Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

m-Jan

Slabší slabší slabší. Vyplatí se srovnání s předchozím dílem který je podle mého komplexnější. Opakuje se tu cosi co už jsme takto vizuálně zpracované viděli a příběh zrovna převratný není. Vtělení do Voldemorta zde není rozpracované a mělo by, právě proto že se na konci vyjeví jako pointa. Příběh není nijak zvlášť skvělý a to včetně konce s dopomocí náhle přivších přátel (deuss ex machina - hadr) Až na zápletku se skvělou slizkou Dolores Umbridge jako hlavní záporačkou ta je skvělá a příběh měl v těch chvílích asi největší spád a rozměr. 65% ()

wegster

Výborně zvládnutý přepis knihy na filmové plátno. Pochopitelně, že vtěstnat knihu, která má přes 800 stránek do 2 hodin je nadlický úkol, o to víc oceňuji charakterové detaily, které mi v předešlých dvou filmech chyběly. 5 díl je vůbec silně zaměřen na detaily z knihy a tím se mu podařilo navodit úžasnou atmosféru. Bohužel, jsem nebyl v 3D kině a tak si nemohl vychutnat závěr filmu v prostoru, i tak na mě ale působil velmi intenzivně. ()

Draugen

Byl jsem velice příjemně překvapen po shlédnutí pátého dílů příběhů zjizveného hrdiny. Předchozí díly byly příliš pohádkové a čtvrtý díl mi neseděl jeho přílišnou zkráceností. Tento film se posunul přesně tam, kam se posunul i pátý díl knihy - někam od pohádek dále k temnějšímu fantasy. Velice příjemně mě překvapilo i to, že ve filmu je vše podstatné co v knize a příběh neztrácí, až na maličkosti, které jsem si ani nijak nezapamatoval. Sečteno, podtrženo doufám, že další díl bude ještě lepší. ()

Ronka

Stalo sa niečo, v čo som už ani neverila. Harry Potter konečne našiel režiséra. Prepáčte za možno prehnané reakcie, ale fantasy potteromaniak ako ja.. sa konečne dožil toho, že po zhliadnutí filmu nie je sklamaný. Samozrejme, že film nie je presným prerozprávaním knihy, ale drobné zmeny každý fanúšik, ktorý ma viac ako 15, dokáže pochopiť. Dej prešiel už do temnejšej atmosféry, čo sa ku koncu tohto fenoménu dalo čakať. Ak sa Yates dožije všetkých zvyšných dielov, tak sa ja dožijem snáď dobrého vyvrcholenia príbehu. Kto ma príjemne prekvapil, bola Evanna Lynch v roli Luny. Takto perfektne mi do svojej role nezapadlo ani hlavné trio. A ďalšie prekvapenie pre mňa - Helena Bonham Carter (ktorú strašne nemám rada), herečka, ktorej som zlú a skazenú, Voldemortom posadnutú, šialenú čarodejnicu.. uverila bez akýchkoľvek pochybností. S úsmevom na tvári budem čakať na ďalšie diely v podaní Davida Yatesa. ()

Smoldo56

Bravúrne sfilmované dielo, ktoré sa od knihy sotva nelíši a všetko čo sme očakávali sme dostali na tácke aj s bonusmy. Yates vie režírovať a tam kde Columbus kopíroval knihu, Cuarón vyberal šatník a Newell behal s pištoľku v štúdiu, tam prichádza Yates aby všetkým ukázal, že on je ten, kto posunie filmového Pottera vpred. Snímok má všetko čo si bežný Potterofil može priať - akciu, napetie, lásku, komédiu, thriller, drámu... Pointa knihy sa vošla do filmu a po prvý raz nemám pocit že ide o "ostríhanú" verziu knihy...Vivat Yates, aj nabudúce. ()

johny.duch

Tenhle díl mě naprosto uchvátil i přes svou nepřesnost. Temné zpracování tohoto dílu výrazně posunulu děj kupředu. Je vidět proměna charakteru celého děje od pohádky k zajímavému dramatu. ()

profeek05

Žádnou knihu HP jsem nikdy nečetl, ale v rámci filmů mě Fénixův řád mile překvapil. Dětský a pohádkový Potter (1. a 2. díl) nabírá nový směr (3. díl), poněkud zakopává (4. díl) a vrací se zpět lepší než kdy předtím. Konečně se film věnuje hlavní postavě trochu jinak, je o něco hlubší než předchozí pohádko-fantasy-skorothrillery. Nějak mi nesedly drobné skoky (prázdniny, "střih a jsme jinde, starosti nemáme"), ale jinak jsem spokojen. A to přesto, že Harryho Pottera v lásce moc nemám. Dokud je bude mít na starost David Yates, jsem zvědav i na další díly. ()

easyworld

Nejslabší filmové zpracování celé série!!! Chybí tam podstatné vysvětlení spousty situací, které se dozvíte jedině z knížky. Ach jo. Ale jinak je to fajn :-) ()

Cassovian

Harry vs Dark Lord - hlavná idea tohto dielu, príjemne temné, mrazivé, miestami zábavné.... Je vidieť, že mladí herci začali pomaly dospievať, a to i na filmovom plátne, čo sa pochopiteľne prejavilo v ich omnoho presvedčivejšom prejave. Ako vždy, i v tomto filme je záver najstrhujúcejší a najlepšie zvládnutý. ()

CrashHP

Keď som uvidel tento diel, tak som si povedal: Toto je pravý Harry Potter. Svižný spád, viac čarovania ako v predchádzajúcich dieloch, množstvo vizuálnych efektov. Hudba, ktorá sa vydarila, dodávala filmu správnu atmosféru. ()

prcko

Pred prečítaním som žasol, teraz plačem. Kto si to chce užiť, čítajte knižku. Opäť nemôžem nespomenúť, že dobrá polovica vecí sa medzi knihou a filmom stratila a niektoré sa pozmenili. Každopádne to prinieslo viac zmätku ako dobra. Nápomocné mi bolo aj vidieť, čítať, znovu vidieť. Vlastne pred čítaním som sa celkom bavil. To ma vlastný príbeh až tak netrápil. Teraz, aj keď dej plynul a plynul a ja som sa bavil a bavil, ma to mrzí. Ako fanúšik Harryho dávam 70 %. ()

Dejvidos

Konečne sa film o Harrym Potterovi dostal zo žánru rozprávka pre deti na drámu pre dospelých (túto transformáciu je vidno už od 3. časti a teraz dosiahla vrchol). Yates nastolil temnú a chladnú atmosféru s modrým filtrom, príbeh pojal s väčšou voľnosťou od predlohy, čo pôsobí prirodzenejšie (muklovské šaty, napríklad). Skvelý Tom Felton, Alan Rickman, krásna Ema Watson a milovaná Helena Bonham Carter, sú to, prečo som dal 90%. ()

january

Asi nebudu uplně objektivní, protože jsem film zhlédla hned po přečtení knihy. Chápu, že zhustit do dvouhodinového filmu skoro 800 stran tlustou, informacemi a emocemi nabytou knihu musí byt setsakramantsky tezke, ale vynechat tolik dulezitych casti... Popravde kdybych knihu necetla, tak vubec nepochopim, o co ve filmu jde, nebudu vedet proc se postavy chovaji tak, jak se chovaji a vubec co je smyslem celeho filmu. Rozhodne nejhorsi ze vsech dílu, kde jsou hlavni postavy (krome Harryho samozrejme) vytlaceny nekam do pozadi a naopak se objevuje spoustu novych postav a nektere z nich se berou (pro ty, co necetli) neznamo odkud. Umbridgeova, kterou jsem v knize nenavidela, mi ve filmu neprisla ani moc nesympaticka a vubec mi prislo, ze ve filmu nedokazali navodit tu atmosferu, ktera pak umocnila zaver. Nemluve o nejnapinavejsich momentech v knize, ktere bez vysvetleni probehly ve filmu behem nekolika sekund. ()

krapeii

Efekty sa mi veľmi páčili, aj tá atmoška..ale to je asi tak všetko. Musím však pripustiť, že knižky poznám odpredu - odzadu a mrzí ma že veľa vecí nie je vôbec takých ako v knihe, a ako diváka ma sklamalo najmä to, čo sa možno stáva aj ostatným keď si prečítajú knihu a film sa vôbec nepodobá na to ako si predsatvovali dej v knihe. A možno že bez dabingu by sa mi Harry páčil, ale väčšinu sledovania som si hovorila: áá, ten hral v tom aj v tom, a potom sa ťažko dá ponoriť do deja. Celkovo: pekné scény ale knižka ma vtiahla viacej do deja a pri filme som mala pocit že všetky repliky sú suché konštatovania. ()

dispokd

Zase nový režisér a úroveň filmu stejná. Yates se více soustředil na postavy, po Voldemortovi do poslední scény není ani památky a nová učitelka obrany, později učitelka všeho, je normálně na dělo, takovým se ve školách lil gutalax do pití. Je to dobře nakroucený a Harry je normálně chudák. Pořád ztrácí své blízké. Mé hodnocení 75% ()

Ken43

Tak tenhle film je fenomén mezi všemi díli Harry Potter užasné efekty parádní příběh mnoho akce,drama nemuže se rovnat ani z jedným dílem Harryho Pottra tenhle film prostě nemá chybu. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)