Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) sú dvaja kovboji, ktorí spolu pracujú vo Wyomingu na hore Brokeback. Stanú sa najlepšími priateľmi, no púta ich k sebe aj niečo viac ako len priateľstvo. Na konci leta však ich práca končí a obaja sa vyberú svojou cestou. Ennis sa ožení s Almou, ktorá mu porodí dve deti a Jack odchádza do Texasu, kde sa zamiluje do kráľovnej rodea Laureen. Aj jemu sa čoskoro narodí dieťa. Po štyroch rokoch dostane Ennis od Jacka správu, že sa opäť chystá do Wyomingu... (STV)

dom156

Očekávání byla jiná a realita byla taky úplně jiná. Viděl jsem kus života dvou chlápků kteří za sebou jezdili a užívali si spolu. Ano díky jejich dlouhodobému románku to měli těžké atd atd, ale plitké vykecávání v časovém horizontu bez ničeho bylo vcelku nudné. Vyvrcholení nevyšlo z celkového kontextu celého filmu. Jediné co mě překvapilo byla sexuální scéna v první třetině, hlavně pro herce to muselo být velmi náročné něco takového natočit. Kdo se nudí klidně at si to pustí, ale. ()

Lucjen

Chlapcov s chlapcami som nikdy neodsudzovala, na druhej strane som podobné námety nikdy práve nevyhľadávala. Brokeback Mountain sa však vôbec nesnaží šokovať, nevnucuje nikomu názory o právach, slobode. Vôbec. Pomalým tempom, ktoré poskytuje dostatok priestoru na dôkladné vykreslenie postáv a ich pocitov, zobrazuje dvoch normálnych chlapov, otcov, manželov, ktorí nie sú žiadne cintľavky, ako by niekto mohol čakať. Film podľa mňa môže zaujať aj človeka, ktorému daná téma vôbec nie je po chuti. Už len kvôli tým dych vyrážajúcim scenériam a dobrej hudbe. "... and if you can't fix it, you've got to stand it.” ()

Hamaradža

Navzdory obecnému vnímaniu že ide o jeden z najznámejších filmov o "zakázanej láske", mne sa lásku v tomto príbehu nepodarilo nájsť (aspoň teda medzi hlavnými hrdinami). Skôr mám pocit že som bol svedkom (samozrejme kvôli nepriazni doby a prostredia) potlačovanej sexuality, ktorá pravidelne a nevyhnutne musela vytryskovať na povrch. Že sa mnoho homosexuálov uchyľovalo/uchyľuje k založeniu si rodiny so ženou, ktorá ich nepriťahuje je smutné ale pochopiteľné. Fyzický útok na túto ženu po tom, ako jeho sexualitu odhalí, už je pre mňa pochopiteľný menej, postavy tak strácajú moje sympatie. Lee-ho réžia je špica a aj herecké esá treba oceniť, s príbehom som tu však mal pomerne zásadný problém, resp. ak nie s ním, tak aspoň s všeobecným vnímaním príbehu ako krehkej lovestory. Mne z príbehu vychádzali témy úplne iné, tj. asi najmä potreba vzájomnej tolerancie v spoločnosti a prípadné riziká jej absencie. Nepochybne však zaujímavé dielo na širšiu diskusiu. 3,5* ()

Brennos

Jak už jsem také někde zaznamenal, přišlo mi to jako červená knihovna v gay kabátě. Být to o vztahu muže a ženy, nebylo by v podstatě o co stát a uhlazené kovbojské záběry na jezdce na koni a stádo koz (+ nějaká ta digitální úprava) to nezachrání. Nemluvě o tom, že tenhle druh romantiky vážně nemusím. Slušná byla hudba, hercům také něco těžko vytýkat, Heath Ledger poslední dobou ukazuje, že opravdu umí... Tohle akademikům (pří vší úctě k režisérovi) moc nežeru, určitě to není špatné, ale nějakých zvláštních kvalit to zdaleka nedosahuje. ()

halogenka

Něco mezi melodramatem a reklamou na marlborky. Ačkoli občas zbytečně rozvláčný, jinak povedený a s citem udělaný romanťák, nesdílím ale názor o nějaké převratnosti tohoto snímku. ()

kajas

Po smrti Heatha Ledgera jsem se začala více zajímat o filmy, ve kterých hrál. Před nedávnem jsem měla konečně možnost zhlédnout i "Zkrocenou horu". Smekám před představiteli hlavních hrdinů, protože taková souhra těl i duší se jen tak nevidí. Přesto jsem pořád čekala na nějaký velký zlom. Samozřejmě, že přišel, já ale nebyla vůbec tak dojatá, jak při podobných filmových zlomech bývám. Navíc nějak nechápu, proč zrovna tento film získal 3 "Oscary". Já bych je dala maximálně těm, kteří nominaci neproměnili, a to Heathovi a Jakeovi. I přes některé nedostatky nakonec dávám 4*, protože pro Heatha mám čím dál větší slabost. Pozdě. ()

Skip

I horu je snadnější zkrotit než vlastní nitro plné vášní. Skvěle zahrané postavy, uvěřitelné, nijak směšné nebo parodující, prostě s citem a vkusem natočený film o lásce dvou mužů. ()

Dont

Silný příběh o "zakázané" lásce, kterou okolí není ochotno tolerovat. Oba hlavní představitelé to zahráli perfektně. Jinak při pročítání některých komentářů níže jsem se docela bavil. Trochu jsem tam totiž zahlédl i to, na co se snaží poukázat tenhle film. V mnoha případech asi marně, protože někteří uživatelé by se do flimu náramně hodili, bohužel však ne do role kovbojů... ()

Aleee89

(viděno v červnu 2006) Tak o tomhle žhavém kandidátovi na Oscara se toho napsalo tolik a spousta recenzí tak chválila, že jsem čekala bombu, něco naprosto převratného, úchvatného a skvělého. Ale bohužel, film zdaleka nenaplnil má očekávání. Než jsem se do něj dostala, připadal mi naopak docela nudný, ta první hodina a půl, pak to bylo lepší, jenže to už se blížil konec. Tento film, to je takový filmový román, docela mi vadilo, že děj strašně rychle skákal a těžce se v tom místy orientuje, jakoby chtěli ukázat nemožné, pořád do nás něco hustili. Ale velké plus vidím v samotném tématu, hudbě a hlavně krásné přírodě. Taky herci byli skvělí. Ke konci filmu, což byla nejlepší část, chtěl film opět ukázat spoustu věcí a tady mi to trochu připadalo, že to chtějí mít rychle z krku. Takže na závěr, Oscara bych mu taky nedala (zprvu jsem si myslela, že jim ho puritáni z Ameriky nedali kvůli tématu, ale on ten film nebyl tak úžasný), jinak to ale nebylo tak špatné, dokonce to bylo dobré, ale prostě mě to zpočátku nudilo a to filmu dost sráží body. ()

Fanucci

Hodně skepticky jsem k tomuto filmu přistupoval. Štve mne jak se z filmu týkající se homosexuality stává automaticky hit a má víc pozornosti jen z toho důvodu, že je všeobecně brán za kotroverzní a "mýtuborný". Nejde ani tak o to, jak kvalitní film je, ale o to, že šíří z amerického pohledu politicky korektní téma... Ale nakonec musím přiznat, že jsem byl příjemně překvapen. Příběh se nedusí pod nánosy patosu a skvěle hraje Heath Ledger. Naopak mě moc nenadchnul Jake Gylenhaal. Nechápu, proč v něm za mořem vidí budoucí ikonu Hollywoodu - je to průměrný herec. ()

Lennnnna

Nádhera! V životě by mě nenapadlo, že by mi vztah dvou můžů mohl připadat tak krásný....Silných okamžiků je tu tolik, že ani nevím, kde začít... Alma: "Vždycky mi bylo divné, proč jsi domů nikdy nepřivezl nějaké pstruhy. Vždycky jsi říkával, že jsi jich chytil hodně a víš, jak já a děvčata milujeme ryby. Tak jsem jednoho dne těsně před tvým odchodem otevřela tvoji skříňku na háčky. Ještě po pěti letech na ní byla cenovka. A na konec lanka jsem připevnila vzkaz. Stálo tam: "Ahoj, Ennisi. Přines domů nějaké ryby. S láskou Alma." A pak ses vrátil celý spokojený. Říkal jsi, kolik jste chytili ryb a všechny jste je snědli. Vzpomínáš si? Jakmile byla příležitost, podívala jsem se do té skříňky a můj vzkaz tam stále byl! Ty věci nikdy neviděly vodu!" Ennis: "Za všechny věci, co nevím, bych tě zabil." Ennis: "Spíš vestoje jako kůň."-něžné objetí. Tak tyhle věty mi z paměti jen tak něco nevymaže... A takových okamžiků je tu přitom nespočetně. ()

Mickalle

Ty dvě hvězdičky patří jen tomu nádhernému prostředí ve kterém se film odehrává, jinak je to celý nezkutečná nuda, jestli si to pustíte v ranních hodinách, zaručeně u toho usnete :o) ()

Frenegonda

Tak se mi ta nálada z toho filmu dostala pěkně hluboko do duše. To ticho - jen šum lesa a jemná hudba v pozadí, která to skvěle dokresluje. ()

kalap

Aj mne sú niektorí chlapi sympatický,alebo sa mi páčia taky Brad Pitt vyzerá dobre,ale aby som mu mal chuť nasadiť francuzáka to ani náhodou to jeho žene aj bez nároku na honorár,ale nepožiadam manželku bližneho svojho.No podme na začiatok.Adam .ked sa prechádzal po raji sám smutný s nádychom na depresiu tak sa Boh rozhodol,že stvorí nie dalšieho chlapa,ale ŽENU za čo som mu nesmierne povdačný,lebo ja by som kvoli Vám dievčata aj napriek tomu jablku obetoval aj rebra dve.Tak ako Djkoma dve hviezdičky ()

Sheldra

Říct, že nebýt hlavních hrdinů coby gayů, byl by to docela obyčejný slaďák, je asi stejná ptákovina, jako prohlásit, že taková Snídaně na Plutu by byl úplně normální příběh o hledání matky, teda jen kdyby byl v hlavní roli heterosexuál! Cože? Který ťululum tohle napadne! Proč se musí pořád všechno srovnávat? Jenom proto, že se děj odehrává v divočině a mezi cowboyema, to ještě nemusí být western, a láska jako ústřední téma neznamená, že se jedná o romantický film! Ang Lee na to šel po svém a vysoustružil dílko, které se vymyká tradičním žánrovým klišé. Heath Ledger tady nezvratně dokazuje, že nepotřebuje líčidla, aby se dokázal dokonale převtělit do své postavy, a Jake Gyllenhaal mu celkem zdatně sekunduje. Nejen díky realistickému konci absolutně uvěřitelné a dojemné. Santaolallova melodie mi ještě dlouho zněla v uších... ()

Mikarda

Zkrocená hora je jako Mount Everest. Jak se on dotýká mraků a nebojácně se tyčí nad všemi horami a nutí je uctívat jeho výšku, tak tento film stejným způsobem válcuje všechny filmy, které na sobě nesou nálepku romantický. U úpatí sedí Ang Lee a všechno poctivě kontroluje. Svým leč pomalým tempem, ale o to působivěji, nabízí jednu dokonalejší scénu za druhou a nechává diváka čekat, co se stane. Samotná hora je složena z vášnivých emocí, ve kterých proplouvají za doprovodu krásné Santaolallovy hudby smysluplné a místy srdcervoucí dialogy. No a na vrcholu spokojeně sedí vynikající Ledger a Gyllenhaal, které člověk podezírá, že spolu vážně něco měli, protože zahráli tak báječně a věrohodně. Pro mě prozatím nejlepší film všech dob! P.S. Nikdy neodpustím, že sošku za nejlepší film dostal Crash, namísto Zkrocené hory. Obrovská chyba! ()

dee-key

No hlavně bych řekl, že tam byla pěkná příroda, to jo. A taky hudba byla pěkná. Ale jinak se ve filmu nic moc neděje. Sledujeme pomalý začátek filmu, kde spolu gayboyové skoro nemluví, pak erotický výbuch a jejich odloučení a cestu k vlastním pokryteckým životům. Chvíli se tam někdo s někým hádal, pak se hádal někdo jiný... U filmu s nálepkou "hřejivý" byl čekal něco jiného. ()

dyfur odpad!

...dvaja teplí kovboji....prečo nie. Je to niečo nové v kovbojskom svete v spracovaní danej témy.....ja som radšej za klasické westerny,ale kto má chuť na bozkávajúcich sa kovbojov ..........proti gustu žiaden dišputát. ()

sek

Jednoduchá, účelná, působivá filmařina. A vynikající herecké výkony! Jednoznačně jeden z nejlepších filmů roku! ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (viac)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (viac)