World Trade Center

• USA World Trade Center (viac)

Jako první 11. září 2001 zareagovali na volání o pomoc z věží Světového obchodního centra a když se obě zřítily, zůstali uvězněni v jejich troskách. Policisté Will Jimeno (Michael Pena) a John McLoughlin (Nicolas Cage) na rozdíl od svých kolegů jako zázrakem přežili, ovšem zaživa pohřbeni pod šesti metry sutě. Přestože se navzájem nemohli vidět, slyšeli se a vzájemně si dodávali odvahu. To jim zachránilo život. Od svobody je totiž dělilo nekonečných dvanáct hodin, po které se k nim dostávali záchranáři. Skutečný příběh dvou mužů, kteří jako poslední vyvázli živí z inferna Světového obchodního centra, vypráví drama Olivera Stonea World Trade Center... „Jsme úplně obyčejní lidé, ale spousta úplně obyčejných Američanů ten den dělala to nejlepší, co bylo v jejich silách. Jsem strašně rád, že je můžeme reprezentovat právě my dva,“ říká Will Jimeno, který společně se svým parťákem působil během natáčení jako odborný konzultant. Režie snímku se ujal držitel tří Oscarů Oliver Stone. Pro jednoho z nejkontroverznějších tvůrců současnosti ale tentokrát nebyla klíčová „výbušnost“ tématu, ale kvalita scénáře Andrey Berloff. „Je to jeden z nejlepších scénářů, jaký se mi dostal do rukou. Objevil se jako blesk z čistého nebe, podobně jako onen den,“ říká Oliver Stone. „Dostal mě – a spoustu dalších lidí – svou emotivností a jednoduchostí. Popisuje ty děsivé události naprosto originálním způsobem a stal se pro mě srdeční záležitostí,“ dodává režisér... World Trade Center ale není jen příběhem dvou mužů v nejtěžší životní zkoušce, ale také jejich rodin a lidí, kteří riskovali své životy, aby je zachránili. „To oni jsou pravými hrdiny tohoto filmu. My jsme s Willem sice také čelili smrti, ale neměli jsme na výběr. Oni si vybrat mohli, přesto po nás pátrali bez ohledu na fakt, že je to také mohlo zavalit,“ říká John McLoughlin. Aby film co nejvěrněji odpovídal skutečnosti, točil se v reálných lokacích (pouze záběry ze zřícených budov pochopitelně vznikly ve studiu) a chronologicky. I proto ho ostřílený veterán Nicolas Cage považuje za jedno z nejnáročnějších ve svém životě. „V každé vteřině, kdy mě kamera snímala, jsem se ze sebe snažil dostat to nejlepší, protože jsem měl pocit, že tentokrát to má opravdu smysl,“ vysvětluje Cage. (oficiálny text distribútora)

PaTeXx

Žádný emocionální nářez, žádný přehršel akce. Do výbuchu to bylo super, pak děj spadl pod průměr. Nebýt Nicolase Cage, hodnocení by asi bylo jiné. ()

distrikt

Dvě hodiny sebelítosti, naděje, beznaděje, lásky roztomilého amerického národního cítění. Vše na 100%, aby si to dívák do syta užil...už jsem říkal dvě hodiny? Je to tak a je to šílené. Při představě absence známých tváří v čele s Nicolasem Cagem, by to určitě dopadlo ještě hůře. Film je natočen výborně..prostředí barvy, efekty..zvuk i obraz, ale to nepomáhá. ()

petan416

Tento film vcelku ujde, dal bych 80%, ale vzhledem ktomu, že je to reakce na teroristický útok a už jenom ten nápad mě příjde úžasný., dávám 100% ()

Riker odpad!

Hodnotím silně subjektivně, ale v půlce vypínám, víc nemůžu. Nepochopil jsem, neumím toto dílo ani zařadit a strašně jsem se nudil. Čest a památku obětem z 11/9 si představuji zcela jinak. ()

W_Parmalee

9/11 byla tragédie, ale tento film také. Kdyby to byl 60-ti minutový TV dokument, kdyby to nerežírovat Stone... Takhle nemohu jinak... 1*! EDIT 11.9.09. Jednu přidávám, ale víc ne! ()

l.bejk

Konečně sem měl možnost skouknout tento film a co se týče takové velké tragédii bych čekal víc,ale jediná možnost by byla točit film přímo když se to stalo. ()

christiene

Tradiční americký katastrofický doják... Nejhorší na tom je, že je podle skutečných událostí - sama si moc dobře pamatuji, jak jsem jako dvanáctiletá seděla večer 11. září 2001 před televizí s otevřenou pusou.... Ale i přesto mi vadí ten nádech amerického patriotismu, vyzdvihování prostých Američanů a přehnané hrdinské dialogy... Kdo ví, jak to bylo všechno doopravdy. ()

cypher

The world has changed that day. Myslím, že se Oliver Stone zhostil této památky vskutku brilantně a se vší úctou. Už samotné téma 9||11 je dost citlivé. Člověk to prostě nesmí brát jako každý jiný film, který můžeme jednoduše "zkritizovat". Jednoduše řečeno, když vidím některé původní záběry, nabíhá mi husí kůže a nemůžu dýchat. Možná to vidím jinak, než ostatní, ale toto téma je pro mě dost zásadní. Nicolas v hlavní roli, Craig Armstrong jako skladatel OST, ze kterého mrazí už při samotném poslechu bez záběrů. Díky všem za dobře odvedenou práci a díky za jeden památný film! WTC || || We will never forget! ()

belmonďák

Film obyčejných lidí, kteří neváhají obětovat své životy při výkonu svého povolání. Kdo čekal přílet Supermanů, Batmanů, Rambů a podobné havěti, tak se bude muset sám nad sebou zamyslet a podívat se jak vypadá skutečná realita. Oliver Stone jasně ukazuje "naše" pravé charaktery v mezních situacích a je to vidět nejvíce ve scéně, kdy velitel John McLoughlin (Nicolas Cage) hledá ve své policejní jednotce dobrovolníky. Jeho muži neukazují na potkání svaly a nepronášejí vtipné hlášky v posledních minutách svého života. Civilní Nicolas Cage a Oliver Stone jak ho ještě neznáme. Je tu snad jediné mínus a to že oněch 65 milionů dolarů, které tento snímek stál, není moc vidět. Navíc když si uvědomíme že půlka filmu se odehrává ve tmě... ()

DansteR

Snaha vyděl na katastrofě se asi moc nepovedla. Celý film je o tom jak skupina hasičů vleze do baráku a ten na ně spadne. Další hodinu jen kecají v troskách a pak je možná i někdo zachrání. Rozhodně se to dalo udělat efektivněji a zajímavěji. O herecké výkony a podobné věci tady ani nejde, protože de facto není co hrát. Jediné co stojí za to je pád WTC. To je ale tak všechno. 50% ()

Ace.A.T.L.

Viděl jsem to už několikrát a až teď jsem se dostal k hodnocení a komentáři. Začátek byl spracovnej prádně, atmosféra super, ale ve chvíli, kdy je film překlopenej na 2 zavalený policajty, tak to ztrácí úplně všechno. Jako poctu WTC bych učitě zvolil film o širším úhlu pohledu na víc lidí, na víc záchranářů, na víc hrdinů, ale i padlých. Tohle se samo vyšťavilo a pak už se to nenašlo. Za mě 2* a pokud hledáte film o WTC, tak NEDOPORUČUJU ()

Tomas_PO

Spracovanie tejto neslávnej udalosti je priemerné, či až podpriemerné. Nezáchranila to ani dramatická, sľubná prvá štvrtina filmu a hviezdny Nicolas Cage, či skvelý Michael Peña. Dej sa zameriava výhradne na mikropríbeh dvoch policajtov, uväznených v troskách WTC a prežívanie celej situácie ich rodinami. Ani fakt, že sa jedná o skutočný píbeh však dramatičnosť neumocňuje. Útoky na WTC sa dajú spracovať nepochybne rôznym spôsobom, zamerať sa dá na množstvo faktorov a mikropríbehov. Obzvlášť to platí o príbehoch tzv. first responders, čiže zložiek, ktoré prišli na miesto medzi prvými a teda boli v budovách v čase pádu, o čom aj tento film je. ()

Oliver Stone dokumentující

Oliver Stone dokumentující

15.07.2007

Během několika let se z Olivera Stonea stal osobitý dokumentarista, jehož díla vzbuzují mnoho kontroverzních reakcí. Jeho jednostranně zaměřený dokument Comandante zabývající se kubánským diktátorem,… (viac)

3 > 1

3 > 1

17.10.2006

Už staré přísloví praví, že čím víc filmových novinek znáš, tím více si člověkem a vzhledem k tomu, že poslední dny byly poměrně rušné, rozhodl jsem se vám přinést hned tři zajímavé informace ze… (viac)

Stoneův WTC podruhé?

Stoneův WTC podruhé?

08.09.2006

Je docela pravděpodobné, že kontroverzní levičák Oliver Stone zůstane u ožehavého tématu teroristických útoků z 11. září 2001 i ve svém dalším filmu. Před pár dny se svěřil s plány pokračovat v… (viac)

Cheadle, Sandler a 11/09/01

Cheadle, Sandler a 11/09/01

18.11.2005

Pro filmaře se zřejmě stalo prestiží, aby mohli vzít do ruky kameru a natočit film, jenž by se odehrával během černého dne současné Ameriky, 11. září 2001. Oliver Stone připravuje film World Trade… (viac)