V roce 1792 přichází Goya na španělský královský dvůr jako dvorní malíř. Katolická církev v té době upevňuje svoji moc obnovením inkvizice a Goyova múza Inés je vinou přítele Lorenza po vykonstruovaném procesu odsouzena za kacířství. Po mnoha letech se Goya seznamuje s mladičkou prostitutkou Alicií, díky níž se dozvídá celou pravdu o Inés a otci Lorenzovi. (oficiálny text distribútora)

pwh

Ten film je předevšim málo prožitý, poněkud odtažitý. A teď budu dost SPOILERovat. Začalo to velmi slibně. Ale od chvíle, co se objevil nápis "o 15 let později" , sem z toh nějak vypadl a už jsem měl problém se znova vžít. Především tu není žádná psotava, se kterou bych se mohl nějak identifikovat nebo aspoň napjatě slovdovat, co s ní bude dál - Inés je velkou část filmu pološílená. Její rodiče umřou. Úhlavní inkvizitor je moc velká svině a má příliš málo prostoru na to, aby bylo možno pořádně prožívat jeho vývoj. Goya je příliš nezajímavý. Zhuštěné znázornění francouzské invaze nějak nefunguje. Položil jsem si otázku, je-li vůbec možné, aby to takhle zhuštěné fungovalo a pak sem si vzpoměl na Doktora Živága, kde je vypuknutí 1. světový naznačeno jen hrstkou záběrů a ta pasáž je geniální. Možná by i tady nebylo na škodu použít retrospektivní způsob vyprávění. Pak se dá účinně zhustit lecos. Goyovo ohluchnutí šlo snad vyjádřit nápaditěji než jen popisným vnitřním monologem (jako jediný krátký vnitřní monolog ve filmu tam působí dost násilně). Do toho titulku "o 15 let později" to téměř nemělo chybu (snad jen od scény, kdy královna uvidí svůj portrét bych čekal trochu větší rozvedení), ale pak jsem měl pocit, že se ten film nemůže rozhodnout, o čem vlastně bude a i když sem ho bez problémů vydržel do konce, zbyl po něm nepříjemný pocit,"a to je všechno?" A teď k tomu pozitivním: hodnotím kladně režii (až na výše zmíněné scény), střih, herecké výkony, atmosféru, a halvně výbornou kameru - to je aspekt, ve kterém se přízraky trochu přiblížily k Amadeovi. Na rozdíl od Amadea nám ukazuje svět v podstatně temnějších barvách - nakonec jde o dobu inkvizice. Je to s odřenýma ušima 4/5 nebo 7/10, možná spíš 6,5 z 10. ()

Perfo

Forman vystihl ducha doby, souboj otce a syna, politické převlékání kabátů, šílenství, mateřskou lásku a slepou víru. ()

Ole92

Mě osobně se tento film líbil, sice v něm byli hluché pasáže ale jako celek ho hodnotím kladně. A ten konec?? Fajnová rodinka že?? ()

divisak

I když Goyovy přízraky nedosahují takové pompéznosti a velikosti jako Amadeus, činí tento snímek zážitkem jeho syrové podání, které bez jakéhokoliv přikrášlení vykresluje inkviziční praktiky a období španělské války za nezávislost, byť jen ve strohé formě. Herecké obsazení je výborné. Lorenzo v podání Javiera Bardema je tak tajemný a nevyzpytatelný, že mu věříte každé slovo. Nicméně je daný příběh spíše výpovědí o světě, v němž Goya žil, než obrazem života samotného malíře. Vysoké hodnocení nevolím automaticky z popudu proto, že se jedná o film Miloše Formana, ale pro jeho vizuálnost a také, v neposlední řadě, pro jeho krásný hudební doprovod. ()

Vesecký

Formanovy filmy vybočují z americké kinematografie, protože je až na výjimky z nich cítit evropské srdce autora. A zvlášť když si vezme Forman námět z evropského prostředí, je z toho geniální dílo. Film o ve své době přežilé španělské inkvizici z dob, kdy se Evropa probouzí z feudálního jha, to je pochoutka, která nenudí. Přitom scénář nikterak nekopíruje postavu Goyovu ze známého románu Feuchwangenova; Goyovy přízraky jsou skutečné, jsou to kruté osudy lidí z masa a krve, nejsou to jen ty známé mědirytiny s fantaskními postavami hororových běsů. Je to také onen známý obraz Třetí květen, v němž Goya vykreslil své pocity, jež jsou Formanem tak dobře vylíčeny v závěru tohoto filmu. K tomu nutno přičíst výborné herecké obsazení, kameru, hudbu. Vedle Vlasů nejlepší americké dílo Miloše Formana. ()

johnymdoe

Tenhle film mě příjemně potěšil, asi čtvrt roku jsem ho pořád odkládal a teď po jeho shlédnutí se divím že jsem to neudělal dříve .Dost dobré herecké obsazení v čele se skvělým Javierem Bardemem, který byl podle mě opravdu přesvědčivý, i když v podání Miloše Formana mě připadala jeho postava jako typicky český člověk (nechutný)...režie průměr, protože nevydýchávám několik stupidně zbytečných scén typu: hrající Španělský král na housle. Herci pět, režie tři...filmu teda dávám za čtyři. Ps:zajimavá hudba s napady..což už dnes dost chybí. Po dvanácti letech nasledováno znovu a hodnocení změněno na právoplatných 5* ()

Juja

Miloš Forman mě zklamal...od někoho, kdo má za sebou Přelet nad kukaččím hnízdem, Valmonta , nebo Amadea čekám víc než dvě hvězdičky. Příběh nedrží pohromadě a ve snaze zachytit ducha doby se režisér nestíhá soustředit na detaily. ()

Lúca

Mistra Goyu předchází pověst naprosto odlišná od toho, co člověk vidí v tomto filmu. Byť jsem laikem na otázky španělsé inkvizice, tak Formanovo zpracování spíš zavání Amerikou - trochu lásky, trochu toho hrdinství a výrazná zápletka v dětech - aby se neřeklo, tak Ines "Vyslechneme",aby lidé viděli, jak to asi chodilo, ale věnujme se spíše ztracenému dítku. Goyova hluchota, která ho velice ovlivnila a se kterou se velice těžko vyrovnával je prezentovaná s laksností podobné odřenému kolenu. Čtvrtou hvězdu si film vysloužil díky výkonu Javiera Bardema, který exelentním způsobem ukázal zfanatizovaného "bratra", který pochopí... ()

joker2

Musím přiznat, že jsem byl zklamán. Začátek sice vypadá slibně a prezentuje Gójovy tisky v celé jejich nádheře, ale celá podstata filmu (měl Goya vize?) se rozplyne ve frašku o morální vině: měl pravdu Voltaire, Bůh nebo inkvizice? Dvojrole Natalie Portman je sice zábavná (co to udělali se zubama její dceři?), ale zubožená Portmanová se mi líbila více ve V for Vendetta a ještě mnohem více ve Star Wars: Epizoda 2. Její tik není zdaleka tak přesvědčivý jako šílenství Leonarda di Capria v úžasném Co žere Gilberta Grapa. Rovněž verze Bídníků s Liamem Neesonem lépe ztvárnila představu chudiny v těchto dobách. Na druhou stranu oceňuju hudbu Varhana Orchestroviče Bauera (v titulcích bohužel jen jako Varhan Bauer), která je správně nevtíravá a zároveň velmi španělská. Rovněž se mi líbil seznam poradců (o Goyovi, o armádě, o královské rodině, o oblékání, atp.), který ukazuje na kvalitně odvedenou práci v oblasti historické věrnosti (ne jako v případě Tyrranosaura "Aztéka" Rexe). Nástup Wellingtona je velice působivý, ale zdaleka ne zcela využitý (vojáci jen pochodují, ale nebojují). Trochu mi to připomnělo fotku 300 nahých lidí nafocenou Janem Saudkem. Jako fotografie by to bylo hezké, ale do filmu nepoužitelné = vyhozené peníze. Javier Bardem zajímavě ztvárnil přerod v různé osoby, ale Patricka Swayzeho ve skvělém seriálu The Beast netrumfne: "lidi musí uvěřit, že jste tím, čím trvrdíme, že jsme". Bardem je hezká prdelka, ale když sahal Natalii na prdelku v rouše kněze (a ještě navíc zapáleného jezuity), říkal jsem si WTF. A když se pak ukázalo to, co se bohužel ve filmu neukázalo (ať se moje představivost snaží sebevíc, trochu víc kůže Natalie Portmanové by možná pomohlo), a totiž že spolu měli ... jak se to říká v Bibli ... že ji zkrátka poznal (se vším všudy), tak to už mi to celé přišlo postavené na hlavu a přitažené za vlasy. Severský herec v roli Góyi se určitě bude líbit mojí milované ženě, a mě se taky líbil. Jak je vidět z jezdeckého portrétu královny, Goya byl vždy věrný realitě. Tak co pak ty jeho tisky? Film mlčí a Goya ohluchne (ale vize nemá, že by si Miloš Forman netroufl konkurovat Terry Gilliamovi ze Strach a hnus v Las Vegas?). U Goyi je mi to v podstatě jedno (i když jeho překladatel do znakové řeči - jak se ji Goya na stará kolena naučil? - je asi nejlepší herec celého filmu. Víc mě to mrzelo u Beethovena v Beethovenovi (a nemyslím psa, ale film Nehynoucí lásky z r. 1994) s úžasným Gary Oldmanem - ten se sluchem živil. Goya sluch nepotřeboval, živil se očima a rukama (ale odkud se berou ty jeho vize ... opakuju se?). Proč se ten film takto jmenuje? Viděl jsem i další dva filmy o Goyovi (Goya - 1971 a Goya en Burdeos - 1999), a oba se mi líbilo víc než tato slátanina. Dobře, zvedlo to zaměstnanost v už tak dost zuboženém Španělsku (20 % nezaměstnanosti na začátku roku 2010), ale kde je tvé vlastenectví Formane? Ani jedno v celých titulkách, a to jsem se díval fakt pozorně. Tak aspoň částečné díky za Orchestroviče... ()

HouseMK

"A příště se to bude jmenovat Gottovy příznaky" Ale teď vážně - nejnovější Forman mě zklamal. Hlavní postava nevýrazná, příběh měl být silný, ale na mě moc nezapůsobil. Silná je postava Lorenza, ta mi v paměti zůstala, zbytek nemastný, neslaný. To už nezachrání ani španělská inkvizice. ()

KoleckoR

Tak jak jsem pořádně nikdy nepochopil historickým reáliím Francouzské revoluce, kdy jeden měsíc se popravovali jedni, druhý měsíc zase ti druzí. Tak i v tomto filmu jednoho dne odsouzení, byli druhý den u moci. Byla to doba, kdy se ze všech stavů lidé vraždili. A je skoro neuvěřitelné, že ještě začátkem 19.st. mohla svatá inkvizice vytahovat drápky. Aspoň, že ti bonapartisté jim zatli ťipec. ()

Saur.us

Pokuď jde o nesmyslné ničení životů nevinných lidí, je to natolik omývané téma, že pokud to má šanci na úspěch, musí to být opravdu silný, nervy drásající zážitek. Ač se Miloš Forman snažil, bohužel výsledek není takový jaký by měl být. A tak je to s celým filmem. Nemastné neslané historické drama od kterého jsem asi čekal víc. Naštěstí ale celý film vytahuje Natalie Portman a zbytek kvalitního hereckého ansámblu. ()

El-Barto

Říkal jsem si, že to nemůže být špatný, vždyť je to přeci Forman. Ale co ze začátku vypadalo jako příběh neprávem odsouzené plný emocí a snahy dostat ji ven, se po tom patnáctiletém skoku změnil stejně jako Inés sama. Na zmatený a nezajímavý film. Mohlo zůstat jen u té první části a dítě nechat jen jako mimčo. Herci jsou jako ve všech formanových filmech super. Chtělo to ještě hlubší pohled na inkviziční praktiky, trochu násilí a emocí. Takhe jsou Goyovy prízraky na dvouoscarovou legendu málo, 6/10. ()

Heffleyka

Musím říct, že mě to bohužel zklamalo... I přes hvězdné obsazení a režii byl film takový mdlý a myslím, že z námětu šlo vytěžit mnohem víc. Hlavně Goya, který měl být podle všeho hlavní postavou se moc neprojevuje, většinou jen sedí v koutku a maluje si... Javier Bardem ovšem nezklamal. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (viac)