Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Werde

Pátá dávka Harryho je opět koukatelná...některé scény by se daly vypustit(např.:ty romantické), ale teenagerům se to bude asi zamlouvat. ()

waska

Jestli David Yates Cuarona nepřekonal, tak ho minimálně vyrovnal. Jestli jsem se nejvíc bavil u Vězně z Azkabanu, teď jsem se bavil možná ještě o maličko víc. Svět Fénixova řádu je temnější, nebezpečnější, dokonalejší po trikové stránce a co hlavně, což je dopředu jasné, opět o rok dospělejší. Jen tak dál! ()

krizi

Knižní předloha vždy utrpí, ale v tomto dílu se mi zdá, že utrpěla nejvíce. Ale film sám o sobě není zas tak špatný, řekl bych lehký nadprůměr... ()

Camarro14

Nejsem fanoušek postavy Harryho Pottera, ale jsem objektivní filmový kritik, který nerad odsuzuje něco, co neviděl! Zde však musím konstatovat, po shlédnutí všech (doposud vyšlých) snímků o tomto klučíkovi, že se jedná o nejlepší počin co se týče filmového cítění (dle knižního, to nechám posoudit osoby, jež mají vše načteno). David Yates přinesl do této fantasy patřičnou dospělost, po režisérské stránce mistrně zrežírované pasáže, kterým zároveň dodal patřičnou atmosféru a hlavně řádnou dávku emocí !!! ()

matt85

Propracované postavy, psychologické scény, akční sekvence, herecké výkony a opravdu osudový a perfektní příběh. Yates je prostě master a Rowlingová taky, a když se tohle dokonale skloubí, tak vznikne masterpiece. A tohle je masterpiece! ()

Streamline

Posledné 4 filmy si zobral pod svoje krídla, pre mňa celkom neznámy režisér, David Yates, takže som netušil čo od neho môžem očakávať. Svoju úlohu zvládol dobre. Očividne sa viac sústredil na charaktery postáv než na rôzne efekty. Nasadil filmu iný prístup ako jeho predchodcovia a bolo to poznať. Hermiona nám rastie do krásy, mladá aziatka vyzerala v prostredí čarodejníckej školy dosť orientálne, ale to jej nič neubralo na jej kráse a oživila film. Dolores Umbridge je pre mňa osobne jednou z najväčších záporáčiek v dejinách filmu. Stačilo keď som ju zazrel a už sa mi nožík vo vrecku obracal...mať takú učiteľku, tak dobrovoľne spácham samovraždu. Oslovila ma začiatočná scéna, keď obloha stmavne a priletia Dementori, ktorý Harryho a jeho vypaseného nevlastného brata napadnú v podchode. 80%! ()

Colour

Celkový problém potteroviek je jednoduchý - dielom chýba akési vnútorné členenie scenára, teda úvod, jadro, záver. Diel začína vhupnutím do deja a končí odkazom na ďalší. No, to je už zrejme problém i predlohy. Päťka odsýpa svojím tempom, síce nenudí, no je príliš monotónna. Výhodou je však vynikajúca temná ponurá atmosféra, ktorá sa prepletá celým filmom. Záver na jednotku, no ako inak, neuzavretý. Žiaden z hercov nevytŕča kvalitou, no aspoň sa tvária. Posledným bonusom je zobrazenie Harryho Pottera, jeho trápenie bolo priam hmatateľné. 70% ()

Vojife

Rozhodně nejhorší HP film. Připouštím, že by to mohlo být tím, že je to první z nich, který jsem viděl až po přečtení knížek, ale vážně mi nepřijde, že by se mi jinak líbil. Školník Filtch, nebo jak se jmenuje, půlku filmu přibíjí na zeď cedulky, důležité, zajímavé a nápínavé části vypuštěny, místo nich jsou do filmu zastrkovány "vtipné" scény a děj je ohoblován až na kost. A to mi to přitom přišlo jako jedna z nejzajímavějších Potteřích knížek. ()

tom912

Oproti čtyřce velké ponaučení a i když se hodně škrtalo, tak to prakticky nemá na plynulosti děje žádný vliv. Jo hold Yates byl nejlepší volba a jsem rád, že u série už zůstal. Mimochodem, větší ''svini'' jako je herečka, která hraje Umbridgovou by nenašli a jsem za to rád. 95%. ()

Armin82

Ač to nerad říkam (píšu) ,ale pro mě zatím nejslabší díl...paní v růžovém byl přestřel a přišla mi tam úplně k ničemu...nejlepší na filmu byl ten roztomilej tupej obr a závěrečnej fight mezi Voldemortem a Brumbálem...to je tak vše...70% ()

sarfian

Fantasy nám ubudlo a pribudlo drámy a politický nádych. Toto tejto série nepasuje a je to podla mňa najslabšia časť. VIDENÉ 1x ()

danny_21

OD Azkabanu se Bradavická série posunuje čím dál víc od dětské/rodinné podívané k temnější fantasy pro odrostlejší publikum, z čehož mám potěšení. Yates byl dobrou volbou, udělal nám z Harryho hnedle lepší rozměr i díky démonické profesorce Umbridgeové - opravdu výborné zahraná protivná postava - 80 %. ()

Ceberus

Tento komentář patří celé potterovské sérii... Všechny filmy jsou nepochybně natočeny velice kvalitně, pravděpodobně není lepších filmů na čarodějnické téma. Jediný problém není ve filmech, jako spíše ve mně - a sice že svět čar a kouzel není něco, co bych vyhledával nebo co by mě nějak uchvátilo. Můj oblíbený žánr sci-fi je sice hned za rohem, ale je to přece jen něco jiného než fantasy. Slovo k hercům - Radcliffe není úplně špatný, Watsonová je kus, Felton je překvapivě dobrým dětským hercem a mí oblíbení záporáci Rickman s Oldmanem nezklamali (byť Oldman tentokrát jako klaďas). ()

Polnoch

Kto čítal knihu musí byť sklamaný z filmového prevedenia. Vynechať polovicu deja - budiž. Ale vynechať dokonca aj niekoľko hlavných postáv?? Tak to je už vrchol. Neprihliadnuc na tento "detail" je film celkom slušne spravený. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)