Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Kariya

Toto je špionážní film dle mého gusta. Zde je to vše jak na jaře, všechno mladé, svěží, vzrušující, nespoutané, vábivé a díky té nejistotě, co se to vlastně děje i drsné. První i poslední opravdu dobrý film této trilogie. ()

myse

Nejlepší akčňák, jaký jsem doposud viděla. Matt Damon tu je naprosto neodolatelný a předvádí bravurní výkon. Jak vidno, jde udělat perfektní akční thriller bez hektolitrů krve a série vybuchujících aut a budov. Úplně jiné, než prvoplánové bondovky, totiž daleko lepší. ()

Snathoras

Prostě naprostá světová extratřída v akčních filmech! Pro mě je tato trilogie (bez Damona není Bournovský film...narážka na poslední počin s Rennerem) jedna z nejlepších která, byla kdy natočená. Jestli kniha bude alespoň zčásti tak dobrá jako film, tak se opravdu neskutečně těším až si ji přečtu. ()

DavidWebb

Začalo to v dobe keď som ešte nemal internet ale pritom už existovali všetky tri časti Bourna. Ani jednu z nich som však nevidel jednoducho preto, lebo som nemal rád Matta. Takže som nemal net, zato som mal DVD rekordér a keďže som v tej dobe pracoval v automobilke na smeny, nahrával som zaujímavé seriály a filmy, aby som si ich pozrel neskôr - po príchode domov trebárs. No a raz tak kukám do programu že, čo nahrať? Nó a nič tam nebolo, teda okrem Agenta bez minulosti na tv prima. Šit, tam hrá Damon, to bude šit, kua ale nič iné tam nie je. Fok it, dám to šak uvidím. Nebudem tu písať o príbehu alebo technickej stránke filmu (réžia, kamera, soundtrack, akcia, tempo, atď.). Proste ma to uchvátilo. Zožralo ma to, prežuvalo, vycicalo a vypľulo. Rovno do požičovne zobrať dvojku, trojku, šup šup a jednoducho je z toho popri Indy Jonesovi moja najobľúbenejšia trilógia vôbec. Také jednoduché to jest. No, a, Damon si u mňa polepšil o dosť teda, nejak sa mu nevyhýbam. A to je všetko. Čo som chcel povedať. Teda napísať. ()

TommyDiamond

Nájemný vrah, který pokazí svůj životní úkol je jednou nohou v průseru. Na Bourna se rozehrává mocenská hra a jediné co ho může zachránit je jeho instinkt zabijáka.... Agent bez minulosti je velice dobrý akčně špionážní thriller…. Pamatuji si, že jsem tento film kdysi dávno půjčoval na staré dobré Vhs-ce. Tenkrát to byl trhák…. Stále si ale myslím, že Matt Damon se vůbec do role agenta Bourna nehodí, ale třeba mě v dalších dílech přesvědčí o opaku. Dávám čtyři hvězdy.... ()

Godhaj

,,I don’t send you to kill, I send you to be invisible.“ První díl vynikající agentské trilogie začal příjemně a sympaticky. Zjišťování po boku přesného Mata Damona, čímž že vlastně je, je akční, napínavé, ale hlavně uvěřitelné. Absence akčních nesmyslů a líbivých pozlátek akčních filmů zde jen prospívá a přispívá k reálnému zážitku, že tak nějak by to mohlo fungovat. A to je pro mě rozhodně lepší, než všichni Bondové dohromady. Jemný a nerušící soundtrack tomuto filmu padne jako ulitý. Nejvíce ovšem musím pochválit režiséra, těžko říct, že toto má na svědomí stejný člověk jako naprosto příšerný film Pan a paní Smithovi. Jen střih mohl být malinko hbitější, některé záběry jsou delší, než by mohly být a to trochu vadí v akčních scénách. ()

RAFT

Tenhle film mě nikdy nezklame.Parádní herceké obsazení ,vše šlape tak jak má.Herecké obsazení dokonalé .Režie na 100% dokonalá.Bourn na co sáhne to se mu povede ,a skvěle se mu daří .Parádní akce ,triky se špionáží. Soundtrack dokonalý .U tohodle filmu nemám co bych vytknul ,asi tu nenajdu žádnou chybu .Prostě dokonalost sama sebe. ()

1mArc0

Tu to začalo! Celkovo pôsobivý snímok, ktorému by bodol lepší režisér. Keď sa pozriete na nasledujúce dva časti, človek nebude veriť, že čo vlastne bol Matt Damon v prvej časti ako Jason Bourne, bojazlivý tíneďzer s nevinnosťou v očiach. Na druhe stane Franka Potente, tu poriadne dominuje ako herečka! Celkovo tento film má zaujímavú atmosféru, keď som si všimol mnoho filmov v rokoch 2000 - 2002, ktoré sa točili práve v tých časoch, majú svoju podivnú atmosféru. Film, má jednu veľkú chybu a tou je tempo, je tu rovnaké - ani zrýchlenie a ani spomalenie. Herecké obsadenie, je omnoho bohatšie ako v nasledujúcich častiach. Aj napriek režisérovi, táto časť Bourna, nastavila laťku pomerne vysoko. Má to svoje + a - /83%/ ()

ŠpetaMarek

Sedmdesátkový thriller o agentovi, který si nic nepamatuje, až na to všechno, co potřebuje k přežití. Doug Liman to vzal pěkně od podlahy, nelze než uznale pokyvovat, když v Německu se mluví německy, ve Francii francouzsky a všechno je víc realistické, než obvykle. Ale co naplat, něco tomu chybí. ()

J.e.r.e.c

Adolf Bourne vždy patřil k mým nejoblíbenějším knižním ilustrátorům, takže mě fakt zajímalo, jak se podařilo převést jeho příběh na filmové plátno. K mému překvapení tam však místo kreslíře s legendárním knírem pobíhal nějaký tajný agent bez minulosti s ksichtem Matta Damona a naprogramovanými zabijáckými schopnostmi, které by mu mohl závidět i Terminátor. Bourne je v podstatě něco jako civilní (a nízkorozpočtová) verze Jamese Bonda, která sice nechlastá a nebalí ženský, ale zato má vyvinuté všechny možné i nemožné instinkty, díky nimž si celkem suše vytírá zadek s běžnými protivníky a do problémů se dostane pouze v případě, když narazí na podobně nalevelovaného agenta na druhé straně. Osvěžující přístup k žánru vynikající zejména ve snaze o realističnost (v rámci možností) z Bourna dělají slušnou pecku. 75 % ()

papadoce

Matt Damon je Jason Bourne. Práve tento film totálne zmenil môj pohľad na pre mňa dovtedy maximálne nesympatického herca. Filmy s Bournom sú proste iné, než ostatné agentské filmy. Naháňačky na autách udali úplne nový trend. Fakt, že Jason nezobral do rúk nejaké fáro, ale starý prehrdzavený mini cooper a urobil s ním v uliciach Paríža divy bol v tej dobe jav nevídaný. Ešte aj dnes má tento prvý diel gule, i keď samozrejme dopady pokročilej doby tu sú. Stále je to originál, ktorý položil základy Bourne ságy. Päť hviezd jak oči navždy. A to som ešte v tej dobe netušil, aký masaker budú dvojka a trojka. ()

Looka

80% jediné co chybí k dokonalosti, nebo spíš co vůbec nesedlo k celkovému vyznění filmu byl přepálený konec. Spadnout cca ze čtvrtého patra, oklepat se a běžet dál, jsem zvyklý tolerovat spíše u filmů s Jackie Chanem. ()

Knor

Rozhodně se nedá říct, že by Bournův příběh neměl potenciál nebo by byl nudný, je to skvělá žánrovka, která musí potěšit všechny fandy špionážních filmů. Mě tak úplně nedostal a kdybych si měl vybrat, raději zůstanu u Bonda nebo Mission Impossible. ()

TaNya_

Naprosto dokonalý začátek jedné legendární série. Matt Damon má spoustu jiných, neméně zdařilých rolí, ale svou trilogií Bournea (ty další dva filmy nepočítám, protože jeden nebyl typický Bourne a druhý se mi nelíbil) se zapsal v podvědomí i u zbytku populace, která filmy nehltá s takovým nadšením. ()

hrumsrt

O existenci tohohle filmu, ba celé Bournovské filmové sérii vím už dost dlouho, ale nikdy se mi na to moc nechtělo dívat, důvodem jsou pravděpodobně antipatie vůči samotnému Matt Damonovi, který mě nikdy svým až všedním projevem nikterak neoslnil, tohle změnil až loňský The Last Duel... Na úvod říkám, že tohle je ta největší značka, jakou se může ve svém životopisu prsit. Ačkoli mi pořád v roli Jasona Bourneho nějak nepasuje, tak jsem došel k závěru, že si ale neumím na jeho místě představit tvář kohokoli jiného. Ta zhruba první mysteriózní půle je naprosto parádní a každý střípek skládající obraz našeho hrdiny je neuvěřitelný hnací motor. Matt dokázal, že tuhle docela netradiční pozici ryzího akčního hrdiny zvládá zcela bravurně a ten jeho takový jalový výraz je zkrátka Jason Bourne.. I po letech to ve svém tempu funguje parádně a non-stop se tam něco děje a vy máte neustálý pocit, že náš hrdina je pořád na zaměřovači. I když je třeba uznat, že zkrátka technika šla hodně dopředu a má to tendenci evokovat minulé století. Je to jeden z těch akčních filmů, kde onu akci a zrychlující se obrátky netvoří střety postav.  Jinak dost dobře udělaný snímek, který těží z slušného scénáře ale především vynikajícího střihu, který zvládá vybalancovat i několikrát malinko rozostřené záběrování. Navíc jako bonus spousta známých pražských uliček a jeden z těch "našich" nejlepších filmů. 75% ()

shade000

Och bože, toľko nostalgie a pri Povianočnom obede úplne ideálne. Tento film som síce videl toľko krát a vždy som si našiel niečo, prečo ho mám ešte radšej. Plných 5 zostáva bez debaty. Zamýšľam sa, prečo sa už v dnešnej dobe nerobia takéto filmy. Stealth, akcia, no rovnako tak skvelý príbeh, pri ktorom musí človek aj trošku rozmýšľať. Nie je to akcia typu John Wick, tam je to jasné, si zlý, ideš dole. Tu sa nad ním najprv trošku premýšľa, no až potom ho čaká rovnaký osud, ako v prípade Baby-Jagy Skvelá hudba, skvelý námet, skvelý Bourne. Jason Bourne... ()

nula87

Velmi slušný a hlavně i z větší části uvěřitelný (no, ta amnézie...) špionážní film, kterému ve svém žánru není moc co vytknout ()

Kuba11

Dokonalej thriller se vším všudy, dokonce aj s krasnou kočandou:-) Joo Franka je pěkna,což se neda moc říct o jeji muzice:-) ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav