Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

complex

film, pri ktorom začne človek rozmýšlať, že ľudstvo je úplne skazené, milión mŕtvych, zdevastovaná krajina nikto s tým nerobil nič... fakt film na veľmi vysokej úrovni s dalo by sa povedať neskutočným výkonom herca Dona Cheadle... niet čo dodať, tento film má všetko.. ()

ronas

Je prekvapivé ako sa podarilo režisérovi zachytiť tak krvavé obdobie a hromadné vyvražďovanie bez krvi a brutálnych násilných scén.Terry George naozaj vie ako sa hrať s psychikou a rozumie pocitom muža, ktorý chráni nie len svoju rodinu, ale ma dosť veľkú odvahu vziať pod ochranné krídla stovky daľších ľudí. Človek po zhliadnutí tohto filmu ostane sedieť ako po preplesku, že v nechutnom svete, ktorému nezáleží na rodinách na iných kontinentoch alebo čo i len vo vedľajšej dedine, sa ešte nájde pár ľudí, ktorý pre pomoc druhým obetuje všetko ()

Motyuek

Šokující filmové zpracování jedné šokující snad už historické události. V roce 1993 došlo ve Rwandě ke genocidě řízené VLÁDOU! Za krátké časové období došlo ke statisícům obětí na životech a to v situaci, kdy v zemi byly přítomny sbory OSN. Podle mého názoru autoři snímku mohli jít klidně dál, ve snímku se určitě měl dát prostor faktu, že Belgie, která v rámci mise OSN v zemi měla jako jediná skutečné bojové jednotky, v prvních dnech vraždění své vojáky stáhla. Faktem je ale to, kdo by pak na to koukal. Tohle zpracování je tedy podle mého názoru naprosto ideální. Film, pohledem ředitele hotelu popisuje hrdinství lidí, kteří byli ochotni riskovat vše a navzdory okolnostem dělali maximum pro záchranu lidských životů. Aniž by byly prolity hektolitry krve, je precizně vykreslena atmosféra strachu a beznaděje a zároveň síla a nezlomnost ducha. Film ukazuje kam až může dojít zrůdnost lidstva a já jen doufám, že už další takové filmy nebude v budoucnu potřeba točit. ()

delif

Když je mi nejhůř, stačí se podivat na tento film a vidím jak jsou mé problémy malicherné ve srovnání s bojem o holý život. Fakt, chcete-li spláchnout deprese nachvíli pryč, podívejte se na tohle. ()

psycho.ta

Po přečtení značné části komentářů, vzhledem k procentuálnímu ohodnocení a k tomu, že je z roku 2004, jsem od tohoto filmu čekala mnohem více. Oceňuji samozřejmě námět a i film celkově ale myslela jsem, že bude poněkud "akčnější", něco ve stylu Slzy slunce. Takže ve finále trochu nuda a neustálé očekávání kdy už konečně přijde nějaká akce. A proto jen 3*** ()

snowman

Viděno asi 4 roky před napsáním tohoto komentáře. Tento snímek ve mě něco natrvalo zanechal. Zde obsah a forma jsou vlastně totéž. Pro mě naprosto zásadní dílo, zásadní události, zásadní střípek zrcadla, ve kterém můžeme vidět sami sebe... 95 %! ()

Lenss

Kudy na film tohohle tipu? Nechaval jsem si ho stranou 8 let. Jako víno, má svůj čas. Stejně tak je čas DŮLEŽITÝ pro strávení a hodnocení - pokud vůbec musí - přijde až potom. Hotel Rwanda to vyhrál už jen tím, že vzniknul. To - samo o sobě - je počin k nezaplacení, stejně jako to co ty lidi dokázali tenkrát ve Rwandě. Natáčení filmů o průserech institucí a západní humanity vůbec si buduje velká očekávání a lehce je lze zklamat. Jenže tady plyne vše tak věrohodně, že jsem najednou tam, s nima když vypadne proud, s Nickem a jeho zoufalým posláním chránit, bez možnosti střelby.... a je to tak uvěřitelný, že zoufalstvím hryžu nehty. Místo chybiček ve scénáři se naopak vyskytnou zajímavé smyčky, které mne zaskočí a to už du se stresem na dno. Veškeré nominace a ocenění jsou absolutně zasloužené. Gratuluji studiím, že do toho šly. Víc takových! Otřesná škoda, že oscara za námět bysme museli dát těm, co to způsobili. ()

irmari

Snad jediný, dá se říci, válečný film, který bych označila za „oblíbený“, byť v souvislosti s dějem se to vůbec nehodí; ale tohle zpracování považuju za přínos a pohled na realitu (oceňuji, že velmi vkusně a s citem podanou, žádné zbytečné ukazování podrobných brutálních scén, přesto je vše naprosto srozumitelné a mrazivě blízké); nakolik záleží světu a různým vznešeným mezinárodním institucím na skutečném utrpení druhých; po shlédnutí jsem odcházela beze slov a se slušnou depresí; chci jen tiše doufat, že podobné filmy přimějou k zamyšlení hlavně ty, kdo mají moc něco udělat...Jinak vše zůstane opravdu jen u toho, že "to je ale hrozné..." ()

Big Daddy

Mimořádně citově silné téma, navíc bohužel podle skutečného příběhu, nedává šanci přemýšlet o slabších stránkách filmu, ale jen se zatajeným dechem a nevěřícím výrazem ztrácet iluze o takzvané moderní éře. Ale aby bylo jasno tak i po čistě řemeslné stránce nejde o odfláknutý kousek. Hlavní hrdinové nepůsobí škrobeně, ale zejména se mi líbila Sophie Okonedo, které bych uvěřil i nos mezi očima. Příjemným kořením jsou i hollywoodské hvězdy Jean Reno a Joaquin Phoenix v cameo rolích. Na výbornou obstála hudba a například podbarvení dětským zpěvem ve správný moment působí jako roznětka mrazení po zádech. ()

boulala

Čeho jsou lidé schopni vůči druhým? Kam až vede etnická nenávist? Zcela bez okolků, surově nám to ukazuje Hotel Rwanda jako poslední útočiště několika tisíc Tutsiů, kteří stojí jen krok od strašlivého rozsekání mačetami od Hutských milicí Interahamwe. A co na to západ? Ekonomické ani politické vize v této části světa nemá, tak proč by zasahoval? Odveze si své občany, jako politicky vhodné řešení, ale lidé, mezi které řadíme i ty nejmenší děti, někde v Africe nikoho nezajímají. Takoví jsme my lidé. ()

Timy68

Zrovna pred par dny jsem docetla knizku od jedne Tutsijske zeny, ktera genocidu ve Rwande prezila jen diky tomu, ze se cele tri mesice schovavala s dalsima osmi zenama v male koupelne, kam se sotva vsechny vesly, v dome Hutujskehi kneze. Knizka sice nebyla na cteni zadna slava, ale samotna genocida me zaujala (ne kvuli tomu vsemu zabijeni, ale kvuli tomu, ze jsem dosud nevedela, ze se po druhe svetove jeste nejaka takova ohavnost moha stat). No a dneska jsem narazila na Hotel Rwanda, tak snad to bude tak dobre, jak to vypada a ja se budu moct jeste necemu priucit, i kdyz to je o lidskem hyenismu... Nevim, jestli je tenhle film podle skutecnosti, protoze podle toho, co jsem cetla, tak kdyz se schovavali Tutsiove po stovkach v kostelech Hutuove tam vpadli a vsechny je rozsekali, tak jak se mohlo v hotelu schovavat dvanacet Tutsiu, to mi hlava nebere... Alespon to pro zmenu uvidim v jine, nez jen psane forme ()

Otan

Přes všechnu krutost,která ve snímku je,na mne snímek nepůsobí úplně mocně.Souhlasím s už.Cervenakem,že kdyby tvůrci víc zatlačili na pilu(gule),mohl to být film,při kterém by jsme svírali pěsti svou bezmocností.Daleko realističtější a přesvědčivější ukázkou afrického zmaru a krutosti ukazuje jakoby jen tak okrajově Obchodník se smrtí,scéna kdy dostanou týpci samopaly a jdou vystřílet stanové město se mnou zacvičila dokonale.Přesto vše je Rwanda slušným filmem a pokud někdo z vás alespoň na chvilku zapřemýšlel nad tím co se v té krásné africe děje,tak se to povedlo. 80% ()

bishi1

občanská válka mezi kmeny Tutsi a Hutu, kdy v roce 1990 vpádem ze sousední Ugandy začali Tutsiové usilovat o návrat do vlasti a k moci, v roce 1994 bylo sestřeleno letadlo s prezidentem Habyarimanem, což odstartovalo největší genocidu od dob holokaustu, kdy během tří měsíců bylo vyvražděno kolem 1.000.000 převážně Tutsiů a ne příliš politicky zapálených Hutu .... film pojednávající o těchto hrůzách, ale na mě působil naprosto chladně a nedokázal ze mě vypáčit ani zrnko emocí, připadal mi umělý a ani pár drastických záběrů to nezměnilo, dle mého soudu poněkud přeceňované dílo .... ()

DJether

Film upoutal především silným příběhem, upoutal však také herecký výkon hlavního hrdiny. Trochu jen lituji toho, že jsme zhlédnutí snímku tak dlouho odkládal. Opravdu stojí za to. ()

lubica1995

Odvaha a odhodlanie. OK. Bol to realistický a dobre prepracovaný príbeh. Prechádzka autom po mŕtvolách....verím, že to tak bolo. Klobúk dolu. ()

rationibus

Film, ktorý treba vidieť kvôli zobrazeným skutočným udalostiam, ktoré sa stali, a ktoré sa, bohužiaľ, môžu zopakovať. . Film nám pripomenul, ako bolo zavraždených milión ľudí a svet ani nestihol - či nechcel - adekvátne zareagovať. . Ako niekto cynicky poznamenal : jeden mŕtvy je tragédia, milión mŕtvych štatistika. . Ale keďže hodnotíme film a nie tému, ktorú spracováva, za mňa 3 hviezdičky. ()

GuruVlk

Úžasný film a mě seznámil s událostí, kterou jsem v té době nezaznamenal (větší starost mi dělalo jestli seženu lístek na Jurský Park). A zase mi ukázal jak jsou nase starosti v dnešní době bezvýznamné. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz