Nezvestní

• Česko Ztraceni (viac)
Dobrodružný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2004–2010), 88 h 30 min (Minutáž: 40–105 min)

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan (viac)

Stroskotanci, ktorí prežili haváriu lietadla na mysterióznom ostrove uprostred oceánu tisíce míľ od civilizácie, nemajú nádej na záchranu - sú stratení! Stratili sa aj vo vlastných životoch, pretože mučivé tajomstvá, ktoré si priniesli ukryté hlboko v duši, už nemôžu vyhnať a desivé skutky napraviť. Zomreli a musia začať odznova. Nové extrémne dobrodružstvá z nich prekvapivo vyplavujú tie najlepšie aj najhoršie vlastnosti, úžasnú vnútornú silu či netušené schopnosti. Ale ak všetko na svete má svoj zmysel a nič sa neodohrá bez príčiny, prečo to všetko musia prežiť? Je všetko naozaj také, ako sa zdá? Záhadný ostrov začína vydávať svoje tajomstvá... Sledujte najlepší americký dramatický seriál roka 2005, ocenený prestížnou soškou Zlatý glóbus a troma cenami Emmy!
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, ostalo uväznených na mysterióznom ostrove kdesi uprostred oceánu, tisíce míľ od civilizácie. Pomoc neprichádza, pretože šesť hodín pred haváriou lietadlo stratilo spojenie, neplánovane zmenilo kurz a letelo tisíce míľ neznámou trasou. Ak ich niekto skutočne hľadá, potom zbytočné pátra v celkom iných končinách našej planéty. Prvé, čo doktor Jack Sheridan (MATTHEW FOX) po prebudení pocítil, bola pálčivá bolesť. Potom si všimne páliace slnko, bambusový les, dym a najmä všadeprítomný krik a plač ranených. Spoločne s vedomím prichádza aj hrôzostrašné pochopenie situácie lietadlo, ktorým cestoval, pravdepodobne havarovalo. Lekársky inštinkt mu napovedá, že ľudia potrebujú jeho pomoc. Stroskotanci prehľadávajú miesto núdzového pristátia a zistia, že sú na ostrove, kde prevláda neprístupný terén. Ani počasie tu nie je najprívetivejšie. Nepriestupnou džungľou sa navyše preháňajú tajomné tvory, ktoré nepatria k žiadnemu živočíšnemu druhu, ktorý by kedy niektorý z nich poznal. Najväčším problémom je však rôznorodosť samých stroskotancov, ktorých rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt i morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy Jacka a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ) mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Ak chcú zmätení a zranení ľudia prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Je jedno, kým sme boli a čo sme predtým robili. teraz sme všetci zomreli a musíme začať znova. Nájdite spôsob, ako prispieť, pretože nikto sám neuspeje. A ak spolu nemôžeme žiť, zomrieme sami. Ostrov je zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev a mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si stroskotanci nesú aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Stroskotanci sa pokúšajú nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú silu a schopnosti, o ktorých predtým ani netušili. Pri prehľadávaní trosiek lietadla objavia rádiovú vysielačku a nádej na skorú záchranu vleje všetkým stroskotancom novú krv do žíl. Tajomný ostrov však zároveň vydáva ďalšiu zo svojich záhad počas pátrania narazia na kovové putá, zbraň a predovšetkým zviera, ktoré by nemalo v tunajšej tropickej klíme prežiť ani deň...
Najsledovanejší dramatický seriál americkej stanice ABC v roku 2005, ktorý už dve sezóny fascinuje divákov na celok svete, okrem množstva iných ocenení získal v roku 2005 aj Emmy Awards v šiestich kategóriách (z 12 nominácií) ako najlepší dramatický seriál, réžia, kasting, hudba, kamera a vizuálne efekty. 16. januára 2006, na odovzdávaní prestížnych cien Zlatý glóbus (63. Annual Golden Globes) v Los Angeles, seriál LOST zvíťazil v kategórii Najlepší dramatický televízny seriál roka 2005 (a porazil pritom ostané nominované seriály CommanderIn-Chief, Grey´s Anatomy, Prison Break a Rome). Druhú sériu seriálu LOST nominovali ešte v dvoch ďalších kategóriách za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Naveen Andrews) a najlepší herecký výkon v dramatickom televíznom seriáli (Matthew Fox). Dramatický seriál Nezvestní nakrúcali pre televíznu spoločnosť ABC od marca 2004 a prvý diel videli americkí diváci v októbri toho istého roka. Netrvalo dlho, a práva na vysielanie si zakúpilo viacero televízií na celom svete. V Spojených štátoch zožal seriál veľký úspech, vďaka 18,7 miliónom divákov sa stal najsledovanejším dramatickým počinom stanice ABC od roku 1985, hovorí Tom Davidson, riaditeľ distribučnej spoločnosti AXN pre strednú Európu. Sme presvedčení, že divákov priam priklincuje do kresiel. Jedným z tvorcov seriálu a producentom je J. J. Abrams (za réžiu prvých dvoch epizód dostal Emmy Awards za réžiu), ktorý je známy aj vďaka seriálu Alias či scenármi k mnohým filmom. Jeho zásluhou je seriál plný dramatických zvratov a napätia, nazerá hlboko do ľudského vnútra, kde sa ukrývajú aj tie najhoršie tajomstvá. Seriál nakrúcali na Havaji. Dvojhodinová pilotná snímka stála približne 10 miliónov dolárov, a je tak jedným z najdrahších televíznych projektov v histórii. Iba doprava kusa havarovaného lietadla stála vyše 250-tisíc dolárov. Na scenároch sa podieľalo niekoľko autorov, ktorá nikdy vopred nevedeli, do čoho idú. Počas tvorby museli uplatniť znalosti z mnohých vedeckých odborov, napríklad zo sociológie, ktorá mi pomáhala vytvoriť interakciu medzi jednotlivými postavami. Keď sa začalo nakrúcanie, väčšina z tvorcov scenára si ešte stále nebola istá, ako bude dej a osudy stroskotancov pokračovať. Dôkazom je napríklad postava doktora Jacka Shepharda (MATTHEW FOX) pôvodne mal zomrieť hneď v druhej epizóde, ale tvorcom sa ho uľútostilo, a razom sa tak z neho stala jedna z najvýraznejších postáv seriálu. Veľa pozoruhodností sa udialo aj počas kastingu. Ako príklad poslúži kórejská herečka Yunjin Kimová, ktorá mala hrať pôvodne Kate. Rola však už bola obsadená, ale autori nechceli o Yunjin prísť, a tak jej napísali úlohu šitú priamo na telo. Každá epizóda sa sústreďuje na dôležité detaily života a minulosti jednej z postáv. Až vo chvíli, keď sa jednotlivé čriepky poskladajú, môže divák pochopiť, prečo jednotliví hrdinovia konajú a správajú sa, ako to vidí pred sebou na obrazovke.
Postavy
Štyridsaťosem stroskotancov, ktorí prežili pád lietadla, je uväznených na opustenom, v oceáne stratenom ostrove. Ak chcú prežiť, musia sa naučiť spolupracovať a konať ako kolektív. Taký je začiatok nového seriálu Nezvestní, ktorí fascinuje milióny divákov na celom svete. Netreba sa čudovať, veď príbehy o stroskotancoch, ktorí riadením osudu stroskotali a zostali uväznení na opustených ostrovoch uprostred oceánu, fascinujú človeka už oddávna. Samozrejme, v dnešnej dobe satelitov, keď je možné zistiť, ako je niekto oblečený na inom kontinente, a keď stačí dotknúť sa niekoľkých tlačidiel na telefónu a dovoláte sa na druhý koniec sveta, sa zdá niečo také priam nemysliteľné. Novodobým stroskotancom predsa stačí nájsť si len úkryt a počkať tam na najmodernejšie vybavených záchranárov, ktorí im o niekoľko hodín poskytnú všetku potrebnú lekársku starostlivosť, stravu a sprostredkujú aj kontakt s vydeseným príbuzenstvom. Nie vždy však všetko beží podľa zabehnutých pravidiel a schém. Postavy seriálu sa o tom veľmi rýchlo presvedčia. Nielenže je ostrov, na ktorom uviazli, zahalený nepreniknuteľnou hmlou tajomstiev, ale mnohé záhady a hlboko skryté mystériá z minulosti si nesú stroskotanci aj sami v sebe. Na takom mieste nie je prežitie žiadnou samozrejmosťou. Najväčším problémom je však ich rôznorodosť. Stroskotancov rozdeľuje takmer všetko, čo si dokáže človek predstaviť viera, politické zmýšľanie, rebríčky hodnôt aj morálka. Nebyť veliteľských schopností a charizmy lekára Jacka Sheridana (MATTHEW FOX) a Kate Austinovej (EVANGELINE LILLYOVÁ), mala by nehomogénna skupina len malú šancu na prežitie. Stroskotanci sa pokúšajú v troskách lietadla nájsť čokoľvek, čo by im pomohlo prežiť. Niektorí podliehajú panike, iní sa modlia za svoju spásu. Niektorí v sebe naopak nachádzajú schopnosti a silu, o ktorých predtým ani netušili. Prvá séria seriálu zachytáva štyridsať dní v živote stroskotancov. Istá podobnosť s biblickým motívom nie je vôbec náhodná. Napríklad Kate Austinová (EVANGELINE LILLYOVÁ) sa nikdy predtým nestretla s nejakými zdravotníckymi kurzami, teraz obväzuje a zašíva rany ako skúsená sestra s mnohoročnou praxou. Svojím nezameniteľným zmyslom pre humor a optimizmom všetkým dodáva odvahu srdnatý Hugo Hurley Reyes (JORGE GARCIA). Charlie Pace (DOMINIC MONAGHAN) je pohasínajúca rocková hviezda s mnohými tajomstvami z minulosti i prítomnosti. Sayid Jarrah (NAVEEN ANDREWS) zase musí bojovať so zažitými rasovými predsudkami, ktoré si priniesol z rodného Stredozápadu. Tŕňom v oku je mu predovšetkým kórejský pár Sun a Jin Kwonovci (YUNJIN KIMOVÁ, DANIEL DAE KIM), ktorých od ostatných cestujúcich delí nielen bariéra kultúrna, ale aj jazyková. James Sawyer Ford (JOSH HOLLOWAY) medzi ostatných tiež príliš nezapadá, môže za to najmä jeho ustavičné fabulovanie a preháňanie. Michaela Dawsona (Harold Perrineau) čaká na ostrove zoznamovanie sa so svojím deväťročným nevlastným synom Waltom Lloydom (MALCOLM DAVID KELLEY), ktorého dostal do opatery, pretože mu chvíľu pred cestou zomrela matka, Michaelova exmanželka. Záhadnou postavou je John Locke (TERRY O´QUINN), tajuplný muž, ktorý je s ostrovom zviazaný akýmsi osudovým putom. Nechýba ani egocentrická Shannon Ruthefordová (MAGGIE GRACEOVÁ), ktorá je schopná robiť si pedikúru aj vo chvíli, keď okolo nej zomierajú ľudia, a jej hádavý a hašterivý brat Boone Carlyle (IAN SOMERHALDER). Pozoruhodnou postavou je aj mladučká Claire Littletonová (EMILIE DE RAVINOVÁ), ktorá je v deviatom mesiaci tehotenstva a pripravuje sa na nastávajúcu úlohu matky... (oficiálny text distribútora)

L_A_D_A_S

Říkejte si co chcete ale "Losti" patří k mému dospívání. Jsou "TEN" seriál který vlastně celé to šílenství začal, vždy jsem se těšil na každý další díl a netrpělivě utíkal domů z autobusu abych ho viděl. Konec ztracených znamenal konec jedné éry a je mi jedno jaké sebezvláštní zvraty tvůrci vymysleli, dávám 5* celku. Samotného by mi zajímalo jak bych se na ně koukal dnes.. ale žádný kdyby kdyby.. ()

dragon94

Na jednu stranu výborný kultovní seriál, který se skutečně stal fenoménem či legendou, chcete-li. Na stranu druhou po 3tí sérii jde seriál strašně dolů a strašně se vše plácá na jednom místě a je to pořád víc a víc scifi, které navíc nikam nevede a nedává to vůbec žádný smysl. Poslední série je snad tou nejhorší vůbec. Nebýt tam ty flashbacky tak je děj úplně o ničem a samotný konec seriálu je sice hrozně nostalgickej, ale jinak je to výsměch divákovi do ksichtu. 3* 50% ()

Jaro.Krafcik

Seriál možno mal svoje čaro v dobe vzniku a v prvych epizódach. Prvýkrát som sa asi stretol s dvoma pilotmi. Epizódy poriadne nadhodnotené. Určite to má svoj fanúšikovský základ ale ja k nemu nepatrím a ani nebudem. Priemer. Čakal som viac a hlavne nejaké to napätie. Ktoré neprišlo. Aspoň nie v prvej serií. 3* ()

silent cut

VERZE 2.0 **** Paradoxem tohoto světa je, že když se nechcete chovat schematicky, musíte schémata porušovat, což je v pořádku, jenže pak už tím nikoho nepřekvapíte. Pokud jde o Lost, kde nic není jak to vypadá, mohla by se nabízet myšlenka, kam až tohle může dorůst? Nevím, ale další díl si zase stáhnu... VERZE JEDNA *** ("džej džej, voe co bude? kešflou vázne, vymysli něco!" JJ:"Počkej...hmmm... vidim ostrov a trosečníky...padesát...aby jich mohlo dost umřít, no možná 48... vidim letadlo... vidim flashbacky, aby sme mohli vymejšlet šokující souvislostě... vidim džungli a v ní vidim něco neviditelnýho... počkej... hele dáme tam medvěda...ledního...se poserou...jo a nezapomeň na čísla! čísla sou důležitý.... nevim...počkej, včera sem si náhodou vsadil, to víš, co kdyby.... tady to je, piš si : 4, 8, 15, 16, 23 a 42... konec? jakej konec? simtě, budou rádi za druhou sérii, nemusí nic vědět....) ()

Nepi

První série mě ještě přesvědčovala, že jde o opravdu povedený seriál, ale druhá série to je ale sci-fi patos. Už ty jejich dramatické zvraty a věci, které se tam postupně objevují, nestačím pobírat. A pak se mi trochu vytrácí děj a vztah k hlavním hrdinům, který jsem jěště během první série měl. Uvidim, co se z toho vyvrbí po dokončení třetí série, ale moje hodnocení se už určitě nezlepší. ()

Gunslinger

V súčasnosti môj najoblúbenejší seriál.. Len tie absťáky pri čakaní na ďalší diel.. Pre tých, čo ešte Lost(ov) nepozerajú - NEODPORÚČAM !! Však kto už len potrebuje ďalšie závislosti.. :) Edit : Posledná séria poslabšia ale záver to vynahradil, takže.. kult.. ()

U.Tarare

Za první dvě řady bych tomu dal i pět hvězd, ale potom, co se v seriálu začali objevovat nesmysly typu lední medvěd a takový to černý cosi, co zabilo Eka se vůbec divim, že jsem tomu dal ty hvězdy čtyři. ()

Kangaxx

Jeden z prvých "moderných" seriálov, ktorý si dlhobo udržuje vysokú úroveň. Silnou stránkou je najmä pluralita postáv, v dôsledku ktorej majú tvorcovia tématicky voľné ruky. Veľkým plusom je aj určitá dávka mysticizmu, keď po 4 sériách myslíte, že viete o postavách, resp. ostrove všetko, ale v konečnom dôsledku ste len o kúsok ďalej ako na začiatku. ()

Pit

Dávam 5*, lebo ma to baví a teším sa na každý nový diel. Ale komentovať to budem až po uzavretí, keď to bude vidieť pekné celé ako celok. Vzhľadom na to, že to tu máme na CSFD fláknuté ako jeden seriál, a nie po sériách, nemá zmysel to zatiaľ nejako komentovať. O tom potom ! ()

Philoun1

Z původních pěti hvězd snižuju na 4, protože seriál se stal ke konci strašně přeplácaným, zápletka střídala zápletku a nic se nevyřešilo a obávám, že se ani nevyřeší. No tak po naprostém konci musím říct, že tvůrci nám toho opravdu moc neobjasnili, asi nám chtěli nechat vlastní prostor pro domyšlení, ale konec byl opravdu dojemný a tvůrci zřejmě ani nic vyřešit nechtěli, chtěli nám pouze zdělit, že tady šlo především o postavy. ()

manonfire

Je mi naprosto jedno koho naštvu, ale k tomu abych hodnotil seriál nemusím ho zhlédnout celý. Stačily mi necelé dva díly a ani jeden jsem nedokoukal. Neskutečná vyumělkovanost. Navíc to není ale vůbec originální, protože motiv ztracených lidí po pádu z letadla tu už byl mockrát. Trapně nelogická a nudná zplozenina, která chce sedět na všech židlích, může sloužit jako vzor výborného seriálu jen lidem, kteří se nadšeně zalykají v přehršlích náhlých a neopodstatněných zvratů, načasovaném bafání mizení bubáků, podbízivé a klišovité "pestrosti" charakterů ve stylu hrdina lékař, k němu dobrosrdečný buřtík, terorista, psankyně, šikmoocí, střety kutlur, sympatický bad guy....bla bla bla.....a nakonec to jsou jenom bubáci a teď se z toho všichni pokakejme. Ježíši marja a vy jim to tady žerete jako děcka na první pouti. Každý má samozřejmě psychotrauma. Přeživší parta lidiček jako segment působí opravdu jako "průměrný" vzorek lidstva, ale jedině ze specialiazované kliniky....do toho tam vylézají prvky z ostrovu dr. Moreua......to už byl vrchol. Seriál pro opravdu nenáročné, kteří se ještě budou honosit tím, jakou že to mají pestrou fantazii. 20% ()

jefff

Ztraceni jsou už teď kultovním seriálem a bylo o něm napsáno už tolika, že je zbytečné dalších slov. Herci 85% Scénář 80% Režie 90% Celkem 85% ()

dinsdale

1. série: 5* výborná poprvé před lety v televizi, výborná i nyní podruhé, zajímavé charaktery ztracené nejen na Ostrově, ale i v životě. 2. série: 5* Před lety jsem to na počátku druhé série vzdala. Za prvé se diametrálně promění atmosféra a to mi nesedlo, za druhé rostla frustrace z hromady nevysvětlených záhad. Podruhé jsem se rozhodla to vydržet a stojí to za to: člověk si až časem uvědomí, že tohle je běh na dlouhou trať, občas se najde nějaké vysvětlení, spíš přibývají další záhady, ale v tomhle případě cesta je cíl a charaktery jsou přednější než záhady. Zatím se mi víc a víc potvrzuje, že JJ je prostě chlapík s hromadou dobrých nápadů. Oblíbené postavy: Jack, Sawyer, Charlie. 3. série: 5* Jedno z nejlepších opening vůbec. Další oblíbené postavy: Pan Eko, Desmond & Penny, Juliet, Ben. 4. série: 4* Dělo se toho a odhalilo moc, ale zároveň to všechno nějak stálo, Sayid a Des posedávali na jednom místě, Jack a spol. + Dan a Charlotte na jiném, pořád se jen čekalo, až se někdo odněkud ozve nebo neozve. Výborná postava Dana Faradaye, ještě lepší ztvárnění Jeremy Daviesem, ale málo využitý potenciál postavy. Jestli byla do seriálu zavedena, aby osvětlovala publiku sci-fi stránky děje, nakonec od scénáře moc prostoru nedostala. Za nejlepší část čtvrté série považuji flash-forwardy a její finále, kdy se vše za doprovodu nadpozemské hudby Michaela Giacchina propojí. Plus Konstanta a Des&Penny 5. série: 4* Pátá série se s čistým svědomím nedá hodnotit, dokud neuvidíme celý obraz. Každopádně se zase diametrálně proměnila atmosféra, napínavé to rozhodně bylo, ale jestli to všechno dá smysl si musíme počkat. 6. série: 3* Průběh série celkově nejslabší, čekání na pointu. Na rozdíl od mnohých negativních reakcí mě závěr uspokojil. Myslím, že zásadní záhady byly osvětleny, nebo si člověk alespoň může leccos domyslet (naopak jsem spokojená, že dost mytologie zůstalo jen naťuknuto). Důležitější jsou dopady pro charaktery, potěšily mě závěry pro Jacka, Bena a Huga, myslím důstojné završení jejich životů. Moc pěkná pointa alternativní reality a závěrečné minuty celého seriálu včetně posledního záběru. Lost by byli asi desetinoví bez dokonalé hudby Michaela Giacchina, mého nejoblíbenějšího skladatele. ()

VooDoom

6.1.2010 - Před oficiálním vydáním prvního dílu, údajně poslední série, musím napsat komentář...Jde nepochybně o zvláštní seriál,který dokázal zaujmout hodně lidí, ale taky mnohé odradil.Některé objasnění záhad na ostrově, i mimo něj, mi přijdou až směšné.Občas si myslím, že scénaristi vařili z kaše, ale tím si na sebe upletli pořádně velký bič.Z toho plyne jenom jedno, zamotat děj do pořádněho tornáda a doufat, že se určitá skupina ,,bláznů a fanatiků,, chytne a bude se jim to líbit. Po zhlédnutí poslední série upřesním hodnocení a dopíši komentář...11.5.2010 - Tak a je to tu. Hodnocení jde dolů a to ještě není finále :) Myslel jsem si, že 15. díl bude pecka, ale opak je pravdou. Lost je pro mne zklamáním. Předpokládám,že po finálovém dvojdílu pujdu na 2*...24.5.2010 - Tak a máme tu konec. Náboženství, lidské vztahy, záhady všeho druhu. Poslední díl byl opravdu třešničkou na dortu celé šesté série. Celkové hodnocení nechám na třech hvězdičkách, ale za šestou sérii bych udělil Odpad! Američani jsou asi hodně věřící národ... ()

iantomasik

Kdyby tenhle seriál dokázal skončit už v první sérii a nezvrhl se v totální fantasmagorii, která už naprosto nedrží pohromadě, zasloužil by si z mé strany lepší resumé. Přesto nelze než smeknout před schopností autorů držet diváka v napětí, zaujetí a vůbec celý svět teorií, lostpedií apod. mimo univerzum samotné série je dost velký klad. ()

Linkyc

Pokud LOST člověk nesledoval od začátku na jeden nádech až do finálního rozuzlení, jako by nebyl. Nenopsatelně perfektní a skvěle vystavěné drama s místy sci-fi (ke konci více) prvky, ve kterém si zamilujete i hlavní záporáky. A jak rádi ! Jeden z nejlepších televizních projektů, které jsem měl šanci za ta léta sledovat. Díky LOSTům jsem se poprvé doslechl o jménenu J. J. Abrams. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Dočkáme se rebootu Ztracených?

Dočkáme se rebootu Ztracených?

07.02.2019

Stanice ABC v posledních letech holduje rebootům svých starých hitů, a má dobrý důvod. Z oživené Roseanne se stal v zámoří obří hit a seriál dosahuje vysokých ratingů i po vyhození hlavní herečky a… (viac)

Hollywood touží po Abramsovi

Hollywood touží po Abramsovi

04.11.2018

Podle čerstvých zpráv se několik velkých studií v těchto dnech uchází o režiséra a producenta J.J. Abramse (Star Trek, Star Wars: Síla se probouzí). Ten by tak podle všeho měl v nejbližší době… (viac)