikomedií), která disponuje s černým a absurdním humorem. Ten vychází především z bizarního charakteru postav. Právě propuštěný neonacista musí absolvovat ,,výchovnou kúru" na jedné malé farnosti. Zde se potkává s farářem, který žije ve svém vlastním světě (kde nevidí ani neslyší zlo), obézním zlodějským hráčem tenisu a Arabem, který neustále přepadává benzinky, banky a v autě má celý arsenal. Příběh je vyprávěn právě z pohledu neonacisty, jenž je zpočátku nepříliš sympatickou postavou. Tudíž samozřejmě musí nastat obrat v jeho charakteru. Dánové si s ničím neberou servítky a servírují nám jednu absurdní scénu za druhou (střílejí ptáků, nácků, mlácení fařáře apod). A divák se baví. Velice zajímavý a podařený počin nenudí ani minutu. ()

Lukoboss

Severskej film vykračující v tarantinovských šlépějích černýho humoru, absurdity, brutality a hlavně neskutečnýho nadhledu. Obrovskej kontrast víry a víry (zní to divně, ale pochopíte), zároveň snaha ukázat, že jakmile přijdete o víru v cokoliv, ztratíte vlastně úplně všechno a už vám nic nezbude. Rozhodně doporučuju, protože to stojí za to! ()

klukluka

Dánská partička kolem Madse Mikkelsena si stabilně drží neuvěřitelně vysokou laťku. Všechny (!) ostatní evropské země jim můžou závidět úroveň jejich tvorby. Na tuhle generaci tam budou hodně dlouho vzpomínat, právě tam dobíhá kouzlo neopakovatelného. A Adamova jablka budou vždy citována na jednom z prvních míst. Je to tak zvláštní, přitom všem tak srozumitelný film...! Neuvěřitelný, ale platný rozpor... Adamův vnitřní přerod ze zlýho belzebuba na hodnýho belzebuba na můj vkus trochu uspěchanej, něco mu ještě mohlo předcházet, ale jinak fakt paráda. Včera jsem koukal na nějakou americkou prvoplánovou komedii Kšeftaři, a u té jsem se nezasmál. Tohle zdánlivě k smíchu nebylo, a smál jsem se prakticky pořád. Tak já nevím...? Vím! Tohle je prostě vymazlená věc. ()

Zagros

Tuhle partu zkrátka můžu. Objevil jsem ji již asi před dvaceti lety na gymplu v mých artových návštěvách kina ve filmu Blikající světla a postupně si od ní doplňuji další filmy. Nic od režiséra Anderse Thomase Jensena nešlo pod čtyři hvězdy. Adamova jablka mi přišla možná nejvážnější ze všech jeho filmů. Osobně jsem měl pocit spíše těžkého dramatu s občasným černým humorem. Přesto na mě film ve své dramatické rovině velmi zapůsobil. Opět výtečně napsané, obsazené i zahrané postavy, opět podařená atmosféra. V příběhu střídají silné momenty ještě silnější, popřípadě přijde výtečně vypointované černé odlehčení. Po skončení filmů téhle party mám vždy o čem přemýšlet a zároveň mám pocit uspokojení ze skvělého filmového zážitku. Rád doporučuji stejně jako všechny ostatní filmy této party. ()

Rssa

Hodně zvláštní film, ve kterém dělají postavy naprosto nečekané věci, netypicky rozmlouvají a velmi zvláštně se chovají. Jistý nádech mystična s krutou realitou, velice velice humorné scénky střídají naprosto vážné a hluboké. Nevím co si mám o tom myslet, ani kterou z části tohoto díla více vyzdvyhnout. Každopádně jako celek hodně dobré. 80 % A Khalid je hodně dobrá postava, jehož chování vždy probudí smích, minimálně úsměv. ()

I.AM.NOT

Vskutku těžké je zaškatulkovat tento film, protože přináší brilantní černý humor, drama a kapku mysterióznosti, všechny škatulky se pomalu rozvíjí do svého konce, bohužel někdy až moc pomalu. Pokud bych vyzdvihl nějakou polohu, kromě absurdní, která je všudypřítomná, byl by to zejména dramatický lidský příběh na pozadí neporozumění a nepochopení s následným smířením se. Konec je nečekaný, ale dobrý. ()

showxman

Asi nejpodivnější charakter jaký sem na filmovém plátně měl možnost zhlédnout. Samozřejmě mluvím o Ivanovi, abych ale nekřivdil zbytku - to byla taky povedená skvadra. Vůbec celý film je absurdním mixem dramatu a komedie. Takových se sice točí nemálo, ale Adamova jablka ční nad všechny ostatní. Nesmím opomenout doktora, který sází jednu perlu za druhou a jednu scénu, jenž mě totálně odrovnala, a sice "jak nácci dostali na frak od Khalida". ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (viac)

Severská filmová zima

Severská filmová zima

29.01.2011

Na měsíc únor připravil Severský filmový klub další festivalovou přehlídku zaměřenou na filmy skandinávských tvůrců: SEVERSKOU FILMOVOU ZIMU. Cílem akce je nabídnout českým divákům filmy z produkce… (viac)