Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

meave

„..Jste póvl..jste pro ne jenom hnuj, póvl..“ Je naozaj ťažké sa dívať na neschopnosť celého sveta na čele s OSN, na nezáujem, či pózu voči dôsledkom minulosti, ktorú sme spoluvytvárali. Ako sa každý zásah do druhého života zrkadlovo odráža o kus ďalej v kaleidoskope života zmenený na vopred neznámy obraz. Je hrozné žiť vo svete, kde má pes bieleho väčšiu hodnotu jako celý život čierneho a hanba sa stáva tým, čo hltáme jako guču, ktorú napokon pomôže stráviť pohodlie „civilizácie“, či slzy ktoré vyschnú a nič sa nezmení. Súcitné pohľady „vyvolených“ vyvolávajú odpor, ktorý ma zmáha a opantáva ako husia koža a studená ruka mi zviera strdce – v mojej obývačke, vo vašom kine a v ich živote.“ľudia sa pozrú, povedia, že je to hrozné a budú jesť dalej“ ()

nascendi

Po opakovanom zhliadnutí pridávam hviezdičku na konečné štyri. Pri premiére som mal pocit, že film je idylický, takmer selankovitý v porovnaní s tým, čo sa v Rwande dialo. Dnes som si uvedomil, že milión mŕtvych je nepredstaviteľných a žiaden film nedokáže tú hrôzu priblížiť. Naopak, ocenil som, že všetko vraždenie, znásilňovanie, rabovanie a ničenie sa odohráva v pozadí a divák si ho viac predstavuje, ako sleduje. Pred pár dňami som si pri filme Zem nikoho rýpol do OSN a ich šmolkových vojakov. V Rwande sa táto impotentná organizácia predviedla ešte v horšom svetle. V Afrike bude musieť byť vybojovaných ešte mnoho konfliktov a prekreslených mnoho hraníc, než bude pokoj. Don Cheadle bol skvelý, jeho Paul by sa s korupčnými praktikami uplatnil aj na Slovensku. ()

silentname

"Hotel Rwanda" je skutočne skvelý film. Obrovský rešpekt Terrymu Georgeovi a Donovi Cheadlovi, ktorí tu podľa mňa zo seba dali absolútne maximum. Toto je jeden z tých príbehov, ktoré by som asi odporúčil ešte výraznejšie v dnešných náročných časoch, keď sa všade počúva o tom, ako je na ľuďoch páchaná genocída a ako sa nás snažia zotročiť a vymazať pomocou vakcín a nanočipov v nich a 5G a podobných nezmyslov. Myslím si, že keď si predstavím slovo genocída, tak si vždy vybavím scénku z tohto filmu ako Paul ide s autom popri rieke a naskytne mu skutočne príšerný pohľad na niečo, čo by som nikdy v živote nechcel zažiť. Bolo to niečo strašné. A Don Cheadle tomu skutočne dal absolútne všetko. Veril som mu každý jeden moment v tomto filme. A nikde to nie je lepšie vidieť ako v jeho inteligencii, ktorou sa snaží získať si čas, no potom je tu ešte aj scénka, ktorá nasleduje po tej momentke pri rieke. A to keď si zapína čistú košeľu a uväzuje kravatu. Pre mňa v tej jednej scénke bolo toľko rôznych emócií, že ju vnímam ako jednu z najlepších v celom filme. Je to veľmi silný príbeh, ktorý sa síce stal už skoro pred 30-timi rokmi, no myslím si, že jeho myšlienka rezonuje stále veľmi silno. Najmä keď je vidno aký kúsok je od nahnevaného protestovania k skutočnej genocíde a vraždeniu. Vynikajúci film, ktorý je treba vidieť. Hodnotenie: A+ ()

Slarque

Nejlepší na tomhle filmu je, že nelíčí Paula Rusesabaginu jako prvoplánově nepravděpodobného hrdinu, ale jako slušného člověka, kterému to prostě nedalo, aby se nesnažil pomoci. Don Cheadle je snad ještě přesvědčivější než obvykle a až dokumentaristický přístup režiséra to nechává patřičně vyniknout. Možná tenhle film není úplně dokonalý, ale jestli ve vás nevyvolá nějaké emoce, pravděpodobně jste mrtví. ()

WANDRWALL

Když už nepomůže ani OSN, tak co potom dělat? 4 státy se hlásí s pomocí tomuto filmu, ale přesto - nejsou už kmenové války trochu ohraná písnička? ()

Arsenal83

Film, kde sa dozviete, že aj černosi sú rasisti a nemusí ísť o farbu pleti, ale len o tvar nosa... Veľmi smutné zobrazenie afrických pomerov, kde sa ľudia bežne správajú na úrovni kmeňových spoločenstiev. V tej dobe neznámi herci dali filmu výrazný ľudský rozmer. ()

FrodoF

Výborný napínavý film, se skvěle vystavěným scénářem, výbornými hereckými výkony (k těm opravdu nemůžu mít žádné výhrady), především Don Cheadle hraje dokonale a výborně napsaná role hoteliéra Paula Rusesabagina mu opravdu skvěle sedne. Dokonce jsem se trochu zastyděl, za celý západní svět, který hromadnému vyvražďování jen nečinně přihlížel, což byl určitě jeden z účelů filmu. Jak trefně říká Joaquin Phoenix, v roli amerického novináře: "Lidé maximálně zvednou oči od večeře, řeknou "To je strašné!" a budouj pokračovat v jídle." ()

Chrustyn

Chvílemi mi to připomínalo "Schindlerův seznam" z Afriky ale chyběly mi tam nějaké nezapomenutelné scény. Herci jsou ve většině případu dobří ale připadalo mi, že režíser to trochu nezvládá. Kdyby to natočil zkušenější režisér (třeba Spielberg:)) věřím tomu, že by to bylo minimálně za 4*, jelikož téma filmu je hodně silné a zajímavé. Takhle mě to nechalo naprosto chladným. ()

klerik

Napriek svojej téme príjemný film, kde je citlivo podaný pohľad na hrdinstvo obyčajných ľudí. Priznám sa, čakal som viac "dramatičnosti", ale vo svojej ľahkosti je príbeh takto určite uveriteľnejší. Veľmi dobré herecké výkony - aj keď Nick Nolte pôsobí príliš americky, aby ste mu jeho rozpoltenosť verili. V podobnom pozvoľnom tempe bol rozprávaný rovnako dobrý PROTIKRÁLIĆÍ PLOT (Rabbit-Proof Fence)... ()

Crocuta

Film který přesně ukazuje obludné pokrytectví euroamerické civilizace vůči problémům zbytku světa (a kdo byl poslední dobou v rovníkové Africe mi potvrdí že situace se o mnoho nezlepšila). Do komentáře jsem chtěl použít citát kanadského plukovníka o "pouhých Afričanech", ale to už udělal Golfista. Důvody které vedly k vyvražďování Tutsiů byly stejně absurdní jako zdůvodňování holokaustu. Pro Baltica: Postava kterou ztvárnil Nick Nolte vychází ze skutečnosti - její bezmocnost je daná tehdejší realitou ve Rwandě a především v Radě bezpečnosti OSN. Onen kanadský plukovník a jeho jednotka byli jediní lidé z celé OSN kteří se - navzdory rozkazům - alespoň pokusili zachránit tolik lidí, na kolik jejich chabé síly stačily. (O tomto problému uvedla Česká televize v loňském roce belgický dokument Poslední spravedlivý). ()

mcb

Další snímek zachycující hrůzostrašné pravdivé události, jež otřesly světem. Má ale cenu každý podobný snímek hned zařazovat mezi nejlepší filmy historie? Myslím, že ne. Od strany tvůrců bych určitě bral experimentálnější či chladnější/syrovější pojetí, než slzopudné konzervativní drama, které se až příliš snaží tlačit emotivně na pilu a zahřívat vás u srdce. Jistě, všichni víme, že to co se stalo, je opravdu strašné, ale najít si k tomu cestu skrz tuto standartní hollywoodské drama? To už i dobrodružný film jako Krvavý diamant je svědectvím mnohem sugestivnějším a méně poddajným. Co na tom, že herecké výkony jsou skvělé. Přes to všechno se jedná o solidní film, jehož pravdivý příběh drží síla a skutečnost, ale ne režijní vedení. P.S. Přes všechny ty oslavné komentáře tady, bych rád věděl, jestli někteří uživatelé v roce 94' vůbec zaregistrovali nebo věděli, co se dělo. Možná řekli slovy Joaquina Phoenixe : ,,To je hrůza." a pokračovali v jídle... ()

heyda

Já osobně se nemůžu zbavit pocitu, že to prostě bylo odfláknutý. Vizuál nic moc a námět nepochopitelně zmrvený. První dvě třetiny mě nechaly úplně chladným a svým odstupem od diváka mi nedaly ani jinou možnost než se nudit. Děj se totiž odehrával v hotelu, kterému se teror logicky vyhýbal. Naštěstí pak přišla poslední třetina filmu a ta dostává trochu na obrátkách, konečně jsem se do děje vžil i já, ale to už je fakt pozdě na to, abych mohl hodnotit výš. Čekal jsem, že se mi naskytne hrůzný pohled na týrání a vyvražďování lidí s nějakým zajímavým dějem okolo Rusesabagina a jeho hotelu, ale dostalo se mi bohužel průměrné podívané, ve které dokáže dojmout snad jen samotná skutečnost všech těch hrůz. Všem pozůstalým upřímnou soustrast, snad se nic podobného nebude opakovat, film mě však zklamal, na to jak je zde hodnocený. ()

Nettrass

Určitě nedoporučiju. Hotel moc hlučný, přeplněný, jídlo nevalné, bar prázdný. Navíc funguje jako hodinový ( nevíte, kolik hodin tu vydržíte ). Nechápu, jak mohl dostat tolik*****. P.S Taky chybí bazén a posilovna. ()

Natascha

Takových filmů by se mělo točit víc, člověk si aspoň uvědomí, co se děje jinde ve světě. Já osobně jsem o zvěrstvech v Rwandě měla jen povrchní představu a kvůli filmu jsem zjistila nejen proč se tam dělo, co se dělo, ale i šokující počet obětí. Navíc Paulův příběh, jeho hrdinství, je podáno bez přehnaného sentimentu, zcela civilně. Rozhodně to není film, na který se dívá příjemně, zejména pocit bezmoci je tady vystupňován na maximum, přesto každému doporučuji ho shlédnout, nehceme přece zavírat oči, jako to udělal západní svět. ()

sharky

Film, jehož téma je silnější než jeho filmařské kvality a zcela je převálcovalo. To ale nemění nic na tom, že představitel hlavní role je skvělý a snímek stojí za to vidět. Je to jeden z těch filmů po jehož skončení se budete stydět, že patříte k naší bílé západní civilizaci, kterou víc zajímá, která celebrita s kým spí, než že v Africe vyvražili milion lidí. O tom, že "ty černé" někteří bohužel neberou jako lidi ani nemluvě. (Téma je pětihvězdičkové, ale samotné filmové provedení už nikoliv, nic méně oceńuji absenci zbytečného patosu, tak dávám 4) ()

MontyBrogan

Nič nie je tak slzopudné ako skutočnosť. A keď ju niekto takto sugestívne spracuje, pozerá sa na to naozaj ťažko. Ale s obdivom. Hotel Rwanda žiari svojimi kvalitami a to ako formálnymi, tak aj obsahovými. A napriek temnote ktorú opisuje. Vedel som svoje hodnotenie už dlho pred koncom. ()

anais

Hotel Rwanda je příběhem velice blízký Schindlerovu seznamu. Je o člověku, který, ač svým původem pochází z řad utlačovatelů, zachrání díky svým kontaktům mnoho lidských životů před jistou smrtí. Není sice vyprávěn tak rafinovaně jako Spielbergovo drama, výpovědní hodnota však zůstává stejná. Krom popisu nepochopitelné genocidy zdůrazňuje film ještě jeden problém – pasivitu zbytku světa vůči problémům Afriky. Nejlépe to vystihuje postava kameraman, kterého hraje Joaquin Phoenix, když říká, že lidé mimo Rwandu maximálně při sledování zpráv řeknou: „To je ale strašné“, a vrátí se ke své večeři. Tento problém netkví jen v našem neustálém odvracení tváře od toho, co se děje, ale i v prosté neznalosti. Mezi veřejností panuje nevědomost o situaci, která v Africe panuje. Ale je to hlavně naše pohodlnost, která nám automaticky odvrací tvář od cizího utrpení. Hlavní snaha filmu není ukázat „zase další genocidu“, ale ignoranci civilizovaného světa. A v tomto upozornění je hlavní poselství Hotelu Rwanda. ()

Ivoshek

Tak tohle je moderní, postkoloniální Afrika - chaos, bída, zaostalost, primitivní nenávist a okamžitá ochota masakrovat bližní, pokud k tomu je aspoň trochu příležitost. Je to dobře podané, skvěle zahrané a historicky (vcelku) věrné. Doporučuju. Jediné, s čím nesouhlasím, je skryté poselství filmu, že za genocidu mohou Evropani a vyspělý svět jako celek. Nemohou. Čas kolonií skončil a teď si musí své problémy řešit Afričané sami. Jsem velmi zvědav na další filmy z okolních zemí. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz