Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Cazzysvjet

Je to vlastně takovej Schindlerův seznam s černými čísly. Takovýhle filmy by měli promítat v hodinách dějěpisu místo žvatlání o Bořivojovi, bořislavovi, řiťoslavovi, bramborslavovi a podobných nulách který nedokázali nic lepšího než se nechat vypudit porodními cestami. "Bombaři" z Dannyho parťáků se povedla opravdu bomba. Jak charaktery tak scénář výtečné. Osobně bych to v roce 2004 čekal víc naturálnější a krvavější, i když věcně je to věrně zobrazeno dostatečně. Sem tam se i mihne skutečný záběr pokud se nepletu. Vtáhlo mně to do děje a bavilo celou dobu. Dávám 85% za snahu zviditelnit neviděné. Zároveň to předčilo i všechny filmy Arnolda , Sylvestra a Bruce dohromady, páč milion mrtvejch ve filmu žádnej holywoodskej trhák nedal :) ()

brasek

Silný príbeh natočený podľa skutočných udalostí... páčia sa mi takéto filmy, kde bez zbytočností sa ukazuje holá pravda. ()

kacer4

Tak realisticky natočené, až ma zamrzelo, že s takými ľuďmi dýcham jeden vzduch. Neviem, čo sa pri tých udalostiach presne stalo, ale snáď to nebolo horšie ako vo filme. Najväčšie mínus - asi žiadna herečka mi nieje viac nesympatická ako Sophie Okonedo. ()

Sakikura

Hotel Rwanda je pro mě dosud nejsilnějším, možná spíše nejdramatičtějším zážitkem. Je těžké uvěřit, že toto téma není jen bizarním výplodem fantazie nějakého režiséra. Neuvěřitelná zvěrstva, která se ve Rwandě děla během genocidy a to, jak se k masakrům postavil zbytek světa je nanejvýš šokující. Jak to mohla OSN dopustit? Nechápu a nikdy nepochopím. Tento film dokazuje, že ani v dnešním "civilizovaném" světě se nemůžeme spolehnout na cizí pomoc, platí pořád stejná pravidla. Dokud máte co nabídnout, máte ochranu. Ale jakmile nemáte nic a ještě k tomu jste černoch, kdo by vám pomohl? Je to pozoruhodně natočené, Don Cheadle ztvárnil svou roli naprosto skvěle, ale k úplné dokonalosti tomu něco chybělo. Silné téma je asi největším kladem tohoto filmu, proto se v něm drobné chyby snadno ztratí. ()

Gregor_Samsa

In the heart of the Black Africa... nikdy mě nepřestane fascinovat, jak se jedna země dokáže dostat z míru do genocidy a pak zpět, a to během několika málo let. Kouzlo Afriky; mám ten kontinent rád, přestože tohle nemůže nikdo nikdy pochopit. Nick Nolte mohl jen stát a ta scéna, kdy to drncá, nikdy nezmizí z paměti. Syrové a opravdové. 80%. ()

Hvězdář

Koukání na tenhle film má pro mě i lehce osobní rozměr, neboť s tímto tématem jsem se jednoduše téměř nikde nesetkal, a když, tak jen okrajově. Prostě se o tom nemluví. Ve škole nám k tomu neřekli vůbec nic, ani na základní, ani na střední. Ani v médiích, diskuzích, blozích, atd.. , zkrátka v jakémsi "veřejném prostoru", jsem se s tím setkal jen zřídka. Proto jsem vlastně až do zkouknutí toho filmu nevěděl skoro nic, jen že "nějaká genocida kdesi v africe před x lety snad byla". A právě proto jsem velice rád, že vzikl tento (a i jiný) film. Nejen, že to tenhle film osvětlil, ale taky mě donutil si o tom dohledat více informací. A skutečně tohle je historická vědomost, kterou je třeba jako evropan znát! Pro mě je toto film toho typu, kdy opravdu k něčemu je, víc než jen k pobavení nebo tržbě v kině, ale k tomu, že na něco ukáže, že o něčem promluví. Pak je tu samořejmě čistě filmová stránka, kde jistě jsou nedostatky. I když to se tady povětšinou dá přehlédnout, pro mě byl problém v tom, že jsem viděl několik scén, které nevypadaly moc přesvědčivě, až jsem se nad nimi podivil, jestli je to fakt tak myšleno, nebo ne. Naštěstí, tady asi spíš převažuje výpovědní hodnota filmu, než brilantní filamřské výkony, které ale taky nebyly vyloženě špatné. ()

Emperor1

Film vzbuzující emoce pojednává o povaze a chování lidí během krizové situace. Na pozadí konfliktu, se kterým nás děj průběžně a bez zbytečného sentimentu seznamuje, můžeme sledovat leckdy zoufalou snahu Paula pomoci potřebným a válkou ohroženým. Je to film o osobní statečnosti Paula, ale i dalších lidí, kteří i přes nebezpečí neváhají udělat něco pro druhé. Zároveň je to kritika vůči těm, kteří mohou a měli by pomoci, ale zůstanou lhostejní. A já si udělal ještě jeden osobní závěr: jako civilizace nestojíme za moc, ale jako jednotlivci můžeme příjemně překvapit a dát tady tomu peklu, které si jako lidstvo ze světa dobrovolně děláme, naději, a našim životům smysl. ()

FoboSVK

Takéto filmy je ťažko hodnotiť objektívne. Nemôžem sa vžiť s hrdinami, nedá sa to. Cítiť strach, úzkosť, zrýchlený tep, prerývaný dych, pach krvi a strelného prachu. Počuť výkriky bezmocných ľudí a striel všade navôkol. Rozhodovať medzi životom a smrťou iných ľudí. Ako sa to dá prežiť alebo predstaviť keď sedím v pohodlí svojej izby pred televíziou? Film ma zaujal (nebavil ma...) svojím silným príbehom a tým, ako ukazuje (ne)ľudskosť človeka. Nevyvolal vo mne emócie ako súcit (Schindlerov zoznam) ale skôr zdesenie z toho, čoho je človek schopný . Paul je vlastne taký africký Oskar Schindler. Obidvaja boli veľký ľudia, ale Oskar dostal o niečo pútavejšie sfilmovanie. ()

Pavlosos

Živé peklo lidsky neživého světa. Navíc v tomto filmu nešlo o prožití technicky konstruovaných gore scén, aby se v konečném důsledku stal film obrazovou vzpomínkou na krvavou genocidu; nýbrž zde šlo o prožití v duchovním pojetí prostřednictvím z obrazovky tekoucích emocí vynikajících herců a precizní režie. Ale i přesto zde není ten duchovní podtext tak snouben s brutalitou a nízkou mírou alfabetizace všech Hutuů, co vraždili; jako v mnohem neznámějším Shake Hands With The Devil Rogera Spottiswooda. ()

Willynka

Potenciál zabitý ve vyděračské hudbě a city cedících pohledech. Svým způsobem oceňuji snahu tvůrců zbytečně netlačit na pilu s násilím, ale kde ubrali na přímo zobrazené krvi, tam o to více dupou na plyn s rádoby srdceryvnými hudebními motivy, které začnou přesně ve chvíli, kdy po vás film chce vymámit slzu. Jako ve filmech Rosamund Pilcherové. ()

nicolePavs

Velice silný film. Když nám ho ve škole pustili v 6. třídě, měla jsem z toho několik dní noční můry. Nyní jsem se na něj podívala poruhé a mám z toho opravdu husinu. Nejen, že je to inspirované podle skutečné události, ale je to něco, co by měl každý shlédnout. Některé dialogy jsou opravdu smutné, bohužel pravdivé. Tento film by si měl opravdu pustit každý, už jen proto, aby věděl jak to chodí, když je někdo "nadřazený" a někdo ten "podřadnej, nechtěněj". Dala bych 100%, ale jsou tam maličké detaily, které se mi ne úplně líbily, takže si bude Rwanda muset vystačit s mými 92%. Hotel Rwanda není jedním z filmů, které bych mohla shlédnout znova a znova aniž by pro mě ztratil smysl a celkový dojem, drive, humor, atd... Upřímně, ještě teď mi z toho není dobře, znovu bych ho vidět nechtěla. ()

mottleone

"Jste špína, jste bezcenní, nejste ani afroameričani - jste jen Afričani. Všechny supervelmoci se na vás vykašlali.."🔥🎬 Válečné filmy nejsou můj šálek kávy, jenže tohle je ze zcela jiného soudku, kdy sledujeme konflikt očima civilistů, kde méně je sakra více - žádné hromadné přestřelky, jen čisté zoufalství, nenávist, smutek a kulervoucí ždímání emocí z bezvýchodné gradující situace, napsané na základě skutečné události; kdy teprve "nedávno" zemřel milion lidí. Don Cheadle si krade film z větší části pro sebe; jednoznačně zasloužená nominace na Oscara a já určitě musím více prozkoumat jeho kariéru. Zvláštní vypíchnutí musím dát scéně přicházejících dětí za písně Million Voices, která na mě zafungovala na výbornou a ořval sem jí jako želva. Celej snímek navíc umocňuje zdrcující kontrast s dnešní dobou. Masterpiece záležitost 110% a platina 5* ()

david141474

Právě jsem dokoukal zřejmě jeden z nejlepších filmů co jsem letos viděl. To napětí bylo neuvěřitelný. Boje mezi kmeny Hutu a Tutsii bylo neuvěřitelný a pěkně zvrácený. Celým filmem je cítit naprosto skvělý a neuvěřitelný napětí, který není příjemný, ale do filmu se to hodilo neuvěřitelně. Don Cheadle podal skvělý výkon, velmi působivej. Děj skvělej a zajímavej. Postavy skvělý. Herci skvělý. Soundtrack solidní. No prostě tento film doporučuju z celýho srdce úplně všem. Je to opravdu skvělý film. 10/10 jeden z nejlepších filmů, který jsem letos viděl! ()

F2003F

Najhrozivejšie na tomto type filmov väčšinou (a konkrétne tu) je, že sa to všetko udialo a v skutočnosti dosť pravdepodobne aj oveľa drastickejšie. Film vôbec netlačí na city, za dve hodiny mi ani raz neprišlo clivo zo vzťahov, reakcii, ideí alebo správania postáv. Práveže realisticky vyobrazuje krutosti páchané v jednej z najväčších genocíd 20. storočia tam kde má na to miesto. Cheadle za srdce chytľavý výkon. Ale načo zaplatili do toho tváre Nolte / Reno / Phoenix? V plnom sa po druhom iba viac utvrdzujem.         „Som veľmi rád, že ste to natočili a že to celý svet uvidí. Jedine takto máme nádej, že proti tomu zasiahnu.” „No a keď nezasiahnu má vôbec cenu to ukazovať?” „Ako by mohli nezasiahnuť keď uvidia také zverstvá?” „Ja myslím, že keď to ľudia uvidia povedia: Preboha, to je hrozné. A budú pokračovať v jedení.” ()

Dvojirakri

Nevýrazná režie a poněkud nejistý Nick Nolte srážejí jinak ambiciózní snímek níže, než bych si ho přál ve svém hodnocení mít, přesto nemůžu jinak. Don Cheadle, černoch s očima Henryho Fondy, podává vynikající výkon, ale není to nic platné když se příběhy okolních postav a děj samotné etnocidy nedostává divákovi pod kůži takovým způsobem, aby po shlédnutí zůstal několik minut tupě sedět a přemýšlet o životech jak těch Afričanů, tak i svém, a aby mu to bránilo večer usnout. Když budu srovnávat, tak i český snímek Devět kruhů pekla o řádění Rudých Khmerů v Kambodži mne zasáhl mnohem víc. Což je škoda hlavně pro samotnou Rwandu. ()

dbt

Za filmové kvality sice dávám "jen" 4 hvězdičky, ale i tak byste to vidět měli. U některých filmů je kromě toho prostě potřeba ocenit i jejich výpovědní hodnotu. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz