Poslední část Trilogie pomsty (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy). Pomstychtivá mladá žena s andělskou tváří po návratu z vězení hledá odplatu – za zločin, který nespáchala, za příkoří, které musela vytrpět, za ztracenou dcerku, kterou musela opustit. Film byl oceněn na festivalu v Benátkách 2005 Malým zlatým lvem. (oficiálny text distribútora)

dude1

Tretí diel na mňa zapôsobil hlavne po vizuálnej stránke. Z prvý dvoch filmov vyvstala otázka kto sa vlastne komu mstí? Tentokrát je film viac poprepletaný, ale aj jednoznačnejší. A je to pomsta ako má byť. ()

sedlo03

Nejslabší díl trilogie. Nepřišel jsem tomu na chut, přišlo mi to o ničem a zbytečně dlouhé. Samozřejmě tam bylo plno skvělých částí, ale pokud to mám porovnávat s přešlýma díly, mírné zklamání. ()

jerenymo

Miluju jihokorejskou kinematografii,ale tohle je podle mě střela mířená úplně mimo. Film nemá pořádnou dějovou linii o kterou by se mohl opírat...a bohužel jakmile tělo nemá páteř tak se prostě na vlastní nohy nepostaví...a tohle je přesně ten případ. ()

VictorMartel

Třebaže mám citově zainteresovanou referenci, že je to úžasné, a rozumím těm argumentům diváka-rodiče, já sám v trilogii pomsty shledával sestupný přesahový potenciál. V tomto případě se ještě přidává absence audiovizuální ohromenosti (viděno ve Fade to black and white verzi). / Zpětně, jak v mých vzpomínkách zrál, připomněl se mi jednou z úvodních scén, ve které hrdinka-mstitelka odmítá troufalý, nadbytečný a pokrytecký koncept „spásy“. Protože co je to spása, kdo ji uděluje, čím je k tomu oprávněn… a hlavně, proč by měla něco takového chtít? Nadto je hrdinka v rámci trilogie nejúspěšnější mstitel, jemuž není údělem za svou mstu strašně zaplatit. To už může ohledně režisérova osobního smýšlení ledasco znamenat a já si rád domyslím, že „dobrosrdečná slečna Geum-ja“ (originální titul) je ironickým vzkazem charakterové nepoddajnosti a hrdosti toho, kdo si je vědom, že se narodil jen jednou a jen jednou tu je svět, příliš vzácný a vnucující se úděl existence, než abychom ji promrhali předstíráním odpovědí, jakým je transakčně kompromitovaný, preventivní masochismus víry v odpuštění. ()

husokachna

Hned na začátek musím říct, že až na výjimky asi není asijská kinematografie pro mě. To jak asijský filmy vypráví, je pro mě matoucí a někdy frustrující. Na druhou stranu je to málokdy nezajímavý. Jako příklad uvedu s mini spoilery aspekty Nebohé paní Pomsty. Očividně, film nezajímá realistická stránka věci, kdy někoho unést je absolutní pohoda a vůbec se neřeší žádný konkrétní "problém" téhle akce. Na druhou stranu se sbírá krev pomocí igelitové plachty do kyblíku. Proč se na některé věci Pak soustředí a proč jsou mu některé jiné úplně ukradené. Že by to bylo scénáristickou a režisérkou neschopností se asi říct nedá. A tak je to se v tom filmu se vším. Chvíli se díváme na meditaci o příchutích pomsty a najednou do toho vstoupí herectví a výstupy jako z grotesky. A tak mě chvílema paní Pomsta štvala, chvílema bavila a napínala, chvílema dojímala - závěrečná scéna jako z antické tragédie. A tak jsem to dokoukal, říkal si OK, docela fajn a teď když po dvou dnech píšu tenhle komentář, bych si to pustil znovu. Je to jako slaný karamel (nebo si dosaďte, co vás fascinuje a dráždí zároveň). Čtyři zastřelený psi. ()

deathka

Po shlédnutí filmu jsem tak trochu nechápal, co na něm všichni máte a byl jsem rozhodnut dát ***. Přemýšlel jsem nad dějem a dával si k sobě jednotlivé scény a pak mi konečně došlo to, co režisér zákeřně řekl jen "mezi řádky"... Mrazivých ***** ()

Saur.us

„Ve Francii, když při rozhovoru dojde slov, říkají, že okolo proletěl anděl" Pomsta, rodina, náboženství. Poslední film trilogie Pomsty od mistra Parka byl pro mě lehkým zklamáním. I přes některé skvělé nápady, výbornou hudbu, zimní bílou, čistou a neposkvrněnou stylizaci a herecký výkon hlavní hrdinky, mě film tolik neodrovnal svojí sirovostí, chutí po pomstě ani špetkou černého humoru, jako u předchozích dílů trilogie. První hodina mě ničím extra nebavila, snad jedině vzpomínkami na krim. Pak ale, když přišla část pro Rodinné sdružení přátel školy, jsem si říkal "to bude ono, tady se konečně rejža pořádně vytáhne"...a ouha, nevyužil příležitost, tak jak jsem si myslel, že by ji mohl využít. Veliká škoda. Dávám 3,51* ()

Mat21

Posláním jejího života se stala pomsta. Ve svém mládí se dopustila smrtelného hříchu, společně se svým komplicem Weekem unesla dítě s vidinou snadného zisku výkupného a když rukou Weeka chlapeček umírá, je donucena vzít vinu na sebe. Ani na jediný den během 13-ti letého pobytu ve vězení nedokázala Li Geung Ga zapomenout na hořkost ve svém srdci a odloučení od své malé dcery. Po svém propuštění proto vezme spravedlnost do vlastních rukou a ve vězení nabytá přátelství jí k tomu budou nápomocna. ● Především netradiční zpracování snímku v asijském duchu mě dokázalo na Nebohé paní Pomstě zaujmout, kvalita vizuální stránky už pokulhává. Přesto pro mě zůstává asijská tvorba svěžím větrem do stojatých hollywoodských vod. Vyvrcholení filmu znovu pokládá otázku o dostatečně spravedlivém trestu dle právních měřítek v konfrontaci s pocity rodičů, kteří přišly o své dítě. ║25.10.2009║ ()

KOZEL84

Tohle mi leželo doma asi rok než sem si to konečně pustil a dokoukal celou trilogii o pomstě.Bylo to určitě lepší než Mr.Vengeance a přinejmenším stejně dobré jako Oldboy.Prostě nádhera u které sem se občas i zasmál.Nádherný způsob pomsty který by se měl na některých zmetcích praktikovat.Sice mi trochu nesedělo vysvětlení že nechala udělat ostatní to co nemohla udělat sama,vzhledem k tomu co pro ostatní dělala předtím,ale jinak tahle pomsta byla sladká a má mé veškeré sympatie.PS.fakt krásná zbran' ()

honelnik

Po druhom zhliadnutí a 5 ročnom odstupe to môžem s Pokojom v Duši © povedať – Sympathy For Lady Vengeance je film dekády. Všetkých tých Blade Runnerov, Forrestov a Corleonovcov necháva v prachu, krvácajúc, zrazených na bicykli s riadidlami po zvonček zarazenými vo zvierači. Tam kde sa končí režisérska invencia iných, sa Chan-wook len rozcvičuje na svoj veľký odpal. Nebudem sa tváriť, že je náhoda, že 4 z mojich top 5 filmov majú jedného a toho istého režiséra, ale to čo som v jeho prechádzajúcom záreze považoval za vrchol filmárskeho remesla, je v Lady V. len štartovacou čiarou. Kedysi ( v požehnanom veku 16 rokov) som si myslel, že Lady V. je jeden z filmov, v ktorých "vyhráva forma nad obsahom", ale robí to tak dômyselne, že neudeliť 5* by bol hriech....ako som sa mohol tak mýliť. Chan-wook Park je jeden z tej hŕstky ľudí, ktorí dokážu obsah pretaviť vo formu (ech). Príbeh ženy odvrhnutej spoločnosťou, olúpenej o všetku hrdosť v až komixovom háve a vyhrotenými situáciami, pri ktorých vypaľovanie bieloruskej dedinky v Idi i smotri vyzerá ako nedeľný piknik, spojený s bedmintonovým turnajom Wehrmachtu. Film totálne nestráviteľný pre mainstreamoveho diváka. Obrazovo hypnotické, emocionálne strhujúce. Odpustenie padá z neba... ()

Gastovski

Po těžkém kafi v podobě OldBoye jsem takovej čajíček nečekal. Kam se podělo to napětí, ty emoce? Celý film se tváří jako ztělesnění všeho filozofična, ale já bych si z toho nejraději hodil mašli. Navíc tý Pani jsem vůbec tu pomstu nevěřil. Spíš bych si jí představil v nějakém sladkobolném romantickém bijáku. Neustálá roztříštěnost děje mě také hodně iritovala, protože bylo opravdu těžké čuchat, jestli to bylo před 13 lety, před 8 lety, před týdnem, za měsíc atd. Nestravitelný film, který mě po namlsanosti z Oldboye hodně zklamal. Slabé 2* ()

Procker

Nádhera. Nemá smysl vychvalovat všechny perfektní kvality tohoto filmu jako jsou scénař, kamera, atd atd..Co si ale zaslouženě žádá vyzvednutí a pochvalu a co jsem skutečně zbožňoval jsou ty čisté a čiré emoce, které provází každý segment Nebohé paní Pomsty. Tu svěžest a neopakovatelnost všech scén, které jsou navíc podtržené citlivou a nadpozemskou muzikou, která je zaslouženě jednou z nejlepších, kterou jsem za poslední dobu slyšel. Co jsem naopak nikdy v asijských filmech neměl rád, je surovost a krvavost, která mi ale tentokrát nevadila. V tomto snímku byla pouze v malé míře a navíc jsem měl pocit jistého zadostiučení a spravedlnosti. Sympathy for Lady Vengeance je neotřelým zážitkem, který se nedá jen tak někam zařadit. Ale co já vím jistě je fakt, že o něm budu ještě dlouhou dobu přemýšlet. ()

Lucretius

"Cessate, Omai Cessate". Skutčně jsem si to užil jen napodruhé, napoprvé ani napotřetí mě to až tak nevzalo. Problém Lady Vengeance je imho v nadužití žánrových prostředků. Kroky, které Geum-ja podniká jsou v rámci žánru díky obvyklé celkové nadprůměrnosti hrdinů většinou ignorovány. Geum-ja neobvyké fyzické schopnosti nemá, její vzhled i chování přesto jakoby naznačuje, že k boji dojde. Příběh pak nepůsobí jako vypravěčsky promyšleně skládání kroků odrážející realizaci mnohaletého plánu, ale spíš jen že se tam hlavní hrdinka hodinu "pomotává" a pak si pro svého protivníka příjde. Pořád jde o výborný, audiovizuálně nádherný, dynamický film. Jen mám pocit, jakoby na mě úplně nezafungoval tak jak měl. ()

Helldo

Tak na skutečnost, že po snímcích Chan-wook Parka potřebuji dobrých pár desítek minut na zotavení, jsem si zvykl a ani u Lady Vengeance tomu nebylo jinak. Hned v úvodu musím přiznat, že jsem ještě plně nevstřebal zážitky z prvních dvou dílů trilogie (Old Boy, Sympathy for Mr. Vengeance) a proto se jisté komparaci nevyhnu. Když začneme pozitivy, tak třetí díl série je znovu obrazovou mozaikou, jež je Parkem konsolidována v čarovný zážitek, zdůrazněný magickou hudbou (asi nejlepší ze všech dílů) a krásnou Lee. To vše se však v zavěrečném vyznění jeví spíše jako poema na pomstvu, nežli ona krutá, servítky si nebrající pomsta z 1 a 2. Tím jsme se dostaly k negativním ohledům celého díla a těmi jest paradoxně absence tísnivého napětí a překvapivých zvratů. Dalším paradoxem je, že jinak dosti rozdrobený děj dosti přímočaře konče, zatímco u předchozích dílů dosti lineární děj, dosti rozdrobeně konče. A čert to vem, mě se zrovna více zamlouvá ona druhá varianta. Z mého pohledu tedy nejslabší díl, ikdyž slovo slabý je mi až hanba použít. Tak či onak, ať již sáhnete po kterémkoli díle trilogie nebudete ani v nejmenším litovat. ()

Matli

Čekal jsem teda větší řežbu, spíše je to o taktice než o masakru. Oldboy je určitě lepčí. Prostě dobře natočená a lehce nadprůměrná koukatelná nuda. 60% ()

Meteorista

Kromě finálního činu spoluvraždy a odplaty to na mě působilo bohužel těžkotonážně a nějak sem se nedokázal do celýho filmu vcejtit. Asi sem jednodušší člověk, ale nějak sem film, jako celek, plně nepochopil. ()

elea

Když jsem poslouchala soundtrack k Nebohé paní Pomstě, tak jsem si říkala, jak mohl být složen tak nádherný orchestrální soundtrack k akčnímu dramatu? Avšak po zhlédnutí filmu jsem pochopila... Ve zkratce - skvělý film, skvělí herci a hodně brutálních scén. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)