Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Luboss7

Po dopozeraní filmu som bol mierne zklamaný. Ano, bol natočený podľa skutočnej udalosti, áno, zachytáva genocidu v Rwande, áno, film je natočený tak že trocha nudí, mal som skôr pocit ako keby som sledoval 2hod dokument o tejto smutnej udalosti než nejakú drámu/válečný film. ()

moviess

Ohromný film, plný dech beroucích scén. Skvělý scénář, režie, výkony herců.... Jeden z těch, které si nepustíte každý den, ale téměř denně si na něj vzpomenete. ()

Papinianus

Tento film silne zachytáva, ako je konanie človeka ovplyvnené jeho nenávisťou a jeho presvedčením. A na druhej strane zachytáva par jedincov a ich zápas so svedomím. Títo jedinci stoja oproti veľkej presile, ale majú gule, aby je odolali. Pomáhajú bez rozdielu každému. Mohli by sme ich zhrnúť do jednej skupiny, pomenovanej podľa ich najznámejšieho člena Oskara Schindlera. A vďaka týmto Oskarom je svet krajší. Ani nie pre mňa, ale pre tisíce, desaťtisíce ľudí, ktorých zachránili. Tento film je presne o jednom takom " Oskarovi Schindlerovi " , ktorý určite má môj obdiv. tento film jednoznačne treba vidieť. ()

rodl

Při sledování filmu o další genocidě se zejména vkrádá otázka, kolik ještě podobných tragédií se budu muset stát, než se lidstvo poučí (pokud vůbec). Film v mnoha směrech vypadá jako remake Vražedných polí a toto vědomí bolí při jeho sledování nejvíce. Od Polpotovy genocidy uběhlo již téměř dvacet let a svět opět pouze přihlížel... Je to však i film o naději, neboť přesvědčivě ukazuje, co dokáže inteligentní a vzdělaný jedinec. Kéž by jich bylo více. P.S. Poslední záběry filmu mě svou dojemností úplně odrovnaly. Teprve ten pohled na tisíce opuštěných dětí a pár šťstných mezi nimi dokoná tu předchozí hrůzu. Ale - kdo zachrání život jednoho člověka, jako by zachránil celé lidstvo. Bravo, Paule! ()

iamblichos

Neskutocne silny film, ktory nemoze nechat ziadneho divaka chladnym. Porovnanie so Schindlerovym zoznamom je dost scestne v tom zmysle, ze u Spielberga som mal jednoznacne pocit vykalkulovanosti, prepiatosti az gycovosti, zatial co tento film je drsny, surovy a nelutostny. Donovi Cheadlemu som veril kazde jedno zmurknutie okom. Cloveku mraz beha po chrbte, ze sa taketo nieco moze odohrat koncom 20. storocia, po oboch svetovych vojnach. ()

Pattrick

Film vás nutí koukat do konce, hlavně z důvodu jak to vlastně dopadne. A ono to skončí takto? Čekal jsem větší dávku emocí. Natočené je to výtečně, herci to zvládli také dobře. Ty 4* jsou hlavně za to, že film vlastně řekl, co se ve Rwandě stalo, protože nejlepší filmy, jsou filmy, které píše sám život. Válka mezi Hutui a Tutsii byla opravdu krvelačná a film to silně potvrdil, že smrt tolika lidí byla naprosto zbytečná. Paul prokázal velkou odvahu a statečnost, která se jen tak nevidí a OSN? Ta tu naprosto vyhořela. Čekal jsem větší emoce u tohoto filmu a ty se nějak nedostavily ()

corax8

Výborně skoro až dokumentaristicky natočené drama o odvaze jednotlivce. Myslím, že nám Evropanům neuškodí se podívat válce do tváře a alespoň částečně pochopit běsy, které lidi prožili. A film běsi ukazuje dost reálně. ()

Skrbel

První film, u kterého jsem opravdu brečel. Myslím, že je dobře, že se takové filmy točí, takový film Vám otevře oči. Herecký výkon Dona Cheadla byl prostě výborný. Vtáhne Vás to do děje a aspoň na obrazovce člověk pozná, jak takový konflikt probíhá. TJA – taková je Afrika ()

hotsanny

Vzdy pred tym ako idem hodnotit film si pozriem komentare. A vzdy zacinam tymi, ktore vyjadruju presne opacny pol nazorov ako je moj vlastny na dany film. Tak to bolo aj v tomto pripade. Pozrel som si komentare plne sklamania a odmietnutia tohto filmu. Viem, ze by som mal komentovat iba film, ale neda mi, nezamysliet sa nad tym, preco niektori ludia odsudzuju sentiment a mozno trochu patos a klise vo filmoch. Poznam ludi, ktori maju radi realne bojove filmy, filmy, ktore zobrazuju veci ako naozaj su alebo boli, naturalisticky drsne a tvrdo. Bohuzial casto tito ludia v zivote nemali v rukach zbran, samopal, gulomet, pancierovu past ci kanon obrneneho transportera. Nemaju zazitok z vojenskej sluzby, nevedia co to znamena strielat a bojovat. Su len v istom zmysle fascinovani (to slovo ma vela odtienov) bojom, scenami, kde ludsky zivot zanika podla vole toho, kto drzi zbran v ruke. Ano aj take filmy maju svoju hodnotu, ale mozu byt aj velmi velmi nebezpecne. Nato aby vacsina ludi pochopila hrozu a utrpenie, ktore zazila Rwanda na prelomoch rokov 1993 a 1994 netreba ukazat 800.000 mrtvych (tolko ich tam naozaj bolo), netreba ukazat ako samopaly a gulomety rozstrielaju telesnu schranku, ako ludia vykrvacaju ako sa mozog rozleje po ceste a dalsi padajuci mrtvy don padne tvarou. Na pochopenie hrozy toho co sa tam udialo staci porozpravat pribeh, SKUTOCNY pribeh jednoho konkretneho cloveka - Paula Rusesabagina. Tento SKUTOCNY clovek (v sucasnosti majitel spedicnej firmy v USA) SKUTOCNE vykonal to, co bolo nametom tohto filmu. Tvorcovia sa to rozhodli ukazat tak, aby sme nemuseli po skonceni filmu vratit popkorn spat do zachodovej misy, ale zaroven, aby sme boli zasiahnuti, aby nam bolo jasne co sa tam vlastne udialo. Davam 4 hviezdy napriek tomu, ze ma tento film velmi zasiahol. Jedine co mi v tomto filme chybalo bol uvod. Osobne by som privital uvod do problemu v Rwande a naznacit pozadie konfliktu medzi Hutu a Tutsi. Podla mojho nazoru tento film si zasluzi svoje miesto v top 100. ()

samurraj

Když jsem si pouštěl tenhle film, čekal jsem nějaký průměrný válečný snímek, ale teda po shlédnutí jsem jen "čuměl" Nádherně zpracovaný film, excelentní výkon Dona Cheadleho. Nebyl to žádnej drastickej krvák, kde lítaj všemožný části lidského těla a i přes to to byl šílenej drasťák, u kterého jsem si upřímně pořval :-) 5* jasná věc. ()

johny.duch

Neuvěřitelné. A tento pocit umocňuje ještě to, že se tato událost opravdu stala. Při takovýchto filmech se mi stává, že se opravdu stydím, že patřím do "západního, civilizovaného" světa. Tento film má neskutečně emotivní příběh, který nemůe nechat někoho chladným ()

gerojmanus

Rozhodně kvalitnější snímek jak do obsazení, tak režie, hudby apod. než Střelba na psy, o tom nemůže být řeč. Jenže já si prostě nemůžu pomoct, nějak se mi to pod kůži moc nevrylo. Tím ale nechci ani v nejmenším říct, že to utrpení, ten všudypřítomnej strach a hlavně ta neochota OSN jakkoliv pomoct, nebyla vidět, to rozhodně ne! Ale mě daleko víc dostala Střelba na psy, možná i tím, že se mi t zdálo více autentičtější než tenhle Georgeův film. Dávám 60%. ()

SensationW

- 95% - Film pro mě zajímavý tím, jakým způsobem dokázal zachytit zásadní momentý dvacátého století, na které se jen tak nezapomene. O co šlo - 6.dubna 1994 extrémističtí členové kmene Hutuů se zasloužili o sestřelení letadla, v němž býl prezident Rwandy a Burundi. Tímto aktem započala jedna z největších genocíd v dějinách lidstva..během několika dní duben-červenec 1994 se počítá, že bylo zabito 800tis -1mil Tutsiů a umírněných Hutuy. Nejhorší na tom je fakt, že vše probíhalo za pasivního přihlížení OSN, která nic neudělala. I přesto, že armáda OSN působící ve Rwandě poskytovala jasné důkazy o blížícím se plánovaném masakru ze strany Hutuského kmene, nic se nezměnilo. Armáda OSN neměla povoleno jakkoli zasahovat, jen přihlížet..Po prvních útocích na složky armády OSN přišlo nařízení o stažení téměř veškeré pomoci OSN. Beznaděj i bezmoc se stupňovaly.. Film nabízí naprosto věrohodné záběry, které obcas i rozpláčou..Pěkná podívaná..škoda jen, že jde o film podle skutečné události.. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz