Černé zrcadlo

Veľká Británia, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvorcovia:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett (viac)

Recenzie používateľa ZeroCZ1233 k tomuto seriálu (22)

Národní hymna (2011) (S01E01)

Hodně zajímavý pohled na vyděračství a lidskou náturu. Když si to tak vezmete, tak v podstatě samotný "zaporák" byl nejlidštější ze všech, což je jedna z mála mrazivých zjištění, které zde lze dosáhnout. ()

Patnáct milionů meritů (2011) (S01E02)

Neznáme místo, neznámý čas, neznámá světová situace, ale jedno je stejné a to nátura lidí, jejichž zdejší obraz se více a více podobá naší společnosti. Téma revoluce originálně pojato a opravdu smutné na pohled. ()

Celá tvá minulost (2011) (S01E03)

Poslední díl první série a zároveň ten nejlepší. Předchozí dvě epizody směřovali na celou společnost, v tomto případě je to na úrovni maximální osobitosti. Kvalitě zakomponováný sci-fi prvek je jen třešničkou na pomyslném dortu emoční dokonalosti. ()

Přijdu hned (2013) (S02E01)

Nezvyklá kombinace sociálních sítí a smrti, která byla ve své době dobrým obrazem toho, jak "moc" jsme svůj život sdíleli na sociálních sítích. Pro dnešní dobu to je přínosné v tom, že vidíme, jak vlastně málo to z dnešního pohledu je. ()

Lovná zvěř (2013) (S02E02)

Futurismus a sci-fi prvky uvolnily místo horrorovějšímu nádechu s pocitem neustálého napětí a na první pohled s menším dopadem na společnost. Ale nikdy nedávejte na první pohled... ()

Medvídek Waldo (2013) (S02E03)

Další zneklidňující pohled na společnost, tentokrát zaměřen na politiku, díky které je krásně zobrazena nátura voličů a jejich snadná ovlinitelnost paradoxně těmi méně chytrými (v tomto případě Waldo, v našem případě Okamura). ()

Bílé Vánoce (2014) (S02E04)

Vánoční speciál, který ale neodbíhá od stylu Black Mirror, ale právě naopak, ukazuje ho v jeho plné kráse. Tato epizoda má dost podobných záchytných bodů s poslední epizodou minulé série. Podobný styl futurismu, skvěle vystavěný příběh jednotlivce (v tomto případě spíše dvojice), podobnou premisu, zvrat a vyvrcholení, spíše ukázka toho, jaká by společnost mohla být, než jaká ve skutečnosti je (zase s určitým počtem bodů, které sedí i na nás) a několik dalších. Ale i přes podobný základ je to jiné a z mého pohledu i lepší kus práce, který mě strhl ještě více, než ten minulý, hlavně díky ještě fantastičtějším hereckým výkonům (Jon Hamm!). Nejlepší epizoda druhé řady. ()

Pád střemhlav (2016) (S03E01)

Otroctví přehnané morálky, které si lidstvo dobrovolně způsobuje. Další přesná trefa omouněného zrcadla na hlavičku hřebíčku, jenž tvoří obraz naší společnosti, která se v náznacích k podobné budoucnosti blíží. V roce 2020 v, naším prezidentem milované, Číně začne fungovat systém, který se od zde představeného liší jen několika prvky. Další omezení na lidské svobodě a právech, které snadno mohou eskalovat na zhoršení životního poměru. Kterak se systém, který má morálce pomoci, stává nemorálním nástrojem, který může zničit život. Bryce je herecky na hodnocení výborné, kterému sekundují James Norton v roli jejího bratra a maličký, leč skvělý výkon Sopea Dirisu. ()

Zkušební verze (2016) (S03E02)

Strach. Pocit, který je v člověku odnepaměti. Dnes už je dokonce pocit, který s chutí (ale v pohodlí domova) vyhledáváme. A na těch lidech z druhé strany je, aby ho v nás vyvolali. A to je v době modernějších a modernějších technologií těžší a těžší. Tato epizoda nás v to ještě utvrdí a sama se o to pokusí s originálními nápady, které už tento seriál definují. Filmovější vizuál a skvělý hlavní herec je výhodou. 9/10 ()

Sklapni a tancuj (2016) (S03E03)

Nemám slov. Stejně jako v první epizodě celého seriálu se i zde podíváme na téma vyděračství, ale zase z úplně jiného pohledu, ale s rukopisem Black Mirror. V tomto případě bude mít konec ale mnohem větší dopad. Skvělé herecké výkony samozřejmostí (Bronn of the fucking Blackwater potěšil), přesah také, zatím nejlepší epizoda této série. ()

San Junipero (2016) (S03E04)

Romanťárna, která potěší, pobaví, rozesmutní, uchýlí do depresí, prostě vše, co to potřebuje mít. Zasazeno do divácky vděčných 80. let, které se zase odlišují od dalších ztvárnění a to skvělými inovacemi, které Black Mirror pravidelně přináší. Dopad na společnost minimální, dopad na srdíčko a city maximální. ()

Muži pod palbou (2016) (S03E05)

Pohled na militarismus zase trošku jinak, hlavním tématem ovlinitelnost, ale v trošku slabší míře bez větších nápadů. ()

Nenávist národa (2016) (S03E06)

Stane se vražda, sympatická Skotka se znatelným přízvukem a její asistentka to jde prověřit. Základní a strohý náčrt toho, co se v této kriminálce (!!) děje. Následně to ale začne krásně gradovat, vzrůstat, bobnat až to pod náporem dramatu bouchne a z vaší fasády se stane nevěřícně hledící cosi. Dramatickou náturu a kapku tajemna posílí výrazná hudba, která mi v několik částech připomněla stylem American Horror Story. Vynikající zakončení série. ()

USS Callister (2017) (S04E01)

Skvělá epizoda. Spojení lidské méněcennosti, sociální fóbie a pomstychtivosti s old Star Trek type světem, kde se to všechno smíchá dohromady a promlouvá mezi vážností a odlehčením, je geniální nápad, který zde funguje na perfektní skvělost. Cameo Aarona Paula potěšilo. 9/10. ()

Arkangel (2017) (S04E02)

Zajímavý pohled, rýpnutí a hlavně snaha ukáznit přehnaně starostlivé rodiče, kterých je i přesto stále víc a víc. Plus cením pohrání si s detaily (kreslení koníků, sousedovic pejsek). ()

Krokodýl (2017) (S04E03)

Pomalé, v prostředí atmosfericky mrazivém jak samotný děj, který je ukázkou, jak funguje butterfly effect, přičemž se to vše točí okolo jednoho technického udělátka. 7,5/10. ()

DJ na odstřel (2017) (S04E04)

V pořadí druhá zrcadlová romanťárná, ale zase úplně z jiného soudku. Tentokrát to jest ukázka vylepšenějšího tinderu, který využívá i ústřední dvojice, jejichž pár je sympatický až do nebes, kam míří i herecké výkony a krásná myšlenka. ()

Železná vůle (2017) (S04E05)

Úplný odklon od konceptu Black Mirror, zde se jedná o typické post-apo. Náplní světa lidé a technologie, která je zde doslova smrtící. Představené postavy nezajímavé, 40 minut na jejich rozvoj je čas dostatečný, leč zde se více soustředilo na budování napětí, které fungovalo poměrně dobře, ale právě kvůli zmiňovaného aspektu neúplně. Černobílou stylizaci mám hodně rád, na posílení atmošky to fungovalo. Oktávka potěšila. Celkově ale lepší nadprůměr. 6/10. ()

Černé muzeum (2017) (S04E06)

3 příběhy, které mají odlišné nálady, ale držící pohromadě jedním podstatným pojítkem. Samotné muzeum je plné velikonočních vajec na minulé epizody. Herecky zvládnuté, nápadem vynikající. 9/10. ()

Striking Vipers (2019) (S05E01)

Takový menší pohled na krizi středního věku skrz černé zrcadlo. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál

17.09.2021

Streamovací služba Netflix v roce 2018 nabídla divákům svůj první interaktivní zážitek pomocí epizody Black Mirror s názvem Bandersnatch. V té si lidé mohli na obrazovce sami vybírat, jak má hlavní… (viac)

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

19.05.2019

Dva oceňovaní filmoví tvůrci John Hillcoat (Cesta, Triple 9) a Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) oznámili spolupráci, které by teď měl věnovat pozornost nejspíš každý hororový fanoušek. Natočí… (viac)

Netflix nabídne interaktivní zážitek

Netflix nabídne interaktivní zážitek

03.10.2018

V nové řadě netflixovského seriálu Černé zrcadlo se diváci dočkají speciální interaktivní epizody. Tzv. „choose-your-own-adventure“ typ vyprávění spočívá v tom, že tvůrci natočí několik… (viac)