Jedno přísloví říká: "Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl." Jenže starý indiánský mýtus Weendigo zase vypráví o tom, že ten, kdo požije maso svého nepřítele, získá jeho sílu a duši. Má to ovšem háček každý, kdo to udělá, dostane i neukojitelný hlad po další lidské potravě, změní se v dravce a tomuto neblahému osudu může uniknout pouze vlastní obětí. Americko-britský film Dravci, který je kombinací kanibalského a upírského hororu, se odehrává v polovině 19. století na zapomenuté pevnosti v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Právě sem je na zimu převelen kapitán John Boyd, vyznamenaný za hrdinství v mexicko-americké válce. Jenže jak už to při válečných konfliktech bývá, všechno se ve skutečnosti odehrálo trochu jinak. V bohem zapomenutém místě však Boyda čeká nejtěžší bitva jeho života střet s kanibalem Colqhounem, který pronikne do pevnosti a vláká její posádku do pasti. (oficiálny text distribútora)

petero

Viete, že keď zjete ľudské mäso vaše telo sa dokáže zregenerovať, vyliečiť zo zlomenín, strelných rán ale i takej tuberkulózy, získate väčšiu silu a cítite sa neskutočne zdravo. Taký indiáni to poznajú. Volajú to „Vindigo“. Problém je v tom, že sa s tým už nedá prestať a chuť na ďalšiu porciu človečiny je čím ďalej väčšia. Zakrátko to spozná aj pár obyvateľov opustenej pevnosti ktorých preberie k životu príchod nového pasažiera čo práve utiekol kanibalom priamo z kotlíka ... Sú filmy kde si hudbu ani nevšimnete. Je nevtieravá, presne pasujúca ale na samotný posluch nevábna. Hudba v Ravenous je však taká výrazná a iná že soundtrack by som do svojej zbierky bral všetkými desiatimi. I keď tento skvelí film točila žena je patrične drsný ako sa na daný žáner patrí. Naviac sa to všetko odohráva v neopozeranej krásnej slovenskej prírode po ktorej sa preháňajú áčkový herci Guy Pearce (L.A. Confidential), Robert Carlyle (Trainspotting), David Arquette (Scream), Jeffry Jones ale aj ten blonďavý záporák z Walking Tall a ten strachopud zo Saving Private Ryane. Mám rád takéto dravé mysteriózne filmy, kde si tvorcovia neberú žiadne vreckovky pred ústa a keď má niekto zomrieť tak ich zomrie zrazu priveľa a proste scenár vždy zájde do tej najkrajnejšej možnosti. A tak si môžeme opäť užiť skok z útesu, nie nepodobný tomu akým prešiel John Rambo v Prvej krvy, pár prekvapivých momentov, čiernočierny humor, poctivú rezanicu, vydarený záver ale hlavne výborné herecké výkony, rovnako dobrú réžiu dynamickú v akčných scénkach i napínavú, hlavne pri jaskyni no i pár múdrych slov. „Kresťania jedia telo Kristovo každú nedeľu“. Čo k tomu dodať. Béčkový námet, áčkoví herci, dialógy majú šťavu, rovnako i spád filmu, a tá hudba, tá hudba. ()

Xmilden

V nejnapínavějších scénách nám zní veselá hudba. Tak to je opravdu rarita. Sledování filmu je opravdovým požitkem. Těžko jej k nečemu přirovnávat. Jedná se vyloženě o kultovní snímek. ()

Phobia

Neobvyklý film, mix mezi horrorem a dramatem, s výbornou atmosférou, dobrými hereckými výkony, zajímavou zápletkou a úchylnou hudbou. Nechybí přesah k zamyšlení, rozhodně nejde jen o tupou řezničinu. 85% ()

darkrobyk

Temný příběh z amerických hor (natáčelo se také na Slovensku) o tom, jak se stát nesmrtelným. Colqhoun (vynikající démonický Robert Carlyle) se vydá přes hory do sanatoria zemřít, protože má tuberkulózu v posledním stadiu. Najatý průvodce je ale mamlas, který je místo slíbené zkratky zavede do pustiny. Když Colqhoun okusí ze zoufalství lidské maso, aby nezemřel hlady, zjistí, že se mu nejen vrátila síla, nýbrž zmizela i nemoc. Jenže nově nabytá schopnost si žádá další maso. Naštěstí je nedaleko malá pevnost, kde jsou patřičné zásoby. Zpočátku pomalejší příběh se nakonec rozjede. O krvavé výjevy, střeva ven a obrané kosti není nouze. Ovšem i takový skok do propasti má grády! Příběh jsem si už pamatoval jen v základních obrysech, a tak jsem se k němu po dlouhé době vrátil. Překvapilo mě, že funguje stále dobře. Chladný, syrový a bezvýchodný bez naděje na změnu. Lze jej samozřejmě chápat i jako alegorii,  funguje však i bez jinotajných přesahů. Hodnocení proto ponechávám v plné výši, i když bych možná jednu malou hvězdičku ubral....pořád však výborné. ()

Ampi

Přípomína mi to takový ten příběh, co se vypraví v noci u ohně. Film jsem viděl "náhodou" pozdě v noci na HBO, ani jsem nevědel dlouho název. ()

LiVentura

Bude se Vám "zvedat kufr" z podstaty tohoto snímku s velmi originální hudbou a nemalou českou tvůrčí účastí. Hodnotím po úvaze trochu lépe. :-) ()

TedGeorge

Cože? Ted doteď neviděl výborný Dravce? Jop, tenhle rest jsem napravil až před pár dny a jsem spokojen. Tak já teda začnu vyjménovávat proč. 1. Snad až nepravděpodobná dvojice Damon Albarn a Michael Nyman složila výbornou hudbu. 2. Odehrává se to v zimě, je tam plno sněhu, bude vám zima a atmosféra funguje skvěle. Ano, zimní horory to u mě vždy měli lehčí. 3. Robert Carlyle tu hraje naprosto neskutečně 4. Nebudete mít šanci odhadnout, kam se příběh bude za dalších deset ubírat. V průběhu filmu jsou dobře čtyři twisty a z toho snad dva čekat fakt nebudete. Takže spokojenost, rest dohnán. Pokud jste to snad doteď taky neviděli, tak koukejte "kupovat". Když už vás nenálakali předchozí odstavce, tak by snad mohlo to, že se to natáčelo vedle Durovy salaše. ()

lamps

Zřejmě jediný film svého druhu. Černohumorná smršť se silně hororovým nádechem a výbornými herci, která ale bohužel dojíždí na odfláklý scénář a podivné stylické atrakce - hlavně v první polovině jsou totiž kvalitní a silné hororové motivy znásilněny vtipnými vložkami a sice originální, ale z mého pohledu krajně nevhodnou hudbou. Režie je bezpochyby vynalézavá a zábavná a film rychle uteče, ovšem příběh často balancuje na hraně, jak to říci, velké nelogické hovadiny a ani ústřední kanibalské téma, ani vzájemný vztah klaďase a záporáka ve druhé půlce skoro vůbec nerozvíjí a nedokáže vygradovat. Určitě škoda, zpočátku jsem si v neokoukané a nepředvídatelné filmařině vysloveně liboval... ()

Pepinec

"Žer, nebo umři?" To je stejně nádherný, jako kdybych slečně v autobuse poslal přes uličku lístek, kde by bylo napsáno "Seš tak rajcovní, jako zurčící potůček vprostřed rozkvetlé louky." Jinak je teda věčná škoda, že nikdo včas nevypnul mixér, protože výsledná kaše je někde na hranici mezi Tatrama, Českým rájem a temnou Macochou. ()

Big Bear

Velmi ulítlý kanibal-western s perfektním soundtrackem Michaela Nymana. Carlyleho a Pearce bych se po tomto snímku bál kdekoliv potkat na place, obzvláště kdyby mi z vonícího kotlíku nabízeli bublající guláš... I když .... člověka by to možná vzpružilo :-) Ještě teď jsem z Dravců lehce mimo. Dávám 4 okousané hvězdičky už jen za originalitu. * * * * ()

JohnnyD

Čudný mix kanibalského hororu, indiánskeho folklóru, čiernej komédie, survivalu a vojnového thrilleru. Možno by mi to všetko nevadilo, ak by film nemal tak zlú krkolomnú réžiu (strih záverečného súboja vyzerá ako z amatérskeho filmu) a ak by nevyzeral aspoň o desať rokov staršie ako píše jeho dátum výroby (a zrejme aj spotreby). ()

forsberg

Jednoho vlahého letního večera, v malé srbské vesničce Rajac, jsem dostala k večeři pečené selátko. Zážitek to byl otřesný, protože Srbové připravují selátka maličká, sotva tříkilová. Vypadalo to jako upečené děcko a chutnalo hádám zrovna tak - podivně mastné, chřupavé a nasládlé. Tahle příhoda se mi vybavila, když jsem se, nic zlého netušíc, posadila k Ravenous s mísou vepřových výpečků na klíně...což se vzápětí neukázalo jako dobrý nápad. Jo....a fantastický soundtrack. ()

Rover

Takovou šílenost jsem teda fakt nečekal. Ta režisérka, mající na imdb tak usedlé fotky ženy v domácnosti, musí být v jádru šílenkyní. Protože herce ukočírovala s bravurním šmrncem a dosáhla tak démonických výkonů. Tak podivuhodnou koprodukci jsem snad ještě neviděl, ale prostředí Tater tvářících se jako americké velehory bylo úchvatné. HUDBA: Damon Albarn, Michael Nyman - tak ta mě skutečně dostala, tak skvělá kombinace country a hororové hudby, občas lehce nepadnoucí, dodala filmu neskutečně mrazivý a znepokojivý nádech. Čtyři hvězdy jsou hlavně za ni. ()

hippyman

no tak konečně jsem viděl ten léta opěvovaný zázrak i já... musím přiznat, že počáteční skepse z kvality tohoto snímku a špatný dojem z nezvyklého soundtracku byly záhy ty tam a já jsem si film opravdu užíval. nechápu, že si na sebe snímek ani zdaleka nevydělal při tak nízkém rozpočtu. zřejmě je třeba ho více šířit na diskuzích, že... zvrácenené, úchylné, specifické, dobré. a příště kašlu na lékárnu a raději někoho ohlodám. 70% ()

salahadin

Žánrová perokresba zvrácených degustačních norem, která využívá kontrastu obrazu a hudby, hereckých výkonů herců druhé hollywoodské ligy a starobylého atmosférického prototypu. Animální stravovací návyky jsou nechutné, bestiální, hříšné...antropofagie (v pravěku občas i běžná) patrně Antonii Bird učarovala natolik, že se odvážila natočit film, který jsem zhnusen téměř nedodíval do konce. Proto nezbývá než dodat, že tím byl splněn účel filmu. Démonický Robert Carlyle to zahral pašácky. ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +intenzivní hudba, drsné a krvavé -čekal jsem trošku něco jiného, lepší zápletku, příběh/// Horor zasazený do 19.století. No proč ne, takových moc není. Atmosféru to má výbornou. Jednání postav je drsné. Ovšem samotné postavy mě nijak zvláš neohromili a tak nějak mě bylo jedno jak dopadnou. Přiklonil bych se ke čtvrté *, být v tom filmu ještě něco dalšího, něco víc. Film ovšem nabídne jen silý zážitek, pro někoho možná nestravitelný./// Celkem 70%/// ()

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

16.03.2008

Soudný den je za rohem, ale režisér této drsné akční sci-fi Neil Marshall (kromě jiného tvůrce vynikajícího klaustrofobického Pádu do tmy) se přesto dívá do budoucnosti. Která leží v minulosti. Máte… (viac)