Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Johny_fork

Emocionálně silný film, Don Cheadle zvládl hlavní roli Paula Rusesabagina na výbornou. Na tohle by sem podívat každý, hodně to o nás vypovídá. Jen si vzpomeňte kolikrát jste o konfliktu ve Rwandě slyšeli v televizi. Zemřelo tam 1 000 000 lidí, ale je to Afrika, že? ()

m.krudenc

Dokonalí film mistrovské dílo. Film který ukazuje opravdové ZLO v nás, žádná fikce. Kdyby to šlo, dal bych i šest hvězdiček. Anebo milion, za každou oběť jednu. Jak jsem to dokoukal chtělo se zvracet a ještě mám mokré oči. Nejděsivější na celém filmu je to, že TOHLE se skutečně stalo. A skoro nikdo v "civilizovaném" světě nehnul ani prstem, aby to změnil. Kde jsme to sakra všichni v tu dobu byli? Co jsme to tehdy řešili za "důležité" věci??? ()

Marek1991

Tento film nie je typickým hollywoodskym veľkofilmom. Má základ v jednej z najhorších genocíd histórie. Nevypovedá príbeh priamo o bojoch, sústredí sa na zaujímavú udalosť, na ostrov dobra v hroznom okolí. Hlavný hrdina nie je typický horkokrvný černoch, pobral elegancie, slušnosti, rozumnosti a situácie riešil až na navádzanie rodiny na samovraždu, dosť dobre. Samozrejme mal veľa šťastia a robil to, čo mohol. Film má zaujímavé myšlienky, ale povedzte si, nemali by ste aj vy taký názor na Afričanov, keď viete, akí sú k sebe a ako sa bezcitne vraždia alebo to robia iným, nie je to to chladnokrvné vraždenie ako za stalinizmu, preto tiež vzbudzuje väčšiu hrôzu, pritom je to podobné. Osobne som proti tomu bezbrehému miešaniu kultúr a zahlcovaniu Európy cudzincami z Afriky a Ázie, ale treba chápať, že politika takzvaného "Západu" je vypočítavá, často bezcharakterná, bezcitná a túto genocídu má nepriamo na svedomí. Film hrôzostrašný, ale človek sa s ním viem zžiť, proste si ma získal, mal veľké myšlienky, bol zobraný zo správnej strany. ()

corpsy

Má to bolestivý príbeh, zopár silných scén, ale nieje to tak napísané, zahrané a zrežírované, aby si to zaslúžilo vyššie hodnotenie. Tobôž oscarové nominácie. ()

El Pistolero

6/10. V podstatě velmi korektní hollywoodský film o nekorektních událostech ve Rwandě roku 1993 a jeden z těch snímků, jehož téma (a fakt, že je natočen dle skutečných událostí, o člověku, který opravdu žil) je samo o sobě tak silné, že mnozí se rozhodnou neřešit příliš provedení a automaticky nadhodnocují. Je tedy na každém, jak se k filmu postaví a jaký způsob hodnocení zvolí. Můj osobní postoj výstižněji, než bych jej dovedl formulovat já sám, zrcadlí komentáře pánů DaViDa´82, Civala či Cervenaka. A když rwandská genocida, tak v „Shake Hands with the Devil“ (2007). ()

Ajinka126

Dívám se a to a nechápu to. Nechápu, jak je vůbec možné, že NIKDO nechtěl nic udělat. A co nechápu ještě víc, je ten rok. Stalo se to v roce 1993, což není tak dávno, aby všechny státy světa (kromě Kostariky a pár dalších vyjímek) neměli profesionální armádu. Taky jsem nemohla uvěřit těm samotným bratrovražedným bojům. A co mě asi nejvíc vhání slzy do očí je fakt, že se nic nezměnilo. To, že se válka neděje u nás, neznamená, že není! Mám takový vztek, že nemůžu filmovou stránku vůbec hodnotit. To prostě nejde :(..... ()

curunir

Film v prvých pár minutách ukážu viac-menej kľudný život v africkej Rwande v zäpatí sa premení na krvavé peklo sledujúci konflikt medzi kmenmi Hutov a Tutsiov, ktorý mal za následok genocídu pri ktorej zomrelo takmer milión ľudí. Podanie filmu je neuveriteľne pôsobivé, prostredníctvom skutočného hlavného hrdinu podrobne sledujeme sled skutočných udalostí, ktoré aj keď boli zaznamenené kamerami a videl ich celý svet , ostal ľahostajný a neurobil takmer nič. V Hoteli Rwanda by sa dala vidieť určitá slabšia podobnosť so Scottovou snímkou Čierny jastrab zostrelený, ešte viac by sa však dal film prirovnať k Schindlerovmu zoznamu nakoľko obsahovo sú si témy značne blízke. Pochváliť treba skvelú réžiu neznámeho Terryho Geogra, ktorý bez zbytočnej krvi ukázal skutočnú tvár konflitku plného hrôzy a neopodstatneného zabíjania . Okrem toho je tu prvotriedne herecké obsadenie, Don Cheadle podáva neuveriteľný výkon, neopomenutí nemôžu ostať ani predstavitelia vedľajších úloh v podaní hercov ako Nick Nolte či Joaquin Phoenix. K trom oscarovým nomináciam sa mala pridať minimálne ešte jedna za najlepší film. Jeden z najpôsobivejších filmov aké som mal možnosť vidieť. ()

F.man

Velmi umně zpracované téma Rwandské genocidy z roku 1994 ve které Hutove zabili okolo 800.000 Tutsiů. Don Cheadle se skvěle chopil role malitele hotelu Mille Collines, jež se snaží pomoci alespoň některým Tutsiům. Možná proto někteří lidé přirovnávají Hotel Rwanda ke Shindlerovu seznam (což je mimochodem docela nesmysl). Každopádně se jedná o silné téma, které je velmi dobře zachycené, zejmnéna díky parádním kamery a Rwandským exteriérům. Když si navíc člověk uvědomí, že takové věci se děly a stále dějí není možné aby mu to trochu nepocuchalo nervy. Stálé nebezpečí Cheadlovi rodinu tomu taky moc nepřidá... Do pěti hvězdiček tomu však NĚCO chybí. Přesto je Rwanda jeden z těch filmů, které by měl vidět nejen filmový fanda. ()

PauloZ

Velmi silný a dojemný příběh o afrických problémech podložený skutečností. Příběh vyprávějící totální ztroskotání systému OSN a důraz na to, jak je Americe, Francii a Belgii nějaká Afrika u prdele. Příběh který ve Vás evokuje zamyšlení nad dnešní situací a o tom, že i jeden manager hotelu dokáže udělat velké věci a zachránit spoustu lidských životů. ()

ledzepfan

Bude to znít cynicky ale-přesně jak to řekla jedna postava v tom filmu- jsem si řekl ,,to je ale hrůza" a vklidu dojedl svou večeři...a nebudeme se tady tvářit, že jsem sám a mělo to snad na někoho z vás takový dopad, že když ve zprávách slyšíte o nějákém masakru tak žhavíte dráty a obvoláváte příslušné úřady, žádáte o intervence a běžíte na pomoc..hahá ani náhodou-taky si tu svojí večeři dopapáte....Takže se nabízí otázka:Jaký význam má točit takové filmy?Pořád je to jenom kecání o problému, výdělečná show a šablonovitá atrakce pro požírače popkornů, kteří se vzrušivě zrychleným pulsem koukají jak se tam daleko v africe řežou lidi mačetama po tisícovkách a bílý muž jen nesmyslně pozoruje a hlídá mír.....Natočené je to dobře ale svůj účel to neplní....Z tohodle pohledu je to jen další klišoidně protiválečná agitka-nutno dodat, že asi nejrozumněji natočená jak to jen jde- 70% i když s odřenýma ušima :/ ()

Terminus

Úctu, obdiv a tichou lásku některých si v našich krajích získal příběh a osobnost Nicholase Wintona, muže, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí (jeho příběh známe z hraného filmu Všichni moji blízcí a dokumentu Nicholas Winton - síla lidskosti). Za příběh podobně oddaného člověka lze označit snímek Hotel Rwanda, který však s uhlazeností Mináčova snímku nemá mnoho společného. Hrdinou rwandského příběhu je hotelový manažer Paul Rusesabagina, který po vypuknutí genocidy (upozorňuji na scénu, v níž se snaží západní diplomat vyhnout této formulaci) poskytuje uprchlíkům usídleným ve čtyřhvězdičkovém hotelu "servis" stejně odevzdaně jako hostům z "civilizovaného světa". Paul, který byl vyškolen v Belgii, jejíž koloniální nadvláda za sebou zanechala i kmenové dělení na Tutsie a Hutuy, představuje prolnutí tradiční africké a nepůvodní evropské kultury (v nejširším slova smyslu). Toto prolnutí je tématem mnoha afrických filmů, nejznámějším příkladem je část tvorby "papeže afrického filmu" Ousmana Sembena. Paul je člověk nesmírně systematický, galantní a v pravdě odevzdaný své práci a především pak své rodině. Při rozjímání nad díky tomuto filmu už představitelnými hrůzami (během tří měsíců bylo zabito na milion lidí) však nesmíme zapomínat na film samotný. A děkovat irskému režisérovi Terry Georgovi a jeho štábu za to, jak decentně, ale přesto nesmírně naléhavě, nám tento příběh zprostředkovali. Hotel Rwanda je filmem, který po celou dobu aktivizuje divákovu pozornost a zanechává hlubokou stopu. A to lze říct o skutečné minoritě "filmů s posláním". Nebudu proto dále rozvádět témata tohoto snímku (ne-rovnost lidí podle třídní a jiné příslušnost atd.) a řeknu jednoznačně: zajděte si na Hotel Rwanda do kina! Stejným tématem - tedy genocidou ve Rwandě - se zabývá i film Někdy v dubnu Raula Pecka, který byl uveden v soutěži Berlinale 2005. Dílo kanadského dokumentaristy Petera Raymonta s názvem Shake Hands with the Devil se pak vydává po stopách hrůzných událostí se selhavším a pokořeným generálem Roméeem Dallairem. AD AdaMM: Jak jinak než černobíle bys chtěl tento příběh představit? ()

themic

Film, který snad musí zasáhnout každého a nenechat ho chladným, aspoň dokud film běží. Není to nějak trikově přeplácaný film s profláknutě známým obsazením. Je to jednoduše a prostě natočený film, na nic si nehrajíí, který i přes svou jednoduchost a důvěryhodnost zasáhne člověka minimálně tak, že se na chvíli zamyslí, co se vlastně v Rwandě stalo. Obsazení skvělé, herecké koncerty po celý film bez jedinného zaváhání. Atmosféru filmu dotváří skvělá hudba, myslím zpívající děti. Tenhle film není prostě typickým americkým filmem 100% ()

NinonL

"Kolik aktů genocidy je třeba, aby to už byla genocida?" Vůbec si nemyslím, že je tento film horší než Vražedná pole. A pokud je v něčem podobný Schindler´s listu, tím hůř. Že jsme se nedokázali ani za 60 let mezi "nimi", poučit. Zřejmě měl pravdu novinář, který ve filmu konstatoval, že po shlédnutí drastických záběrů budou lidé ve svobodném světě pokračovat v jídle. Reakce koloniálních mocností nebo OSN mluví samy za sebe, když je předcházel více než milión mrtvých civilistů. Nezájem o osudy "druhořadých" lidí a evakuace bělochů z krvácející země, ty záběry, kdy jsou od bílých zdravotních sester nastupujících do autobusu odtrhávány černošské děti, za to jsem se hodně styděla. ()

agentmiky

Jeden z nejkvalitnějších filmů odehrávajících se na africkém kontinentu.Musím se tedy přiznat,že jsem film viděl poprvé až nyní.Film popisuje masakr,který se odehrál mezi kmeny Tutsiů a Hutů.Středobodem celého filmu je Don Cheadle,manažer hotelu a zachránce stovek uprchlíků.Cheadle zde podal podle mě svůj nejlepší herecký výkon za celou svou kariéru.V některých chvílích jsem si myslel,že doopravdy byl účastníkem daného konfliktu.Atmosféra filmu se jevila velmi autenticky.Musím ocenit i Nickea Nolteho,který si zde střihl roli generálporučíka mírových vojsk OSN.V jednu chvíli jsem si myslel,že už bude konec,ale musel jsme si ještě počkat.I hudba byla skvělá.Hodnocení:90% ()

Turiec

Príbeh zobrazujúci strašné udalosti odohrávajúce sa počas občianskej vojny v Rwande. Filmári našťastie zvolili "umiernený" spôsob natáčania a vykresľujú skôr napätú situáciu a desivosť udalostí ako bezbrehú brutalitu a plátno plné krvi. Ukazujú bezmocnosť, bezbrannosť a opustenosť ľudí na ktorých sa takmer celý svet vykašľal. ()

Pan Filuta

10/10 Díky bohu, že tento snímek vzniknul. Ještě než filmovou hodnotu, a že je vysoká, má hodnotu historickou. Věřím, že pomůže nezapomenout na toto selhání OSN. Doufejme, že už nikdy nic podobného podle skutečné události nemusí být natočeno..13.8.2006 I podruhé to je velice silný zážitek. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz