Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

KalimeroI

U tohoto filmu jsem si uvědomil jednu věc, která ve mě dlouho doutnala: mám rád filmy, ve kterých úplnou náhodou hraje T.Cruis, ale nemám rád T.Cruise.....Nevím jakou náhodou či pravidlem se tenhle herecký negramot přichomýtne vždycky k filmu, který má hlavu a patu, počínaje Rainmenem, konče.....řekněme Bouří. Koho co nutí ho pořád obsazovat, když jeho největší herecký projev je thymolínový úsměv a maximálně zařvání: "No! We have got to go!!" V postelových scénách je uvěřitelný asi jako skinhead na cikánském bále. No, zpátky k filmu: předloha je křišťálově jasná, přesto se jí Stevenovi podařilo předělat do něčeho tak těžce uvěřitelného.....posuďte sami: začnou blesky, třást se země, ale Tom nechá děti v domě (předtím ten blbeček radí dceři, ať v bouři zůstane na dvoře-dement) a utíká tam, kde se rodí emzáci. Opravuje jako meloucha motor z Mustanga - v kuchyni na stole - takovej stůl bych chtěl vidět - i takovýho opraváře. Sousedka pobíhá s brečícím miminem vstříc tornádu - paráda. Jediný auto opraví Tomův kámoš automechanik - nikoho jinýho včetně NASA to nenapadne...........jasně.....auto jede z NY do BO na jednu nádrž, navíc tam furt jede elektřina........jasně.......emzáci chodí po Zemi bez skafandru, jen tak - ptejme se Grygara, jaká je to pravděpodobnost.........armádě auta jezdí - jak to že jenom jim a Cruisovi?....jasně....armáda vyjíždí vstříc hrdinské smrti - helikoptéry v 15 a stíhačky ve 30 metrech nad zemí - v reálu by ty lidi dole asi tak klidně nekorzovali..........jasně.............emzáci ždímají krev z pozemšťanů - PROČ?........na dům spadne letadlo, který hoří - nad Bostonem asi kvůli emzákům nezastavily letecký provoz (podle filmu už útok trval den a půl - zřejmě agilní cestovka) - navíc stačí zalézt do sklepa a kerosin nám neublíží...........jasně............pološílený Tim Robbins - tomu fakt asi došly prachy za Shawshank - to je bez komentáře - no a mrtvoly na řece, když předtím vidíme, že emzáci buďto mrtvoly vysajou nebo se těla rozsypou po zásahu "blesku" - no comment...jediný Cruise si všimne ptáků na chodících emzáckých strojích - JE TO TALENT, vojáci to nevidí!!!!......jasně...přecukřený konec á la my jsme rodina, my to dáme.......prostě blivajz. Dvě hvězdy přidám jenom za (ne)uvěřitelnou a skvěle zahranou Dakotu - ta holka má herectví v těle. Závěr: i hvězdý režisér, který nám dokázal ukázat hvězdy s E.T., hrůzu lidství s Schindlerem a další skvosty nezvládl klasiku světové literatury - ke své škodě, nikoliv ke škodě té knihy. ()

raiha

Po dlouhé době film, který mě příjemně překvapil (odečtu-li kýčovitý konec - přičemž poznamenávám, že knížka se mi do ruky ještě nedostala a tudíž nemám ani tucha, jestli je to výmysl scénáristy nebo spisovatele). Záběry napínavé, podchycující hrůzu a zoufalství pramenící z nastalé katastrofy, obraz bezohlednosti lidí, stávajících se lovnou zvěří, bojujících za záchranu svého vlastního života, nedbaje na ostatní, protipólem je tu boj člověka za záchranu vlastní rodiny, uvědomivšího si, co považoval za samozřejmost, ne-li za obtíž. Postavy by mohly být trochu propracovanější, chybí tu pořádné sblížení s hlavním hrdinou, Cruise upřímně moc nemusím, působí na mě trochu nepřesvědčivě. Ale příběh je poměrně silný, dokreslený perfektní kamerou a střihem. Noo, musím říct, příjemné překvapení. ()

wodnar

Pridlhý a rozťahaný a dokola sa opakujúci dej. Stále všetci kráčajú, kráčajú a kráčajú. Miestami nuda. Celkom dobré efekty, ale ten záver naozaj katastrofálny a pre mňa dosť nelogický. Apokalypse v uliciach venovaný takmer celý film, likvidácii mimozemšťanov pár posledných minút. Aj to dosť nejasných. No neviem, neviem, či práve nejaký vírus by ich takto poľahky napokon zlikvidoval. Záver fakt nevydarený. Už by som to asi druhýkrát nevydržal pozerať do konca. ()

kakakakakaka

AAAA môj kultový film.Keď som ho videla prvý krát, tak som sa bála, že som bola vďačná za to, že každých desať minút bola reklama. Neviem čo by som robila v kine. Perfektný sci-fi horor s odzbrojujúcami efektami a zvukom. Páči sa mi na ňom hlavne to, že to nieje ten typický hlúpy film v ktorom sú znázornené likvidácie najväčších svetových pamiatok,hrdina čo zachráni celý svet a reakcie prezidenta na invázie. Jednoducho príbeh rodiny. Hudba je síce hrozná a pár filmových prešľapov bolo, ( pivnica v dome Rayových detí bola tá istá, kde sa neskôr odhrala napínavá scénka s alienmi + typická hollywoodska klasika: spadne lietadlo,zničí celú ulicu,ale autu stojacemu pred domom sa nič nestane) ale inak super film, a ten koniec nemá chybu. ()

mcac88

Nejlepší sci-fi podle mě! Připadal jsem si jako ti nebozí Američané v roce 1938, když slyšeli z rozhlasu jak nastala invaze mimozemšťanů. Tenhle film mě prostě vtáhl do sebe a nemohl jsem se snad ani hýbat jak mě to uchvátilo. Mockrát děkuju za tenhle film. Jako jeden z mála mě při sledování absolutně uchvátil a dovedl v úžas tak, jako žádné jiné sci-fi ()

klipers

Spravené naozaj pompézne. Efekty sú skvelé, muzika je skvelá, atmosféra dusná. Nebyť tých pár nelogickostí vo filme, bol by to nadpriemer. Takto som ale dopozeral film a rozmýšľal som nad tým, že *SPOILER* tí mimozemšťania našu planétu študovali vraj milióny rokov, ale zabudli na baktérie, ktoré tu sú (?) *KONIEC SPOILERU*. Ale ako taký "letný biják" na podívanou je to zaujímavé dielo. ()

gerdi14

Ten konec,ten konec. Udělat to bez heppyku dal bych o jednu hvězdu víc..Ale nejvic mě sralo,že všude kalamita a jejich autičko bylo nedotknute..velké štesti na to že vše kolem bylo v troskách.A takových věcí tam bylo více.No což. ()

knedliiicek

Jako fanoušek sci-fi tuhle filmovou bombičku mam moc rád. Je to hezky udělané hned od začátku. Otec (perfektní herecký výběr), syn a dcera. Asi prázdniny u otce se zvrtne v nevidanou šilenou muka lidské mysli a pudu sebezáchovy. Prostě skvěla zahraná i střihaná známka nápadu i fanscinace přírody. ()

Canwick

Z mého pohledu totální zklamání. Většinu filmu jsem se neuvěřitelně nudil. Spojení pan Cruise s panem Spielbergem si myslím nevyšlo. ()

pekos

Ako správny fanúšik sci-fi sa pozerám na tento film ako na skvele zrežírovaný, so super audio zvukmi na DVD, s dobrými hereckými výkonmi, no s preafektovaným správaním sa Dakoty F. a miestami aj Toma C. Film pôsobí na diváka so svojimi zvukovými a filmovými efektami bombasticky, no keďže sa autori snažili dodržať dej knižnej predlohy, nevyhol sa určitým scénam, ktoré vyvolali vo mne mnoho otáznikov v oblasti logických postupov deja. A to si hovorím, že som nekritický fanúšik sci-fi produkcie. Napriek učitým výhradám, týkajúcich sa logiky a afektu hercov, považujem tento film za veľmi dobrý a opakovane pozerateľný. ()

Tobias_Sin

Několik zajímavých nápadů, ale jinak mě to neoslovilo. Průměrný snímek z prostředí katastrofické invaze mimozešťanů.. A konec? to snad ani nebudu komentovat.. film, který když neuvidíte, tak o nic zásadního nepřijdete.. ()

MrOgilwy

Pěkných pár pořádných nesmyslů, ne "nelogičností", když dovolíte. Je docela odvážné zkusit se vypořádat s předlohou, která je v něčem sama o sobě v originálu stále živá, v něčem ale třeba ne. Když ji berete jako scénář. Ale pokud jste velký SS, tak se s tím samozřejmě popasujete v pohodě. Zvlášť, když tam "nevelký postavou, velký duchem" Tom Cruise zašifruje své scientologické vize a velký vzkaz pro diváky. Fakt to tu lidé berou jako sci-fi thriller s akčním nábojem? Spíše je ve filmu škoda těch klišé. Něco se děje, přiběhněme na místo, kam udeřil 26x blesk a zírejme a dotýkejme se vozovky. Pak z toho něco vyleze, koukejme na to a divme se, že nás to chce zabít. Je vidět, že to nelze zničit, přesto útočme v lavinách přes pole, škoda jen, že ne minové, to by soupeř nečekal. Lidé se chovají na povel, kvůli kameře, kterou tam cítím. Jinak všimněte, jak uskakují na začátku, když praská vozovka a přitom je vidět, že je to jen řada narovnaných lidí, ne neorganizovaný dav, co zírá nebo se pohybuje na ulici (!?!). Místo předlohy, která řeší počínající beznaděj hlavního hrdiny, který vidí, že ztrácíme jako lidstvo ve srovnání s jinou civilizací a tuto hořkost ho autor nechá vypít téměř až do dna k závěrečné pointě, se koukejme na to, jak si hlavní hrdina urovnává vztah s klackovitými dětmi a nakonec najde pokojné rozřešení a klid. Nevadí, že tu zcela chybí informace o tom, co lidstvo dělá jako celek, jako například nějaká ucelená armáda, vláda, co zbytek světa, ale chyba je, že se to flikuje kvůli nějakému vhodnému doplnění příběhu balastem z rodičovské poradny. Hurá k scientologům, nebo dosáhněme vlastní duševní očisty pomocí invaze mimozemšťanů. ()

krysarr

Pekne natocenej napinak, to se musí nechat, ale nezkousejte u toho (byt je to scifi), ani trochu premyslet :) Proc to, co jak a proc :) ()

Podhorsky

Kdosi to tu zhodnotil jako emocionálně chladné. Ale ne, není to tak. Emocí je tam dost. Třeba scéna pod kopcem během útoku, kde se otec musí rozhodnout komu dát přednost. Takhle nějak jsem si představoval tripody když jsem četl Wellse. A pointa taky odpovídá. ()

stargate17

Prostě Spielberg. Celý film jsem si krásně užíval, ale přiblížilo se posledních deset minut a já si říkám, jak to stihnou tak rychle ukončit? Stihli, jenže skoro tím nejhorším způsobem. To, co fungovalo v knize ze začátků sci-fi literatury, už zkrátka nefunguje ve filmu plným digitálních efektů. Škoda, mohlo jich být i pět... ()

K8MK

Steven Spielberg tenhle film natočil až přehnaně. Hlavní herecký výkon Toma Cruise se mi nelíbil připadal mi hodně křečující. Ve filmu je příliš násilí a příliš trikových scén. Tenhle film mi připadá jako nejhorší Spielbergův film. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)