Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Martyyn

Tento film se musí vidět, ukázka lidské lhostejnosti. Nezapomenutelná hláška: Jste ještě něco horšího než negři, jste Afričané. ()

popo666

Shadwell to v kometari zhrnul. Ak niekto videl autenticku nahravku hociakeho nepokoja z Afriky, toto u neho nemoze prejst. Vo filme sa dal kazdy podplatit, obcas dake to ucho odrezane. Cca milion ludi zahynulo realne, no tu sa vsetko toci okolo hrdinu a jeho rodiny. A nakoniec, co ma asi zaraza najviac: pozrieme si film, odfukneme si, ako nam tu je dobre a ze to je hrozne, co sa tam dialo, lahneme do postele a ked vstaneme.... tak sme presne ti "francuzi", ktori boli vo filme par krat spomenuti. A nakoniec este jeden smutny pohlad na situaciu, ktoru film navodil. Kto nic nerobil, ked sa svet rutil do druhej svetovej vojny? Presli roky, kde tu porozdavali par diek a jedla a vody. Pride na lamanie chleba a OSN nikde. Je mi z tohoto zle, idem radsej spat, nech si rano mozem chytro nasadit ruzove okuliare a tvarit sa, ze je vsetko ako ma byt. ()

Vitex26

Není jednodušší věci, než nedělat nic. Film, jehož nesporná kvalita ostře kontrastuje s neutuchajícími problémy černého kontinentu, jejichž patrně nejřvavějším svědectvím byla právě rwandská genocida. O amorálnosti západní civilizace, dávané na odiv zbytku světa takřka každý den, netřeba psát více. Opravdový (nejen)filmový zážitek. ()

HollyMolly

Film spoléhá na to, že pohled na africkou genocidu snad zákonitě musí s každým něco "málo" udělat. Tohle téma je však ve světě velmi aktuální a kdo o něm už něco slyšel ten žádný veliký vliv na svou osobu zřejmě nepocítí. Šokovalo mě to, ale chyběla tomu upřímnost - realita je tu naservírovaná poněkud unyle. Ať si každý vezme, co chce, nebo ať si nebere nic. Strhující efekt děje a něco, co dokáže opravdu zasáhnout každého, mi tady chybí. ()

laurence

Tenhle film jsem viděl na gymnáziu v hodině zeměpisu. Doporučuji každému, kdo má výhrady k místu, kde žije. Pak si uvědomí, jaké je to štěstí, že se ve zprávách řeší milenky politiků a ne statisícové genocidy. ()

pitrson

Když vidím nějaký podobny snímek, jako byl tento, s pravdivým kontextem, vždycky to sleduji s velkým zájmem. A filmaři si většinou vybírají příběhy, které spíše řadíme mezi tzv. drama, příběhy válečné, příběhy, které mají tragický děj a někdy končí i řekněme "šťastně", ale co je vlastně šťastný konec, když právě průběh negativně ovlivní celé generace. Ale tak tomu v životě a historii bohužel bývá. Filmaři u mě zkrátka mají VELKÉ PLUS, protože mě donutili zamyslet se nad hodnotami života a vůbec nad samou podstatou absurdity jednání lidí. ()

Johnysman

Sugestivní předložené skutečnosti o genocidě ve Rwandě. Opravdu mi bylo potěšením, shlédnout opět něco tak brilantně natočeného. ()

RoB23

Chytí za srdce a donutí k zamyšlení. Hodně emocionální snímek. Doporučuji shlédnout i se závěrečnými titulky, protože záverečná píseň Million Voices je úžasná a dokresluje pocity z filmu. ()

benqsiemens

Šílený zvěrstva narvaný do úžasnýho filmu, děsivý události, který byly v té době realitou, neuvěřitelnej hnus. Toto celé je pravda a také je pravda, že OSN se v době tohoto krutého konfliktu na obyčejné obyvatele vykašlala, ale na druhou stranu co jako mohli pro tolik lidí udělat? Vim, od počítače z místnosti bez kalašnikovů a mačet od krve se to píše o poznání lépe, ale v pravdě přece není reálné aby obyvatele nějaké země najednou přemístili do jiné, z důvodu ochrany před kvérama jejich "ochránců zákona". Zní to sice hnusně, ale vždyť si to ty klucí černý dělaj sami. Život tam je sice těžký, to je jasný, ale vraždit se kvůli takovejm píčovinám, jako že jedni jsou takoví a druzí makoví to je přece nesmysl. Já tyto věci moc nechápu, tak už o tomto dost. Film to byl skutečně vynikající a díky námětu a prostředí taky velice emotivní. Filmy s takovýmito tématy se pamatují dlouho a hnus zarytý hluboko do pórů kůže hned tak nevyčpí - a to je dobře. Mám velmi rád, když si film pamatuju dlouho a musím o něm přemýšlet. Fakt to stojí za to!!! ()

samwise

Naprosto vynikající film s excelentními hereckými výkony a velmi podmanivou atmosférou. Je to strašlivé svědectví o pokrytectví a zločinech západního světa a neuvěřitelné statečnosti jednotlivců, kteří museli zlu plynoucímu z těchto zločinů čelit. Na rwandský masakr bylo zaděláno belgickou koloniální vládou a volný průběh mu ponechala OSN. Vždy, když tento film sleduji, cítím hluboký smutek, neurčitý stud a bohužel mnohem určitější obavu, že tato smutná kapitola novodobých světových dějin zdaleka není posledním dílem smutného dědictví evropského kolonialismu, jehož budeme svědky. Doufám jen, že nebudeme jen svědky pasivními, jako tomu bylo v případě Rwandy. Pro všechny, kdo se o věci chtějí dozvědět víc opravdu vřele doporučuji dokumentární film Polsední spravedlivý. ()

lumpcz

Smutně dokonalé drama s válečným podtextem vykreslující jaké hrůzy je schopen spáchat nejdokonalejší tvor této planety - člověk :-( Citlivý příběh hrající si s emocemi diváka a asi životní herecký výkon Dona Cheadla jsou hlavními přednostmi tohoto filmu! Nemám slov :-( Hodnocení: 10/10 ()

Kozlowski8

Rok 1993 - v africké Rwandě se rozpoutala jedna z největších a nejkrutějších pogrom na světě po 2. sv. válce. Lidé, stíhaní násilnickými skupinami musejí hledat pomoc vzájemě mezi sebou - tzv. civilizovaný, vyspělý svět se na ně vykašlal. Ten film člověka psychicky ždíme od začátku do konce. V divákovi se střídají emoce nenávistné vůči jedněm s těmi soucitnými vůči druhým. V hlavní roli exceluje Don Cheadle, který jakoby roli nehrál, ale prožíval. Celkově si myslím, že film není až tak filmařsky dokonalým, jeho hlavní devizou je neskutečně silný , navíc dle skutečnosti napsaný příběh. ()

japekli

OSN, byť se ve filmu jemně zmiňují její snahy i možnosti či nemožnosti, naprosto propadla i tady a kdyby kamera zajela častěji mimo areál hotelu a v době, kdy se tam řešily etnický "problémy", jak se nazývaly v tisku tamější události, a ukázala pravej stav věcí, bylo by patrný, že ta organizace nesplňuje účel. ()

Desmi

Film čerpající ze skutečné události je většinou velmi silným emocionálním zážitkem a tady toto "pravidlo" rozhodně platí. Podle mne i režisér odvedl vynikající práci, poněvadž od začátku do konce ve mě film vzbuzoval napětí a očekávání. O genocidě v Africe jsem do dnes nevěděl a jsem zděšen (ne překvapen, to bohužel ne) co západní svět nechalo relativně klidným. No jo, asi ve Rwandě nemaj ropu nebo co, ne..?! =) ()

SuzieS

chvílemi se mi opravdu chtělo brečet a někdy jsem si v duchu říkala, jak to má člověk o mnoho jednoduhší jen tím, že je "bílý"... ()

Mathyen

večerní zprávy někdy na jaře 1994: na Bruntálsku hrozí poledovice-délka reportáže 5 minut / ve Rwandě zemřelo při probíhající genocidě již 700.000 lidí tutsijské národnosti-délka reportáže 15 sekund !!! toto je obraz naší společnosti, obraz toho, jak lidé vnímají osudy těch druhých. Reportér v podání J.Phoenixe to tušil správně, lidi si jen řekli, že je to hrůza, ale pak dál pokračovali v jídle. Jeden jediný film o největším zvěrstvu po 2.sv. válce a tisíce filmů o ní. Co se nás netýká, není podstatné a není třeba do toho zasahovat... celý "vyspělý" a "moudrý" západ se může jen stydět. Tento film je skvělou reflexí tohoto jevu, kdy natažená ruka s žádostí o pouhý holý život je odseknuta mačetou naší neochoty. Smutný a pravdivý příběh plný skvělých výkonů, který by si zasloužil mnohem více pozornosti. Atmosférické a ve své autentičnosti a naléhavosti strhující, ...a smutné 10/10 ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz