Nezvestní - Série 5

(séria)
všetky plagáty
Dobrodružný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2009, 12 h 10 min (Minutáž: 42–46 min)

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Jorge Garcia, Josh Holloway, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yunjin Kim, Daniel Dae Kim, Henry Ian Cusick, Michael Emerson (viac)

koza3

Jestli něco nemám rád, tak to je dramatická hudba, záběr na mlčící postavu, které byla položena jednoduchá otázka, divák čeká na odpověď a najednou střih. Jakmile se děj k postavě časem vrátí, tak už odpověď samozřejmě nedostaneme. No a tímto trapným telenovelským efektem je prošpikovaná celá série. To pak máte pocit, že nekoukáte na seriál, ale jste v pořadu kufr a máte hádat. Pořád a pořád. Už jsem nad seriálem zlomil hůl, když přišel totální mindfuck v poslední epizodě. Ten byl teda opravdu dechberoucí a v podstatě odpovídá na většinu tajemství předchozích sérií. Jeho problém je však ve strohém podání. Když už si hrají s časovými linkami, zasloužil by si o deset minut více prostoru a nějaký ten flash back do prvních sérií. Až díky internetovým pisálkům jsem ho plně pochopil. Díky němu mám však stále chuť to dokoukat a trošku mě nabudil na poslední sérii. Čím dál tím víc mám pocit, že koukám na Westworld v plenkách :-) ()

Colonist

Pro mě nejlepší série a vrchol celého seriálu. Je to sice už úplně jiný seriál, než jaký jsme sledovali v 1. řadě, ale mně to vyhovuje, cestování časem mám rád. Pravda, děj je občas hodně chaotický a překombinovaný a řada věcí si protiřečí nebo nedává smysl, jenže celá 5. série je taková jízda, že nad tím nemáte čas přemýšlet. Pro mě to byl výjimečný zážitek, který už asi nikdy nic nepřekoná. U předchozích sérií jsem vždycky vypsal epizody, které považuji za nejlepší, jenže u této řady by to byly prakticky všechny :-). Tak alespoň TOP 3: The Incident, This Place is Death a Dead is Dead. ()

Lacike

Tak moje tušenie z pred rokov sa naplnilo. Potom, čo sa na konci minulej série hŕstka hrdinov dostala z ostrova, tak seriál stratil svoj hnací motor. Už je to len o tom akú sprostosť scenáristi vymyslia, aby sa niečo dialo. A s cestovaním postáv v čase a oživovaním mŕtvych preskočili toho povestného žraloka. Už je to totálna fraška a pokusy podať napínavo to, že ten je otec tamtoho a ten sa stretol pred rokmi s tým, ma už zakaždým len rozosmiali. Línia mimo ostrova, v ktorej sa banda zbehlíkov postupne znova dáva dokopy, aby sa na ostrov vrátili, bola skôr otravná. Strašne mi vadilo, že si tri roky žili svoje životy a vôbec sa neobťažovali zachrániť zbytok ostrovanov. Keby to dianie okolo nich bolo podané chronologicky, tak by to mohlo lepšie gradovať. Ale bohužiaľ v tejto sérii má len hŕstka postáv poriadny priestor počas celej série (Sawer, Juliet, Ben a Locke) a ostatní dostanú väčšinou jednu epizódu, v ktorej vidíme celé doterajšie dianie z ich pohľadu. To sa mi vôbec nepáčilo. No skupinka na ostrove zažíva svoju verziu komédie Návratu do budúcnosti (ale tu to bohužiaľ myslia vážne), kde cestujú v čase dopredu, dozadu, bez ladu a skladu alebo nejakej logiky. To bolo už natoľko WTF, že som si musel dať 2 týždne pauzu. Nakoniec sa skupinka udomácni v sedemdesiatich rokoch. Prečo práve tam? Lebo sa scenáristom hodilo, aby nám zasa detailnejšie ukázali nejakú skupinku. Tentokrát tých nultých, teda Dharmákov, ktorých neskôr legendárny zmrd Ben zredukoval. Táto línia bola sama o sebe tiež len priemerná, ale prim tu mali moje top postavy tejto série Sawyer, z ktorého sa stal líder a Juliet, ktorá už nebola taká mrcha ako v predošlých sériách, ale v ceste jej cieľov by som jej stáť nechcel. Bez váhania by ma stále picla. So Sawerom vytvorili dokonalý pár a finále ma preto strašne naštvalo. Doplnenie mozaiky ohľadom mladej Danielle Rousseauvej mi žili netrhalo. Ok, ale nič bez čoho by sme sa nezaobišli. Z ďalších postáv ma bavila epizóda o Milesovi. Bohužiaľ mimo tej epizódy bol len do počtu. Ako väčšina. Vrátane Sayida. Jeden z tých, ktorý sa stále správa celkom zmysluplne. Celkom prekvapil Jack. V prvej polovici je síce stále za debila, ale akonáhle sa dostane späť na ostrov, tak sa správa celkom logicky. Bohužiaľ Kate vyvádza jak blbá, čo vygraduje vo finále. Sklamaním je znova Lapidus. Jeff Fahey je tak skvelý herec a oni pre neho nemajú žiadne využitie. Rovnako postava Richarda Alperta. Práve o ňom a jeho motivácii by som sa rád niečo dozvedel. Ale okrem toho, že nestarne a zakaždým v každom tisícročí počúva aktuálneho vodcu tých druhých, o ňom vieme veľký prd. Nová skupinka stroskotancov bola totálne nevyužitá, čo najlepšie zosobňuje ďalší môj obľúbenec Saïd Taghmaoui, ktorý tak ako sa rýchlo objavil, tak ešte rýchlejšie a trápnejšie ho odpratali zo scény. Doplnenie nejakých informácií u tých druhých a hlavne u tých tretích na čele s Widmoreom mi je tak nejak u prdele. Stále sú pre mňa obidve bandy totálny náboženskí fanatici a je mi jedno, kto z nich vyhrá tú ich blbú vojnu. Šokujúce odhalenia ohľadom Faradaya alebo odchod Charlote, ktorá ma nikdy nezaujímala, na tom nič nezmenia. Asi najlepšie v celej sérii dopadli Bernard a Rose, ktorí si podobne ako Sawyer a Juliet väčšinu série žili svoj šťastný život niekde na ostrove. No a nakoniec tu máme ultrazmrda Bena a Lockea. Locke nám ožil (alebo nie?) a stal sa capo di tutti capi. V tomto ohľade ma bavilo sledovať ako Ben trpí, pretože je už len šupák, ktorý musí počúvať rozkazy a netuší, čo sa deje. Ale to je slabý trest a dúfam, že v poslednej série bolestivo chcípne. Smrť dcéry mu neodpustím. Plus milión ďalších vecí, čo napáchal. Finále je pre mňa doteraz najslabšie z celého seriálu. Jacobová tour de budúci stroskotanci bola znova fraška a úplne zbytočná. No dobre, všetci boli od začiatku predurčený tam stroskotať, ale to už dávno vieme, nie? No a dianie jak v sedemdesiatkách kazili nerozhodné ženské podľa ktorých želaní sa rozhodovali chlapi. Ach jaj. A dianie okolo Lockea preskakuje všetkých žralokov, ktorý existujú. No uvidíme kam nás ten výbuch zavedie ďalej. Momentálne si neviem predstaviť ten moment, ktorý scenáristi rozhodnú, že je ten definitívny pre to, aby sme opustili naše dakedy dávno milované postavy. To ich pobehovanie po ostrove môže pokračovať donekonečna a nejaké zmysluplné uzatvorenie príbehov postáv už dávno nečakám. P.S. Ewoci nie sú naprd. Hugo sa mýli. 6/10. () (menej) (viac)

malylada

Tak nyní už se opravdu začínám ztrácet a jakákoli logika kolem, veškeré souvislosti vnímám na třtinu plynu. Opravdu nechápu, kam až tvůrci chtějí zajít, neboť i přesto, že se neustále něco děje ve zběsilém tempu, tak nic nedává smysl. Příběhy postav, které se přimotávají od třetí série, nikoho nezajímají a opravdu se nepodařilo vtisknutí nějaké výrazné osobnosti. Musím říci, že jsem se docela protrápil a kam až dojde šestá série? ......5/10 ()

waska

Myslím, že tohle je naprosto zbytečná sezona. Ano, návrat do 70- tých let byl povedený, ale to byla asi tak jediná linie, která mě bavila. Zmatek v časových smyčkách vyvolává pocit, že ani filmaři nevěděli kudy kam. Navíc si nedokážu představit dívat se s týdenním odstupem na jednotlivé díly, to bych byl zmaten naprosto. ()