Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

route60

Don Cheandle a jeho životní role dále Nick Nolte a Joaquin Phoenix jsou výborni, je smutné co se muže stát v dnešní době a lhostejnost některých státu a mocných k genocídě je strašný, příběh Paula Rusesabagina jako hotelového manažera který se snaží o záchranu uprchlíku a vzdoruje armádě a ozbrojeným tlupám Hutu, scéna kdy jede se zásobou jídla a na cestě narazí na postřílené lidi je krutá ale totálně opravdová. Režisér Terry George natočil film nad kterým by se měl zamyslet opravdu každý. ()

Dragiii

Ačkoliv se jedná o válečný film, je v něm minimální množství krve. Ale to vůbec nevadí, ba možná naopak to celému dílu jenom prospívá. Emočně nabitý snímek o občanské válce ve Rwandě je stále aktuální díky konfliktům v arabských státech. Přestože se jedná o menší střety, alespoň co se počtu obětí týče, mělo by toto posloužit jako argument těm, kteří jsou proti vysílání pomoci do těchto válkou zasažených států. Protože i "jenom ti Afričani" potřebujou pomoc nás, OSN a vůbec civilizovanějšího a (jen někdy) rozumnějšího světa. Film je upřímný, zbytečně nepřehání a celý se tváří jako realistický obraz masakrů, které si musel rwandský lid protrpět. A v neposlední řadě nesmím zapomenout na fantastického Dona Cheadleho. ()

calculus

Zair, Kongo, Rwanda. Belgický kolonizátor a spoušť, která po něm v rovníkové Africe zůstala. Hutuové a Tutsiové. Vražda rwandského prezidenta, genocida. Bezzubost RB OSN. Podobných tragédií je bohužel víc a takto těžký film by vedle příběhu měl zachytit i širší rámec konfliktu, jeho příčiny. To mi zde trochu chybělo. Na stejné téma byla napsaná kniha "Přežila jsem" a je ještě mnohem silnější. ()

Gtados

Film ničím nepřekvapí, ničím neurazí... Genocida po sté trochu jinak. Herecké výkony nadprůměrné ale že by film se mnou nějak emočně zamával? Možná připomněl ty hnusy co se v letech 93 - 94 v Africe děly ale po filmové stránce nevím nevím... Asi chyběla větší surovost a lepší zpracování příběhu samotného... Žádná dechberoucí scéna, ŠKODA. ()

kiararaftl

Neskutocne silny film, ktoremu do dokonalosti chybalo naozaj malinko, ale predsa "to" nieco, co by ma primalo sediet na stolicke a nevstat. Okrem toho si myslim, ze film nezachytil tak uplne ludske zverstvo a prerod z humanity, co je, alebo by mala byt, cira ludska vlastnost, na bezcitne zabijacke zvery. Avsak pamatna veta od Pheonixa - "I think they will say - this is horrible. And then they will finish their dinner." ()

Aywes

Vcelku aktuální téma, které je zpracováno dosti reálně, aby znejistilo. Všechny věci už napsali ostatní. A co pomůže současné situace a nesnášenlivosti k uprchlíkům? Jean Reno ani Nick Nolte tady není... ()

eMeMko

Jedním slovem nářez. To je Hotel Rwanda. Snímek, který jsem dlouhá léta přehlížel a ačkoliv jsem o něm věděl, nikdy se na něj nepodíval. Až teď, dlouhých 11 let od premiéry. Kvalita tohoto filmu tkví samozřejmě v tématu. Genocida ve Rwandě, milion mrtvých, to je prostě událost, které přímo vybízí ke kvalitnímu zpracování. A povedlo se. Prostředí je naprosto realistické (někdy až moc), situace extrémně vypjaté a musím říci, že chvílemi jsme měl dost i já. Nezapomenutelná je např. scéna, ve které hlavní hrdina prosí svou manželku, aby kdyby se něco stalo vzala děti a skočila s nimi ze střechy hotelu. Všechno lepší než být rozsekán mačetou. Herecké výkony jsou tedy perfektní. Don Cheadle v době, kdy byl ještě Dannyho parťákem a ne parťákem Tonyho Starka, předvádí skvělý koncert, který mu právem vynesl nominaci na Oscara. Podobně jsou na tom i jeho herečtí kolegové. Technicky je vše také zvládnuto na výbornou, takže není důvod tomuto dílu udělit méně než plný počet hvězd. ()

Karlos8

Jsme v bezpečí. Otřepaná fráze, kterou může vyslovit kdekdo na světě. To ovšem neplatí o Africe. Kontinentě prošpikovaným chudobou a politickým šílenstvím, které nebere konce. Evropští kolonisté zadělali v této části planety na pořádný problém a i když teď to tak nevypadá, jelikož média mlčí a světové mocnosti nechtějí dané problémy řešit, tak skutečnost je děsivá. Vždyť je to jen nějakých dvacet pět let zpátky. Si představte, že půjdete po ulici a bez většího vyptávání a soucitu vás probodnou mačetou. Kdo si to neprožil, neuvěří. Díky tomuto filmu se ale člověk může alespoň na chvíli stát součástí tohoto masakru. Skvělá práce. ()

Vito_LePour

Opakované shlédnutí tohohle skvěle natočeného filmu přineslo úplně stejné emoce jako poprvé. Ukazuje poměrně syrovým způsobem nejbrutálnější známou genocidu a nechává člověka s otázkou jak je vůbec možné, že jeden druhému je schopen něco strašného udělat. Ač nejsem zastánce západních intervencí v jiných zemích, tak v tomto případě to západ prostě posral a i zpětně se ukázalo několik pochybení OSN. ()

JA !!!!! ?

velmi silna latka aj ked si myslim, ze to bolo podane este velmi zlahcene (aj filmarsky)...nato ze tam zomrelo 1000 000 ludi a o ake nehorazne zverstva slo...na jednej strane je to vyhoda vacsej pristupnosti a to ze sa to dostane sirsiemu publiku, no na druhej strane ...niektorym obmedzenym ludom (ako obitus a niektory dalsi nebojim sa povedat - rasisti) nedojde co to znamena ked tvojich blizkych rozsekaju macetov ...ked zomrie milion ludi koli nicomu - ako su schopni destisice vrazdit svojich blizkych - drahy obitus - po tvojom komentari mi prislo luto - ukazal si ze sa to nikdy nezmeni... vdaka za takyto film ...spravil dost - ci by dokazal spravit viac ak by bolo trochu inac formulovany je nepodstatne - jeho kvality zostavaju nezpochybytelne! ()

Marv

Tenhle film se hodnotí strašně těžce, celou dobu se mi chtělo, vzteky něco rozmlátit. Tvůrcům se dokonale povedlo ukázat zrůdnost rwandské genocidy bez zbytečného patosu, sentimentu a přehnané brutality, když k tomu připočtete skvělé herecké výkony, dostanete film který by se měl promítat povinně. Ale je pravda, že můj zážitek by dost ovlivněn tím, že jsem to viděl den po zkouknutí dokumentu "Poslední spravedlivý". ()

kobe.AIR

Dát filmu pět hvězdiček kvůli tomu, že se věnuje tématu, které za srdce chytí asi každého, není podle mě objektivním hodnocením. Ano, genocida ve Rwandě byla šílená věc, jenže FILM o téhle genocidě je naprosto průměrný, možná až mdlý. ()

česnek

Rwandská genocida z jara 1994 je největší genocidou, která byla od doby holokaustu. Je to memento, o kterém by měl každý vědět. Nedávno jsem viděl dokument o těchto událostech, který na mě zapůsobil děsivě a který dobře vystihoval nejen samotná fakta, ale především tu hrůznou atmosféru těch dní. Takto věrně zapůsobit se filmu Hotel Rwanda nepodařilo. Problém je v tom, že se film odehrává za plotem hotelu nebo domova hlavního hrdiny, který je hodný a všem pomáhá a na to, jaké hrůzy se dějí za tímto plotem, je divákovi umožněno jen občas nahlédnout (je vidět např. cesta na které leží mačetami zmasakrovaná těla). Dobře je však ve filmu zachycena tehdejší neschopnost velmocí a OSN účinně proti genocidě zasáhnout, tak jak k tomu zavazuje Charta OSN. Méně zdařile je zachyceno tehdejší skutečné hrdinství kanadského velitele jednotek OSN UNAMIR ve Rwandě generála Dallaira. Z filmu není vůbec zřejmé to, že odmítl splnit rozkaz OSN opustit zemi a s hrstkou vojáků se snažil genocidě zabránit. A velmi nedostatečně je zde vylíčena naprostá zbabělost tehdejší belgické vlády a armády, která se zalekla, když 10 jejich vojáků chránících předsedkyni vlády Agathu Uwilingiyimanu bylo zabito a belgická vojska opustila zemi. Až na tyto výhrady musím konstatovat, že film je velmi dobře zpracovaný, je kvalitní, dějově napínavý a už kvůli nedostatku filmového materiálu, který by se věnoval rwandské genocidě, by jej měl každý vidět. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz