Ostrieľaný major americkej armády má za úlohu vyslať za nepriateľské línie skupinu mužov, ktorí sú schopní všetkého, na samovražednú misiu. Jej účastníkmi sú tvrdí chlapi, ktorí boli odsúdení na smrť, alebo na dlhoročné tresty. Ich úlohou je pozabíjať nemeckých generálov na prísne stráženom zámku vo Francúzsku... (RTVS)

SOLOM.

Jeden z mých oblíbených válečných filmů, který mě okouzlil především svým netradičním námětem a především opravdu hvězdným hereckým obsazením. Přiznám se, že mě vždy víc bavila právě ta pasáž, kdy se Tucet špinavců vydává z vězení do výcvikového střediska. Nejrůznější kreatury, psychicky labilní jedinci a odpadlíci musí pod vedením svého přísného velitele začít spolupracovat a přesto si pořád řada z nich zachovává svou divokost a hrdost. Tato pasáž patří k nezapomenutelným (+ jejich přepadení velitelského štábu) a je hlavním důvodem, proč mám tento film tolik rád. Jakmile se jde totiž do akce, začalo to na mě působit dost rozpačitým dojmem. Údajně těžce střežený zámek mohli zničit téměř bez problémů, jen kdyby byli více šikovní a hlavně pozorní. Tohle klišé mi vždy když se na to dívám, leze lehce na nervy – stejně jako fakt, že minimálně polovina z nich umřela naprosto zbytečně (abych se lépe vyjádřil – ztvárnění jejich smrti bylo dost odfláknuté). Ale je to jen film – navíc hodně dobrý film. 70% ()

Janek

Válečný film z roku 1967, ze kterého je i dnes trošku cítit nadsázka, má neuvěřitelné tempo a skvělé herecké výkony. Vytknout se dnes dají jen některé nechtěně vtipné válečné scény, které ovšem mají své kouzlo. ()

evapetra

Dost neobvyklý válečný film, u kterého jsem si ani nestihla uvědomit jeho délku, dvě a půl hodiny byly najednou pryč. S realitou ten příběh asi příliš společného neměl, herecky však byl obsazen skvěle a etapa příprav a pak samotná akce mě dokázaly neustále držet v napětí. Ta první část byla i dost vtipná a člověk si při ní mohl vytvořit sympatie k lidem, na kterých by asi jinak moc pozitivního nenašel. ()

mm13

Dávam plných päť, pretože to skrátka inak nejde. Až teraz, pri druhom zhliadnutí po cca 10 rokoch mi došlo, akáže je to výdatná porcia politickej nekorektnosti a modernej filmárčiny - tá skratkovitosť, tie pohľady kamier, dialógy, nálada, to VŠETKO! Bravó, kričí vyhladované srdce fanúšika, ubíjaného blazeovanosťou dnešných dní amerického filmu! Špinavci sú špinaví ako sa na bandu kriminálnikov sluší a patrí a s nemeckými dôstojníkmi a ich fľundrami si poradia práve tak. Bravó!, kričí ten, komu práve vyvrcholenie snímku vtedy dávno vadilo najviac (nie že by sa z presvedčeného pacifistu stal militantný šialenec). Dnes si to škodoradostne vychutnávam - a až tak, že mi výnimočne nevadí zopár nedotiahnutostí (fakt sa mohli aspoň trochu naučiť nemecky a černocha tam so sebou nebrať, preboha!), ktoré vo finále vyplávajú na povrch... našťastie do natoľko rozbúrenej hladiny, že ich nie je problém prehliadnuť a celkový dojem nekazia. Ku všetkému to predsa nie je špeciálne komando pod ešte špecializovanejším vedením, ale banda anti-sociálov vedená anti-autoritárskym samorastom. TARANTINO SEM S TÝMI "BASTARDAMI" sastýmkurvasereš!!! ()

Sawy

Tahle drsná skupinka největších grázlů a vyvrhelů by si dala k snídani i Stalloneho partu Postradatelných.Aby ne,když je na nebezpečnou misi za 2. světové války připravoval Lee Marvin! Je pravda,že film paradoxně ztrácí dech v závěrečné akci,která nedává divákovi dostatečný přehled (ale koneckonců,jde o válečnou vřavu) a maličko degraduje dojem z doslova geniální tréninkové pasáže,ale čert to vem,ten film je super i skoro 45 let od svého vzniku.Ze způsobu,jakým režisér představuje a postupně vykresluje jednotlivé charaktery,by se mohly učit všechny dnešní týmovky,střihová skladba,hudební podkres,práce kamery,originální nápady... Ve výsledku stoprocentně funkční film,který mě bavil po celou svou relativně macatou stopáž,kterou jsem ani na chvíli nepocítil. 90 % ()

Tommassi3

"Co na to říkáš ?? " - "Neříkám nic !! Jen že tu máš ten nejpodivnější spolek asociálních psychopatů, jaký jsem kdy viděl.." ;) ()

BoPo

Za mňa určite žiadna pecka, ale skôr slabšie 3*. Zbytočne dlhé a z tuctu postáv boli viacerí len do počtu. Bavil predovšetkým Lee Marvin. Jeho konfrontácie s nadriadenými a so "špinavcami". Hlavným motívom nie ja boj proti nacistom, toho sa dočkáme až v záverečnej 1/4 filmu, ale tvorenie a utužovanie party. Poznám určite lepšie armádne/vojnové filmy. ()

Johny_fork

Masakrální dílo, dvanáct trestanců a problémový major boří představy o válečném hrdinství, nádherně je vykresleno, jak se parta postupně zceluje během výcviku a závěrečná scéna s německým zámkem byla a bude navždy inspirací, fantastičtí herci a na svou dobu velkolepé efekty. ()

Padme_Anakin

Dvanáct mužských, kteří se neholí a nemyjí, protože odmítají studenou vodu, bylo vybráno na sebevražednou misi Amnestie. Svobodnou volbu nemají, neb jsou to odsouzenci na smrt nebo třicet let vězení. Výcviku těchto postradatelných velí major Lee Marvin a velí jim úžasně, obzvláště při tmelení kolektivu. Přiznávám, že jsem se bavila. Nevnímala jsem tento kousek jako válečné drama, nýbrž jako dobrodružnou komedii, místy poměrně dost naivní, přesto pro mě Tucet špinavců své osobité kouzlo má. ()

NinonL

Jak udělat z 12 odepsaných existencí brilantní vojenskou jednotku. Filmu nechybí humor i spousta známých tváří. Konflikty, napětí, drama, legrace, toho všeho si ve filmu divák užije dosyta a ani si nevšimne, že u obrazovky strávil více než 2 hodiny. (Scéna s větracími šachtami do úkrytu Němců a benzínem se mi ale dost nelíbila.) ()

Paxxx.cz

Další skvělý legendární válečný film s herci ze staré školy. Přes tvrdý výcvik se dostaneme na cvičení, kde banda špinavců všechny pěkně převeze a na konci nás čeká samotný plánovaný útok na německé generály...8/10. ()

mysiak

Skvelý vojnový film...jeden z najlepších...perfektné obsadenie...Bronson, Sutherland, Marvin, Savalas...mix humoru a akcie...no takéto vojnové filmy sa už dneska nerobia ()

ArsenalEagle

Jeden z mých oblíbených válečných filmů s několika vtipnými momenty a hvězdným obsazením. Relativně pomalý úvod, postupný výcvik a trénink mi vážně sedly. Závěrečná akce má tak trochu svý mouchy, ale kolem a kolem jde o výbornou podívanou. ()

GodComplex

Dalsi povedeny WWII kousek se skvelou dobovou atmosferou a originalnim napadem. Charismaticky major Lee Marvin musi vycvicit bandu 12ti odsouzenych zlocincu pro sabotazni akci primo v jadru nemci okupovane Francie na stylovem Nazi zamecku. Pokud mezi bandou mate navic psychopatickeho Kojaka, retardovaneho Donalda Sutherlanda, rebelujiciho Johna Cassavetese, nebo Charlese Bronsona, je to docela slusne naslaply tym se kterym se nudit rozhodne nebudete. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Veľmi kvalitné herecké zázemie, svižná práca so strihom ako i realistické akčné scény z bojiska ma ale nedokázali presvedčiť z celkového, mierne chladného dojmu. Taký Veľký útek ma bavil viac a dokázal ma svojou atmosférou vtiahnuť s osudmi rozložených vojakov, hoci by som mu mohol kadečo vyčítať. Dirty dozen je klasika, to nepochybne. Ale aby som inak skvelého Aldricha pochválil, tá pútavosť zápletky nie je hutne a adekvátne konfrontovaná s idealistickými motívmi (ako napr. vo Veľkej ilúzii), ani s nekompromisnými, antimilitaristickými. Toto viac zaujme divákov klasickej americkej vojnovej kinematografie a možno priaznivcov Mashu. ()

PKD

Jooo, to ještě byly normální filmy pro chlapy. Bez povinných negrů, asiatů, teploušů a jiných nebinárních bytostí s 37.pohlavím. :-/ ()

Orlau32

Skvělý válečný film. Zdá se mi, že námět je tak lákavý, že někteří tvůrci jiných válečných filmů si z tohoto filmu brali velký příklad a docela málo kopírovali. (Zvláště partu odsouzenců, kteří mají vytrhnout trn z paty armádě tam, kde si už nevědí rady ani nejlepší velitelé). Nic proti tomu, ale kdo viděl "Tucet špinavců", nutně musí srovnávat a otázkou je, zda nový film z toho vyjde vítězně ?! 2.srpna 2008 : rozmyslela jsem si to. Po shlédnutí mnoha jiných váleč.filmů, kteří napodobují tento film, musím přehodnotit své dřívější hodnocení. Je to čistá 5* paráda. ()

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (viac)

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

07.05.2020

Akční fantasy hit Bright s Willem Smithem a Joelem Edgertonem zaznamenal na Netflixu při své premiéře velmi pozitivní divácké ohlasy, zároveň s tím se film těšil vysoké sledovanosti, nikoho tak… (viac)

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

10.01.2020

David Ayer (Sebevražedný oddíl, Patrola) je ten typ tvůrce, který má rád prsty ve více projektech najednou. Díky smlouvě s Warnery například mohl natočit dvojku Sebevražedného oddílu, tu ale nakonec… (viac)

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

17.12.2019

David Ayer hodlá poslat partu nejhorších kriminálníků na sebevražednou misi. Ne, nechystá další Suicide Squad, tu má momentálně v péči režisér James Gunn (Strážci galaxie). Ayer místo toho napíše a… (viac)