Fullmetal Alchemist

• Česko Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců (viac)
Japonsko, (2003–2004), 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Hiromu Arakawa (komiks)

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu (viac)

Bratři Edward a Alphonse použijí alchymii, aby oživili svou matku, ale spustí tím chemickou reakci, která roztrhá jejich těla. (Netflix)

penegal

Velmi povedené a myšlenky zakódované v příběhu mají opravdu něco do sebe. Jednoznačný favorit mého vkusu. Úvodní myšlenka se již před dávnou dobou stala nedílnou součástí mojí filozofie. Evidentně takto smýšlejí i jiní jedinci.... ()

Shaman1135

Nádherný, luxusný plnokrvný seriál a ukážka, ako to vyzerá, keď všetko hrá tak ako má. Dnes už legendárne hľadanie bratov Elericových a ich cesta za Kameňom mudrcov. Jeden z naj seriálov vôbec, takmer bez chybičky. Prepracované charaktery, medzi ktorými si každý nájde svojich favoritov. Takmer neustále prítomný humor (časť 37 je v tomto smere vrcholom), striedaný ťažkými, dramatickými momentmi. Smrť si nájde svoje obete, a popravde, pár krát som si pri tom aj poplakal. A skutočnosť, že prvé časti sú slabé by som nebral moc vážne. Nakoniec sa ukázali byť dôležité, takže pocit premárneného času sa stratil. Vo víre toho celého žiaľ trocha vyčnievajú posledné časti (49-51 boli pre mňa už na hrane). Prílišná prekombinovanosť motívov mi už prekážala. Ale výsledný dojem a veľa pamätných momentov to nezničilo. ()

Tezuka

Hagane no renkinjutsu-shi jsem se dlouho vyhýbal, protože jsem si myslel, že to musí být nesmysl, když to má v názvu alchymii. Při představě, že jsem se tak nehorázně spletl mě až pálí u srdce, protože je to pekelná podívaná skvělé sestavy postav, plná naturalistických, dramatických, ale na druhou stranu i humorných a srdcervoucích prvků. Je zajímavé, že tohle anime předběhlo i mangu, proto předloze odpovídá jen cca 13 dílů. Zbytek si autoři museli sami domyslet, a musím říct, že to nebylo vymyšleno vůbec zle, ba naopak. Manga byla nakonec dopsána, a proto v roce 2009 vznikl remake s názvem Fullmetal Alchemist Brotherhood s 64 epizodami, který je v současnosti na animelistu hodnocen jako nejlepší anime všech dob (9,25/10) a na csfd zde má 90 %, což je nejvyšší hodnocení co se anime týče. Jsem rád, že jsem napřed viděl i tuto původní verzi, abych si ještě více vychutnal tu největší bombu. Tanoshimi!! *) ()

BigBen87CZ

Konečně taknějak "dospělejší anime". Nejčastější neduhy anime sérií (fillery, táhnoucí se boje i příběh, příliš časté reversy) tady jakoby neexistovali. Stylem plynutí děje je to anime západního střihu. Stejnětak se mi líbí naprostá lidskost hrdinů ... už žádní de facto nesmrtelní Naruto-Bleachové ... Na napětí to sice malinko obralo, to je pravda, ale ve výsledku je tohle všechno výhodou. Proč "dospělejší" anime ? Není určeno těm nejmladším ... potoky krve, počet zesnulých i to, že vlastně o smrt jde především. Také díky mnohem důsledněji propracované psychologii postav a charakterů. Jednotlivé osobnosti trpí dlouhou škálou různých psychologických chorob. Suma sumárum ... 90% ()

foxxxxy

Viděno 51/51. Hodnotím 3*. Je to akční jízda, nic víc. Docela mě potěšilo propracování postav, do kterých se člověk dokázal snadno vžít. Bohužel víc, jak díly naplněné akcí a souboji, ze sebe Fullmetal Alchemist nevydoloval. Podle mě děj postrádal vrstevnatost, barvitost - seriál byl čistě jaksi cílený jedním směrem, byl jaksi jednoduše navržený. Chyběla mi v něm určitá zralost. Ona by tam možná i nějaká byla, ale když jsou hlavními hrdiny po celou dobu patnáctiletí kluci, tak to něco ztrácí. Pro mě Je FMA čistý průměr, ale dokážu pochopit lidi, kteří tomu dávají 5*. ()

Meiry

Obsah anime byl takový nic neříkající a nezajímavý, ale kdo se odhlodlá/al to spustit, rozhodně nelitoval/nebude litovat. Děj byl skvělý, boje zajímavé, využití alchymie skoro neomezené a postavy propracované a velice vtipné. Hlavně Železný alchymista Edward, skrček, kterého nikdo nebere vážně, a jeho mladší bratr Alphons, jehož duše je připoutána k dvoumetrovému brnění a kterého všichni považují za toho staršího a slavného bratra, což Edvarda pekelně vytáčí. Je to asi první anime, které mi připadá lepší s českým dabingem než s titulky. Příběh této dvojce je smutný a někdy mi připadá, že všechno je k nim nespravedlivé. Ale to nic nemění na tom, že je to úžasné anime a těch 5hvězd, které jsem jim udělila, si plně zaslouží. ()

00Michelle00

Zezačátku jsem byla vcelku zmatená a pochybovala jsem jestli jsem si pustila ten zprávný díl. Jak se ale ukázalo, vše se dokázalo vyjasnit během tří dílů a anime nabralo téměř nový začátek. Bratři Elricovi přebraly doposud první příčku mého imaginárního film/ seriál seznamu a už šel jeden díl za druhým. Oblíbenost se dá vysvětlit jednoduše... Hrdinové vyhrávají ale taky prohrávají a na bitvy kde by Naruto ukázal to svoje "znovuožití" (vzpamatování) reagují zcela lidsky - prostě když nemůžou, tak nemůžou. S postavami se dá rychle ztotožnit a skoro ihned si je zamilujete. Nechybí akce ani humor a ani opravdu velká dávka alchimie. Na hudební podbarvení jsem si musela zvykat trochu déle díky anime Fairy Tail, které jsem sledovala před FMA, ale po dni jsem si jej jako pokaždé osvojila a můj zážitek ze seriálu se ještě zvýšil. Co dodat? Snad jen malý mínus za odchylku od mangy, ale od toho je tu Brotherhood... ()

Suzzie

Pecka! Nejsem nejaky nadsenec anime, ale tahle serie disponuje velice inteligentnim a poutavym dejem, promyslenym do posledniho detailu. Provedeni super, uzasna hudba. Urcite stoji za to, venovat Fullmetal Alchymistovi cas! P.S. Koukat v japonstine s titulky je absolutni povinnost! ()

franksiantra

Pred pár dňami som si shodou náhod spomenul na moju zabudnutú japonskú lásku z detstva, a rozhodol som sa zase pozrieť na tento klenot. Neľutoval som, ale zas ešte pred pozeraním som mal pochybnosti, keďže ja nie som typ na anime, ale výnimkou sa potvrdzuje pravidlo :) Tento seriál je úplne úžasný: je vtipný, seriózny, prepracovaný, poučný, a hlavné...že ma úžasný príbeh! Určite odporúčam každému, kto hľadá úžasný seriál na osamotené večery, a to aj ľudom čo anime nepozerajú (napr. ja ;) ) ()

Rhaegar

Dokončil jsem další rewatch Fullmeatl Alchemist 2003 včetně filmu a OVA. Stále je to skvělé. Všichni víte, že většina děl po dalším zhlédnutím spíše ztratí. U FMA je to pro mě naopak. Každé další zhlédnutí je pro mě ještě lepší nežli to předchozí. Čím více o vím o náboženství, politice, historii nebo filozofii či „vypravěčských technikách“ tím více si užívám věci, kterým jsem předtím nevěnoval pozornost. Bohůmžel tohle anime je neprávem ve stínu svého mladšího bratříčka (2009). Hlavními body kritiky je špatná animace a odklon od anime manga předlohy. Vizuál zde rozhodně není špatný. Pouze se jedná o úplně jinou animační školu. Zatímco animace originálu je dnes už poctivý klasičtější styl, Brotherhood více koketuje s digitální animací a pomáhá si CGI. I filozofie soubojů je naprosto rozdílná. FMA se soustředí na konkrétní akci a reakci zatímco FMA:B se snaží ukázat celou situaci s větším odstupem a důrazem na co největší pohyb jak aktérů, tak prostředí. Ani jeden typ akce není lepší nebo horší. Jen se zase jedná o naprostou odlišnou filozofii. Stejné je to s příběhem. Co na tom, že si tohle anime jde vlastní cestou. Na tom přece nezáleží. Existuje množství adaptací, jenž se si šly vlastní cestou a jsou oceňovány. Převod z jednoho média do druhého je vždy obtížný. Citování původní látky bod po bodu nebo volnější převyprávění mají vždy vlastní úskalí a obě mohou být cesta do pekel. Takže příběh je zde jiný to uznávám, ale neměla by vést diskuze spíše směrem jestli je ten příběh povedený nebo ne? Po dle mě ano. A mohu říci, že je perfektní. Bez toho aniž bych spoileroval mohu říci, že všechny hlavní otázky jsou v anime zodpovězeny a žádné věc zde není pouze na efekt a to i díky menšímu měřítku a rozumnému množství hlavních a vedlejších postav. Všechny postavy jsou prokreslené do detailů a vidíme nejen jejich současný stav, ale i události, které je formovali a následná vývoj. Cesta dvou bratrů je ukončena a vyřešena na jedničku. Je zde zúročeno všechno, co se za svou pouť naučili. Je to jeden z nejlepších konců seriálů, které jsem měl tu čest vidět. Zápletka ustanovená na začátku je vyčerpaná do posledního detailu a je velmi uvěřitelná. Některé změny příběhu mi zde přijdou dokonce mnohem lepší. Například původ a potřeby homunkulů mi zde přijdou mnohem zajímavější a propojené s hlavním příběhem. I vedlejší postavy na tom vydělají, protože máme mnohem více času se s nimi seznámit a, proto nás více zajímá jejich osud. Téměř jsem zapomněl, jak těžká témata seriál zpracovává. Kromě vztahu dvou naprosto odlišných bratrů zde najdeme těžké válečné zločiny, témata rasismu a genocidy nebo kam vede touha po moci. Ústředním motivem celého seriálu (alespoň podle mě) je však nevyrovnání se se smrtí. Celý seriál nám od začátku ukazuje motivy lidí, kteří se odmítli s touto skutečností vyrovnat. Někdy jsou to lidská monstra jindy pouze lidé, kterým nebylo přáno. To je však jen začátek následně nás pak seriál konfrontuje s tím, kam tohle všechno může vést. Od fyzických i psychických následcích na jednotlivcích až po smrt stovek až tisíců nevinných lidí. Pomalá orchestrální hudba jen přispívá temné a depresivní náladě. Tvůrci ví jak správně vystavět dramatické scény a na nic zbytečně nespěchají. Každý moment nechávají působit dostatečně dlouho na to, aby vyvolal správné emoce, ne však tak dlouhou aby to působilo jako laciné emocionální vydírání. Jestli jste tohle anime ještě nezkusili určitě mu dejte šanci. Není sice tak vychvalované jako verze z roku 2009, protože není tak přímočaré a líbivé, ale když budete dávat pozor určitě se vám odmění. () (menej) (viac)

10z10Recenze

Pokud přemýšlíte, jestli se podívat na Fullmetal alchemist 2003, nebo na Brotherhood, odpověd je jasná, podívejte se na obojí. Obě anime totiž mají stejných pouze několik prvních epizod, poté se příběh odklonuje a jde vlastní cestou. Tento Alchymista má poměrně pomalejší tempo, než jeho následník, ovšem to, co Brotherhood ztrácel v character developmentu některých postav a místo toho se soustředil na akci, dělá toto anime obráceně. Akce je tu méně a jde tu hlavně o filozofickou stránku celého příběhu a o meaning samotné alchymie, doporučuji toto shlédnout před Brotherhoodem, budete mít totiž knowledge o postavách, které v Brotherhoodu nebyli dostatečně developovány (Nina, Hughes atd.) Celé anime je temnější a serioznější, chybí tu klasické shonen prvky které má jeho následovník a jde tak spíše o zajímavou pout, dvou bratrů, kteří za každou cenu hledají kámen mudrců. Největší věc, kterou můžu tomuto anime vyčíst, je jeho ending, vážně, komu tohle přišlo jako dobrý nápad? 80% ()