Černé zrcadlo - Série 6

(séria)

Zvrácené příběhy a děsy napříč epochami nepřestávají překvapovat v zatím nejvíc nepředvídatelné řadě téhle převratné antologie. (Netflix)

v.indruchova

Něco zajímavá myšlenka ale to je vše, něčím mě překvapili. Není to předvídatelné. Ale kolikrát hlavní postava byla prostě nesympatická. Nebo se půlku dílu "koušu nudou" a čekám se něco stane. A ono stane.  Asi být tvůrcema tak se na to vyprdu /kelišová/ a netočím další. Když člověk přemýšlí delší dobu o světě trochu jinak nějaká J. is Awsful není tak zářivá. ()

jopal

Uplna zmena zanru. Ale hlavne "gender" je to v poriadku. Bzeranti, l€zby, vzdy zeny na veducich "chlapskych" poziciach, to je to, co musi splnat kazdy "novodoby" sr@ckovy film, ci serial. ()

jjjerry

Velké zklamání. Nekoncepční serie. Poslední dva díly jsou odpadní ulet. První díl byl slabší, ale ve světle poseldních dvou to bylo vlastně skvělé. Třetí díl jediný perfektní. Vykašlete se na na sociální experimenty, poučování, obsazování dle barvy pleti lidma co neumí hrát a možná to bude mít ještě naději. skvělý komentář:  Cinex_studio ()

Thalin

Jsem zklamaná. Za to čekání to nestálo. Většina dílů má sice zajímavý námět, ale zpracování pokulhává, mají logické díry a spoustu vaty, která je nezajímavá a jen natahuje stopáž. Většina dílů měla pár okamžiků, které mě fakt bavily, ale to nepřevyšovalo zbytek času, kdy jsem jen čekala, až se něco stane. Přijde mi, že se tahle série navíc dost odklonila od stylu Black Mirror a jede v úplně jiném duchu. A ne v dobrém slova smyslu. ()

vavsek

Čekal jsem na tuto sérii dlouho a nemohl jsem se jí dočkat a když jsem se dozvěděl o jejím vydání, tak jsem počítal každou minutu. Avšak musím říct, že jsem nebyl moc potěšen a postrádal jsem mindfucky, které byly v předešlých sériích Black Mirroru. Za mě bohužel zatím nejslabší série. E01: Loan is awful - Epizoda začínala vcelku slibně. Nápad jako takový byl taky super, ale závěr epizody mi přišel možná až moc urychlenej a nesmyslnej. Myslím že z toho šlo dostat o dost více. E02: Loch Henry - Nejdřív mě tahle epizoda vůbec nebavila, jelikož měla opravdu pomalý rozjezd. Později to však nabíralo na otáčkách a zpětně jak si projíždím pocity ze všech dílů, tak musím říct, že to byl jeden z těch, který mě nakonec nejvíc oslovil po epizodě Beyond the Sea. Musím taky vyzdvihnout pěkné záběry britské přírody. E03: Beyond the Sea - Díl na který jsem se nejvíc těšil už jen kvůli prostředí ve vesmíru a obsazení Aarona Paula. Musím říct, že biť přes nejdelší stopáž ze série jsem byl opravdu potěšen. Super herecké výkony, krásné prostředí ranče, skvělej nápad i když s menším nedomyšlením (**SPOILER** Proč astronauti nemohli být na Zemi a jejich repliky ve vesmíru? Možná mi něco uniklo, nebo nevím. Ale zrovna tohle mohlo být divákovi vysvětleno proč to nebylo možné takhle, ale bylo to naopak. Za mě by to dávalo větší smysl). Dále bych dal menší mínus za předvídavý děj epizody. Ale i přesto hodnotím tento díl jako nejlepší ze série. E04: Mazey Day - Nejkratší díl série, díky tomu má rychlé tempo. Avšak opět závěr epizody dost divný. Přišlo mi jako kdybych nesledoval Black Mirror. Nejslabší díl série. E05: Demon 79 - Natočeno v retro stylu. Fajn herecký výkon hlavní postavy. Ale zase mi nepřišlo jako kdybych sledoval Black Mirror. ()

sh4ris

Tak tedy 4. epizoda byla podprůměr těch největších průměrů všech sérií, hodící se spíš na nějaký teenage seroš, než na laťku BM. To jsem to mohla klidně napsat i já, jak to bylo debilní.  Leč musím uznat, že stále jsem se bavila více, než u série předešlé. U ní mi přišlo, že tvůrci již lapají po dechu, což mi lehce korespondovalo s nedávným předáním štafety výhradně Američanům.. Nicméně jsem se overall bavila a ta poslední britská ňamka potěšila. BTW my tu ale jinak nekoušem... ()

L_U_M_P

Asi najbiednejsia séria. Odklonenie od žánru. Miestami mi to prišlo ako akty X alebo vykradacka severskej krimi "girl with dragon tattoo" . E1=3/5, E2=3/5, E3=4,5/5, E4=2/5. E5=? Sklamanie roka. ()

parabola

Black mirror bol vždy o temných, odvrátených stránkach našej reality mínus zbytočný cringe. Nezáleží na žánri, na semiotických prostriedkov z tej alebo onej tradície. A napriek tomu, že Black Mirror pracuje s rovinou reflektujúceho komentára o spoločnosti, jeho východiská boli vždy žánrovo béčkové. Často sa mu podarilo ich povýšiť kamsi do highbrow filozofickej sci-fi, nič z toho ale neznamená, že nemá právo sa totálne ponoriť do absolútne béčkového hororu. Štvrtá epizóda tak pôsobí dosť šokantne, minimálne. Ale nie je. V celej šou existuje niekoľko dielov, ktoré nie sú sci-fi (hneď pilotný diel celého seriálu, alebo Shut up and Dance, alebo Smithereens a pod.). Čím však sú vždy sa takmer nikdy nemení – mediálnou kritikou. Každý jeden diel otvára otázky konzumácie, reflexie, dopadov mediálnej krajiny na naše osobné alebo kolektívne životy. A je normálne, že po desiatich rokoch svojej úspešnej existencie sa Black Mirror sám stal súčasťou tejto mediálnej krajiny a už nemôže byť len jej nezaujatý komentátor. Technológia v epizóde Mazey Day (a vo všetkých ostatných epizódach) ako je fotografia a tlač tak hovorí hlavne niečo o medziľudskej komunikácii a medialite – fotoaparáty, VHS kazety, televízia, AI, seriály, VR, reality šou, neurolink a pod. boli vždy len rekvizitami k čomusi inému. Šiesta séria obecne sa zdvíha smerom od konkrétneho technodystopizmu ku všeobsiahlej téme celého seriálu. Prečo? Ako som už načrtol, od prvej série ubehlo ca. 12 rokov a samotné technológie v našich životoch sa pomerne dosť zmenili. Ak chce Black Mirror skutočne zostať temnou satirou našej mediálnej reality, technofobický prístup už nedáva veľmi zmysel. Doba sa zmenila a volanie po technologickej apokalypse a akceleracionizmu by už bolo pomerne trápne. Možno moje čítanie trochu napnem, ale BM pravdepodobne hľadá víziu pre budúcnosť, kde nie sme všetci totálne v prdeli a naše osudy máme do istej miery v našich rukách. Alebo teda aspoň existuje možnosť (znovu to slovíčko „nádej“) sa k tejto kontrole vecí vnútorných aj vonkajších dostať. ()

DIATOR05

Black Mirror je jeden z velmi originálních seriálů díky konceptu různých příběhů, různých postav, různé techniky či různé doby. Black Mirror má vždy svou nepopsatelnou atmosféru, která je nenahraditelná. Pro mě osobně se Black Mirror skládá ze dvou zásadních prvků (když nevezmu v potaz atmosféru a nápaditost) a to je pokročilá technika a něco co nám díl předá (to znamená nějaké poselství), na tohle budu hledět při hodnocení. Troufl bych si říct, že je hned po Love, Death & Robots nejoriginálnější a nejnápaditější seriál na Netflixu, ne-li vůbec.  A jelikož se Black Mirror skládá z různých epizod, budu hodnotit epizody jednotlivě místo celé série.  Ještě řeknu na začátek, že šestá série celkově nedosahuje takových kvalit jako série předchozí, a to hlavně z toho důvodu, že nemá takové zvraty, sdělení, či samotnou atmosféru jako u starších epizod, zkrátka není tak silná jako bylo Black Mirror předtím.  Joan Is Awful: Jedná se o skvělé vykopnutí této série, já byl velice spokojený, jelikož má znovu něco originálního, technicky pokročilého, kde nevíte, jak se to děje. Jediný problém je, že je to hodně předvídatelné a že je to vcelku humorné, nemá to ten Black Mirrorovský nádech. Zvrat na konci byl vcelku dobrý, ale já ho bohužel čekal, což dle mého skoro každý Black Mirror divák bude čekat taky, ale pro nově sledující věřím, že to bude strhující. Za mě nějakých 8/10.  Loch Henry: Tato epizoda je dle mého jedna z nejhorších epizod celého Black Mirror, možná horší je jen Rachel, Jack and Ashley too nebo Arkangel. Je to hlavně proto, že postavy dělají ty nejvíc nesmyslné věci a od toho se potom vyvíjí celý ten příběh. Jediné, co bylo nějak zajímavé nebo se to snažilo něco předat, bylo posledních asi 10 minut epizody, tyhle poslední minuty tahají celý díl nahoru, jinak by to u mě skončilo v podprůměru. 5,5/10. Beyond the Sea: No tak tohle byla nádhera, jako opravdu nádhera. Ten vizuál byl asi nejlepší z celého Black Mirroru. Sice to má kompletně jinou atmosféru než starší Black Mirror, ale to mě vůbec nezajímá, tohle bylo neskutečný. Herecké výkony byly vynikající (Aaron Paul a jeho "dvojí role"), hudba byla úžasná a ten konec je k nezaplacení, prostě nádhera. Kdyby snímek stál sám za sebe, tak by tu desítku dostal, ale bohužel je součástí nějakého celku, který má nějaké standarty. Tento díl je úžasný, ale zkrátka nesedí do Black Mirroru jako takového, to ale nemění nic na názoru, že je to jeden z nejlepších dílů a rozhodně nejlepší díl této série, přeci jen na jsem to zrecenzoval "picho druhej interstellar". Btw taky to mělo skvělý zasazení do roku 1969 9/10. Mazey Day: Na tento díl je uvaleno velké množství nenávisti, a v podstatě to chápu i nechápu zároveň. Jedná se totiž o první horor a fantasy díl v celém Black Mirror, takže chápu, že to nedosahuje očekávání o Black Mirror epizody. Na druhou stranu nechápu, proč tomu dávají jednu či dvě hvězdy. Ano, nedosahuje takových kvalit jako ostatní díly seriálu a ano, je to úplně něco jiného, než se čeká od Black Mirror epizody, ale rozhodně to není podprůměr. Díl nám předá poselství o paparazzi a osobnostech a jak je to vzájemně dožene, kvůli tomu kam až dokážou paparazzi zajít. A dle mého je to díky tomu fantasy prvku hezká metafora zveličeného toho, co se pravdu děje (hodně zveličeného). Příběh je vcelku nezáživný, ale díl předal řekl bych silný vzkaz, což tomu hodně přidává. Btw byla tam Česká republika, 6,5/10.  Demon 79: Taktéž se jedná o fantasy horor, ale dle mého o něco lepší než díl předchozí. I když nám tento díl nic nepředá, a tak celý děj byl o dost zajímavější než předešlá epizoda. Dle mého skvělý příběh a skvělé vcelku nečekané zakončení, taktéž výborné retro zasazení, o 10 let později než Beyond the Sea, ale to je irelevantní. Taky musím vyzdvihnout přesah do jedné nebo více (já si všiml jedné) epizody Black Mirror, což bylo absolutně úžasné, jelikož je to jedna z mých nejoblíbenějších epizod (nebudu spoilovat (i když je to tam tak na půl sekundy)). Celkově zábavná epizoda, postavy byly super a ta závěrečná katarze byla neskutečná. 7/10.  Shrnuto a podtrženo, asi nejslabší série Black Mirror, nejlepší díl této série rozhodně Beyond the Sea, ale dle mého nejvíc Black Mirror díl série je Joan Is Awful. Celé sérii jsem dal 5/5, ale to dávám úplně každé, jelikož je to něco originálního a je to zkrátka unikát, takže to je taky irelevantní. Znovu shrnuto a podtrženo, jsem vcelku spokojený, ale mohlo to být o dost lepší. () (menej) (viac)

redsparrow

Hrozně mě baví, jak všichni naprosto přesně ví o čem a jaký má být celý seriál. Co kam zapadá a co si kdo nesmí v žádném případě v "tomto žánru" dovolit. Mazy Day byla opravdu blbost, ale jinak nejlepší ze všech sérií. Právě proto, že je taky zábavná, odlehčená, vtipná, nepřiposraná z vlastní vážnosti a "přesahu". Nejlepší díl: Démon 79. ()

monvel

Som veľkým fanúšikom tohto seriálu a nemohla som sa už dočkať, kedy vyjde táto séria. Tešila som sa na skvelé obsadenie a na to, ako mi tento seriál nedá spať a budem ho mať aspoň mesiac po vzhliadnutí v hlave. To sa, bohužiaľ, nestalo. V polovičke prvej časti som začala šúpať zemiaky, pretože som nevedela obsedieť. Koncept seriálu tam bol relatívne zachovaný, ale vôbec ma to nezaujalo. Dokonca na konci bol mierny zvrat, ale ani ten ma nejak neohúril. To som ale netušila, že od Black Mirror sa každou časťou budeme vzďalovať. "Klincom do rakvy" bola epizóda 4 s názvom Mazey Dayová. Ako vážne? Mladá celebritka, ktorá sa mení na vlkolaka? Tu sme sa asi nechali inšpirovať filmom Twilight. Posledná časť s názvom Démon 79 bola už úplne mimo ale pobavila aspoň. Takýchto démonov mať, tak exorcisti to môžu rovno zabaliť  a posadnúť by sa nechal každý druhý. Môj by vyzeral asi ako Tom Hardy. :D Celkovo hodnotím na 3* a to len preto, že som fanúšik. ()

dauby

Tahle série je zklamáním. Vlastně to ani není klasické Black Mirror  podle mě to neměli vůbec natočit, oproti prvním sériím je to velmi slabé. Snad jen třetí díl je zajímavý, zbytek je totálně zbytečný. ()

dranesy

S touhle sérií se u mne objevili smíšené pocity. Koncept Black mirrow vnímám jak pohled do budoucnosti, kde se ukáže dopad nějaké technologie, která původně měla sloužit pouze ku prospěchu. V téhle sérii jsme se dočkali pouze 2 dílů v tomto duch a to ten první prodejích netflix nestál za moc. Pak tu máme úchylné paparazzi díl, kde doufáte, že antagonista dostane všechny ty parchanty, ale je to úplně něco jiného, něco, co zkrátka do Black mirrow nesedí. Pak tu máme jedno dost dobré krimi a absurdně morbidní komedii, které vidím spolu s třetím dílem jako to, co zachraňuje tuhle sérii, ikdyž ty díly nepojednávají o tom (krom 3) o čem by mělo Black mirrow být. ()

Dannyss

Od této nové série jsem čekal pravděpodobně více, než jsem ve skutečnosti dostal. První epizoda vykopla z mého pohledu velmi slušně. Následně se dva díly držely na lehce nižší úrovni, jenže ze čtvrtého dílu vlastně doteď netuším, co si o tom mám myslet, vůbec bych totiž neřekl, že se dívám na Black Mirror. Poslední epizoda má zajímavou myšlenku, ale konec mi příliš nezapadá do celkového konceptu epizody. Nejsem zklamaný, ale spíše bych řekl, že mírně smutný z toho, že se tvůrcům nepovedlo dovést šestou sérii do podobných pocitů, pro mě jako diváka, jenž byly u předešlých sérií, zejména u prvních čtyřech. Není to rozhodně špatné, své kouzlo to má, jen z mého pohledu u některých momentů jsou zde znát mírně nedomyšlené a nedotažené scény. 7,5/10. ()

jirikzaboj

Není úplně fér hodnotit sérii jako celek, protože se pořád jedná o antologii kratších filmů úplně s jinými tématy. 6. série se ovšem liší svým přístupem k aktuálnějším tématům a nebojí se vůbec jít do hloubky a proti proudu diváckému přijetí. Dostaneme tedy epizody, ve kterých je vyšší filosofický přesah, než na který jsme zvyklí a utrpí tím především hodnocení. S ohledem na již existující skutečnost některých zmíněných problémů je pro mě ten zážitek o to víc intenzivnější a mrazivější. Paradoxně opěvována a nejlépe hodnocená epizoda Beyond the Sea je pro mě jednou z nejslabších epizod a to především kvůli její (ne)originality a nevyužitých nápadů, či vykoupení. Celkově to byla jízda a budu doufat, že zase za pár let!:) ()