Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

vodkasesemte

The way a man with a microscope might scrutinize the creatures that swarms and multiply in a drop of water - With infinite complacency men went to and fro about the globe, confident of our empire over this world - Yet across the gulf of space, intellects vast and col and unsympathetic regarded our planet with envious eyes - And slowly and surely drew their plans against us - No way, no way, no fuckin way ()

K1NGSLAYER

Nečetl jsem knihu a ani to nemám v plánu. Na tento film mě navnadil kamarád. Není to to, co bych očekával, kdybych četl knihu a až pak si pustil film. Přijde mi, že se ten děj té knihy do filmu vůbec nepovedlo nastrkat. Když to porovnáme například s It, tak to je přesně to, co bych jako filmové zpracování očekával, kdybych si před návštěvou kina tu knihu přečetl. Velkým kladem tohoto snímku je herecký výkon Toma Cruise, prostředí světa po napadení mimozemšťany, ale to je tak jediné, díky čemu dávám nějaké pozitivní hodnocení. Neustále uřvaná Rachel ve mě vyvolávala jakýsi vztek, díky kterému jsem měl chuť třísknout sluchátky o zem. Příběh mi přijde naprosto monotónně natahovaný a bez jakékoli zajímavé zápletky. Jsme ve městě, které napadli mimozemšťané a najednou je konec, při kterém umírají. Nebudu tady nadávat na konec, protože celé to stálo za vyliž prdel. Pro mě bude Spielberg režisérskou legendou díky jiným filmům, ale budu předstírat, že tento propadák režíroval nejspíš s dvěma promile v krvi. ()

holka218

Válka světů patří mezi jeden z nejtragičtějších filmů, které jsem kdy viděla. Tom Cruise byl skvělý a dokázal, že dokáže zahrát opravdu vážné role. Dakota Fanning mě velice mile překvapila a byla skvělá, ale někdy jí ve filmu bylo až trošku moc. Některé věci ve filmu jsou trochu nelogické, ale není jich tam mnoho. Způsob ztvárnění mimozemských bytostí je skvělý a vypadají velice živě. Pohled na lidi dělající zoufalá rozhodnutí je tragický a dojemný. Film je dlouhý tak akorát a už od začátku se v něm pořád něco děje. Jediné co se mi na celém filmu moc nelíbí je konec, který je až překvapivě dobrý. I když celý film utíká docela rychle, tak řešení celé situace mi přijde hrozně jednoduché a rychlé. Dlouho jsem se rozhodovala mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Nakonec jsem se rozhodla, že filmu dám slabších pět hvězd. ()

Víteček

Linka se synem na prd, část ve sklepě na prd, konec na prd, přemoudřelá uřvaná Dakota na prd, rodinné setkání na prd, mimozemšťani obyčejní a na prd, Cruise dobrý. 40% ()

hrumsrt

Wellsova Válka světů je v literatuře, tak přelomové a kultovní dílo, že jeho rozměr na plátno převést nejde... Aspoň teda ne na to novodobé, jelikož součástí jejího kouzla je ta triviální, ale přesto úžasná vizualizace. Spielberg a spol. si to upravili po potřeby velkofilmu, nicméně tím holt odrovnali, to v čem je to dílo tak výborné! Jediným opravdovým plusem je tady casting - Tom Cruise, Dakota Fanning ba Tim Robbins... Jinak velký špatný :/. 55% ()

PaTeXx

Jeden z nejatmosféričtějších kousků ever made. U subžánru mimozemšťanů je sakra složité uspokojit publikum, ale Štěpán Špilberk se s tím na režisérském křesle moc dobře popral. Vlastně kdo jiný by se s tím měl vypořádat než právě on. Pasáž v suterénu byla oskarová. ()

pollstro

Spielbergova inscenace konce světa způsobená mimozemskou invazí volně vychází z původní knižní předlohy a je částečným remakem stejnojmenného filmu. Trýznivý pohled na obrovský rozsah katastrofální apokalypsy je po celou dobu mocný, nekompromisní, drásavý a paranoidní, přičemž veškeré zmíněné aspekty jsou úderně projektovány do bezbrannosti a celkové atmosféry strachu, jenž doprovází veškeré dění disfunkční rodiny, jejíž jedinečná a krutá prezentace v samotném úvodu a následný společný vývoj patří mezi hlavní nosný prvek celého filmu, kterému Spielberg přizpůsobuje celkové vyprávění, které je oproti předchozím titulům prezentováno v komorní a osobní rovině. Spielberg se záměrně soustředí na osud rodiny. Na základě ní inscenuje uzavřenou bublinu, přičemž záměrně ignoruje komplexní nadhled příběhu a pozadí - strach vnímá stejně jako hlavní hrdinové, s divákem rozehrává rovnocennou hru a soustředí se čistě na subjektivní vnímání, čemuž je přizpůsobeno celkové snímání akce a nebezpečí, což umocňuje autentičnost a syrovost příběhu. Vizuálně a atmosférou bohatý sci-fi blockbuster, který v takřka epizodních dějových sekvencích mnohé neřekne, ale přesto svým obsahem nabízí komplexní filmový zážitek a mnoho nezapomenutelných akčních scén, které vytváří prostor pro Spielbergovo oblíbené tvůrčí téma - rozpad rodiny. Jeho slabost je možné spatřit pro někoho možná v kýčovitém závěru, kterým ale naopak nádherně poodkrývá svůj záměr, zranitelnost a životní trauma. Morální obraz kolektivního nevědomí a narušené společnosti tehdejší doby. ()

Isag1

5/5 Sci-Fi Alien film... Od mojích 7 rokov sa stále bojím zvuku tripodov a tohoto filmu samotného, pritom to nie je horror, ešte k tomu vychádza hra na námet tohoto filmu/knihy. ()

Skeevee

Pokud nekdo cetl knihu, tak to mozna pochopil. A nebo jsem proste hloupa. Uz dlouho se mi nestalo, abych povazovala dej za tak prostoduchy a tak nesnasela jednoho z hlavnich hrdinu. Malou Dakotu bych vrazdila sotva se v zaberu objevila. No, nic jsem od toho necekala, nic jsem nedostala. Prinesla jsem si knizku, tak se na ni pujdu vrhnout, abych konecne pochopila proc to vsechno delali. Protoze 116 minut efektu je na muj vkus trochu chabej dej... (poznamka po hodne dlouhe dobe> knizku jsem nebyla schopna docist, a ze sem toho prelouskala hodne, nechapu tu "kultovost", ale na druhou stranu chapu, ze nebylo z ceho cerpat do filmu =))) ) ()

MartCT

No tak ten konec tím si u me Steven moc dobrou vizitku neudelal, prijde mi, ze posledni dobou moc sazi na efekty. Nejde o to jak je to vysvetleno a zduvodneno, ale je to jak kdyz mam super sen .-) a probudim se v nejlepsim! Mrazivych scen tam bylo pozehnane, ale to bylo pouze dokonalymi triky a zvuky! A i ty hvezdicky jsou hlavne za trikové scény! ()

Eridan

Kdyz se clovek nebude soustredit na dej a bude si vychutnavat efekty, tak to celkem ujde, ale jinak to nestoji za to. Jednoznacne zklamani, cekal jsem vetsi propracovanost, slozitejsi pribeh, zajimavejsi a napinavejsi zaver, ale bohuzel nic z toho. Co se hercu tyka, cely film je v podstate jen o Cruisovi, ktery ac vse zvlada dobre, film nezachrani. 3/5 ()

Goodlooker

Jeden z nejpodmanivějších filmů posledních let, ve kterém nejde jen o to, aby v divákovi nastolil pocit toho, že se svět zhroutí, ale Spielberg vytvořil něco nepopsatelného. Strach. Ačkoliv Válka Světů není žádný horor, jde o jedno z nejuvěřitelnějích sfi-fi posledních let a navíc to, co předvádí dvojice Cruise-Fanning... To se musí vidět. Každý den, když bude bouřka, budu mít v podvědomí divný pocit a okamžitě shlédnu zem, zda se nezačně něco dít... Jen ten závěr a pár těch nelogických faktů ubírá stovce nový zážitek! 90% ()

esmoke

Drama spatneho otce, s povedenym zvukem, uzasnou kamerou beznymi hereckymi vykony. A triky ze kterych si na zadek rozhodne nesednete.Mohlo to byt lepsi, ale i horsi. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)