Jedno přísloví říká: "Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl." Jenže starý indiánský mýtus Weendigo zase vypráví o tom, že ten, kdo požije maso svého nepřítele, získá jeho sílu a duši. Má to ovšem háček každý, kdo to udělá, dostane i neukojitelný hlad po další lidské potravě, změní se v dravce a tomuto neblahému osudu může uniknout pouze vlastní obětí. Americko-britský film Dravci, který je kombinací kanibalského a upírského hororu, se odehrává v polovině 19. století na zapomenuté pevnosti v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Právě sem je na zimu převelen kapitán John Boyd, vyznamenaný za hrdinství v mexicko-americké válce. Jenže jak už to při válečných konfliktech bývá, všechno se ve skutečnosti odehrálo trochu jinak. V bohem zapomenutém místě však Boyda čeká nejtěžší bitva jeho života střet s kanibalem Colqhounem, který pronikne do pevnosti a vláká její posádku do pasti. (oficiálny text distribútora)

Lima

Dravci jsou čiré potěšení vidět něco, co se zcela vymyká běžné produkci. Scenář je děsná úchylárna, ale pekelně zábavná, plná cynismu a černého humoru. Carlyle s Pearcem hrají jako o život (doslova :o) a celou tu podivnost podmalovává ještě podivnější, ale znamenitá hudba Michaela Nymana a frontmana kapely Blur Damona Albarna. A hlavně - zhlédnutím tohoto filmu získáte cenný životní poznatek, že jíst lidské maso je velmi zdravé, ale způsobuje závislost. No neberte to :o) ()

Matty

„Snědl jsem 5 lidí za 3 měsíce.“ Ambiciózní pokus natočit něco jako Near Dark dojíždí hloupý scénář, špatnou režii a nevýrazné herecké výkony. Hodnej chlápek se nechce nechat sežrat, zlej chlápek chce sežrat všechny, akorát to nikdo neví a kdo to ví, tomu nikdo nevěří. Hypoteticky vzato, film by mohl skončit po necelé hodině, kdy jsou všichni krom hodného a zlého chlápka sežráni, jenže ze souboje muž proti muži nevzejde jasný vítěz a celý cyklus se tudíž může s obměněnými postavami (čerstvé maso) opakovat. 50% Zajímavé komentáře: kiddo, H34D, petero, salahadin ()

J*A*S*M

Tak až takovou parádní podívanou jsem teda nečekal. Ravenous jsou přesně tím prototypem filmu, který mám rád - tedy poměrně netradiční příběh s úžasnou, výraznou hudbou. Velmi pěkné výkony odvedli herci v čele s Robertem Carlylem, já si ale nejvíc užíval roztomilou roli mého oblíbence z Lostu, Jeremy Daviese. Horror movie of the year ()

MrHlad

Úchylný, brutální, násilný a děsně vtipný. Perfektní fóry, skvělá hudba a krásná příroda. Fakt sem byl překvapenej, ale tenhle film stojí za pokus, pokud ustojíte trochu "šílenější" filmy. ()

T2

Rozpočet $12miliónovTržby USA $2,062,405Tržby Celosvetovo $2,208,000║ Pre mňa to bolo veľké sklamanie. Jedna strašne prázdne a keď už o niečo išlo prišlo to strašne klišovité. /25%/ ()

Djkoma

Guy Pearce, Robert Carlyle, David Arquette. Nikdo z této trojce nepatří mezi superhvězdy a nebýt Guye, kterému opravdu někdy výběr rolí slušně vyjde(LA-Přísně tajné nebo Memento), jde o průměrnou sestavu. Ta se však výbornými výkony vyšvihla mnohem výše a drží celý poměrně jednoduchý film pohromadě. Antonia Bird je pro mě někdo neznámý, ale dokázala vytvořit výbornou atmosféru, která se ve filmu udrží od začátku dokonce. ()

Renton

Scénář: Ted Griffin .. Zvláštně uchopený westernový thriller o "vysávání" energie z lidského těla, kdy hudba drtí více než porcování stehen. Jinak nuda se spoustou rozhovorů o morálce. Sežerte mě. ()

Anthony

Dost drsný film zajímavě kombinuje vážné téma s někdy až hororovými scénami a odlehčený přístup v podobě černého humoru. Velice zajímavá je hudba Michaela Nymana, která jde často úmyslně proti obrazu - u napínavé scény hraje veselá hravá hudba. Zajímavé jsou i herecké výkony. ()

Superpero

Neuvěřitelně nekonvenční a dekadentní film, jehož první půlhodina mě dostávala téměř do extáze. Posádka tý "stanice" je perfektní, všichni tam buď hulej s indiánem, nebo chlastaj s doktorem, nebo oboje. Pak přijde Robert Carlyle a začne to pravý maso. Robert Carlyle je prostě génius, když tam začal zvířecky hrabat v zemi, tak jsem ho miloval. Scénář je dost nepředvídatelný bitky drsné a krvavé, ale ten film by nebyl ani poloviční bez HUDBY. HUDBA je zde perfektní a dokonalá zároveň. Vše okořeněno mamutí porcí nadhledu. No prostě film, co točili snad přímo pro mě. ()

hirnlego

U té polévky jsem slinila, u hudby jakbysmet. Krásně originální, laskavý a pohodový film s nezaměnitelnou atmosférou. ... (viděla jsem to už tolikrát, že asi musim zvednout na 5* - když vyfiltruju tu blbou indyjánku) ()

Fr

,,TEN, KTERÝ BOJUJE S MONSTRY, BY SI MĚL DÁVAT POZOR, ABY SE MONSTREM NESTAL.".... /// Pevnost Spencer, Kalifornie, Západní Sierra, Nevada. Divný místo s divnejma postavama. A pak ta legenda… Weendigo… Soráč, ale mně je to spíš k smíchu, než aby to bylo jakože vtipný. Westernovej nádech a survivalovej kanibalismus – hmm, béčko točený v našich krajích a zajímavá role pro Roberta Carlyle. Víc tady hledat nebudu. Vlastně ani nemůžu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Parchant se nám vrátil z tábora nějakej rozežranej... 2.) Zjistím, proč je lepší chcípat v lese s libovým frajerem, než z nějakým tlusťochem. 3.) Thx za titule ,,Petrozkoz“ a ,,cmudik“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

kiddo

Morálka – poslední bašta zbabělce. / Potřebujeme domov. A tato země usiluje o to být celistvá. A polyká, co může. My pouze následujeme. Ach, ten věčný spor o to, jak se budou USA utvářet: bude to mírumilovná neutrální společnost milující bližního svého a dbající na morálku, nebo bezohledný nietzscheovský predátor, který udává takt nižším lidem? Po dlouhé, dlouhé době se mi dostalo echt postmoderny, u které je opravdu co objevovat a o čem přemýšlet a kterou si užije stejným dílem intelektuál jako příběhář, což shledávám po sérii přímočarých útoků na emoce typu Americká krása vážně osvěžující. Šlo by tu sice zase komentovat drzou tarantinovsky ujetou hudbu (country k vražedné honičce?) nebo Pearce, který je výborný jako vždy, když má hrát postavu s emočním rozpětím neutrál – zápor, ale mě zajímá zdejší podtext, a to neskutečně cynická satira na historii, zeitgeist a minulou i současnou politiku Spojených států. Jaksi nebude náhoda, že se film odehrává ve zlaté době formování USA v čistě vojenském prostředí, začíná uprostřed mexicko-americké války, jsou v něm prostřihy z večeře na mrtvé vojáky a hlavní záporák filozofuje o morálce a expanzionismu, jehož agrese je symbolicky přítomna v kanibalismu. Ravenous je jasným odsouzením politiky expanzionismu a vyslovuje se pro morálku a neutralitu, a to i v případě že to znamená chovat se jako zbabělec a obětovat životy druhých; přitom dle závěru nemá morálka šanci zvítězit jinak než na krátkou dobu, protože windigo je součástí americké historie (soutěž: který americký národ je vymyslel?), a i když je zrovna poraženo, není vykořeněno a bude existovat tak dlouho, dokud tu bude jeho spouštěč, tzn. strach ze smrti. 4,5* za výborný napínák s názorem, který, i když se s ním neztotožňuju, je zábava objevovat a snadné pochopit. PS to Raven: muzikál jsem tam nenašla. Edit: Tak už to zase někdo vystihl líp. ()

tron

Komentár obsahuje spoilery. Strašne čudný, veľmi zvláštne nakrútený a WTF napísaný film. A poriadne drsný, len pre silné nátury. Bohužiaľ to ktovieako nestačí a v konečnom dôsledku ide o neveľmi vydarenú úchyláčtinu so šialeným kastingom (ktorému okrem absurdného Jeffreyho Jonesa a obskúrneho Davida Arquettea dominuje predovšetkým bláznivý Robert Carlyle a tvrďák Neal McDonough ako jediný muž z celej vojenskej posádky, ktorý je schopný so situáciou niečo urobiť a tak je, podľa pravidiel hororového žánru, rýchlo vyradený z hry). Nakrúcalo sa v Tatrách (!!!) a práve nádherná výprava našich veľhôr je (s prispením nenormálnej hudby) hlavným plusom svojráznej, dovolím si tvrdiť, že až prehnane originálnej zápletky. Jej najväčšou chybou je, že v sebe spája námety, hravo si vystačiace na originál + dve voľné pokračovania a jeden prequel. No v obyčajnej dĺžke hodiny a pol nie je nič z toho dovedené do vydareného konca. Najskôr je to atmosférický psychologický horor o vojenskej pevnosti vysoko v horách, opradených kanibalskými legendami. Potom je to slasher, z ktorého len minimum postáv vyjde s črevami OK. A nakoniec je to... neviem, filozofia? Snímka je prehnane násilná a nechutná, ale skoro vôbec nie taká kontroverzná, ako Deodatovi KANIBALI. Proste len kvázi škandalózny výkrik do ospalej noci s mimoriadne nesympatickým Guyom Pearceom v bohužiaľ hlavnej úlohe. ()

B!shop

Hodne slusna uchylarna a za posledni dobu asi nejoriginalnejsi horor, co jsem videl, kterej zpracovava tema kanibalismu naprosto odlisne nez vetsina kanibalistickejch filmu a celkove se v hororovym zanru jedna o vyjimecnej pocin. Trosku skoda tech komickejch vsuvek, je jasny, ze to tu bylo umyslne a obcas nejaka hlaska fakt pobavi, ale obcas to fakt desne podkopava napeti, coz plati i o hudbe, ktera je nadherna, ale napeti misty fakt moc neprida. Nicmene hororovy sceny se povedly, navic jich je vetsina hodne krvavejch a docela brutalnich. Za zminku jeste stoji naprosto famozni Pearce a Carlyle, ktery celej film tahnou. I kdyz ma film misty hluchy mista, porad to je na hodne dobry 4*. ()

movie

Úžasný snímek po všech stránkách. A samozřejmě děsivá úchylárna, která je podepřena neuvěřitelnou hudbou Michaela Nymana a bravúrními hereckými výkony Guye Pearce a Roberta Carlyea ... "Jestli umřeš dřív než já, určitě tě celého sním"... ()

Zeck

Bizarní film, který nejvíce padá a získává na faktu, že jednu a tu samou věc ukazuje v průběhu stopáže naprosto jinými způsoby (vážně, hororové, komediálně, dramaticky). Když mávnu rukou nad tím, že celá pointa je nesmyslná jako prase, zůstane mi úchylně zvláštní pecka, která je prostě geniální i svým poselstvím. Genialitu filmu ovšem sráží jedna podstatná věc, způsob jakým je vyprávěn. Carlyle podal naprosto dokonalý výkon, při kterém stačil jen pohled na jeho démonické grimasy a film měl rázem jednoho z nejlepších záporáků v historii hororů, zvláště u jeho proměny ve scéně u jeskyně byl pak tento pocit nejsilnější. Jenže právě v době, kdy Carlyle doslova exceluje a šokuje diváka svojí proměnou do té doby ve zcela vážně myšleném filmu, nastane groteskní scéna při honičce v lese, která z hutné atmosféry plné napětí, udělá během pár vteřin naprostou frašku. Takovéto střídání poloh a žánrů se pak v celém filmu opakuje ještě několikrát, nutno podotknout, že za asistence kardinálně nevhodné hudby. Přesto je film svojí skrytou narážkou na společnost a hustou atmosférou při vážných sekvencích, naprostá bomba. Film navíc táhnou skvělé výkony Pearceho a již zmiňovaného Carlyla, přesto mám pocit, že pokud by se ta prvoplánově a účelově nehodící hudba odstranila a nahradila jinou, pak je film ještě o dvě kategorie výš. Podobné filmy: Van Diemen´s Land . 80% ()

zputnik

Lehce nadprůměrný hororový snímek. Důvod? Příčina? V prvé řadě mně šíleně neseděla hudební stránka filmu. Totálně bořila napětí; pokud měla vytvořit onu komediální atmosféru, tak to v mém případě nezabíralo. Zůstalo jen u jakéhosi diváckého rozladění. Za druhé: propojení hororu a westernu mi nikdy moc nesedělo - western mi vždy ubírá na hororovosti. Je to pak téměř vždy western s napínavými momenty, ale málokdy westernový horor nebo horor ve westernovém hávu. Hereckým výkonům nemám vcelku co vytknout - byly velmi dobré. Právě ty plus cool téma napomohly, abych film dokoukal do konce. Shrnuto a podtrženo: Zajímavé téma, vcelku príma zpracování, ale současně příliš mnoho prvků, které film srážejí do lehkého nadprůměru. ()

H34D

Vytaste smyčce, nalaďte struny, oprašte cimbály, jde se vraždit! Zatímco dravci cedí skrz zuby krev, která není jejich, zdánlivě "nevhodná" hudba v pozadí (resp. popředí), se krom toho, že je skvělá sama o sobě, ukazuje být geniální symbolikou abstrakce, s kterou tento film pracuje (zhýralá společnost ve stylu "žer, nebo umři" aj.). Celkový zážitek je vskutku nevšední a silný, zejména co se první, takřka dokonalé poloviny, týče - těžkotonážní úvod i bodré seznámení s postavami, síla Colqhounova vyprávění překonávající všechny historky z přítmí táboráků, napětí během výpravy do jeskyně, akurátně drastické scény... Zkrátka parádní guilty pleasure. 9/10 ()

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

16.03.2008

Soudný den je za rohem, ale režisér této drsné akční sci-fi Neil Marshall (kromě jiného tvůrce vynikajícího klaustrofobického Pádu do tmy) se přesto dívá do budoucnosti. Která leží v minulosti. Máte… (viac)