Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

cici24

Po delší době zvyšuji svoje hodnocení na 4*. Ten film není vůbec špatný, akce je fakt dobrá a že jsou torchu jiní mimozemšťani, tak to je prostě taky dobrý...opravdu jedinou devízou filmu je konec a zničení těch vetřelců.....herci jsou dobří, neuvěřitelně mě ale srala postava Justina Chatwina, jako já vím, že američtí teenagery jsou opravdu nebojácní a jsou prostě cool, ale co je moc to je moc.... ()

JoKKeR

parádně ilustrované obrazky nekterých scén jen dovršují tohle dílo...konečne film kde o zachranu sveta nebojují doktoři,vědci a vojaci ale obyčejní lidé..:-)paradní scéna je kdy se tripody derou ven ze země a vzapetí roztřelují paprsky všechny lidi okolo až s nich zbyde jen oblečení.-D ()

The_God

Poměrně vydařené sci-fi, které nesází na mohutné a efektní bitvy, ale sleduje psychiku a reakce lidí v situaci, kdy zemi obsazují mimozemšťani a všichni si uvědomují, že jim hrozí zánik. Dal bych 4*, ale Dakota Fanning mě svým neustálým křikem už v polovině filmu tak rozčilovala, že jsem měl chuť ten film vypnout, proto 2* (a to jsem ještě hodnej). Jinak Spielberg odvedl tradičně dobrou práci, co se režie a kamery týče. ()

Sentinel

Výborně rozjeté dobrodružné sci-fi mi hodně pokazila závěrečná pointa. Nejspíš jsem měl nejdřív přečíst knihu, pak bych k filmu asi přistupoval úplně jinak. ()

mich4l.b

Někdy kolem roku 1900 napsal Angličan H. G. Wells knihu, která později v Americe po její reprodukci v rádiu vyvolala všeobecný rozruch (režíroval Orson Welles). Američané skutečně uvěřili tomu, že byla Anglie napadena Marťany a jali se propadat panice - nutno dodat, že styl jakým je kniha napsána by zmátl i nejednoho Evropana. :) Právě proto, že jsem knihu četl, jsem byl zvědavý, jak s takovým „materiálem“ po sto letech režisér S. Spielberg naloží. Výsledek je výbornej! ()

Insomniac

Skvelá horrorová atmosféra, skvelý apokalyptický svet, výborné efekty aj herci - jediné, čo mi trochu chýbalo, bola trochu väčšia "zápletka" či gradácia a dosť slabý záver... ()

brasek

Beriem to tak, že má to byť remake filmu z roku 1953. Myslím si, že sa celkom podaril... aj keď ide vlastne o "road movie" Toma Cruisa. Od Spielberga som očakával veľkolepú sci-fi a z tohto pohľadu by som mal byť sklamaný, ale film ma celkom zaujal. A čo sa týka konca? Ten kto videl rovnomenný film z roku 1953 určite nebude sklamaný. ()

Honzad007

Aboslutní spokojenost s výbornou žánrovkou. Sice typicky américká a a hollywoodská story, ale napětí by se dalo krájet a Cruise hraje překvapivě civilně. Spielberg neumí natočit špatný film. On neumí natočit ani průměrný film. U jeho snímku jsem prostě ještě nebyl nespokojen. ()

meatball

Obrazově úchvatná, atmosférická podívaná, která se mi vryje do paměti i přes trochu jednodušší příběh a ještě jednodušší závěr. Spielberg ale tak dobře namixoval současný svět s dějinami už trochu pohřbenou předlohou, že ani podruhé neřeknu ne. ()

jjjerry

Kniha od Wellse je moje oblíbená a asi žádný film nesplní moje představy. Ale tady je to hodně slabé, scénář je děravý. Příběh nemá žádné pořádné zvraty, překvapení, napětí. Trojnožky se mi líbily a "vetřelci" taktéž, to je tak jediné. Postavy pokulhávaly. Za podívání určitě stojí, ale doporučuju přečíst knihu;-) ()

yelcin

Okrem efektov a jednej sekvencie /stretnutie Cruisa a Robinsa ,ktorý vyústi do zabitia Robinsa v mene záchrany seba a dcéry/ ma .na filme nič nezaujalo .Ovládnutie zeme mimozemskými civilizáciami tu už bolo,záchrana sveta tiež ,potoky krvi to nemusím. Som sklamaný z tohto filmu a prekvapený ,že to natočil S.Spielberg. ()

halberdier

Bez konce dost dobrý sci-fi thriller. Jen ti mimozemšťani byli teda dost hloupí, udělali spoustu nelogičnosti a vše korunovali tím jak byli zničeni. A to nas na začátku vypravěč přesvědčoval, jak jsou vyspěli a jak nas dobře maji prozkoumané. ()

rigby

Výborná adaptace klasického díla sci-fi literatury. Při některých scénách běhá po zádech mráz, zejména když se po ulicích rozprskávají lidé a vzduchem poletuje prázdné oblečení. Navíc Tom Cruise v roli antihrdiny je naprosto jedinečný, jeho rychlý únik do bezpečí pod stůl je prostě neopakovatelný. ()

Hawaitypek

Vizuálne sa im to podarilo. Nechcel by som mať toľko problémov (alergia na arašidy, bolesť chrbta, klaustrofóbia) ako hlavná hrdinka. To že vo filme bolo až moc nelogických vecí sa tu už písalo ale keďže to nieje skutočnosť tak sa to dá prehliadnuť, mne skôr vadil syn 15 ročný patriot a hysterická dcéra ktorá mi to miestami znechucovala. Koniec? - no comment (dali si s ním fakt námahu)3* ()

Scaevola

Tady nejde o mimozemšťany a o ničení jednoho města za druhým, tady jde o to, jak se s tím poperou prostí Američané. A kromě toho, že došlo na ukázkový happy-end (který mi vadil už v knižní předloze přes svou pochopitelnost a vědeckou zdůvodnitelnost - proč prostě nemůžou lidé jednou dostat na opravdu frak od opravdu zlých vetřelců?), jsem byl nadmíru spokojen. Další zářez na pažbě S. Spielberga. ()

RoB23

Knižní předlohu považuji za jednu z největších klasik sci-fi. Spielberg děj přenesl do současnosti, obsadil opět kvalitního Cruise a voilá zdařilé sci-fi je na světě. ()

JP84

Povedenější než ta politická příšernost z 50.let,ale stále hodně daleko tomu,co by si knižní předloha zasloužila.Zatímco je většina filmových adaptací sci-fi knížek zpracována mnohem akčněji a efektivněji než je zdrávo a na příběh nezbyde místo,tak tady šli filmaři opačným směrem a tak z řádění mimozemšťanů neukázali skoro nic.Přitom si kniha doslova říká o pořádné filmové bitvy a tím,že se na ně scénáristi vykašlali,příběhu hodně ubrali.Kdyby jen to,ještě bych to zkousnul,jenže tady se toho ztratilo mnohem víc a vůbec to nespadá do stejného žánru jako předloha.Tohle vůbec není sci-fi,ale zakuklené rodinné drama,kde se spíš než přežít,řeší lidské vztahy.Mimozemšťani a jejich stroje jsou po většinu času neviditelní (klidně by na jejich místě mohl být nějaký psychopat,terminátor nebo zhrzená milenka,na jednání rodiny by se to moc nezměnilo,pouze by tam bylo míň trosek a vyplašených lidí).Zcela zmizela hlavní deviza předlohy,a to jak se vetřelci postupně rozšiřují po planetě a mění ji k obrazu svému a lidstvo se před nimi zmůže jen na útěk.To všechno je tady zobrazeno jen v pár scénánách.Nezbývá nic jiného než doufat,že napotřetí už to někdo natočí tak,jak si kniha zasluhuje. ()

peaceNwar

Zasa ten Spielberg natočil film len na polovičný plyn a znova ma sklamal. Začiatok veľmi slubný, v strede skoro bomba, ale všetká energia sa akoby pôsobením mimozemskej sily stráca na konci, ktorý je tak rýchly, sprostý a nedopovedaný, že nemôžem inak. Okrem toho, aj v ostatných častiach filmu sa triky používajú len ako nič neriešiace eyecandy a nie ako prostriedok z vyrozprávaniu príbehu. Scenár je naozaj vzhľadom k predlohe hrozný, réžia sa ani len nesnaží o nejaký kultový počin a celé to uklincuje absolútne absentujúce posolstvo príbehu. Pokiaľ by to režíroval nejaký neznámy režisér, ktorý si potrpí len na krvavých jatkách bez významu, nič nepoviem, ale takto, pri takých očakávaniach, nemôžem odpustiť. Pán S, sklamali ste ma po tretí raz. ()

brodži

Začátek byl velice dobrý, zajímavý a seděl jsem u toho a hltal každou minutu. Jenže čas plynul a nastoupila hysterická Dakota Fanning. Mám tu herečku rád ale ten její jekot byl děs. Nu dobrá. To jsem tedy přešel. Ale jsou to mínusové body. Pokračovalo to dál a najednou děje začínal měnit směr. Ne zase tak k lepšímu jako spíše k nudnějšímu. Takže zase další body dolů A celé to podtrhl divný závěr, který jsem vůbec neočekával a byl tak hloupý, že váhám mezi 2* a nebo 3* ale nakonec ty 3* dám. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)