Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Yokolobuna

Upřímně toto filmové zpracování mě příjemně překvapilo. Kdo četl předlohu, nejspíš mi dá za pravdu, že pátá kniha je nejhorší... I přesto není filmový Harry o moc horší než jeho předchůdci. 85% ()

Brylin

Chudáček Harry, skoro nikdo mu nepřeje! Děj je kompaktní a poměrně zdárně graduje, ale přetéká ublížeností a spoustou klišé. Napětí, tajemno a temná atmosféra patří ke kladům snímku; Fénixův řád je vizuálně opět krásný, nepřináší však nic nového, každý film série de facto omílá jednu a tu samou strukturu příběhu. Velmi koukatelný díl, který se už blíží 4 hvězdičkám, avšak ještě na ně nedosahuje. Za tři. ()

betyn

Rukama Davida Yatese mě Harry Potter nesedl a pro mě jsou jeho další počiny zklamání.Tento ale patří mezi ty lepší a stále si udržuje vysokou úroveň předchozích dílů.Hlavním tahákem tohoto filmu je emocionálně dobře zvládnutý závěr :-).Po tomto dílu měl Yates sérii opustit a odcházel by u mne jako ‘‘vítěz‘‘,protože v ostatních Potterech pokazil co šlo :-/. ()

Dejvi21

Začátek úpadku s nástupem Yatesovy režie neznamená jen obsahovou kastraci knih, ale také příliš rozpačité až trapné romantické pasáže. Celkově se právě v tomto dílu série zvrhává v teen zábavu a kouzlo se vytrácí. Nejedná se sice o špatný film, má několik silných momentů (zejména finále na ministerstvu) a po vizuální stránce je mnohdy oku lahodící, ale celkově mi do tónu nastaveného předešlými díly moc nezapadá. Když to ale srovnám s tím, co přišlo potom, tak je Fénixův řád ještě zlatý. Díky Yatesi, žes mi takto drsně ukázal, jakou moc má režisér. ()

lucinkapes

Dil od dilu se vic a vic stracim v ději. Na první díly to nemá. Navíc místo aby do toho Harry konečně praštil s Hermionou, tak se zamiluje do nějaké škarede čiňanky. ()

Lilloos

Rozhodně to není špatný film, ve srovnání s předchozými díly však přišel strmý pád dolů (který bohužel v budoucnu pokračoval dál). Fantasy se bez triků prostě neobejde. A těch několik děsných náznaků to fakt nezachrání. Testrálové ještě ujdou, ale trol z o šest let starší jedničky je proti obrovi vizuální zázrak, a co to proboha vytvořili z temně okouzlujících mozkomorů za neohrabané pytle? Děj je taky o ničem, po dvou hodinách se zasekne zas v tomtéž bodě. I když to už je problémem námětu, jenž počínaje tímto dílem jen vše připravuje pro finální bitvu, která ve filmovém zpracování naprosto pohořela. ()

Jaroslaf

casting se tady dokonale předvedl. Lenka Láskorádová a Dolores Umbridgeová jsou snad nejvhodněji zvolené představitelky v historii filmu .) ()

petikacka

Harryho prostě žeru...Tento díl je pro mě další lekce...Logicky se prostě vyvíjí jak fyzicky, tak duševně...A vo tom to je...Za mě 98% ()

majec4

Knihu som necital, takze neviem usudit kolko tam toho chyba. Su tam niektore veci, ktore by som ocenil detailnejsie, tych 20 min navyse by ma uz nezabilo, ale cim viac dielov prechadzam, tym viac sa mi to paci. Bavil som sa na tej Umbridgeovej, bola neskutocne otravna, az nechutna by som povedal. Film ma spad od prvej sceny, nic mi tam vyrazne nevadilo, takze nemam problem dat 4*. Pride mi to taka nenapadna cast, pritom po Vaznovi z Azkabanu asi druha najlepsia. Paci sa mi ako je kazda cast temnejsia a temnejsia. Dospievaju postavy, k tomu sa prisposobuje aj spracovanie. ()

Milwa

Velmi milé překvapení, navzdory recenzím film plný humoru, ale bohužel jej rozpoznají jen ti, kteří knihu opravdu četli. Scénář sice místy skřípe, ale celkově se film docela povedl, rozhodně druhý nejlepší v celé sérii. Cuarón má nástupce, který si zaslouží uznání, protože zfilmovat Phoenixe bylo určitě těžší než Vězně. Ano,musím zde na čisté svědomí říct, že jako samostatný film by Phoenix nemohl nikdy obstát, je zde hodně (pro neznalé knihy)nelogických střihů a zvratů....v tom mají kritici pravdu. Také scénář se v mnohém odchyluje od knihy, ale to jsem jim odpustila, protože to jako celek funguje. Imelda Stauton jako Dolores odvádí mimořádnou práci, je naprosto brilantní ropucha, také naše hlavní trio hraje lépe. A nemohu opomenout svého miláčka Alana, který jak některé recenze uvádějí opravdu opanuje scény, ve kterých se vyskytne. Velmi nedoceněný herec!! Každopádně jsem z kina, narozdíl od minulého roku, odcházela s velmi dobrou náladou. Tak a jdu číst.... ()

Ulrich

Trochu je mi líto, že musím dát pouze čtyři, což se u mého hodnocení předchozích dílů zdá skoro nespravedlivým, protože Harry Potter tímto dílem konečně definitivně postoupil mezi vážné fantasy. I Vězeň z Azkabanu byl pořád ještě naivní a rozverně hravý a záběry, které mohli být patřičně děsivé (vlkodlak) byly schválně "oslabeny", aby neděsili nejmenší. Na to Yates už od začátku kašle, když nechá při útoku mozkomorů celé kino nadskočit. Tady je skutečná temnota a je skutečně cítit nebezpečí, které hrozí stále a všude. Další plus je, že dětští herci konečně profesionálně dospěli a jsou schopni své party zvládnout s bravurou, tak že už dospělí aktéři mohou stát decentně v pozadí. Pokud by šlo pouze o atmosféru, provedení a herecké výkony, šlo by skutečně o zatím nejlepší díl série. Bohužel, jsou zde i věci, které mě trochu zklamaly. V první řadě obrovské díry v ději a tím pádem i v logice. Knihy jsem nečetl a tak mi prostě chybí určitý klíč, nejake vodítko, aby mi do sebe logicky zapadla skládačka jednotlivych situací a motivací postav. Například Harryho románek úplně vyšuměl do ztracena. Triková stránka má dost kolísavou kvalitu - sága o Potterovi by konečně měla najít svůj vlastní styl, jako třeba Pán Prstenů, kde triky sice nejsou top kvalita, ale mají svoji poetiku a atmosféru. A nakonec mě trochu zklamal i závěr, od kterého jsem si sliboval přece jen trochu více emocí. Celkově vzato, ale přesto vládne obrovská spokojenost. Po každém předchozím díle jsem nikdy nebyl ve stavu očekávání, kdy už bude další. Ovšem nyní se už nemůžu dočkat až se dozvím, co se bude dít dál. Vypadá to že už mě svět Harryho Pottera (konečně) pohltil. Bravo pane Yatesi, jen tak dál! ()

Honza dAve

Knížku, která má k 700 stránkám do jednoho, byť dvouačtvrthodinového filmu nenacpete. David Yates se tedy soustředil na to, co jemu přišlo důležité, tj. na Harryho, jeho osobnost a problémy. Ty zvládl zobrazit zrychleně, ale výstižně. Brumbálův taktický "nezájem" o Harryho, podezření na to, že Harryho mysl může číst Voldemort, oklumencie u Snapea, Harryho "teenage" zloba na všechny kolem (které se ale také moc nestihlo), zestručněné počáteční city a nedorozumění s Cho .... . Film má docela ponurou atmosféru, je poznat, že Yatesovi byl poradcem Alfonso Cuarón, režisér "Vězně z Azkabanu". Není čas a prostor na veselé žerty se spolužáky, nebo na klidné náběhy kamery na krajinky okolo Bradavic. Dokonce i jindy optimistický odjezd vlaku z nádraží v Londýně a příjezd do Prasinek je temný. Dokonce i Malfoy stihne jen jednu narážku na Harryho. No a přechod z krásné letní idylky v Kvikálkově, která připomíná hollywoodské klasické filmy na hrůzné pole s obilím a "haunted-housem" v pozadí jako z horroru je dobře natočený. Haunted-house se samozřejmě nekoná, zato pouliční podchod s mozkomory ano. Thestrálové se povedli vynikajícně. Do filmu se nevešel žádný famfrpál. Daniel Radcliffe se konečně naučil hrát a oproti minulým filmům opravdu válí. Zdatně mu sekunduje Evanna Lynch jako úžasná Lenka Láskorádová a spolu jim to dost sluší. Opět dokonalý je Alan Rickman jako Severus Snape, dostal ovšem málo prostoru. Ten který měl, však využil bezezbytku. Snapeova vzpomínka na Jamese Pottera je jen příliš krátká. Rupertovi Grintovi a Emmě Watson to hraní ještě stále moc nejde. Imelda Staunton jako Dolores Umbridge je dokonalá slizká hnusná ultrakravka. Ta si na té roli opravdu zgustla. Helena Bonham Carter výborně ztvárnila Bellatrix. Katie Leung se Cho podle mě nepovedla, byla značně unylá a v podstatě "nehrála". Ale možná to byl záměr - Cho v knize nebyla moc akční - spíš smutná. Polibek ale zvládla, stejně tak Radcliffe . Drobné i zásadní změny děje vůči knize nekomentuji, nechci spoilovat a navíc uznávám právo filmařů na ně. Byť mi jedna docela vadila, ta, které se účastnila Bellatrix Lestrange, i když je možné diskutovat, jak to vlastně v tom filmu bylo. hezké efekty vidíme, když Brumbálova armáda cvičí Patronovo kouzlo, thestrály už jsem chválil, průlet Londýnem ujde, ale Dráp a kentauři mohli dopadnout značně líp. Taky vyhnání Umbridgeové místy připomínalo vesnického Silvestra, ale asi to odpovídalo knize. Kouzla dvojčat Weasleyových byla v té době ještě ve fázi vývoje a testování . Závěrečný souboj Brumbálovy armády a Bystrozorů na velkolepém ministerstvu kouzel je ale nářez. Myslím, že se to Yatesovi celkem povedlo, těším se na rozšířenou verzi i na Prince dvojí krve, kterého bude točit taky. Nakonec mě film přesvědčil, že Yates byl správný výběr. Podal knihu stručně, zrychleně, s důrazem na Harryho, ale srozumitelně a výstižně, správně temně. I když ještě pár žertíků se spolužáky by film snesl. Dávám 80 - 90% v rámci žánru. Fénixův řád může atakovat Vézně z Azkabanu na pozici zatím "nejlepšího Pottera ve filmu". () (menej) (viac)

strangercz

Druhý nejlepší díl po Azkabanu. Skvěle zahrané, skvěle natočené. Slova vystřídala akci postavy více prostoru. Šoda toho hodně osekaného,ale i tak se z neznámého režiséra stala přes noc hvězda. Moc se těším na 6 díl který teprve ukáže co v režisérovy opravdu je ()

P-puma-

Jako faninka HP jsem dlouho čekala na ten to díl. Byla jsem zvědavá jak si s tím filmaři poradí. 5. díl je plný zvratů a důležitých scén, proto nebyl lehký ukol do filmu dostat vše. Proto smekám před režisérem, že se držel ducha knížky a že vše co bylo důležité zůstalo zachované. Ale jsem si jistá, že pro člověka, který knížku nečetl bude chvílema složité pochopit souvisloti a hlavně konec je málo vysvětlený. Nemůžu se dočkat dalších dílů, jsem zvědavá jak si s tím filmaři poradí ()

Šmoula

Těžký rozhodování, hlavně když máte už 4 předchozí díly, který sotva nesete v hlavě a máte se rozhodnout mezi 4-5. Já dám 4, přeci jen to nebylo tak ohromující jako předchozí díly i když jedna postava se fakticky povedla. S tím se odvíjel i celý příběh. Tak trochu mě mrzelo, že tam nebylo víc zakompováno "lidskosti" tím mám na mysli například Potterovi city k jisté slečně, přeci jenom jsou to pořád lidi a ne věci a lidi tohle prožívaj a tím i působí na své okolí a svůj výkon. V závěru jsem čekal trošku zuřivější bitvu, ale i tak se povedla. Abych pořád jen nekritizoval, hudba byla jako vždy vynikající a výkon našich známých tváří jako byl Severus či Brumbál, ač něměli tolik prostoru, mile překvapil. ... 80% ()

Pidzey

Do teď byl pro mě nejlepším dílem série vězeň z Azkabanu.Nyní jeho pozici přebírá Fénixův řád.V podstatě jeto to samé jako jsem viděl v předchozích dílech..Taky se tu běhá,řeší se ten co jeho jméno nesmíme vyslovit,taky se tu lítá a kouzlí a ty pasáže vypadají moc fajn.Je tu však něco čím je tento díl někde jinde než ty co jsem viděl.Především má Yatese,kterému se povedlo nastolit opravdu úžasnou atmosféru a už to není tak dětský.Dále pak je tu Radcliffe který už se divně nekření a nekulí oči,ale ukazuje že je talentovaný herec.Nakonec a především je tu Imelda Staunton která předvádí neskutečný herecký koncert.Scéna kdy je její postava zavřená s Harrim v jedné místnosti je atmosféričtější než celá závěrečná bitva. A ostatní herci..většina si tu moc nezahraje,i tak pár z nich má svoje místo..především Emma Watson (která je díl od dílu větší kočka :-)) a Rupert Grint jehož postava už není takovej trouba..Nakonec zmíňím už jen Gary Oldmana,který je Oldmanovsky Oldmanovský. Nejsem nějak zvlášť velkej fanda Harryho Pottera..knížku jsem nečet ani jednu (i když jsem to nutkání měl)..přesto se s chutí podívám na film o něm..jen abych o tomto fenoménu něco věděl,abych neměl díry ve vzdělání.DODATEK: Po dalším zhlédnutí musím říct že jsem to trochu nevlád konstatováním že tohle je nejlepší díl. Jo, to co píšu výše za tím si stojím až na první dvě věty. Po druhé jsem totiž zjistil že ač je to skvěle natočené atd. (viz. výše) je to docela nuda, scénáristicky děravé a divák často nechápe co se vlastně děje. Nejvíc jsem nepochopil fakt když Harri s kámošema letěl na závěrečnou bitku na oněch podivných orlo, koňo netopýrech. Jak je možné že na nich ostatní mohli letět když je ani neviděj. Když už tak to mohlo být nějak vysvětleno. A to nemluvím ani o deus ex machinách typu „Gery Oldmane, teď vyskočíš tady z těch zářících dveří a zachráníš Pottera těsně před tím než ti podivní „temnodýmy“ zabijou jeho kamarády.“ „ Jo a Brumbále ty ho nezapomeň v poslední chvíli zachránit před Voldemortem. Jak?,Prostě vyskočíš tady z tý zený záře a ani nebudem řešit jak si se sem vlastně doslat.“ Tyhle „nečekané“ zvraty mi tu docela vadili. ()

joker2

Zručně natočeno, ale moc mi toho v hlavě neutkvělo, což příliš nesvědčí o kvalitě filmu. A ani mě to moc nenalákalo na přečtení knihy. Že by Harrymu docházel dech? ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)