Nočná mora v Elm Street

• Česko Noční můra v Elm Street (viac)

Nancy (Heather Langenkamp) prožila smrt svých přátel. Matka a její blízké okolí si myslí, že se zbláznila a vytváří si vlastní postavu, která je zabila. Jenže postupem času napovrch vyplouvají důkazy, že vrahem je Freddy Krueger (Robert Englund), který se jí zjevuje prostřednictvím snů. Nancy zjistí, že v minulosti zabil 20 dětí a rodiče se sami pomstili, když selhaly vyšetřující orgány. Nezbývá jí než se vydat do posledního nerovného boje s Freddym a záchranou jí může být právě její otec (John Saxon). (Rodriguez)

Roseinka

Horor mého dětství. Ničeho jsem se nebála tolik jako Freddyho a spánku poté, co jsem tento film poprvé shlédla. :D Nikdy nezapomenu na své dětské pocity a proto tenhle film hodnotím tak kladně. Každopádně jsem to viděla i nedávno a hrozně mě překvapilo, jak je to směšné a co Freddy dělá za hovadiny a jakože vtipný věci. Kdybych to neznala z dětství tak bych tomu dala hvězdičky dvě. ()

Autogram

Dnes by som to asi nepozeral, ale dobre si spomínam, ako sme sa na to do kina radi chodili báť. Taká bola doba a niektorí boli ochotní si dať aj doma v izbe na stenu plagát Freddyho. Ja som k nim nepatril, ale uznávam to ako klasiku hororového žánru, po ktorej môj spánok niekoľko dní nebol najpokojnejší. ()

vyfuk

Nejzajímavější je, že nejvíc zajímavá byla úplně první scéna, kdy Freddie vytváří ty svoje drápky. Taky je lehce smutný, že i parodická verze ze Simpsonových měla lepší příběh a celkově byla zajímavější než toto. I přesto je tenhle film neuvěřitelně originální a přínosný. Je v něm hlavně tuna neuvěřitelných efektů, které sami o sobě stojí za zmínku. Opět hrajeme taky na nějaký ty nechuťárny než přímo na atmosféru, ale ono to na druhou stranu v mnoha ohledech zrovna u tohoto filmu extrémně nevadí. Hodně zvláštní film, který minimálně kvůli neuvěřitelným vyhráním a efekty stojí za to. ()

pfa

Další, již klasický starý film, který nejenom své příznivce, ale i nové diváky jistě nezklame... Noční můra je vůbec poměrně dobrá série hororů, tu lepších epizod, tu horších, na kterou je docela pěkně slyšet. Mimochodem soundtrack také není špatný. [8/1O] (A Nightmare On Elm Street, USA, horror) ()

jenik71

Slušivý klobouček, pruhovaný svetřík, nabroušená rukavička a navíc ta úžasná vizáž. To je ikona hororu Freddy Krueger (Robert Englund). Kdysi zabil 20 dětí. Když rodiče vzali spravedlnost do svých rukou a trochu ho sežehli, Freddy se vrací, aby zabíjel další nešťastníky prostřednictvím snů. Dobrý nápad a zpracování v režii mistra oboru Wese Cravena. ()

Pecival

Nelze upřít jistá atmosféra, pár solidních lekaček, ale přesto se nemůžu zbavit pocitu, že slo vytěžit více. Což je možná trochu divné tvrzení u zásadního hororu osmdesátek, ale co už. Taktéž gore se moc nekoná, to je velká škoda, protože mord hned té první holky je hodně slušnej. Ale pak už bohužel nic. Sny působí poměrně lacině (ikdyž masky jsou dobré), škoda, že si s tím Craven ještě trošku víc nevyhrál - lekačky navíc přijdou v době kdy je člověk fakt čeká. Nicméně jako kuriozitka je tu mlaďounké ucho Johny. ()

Jello Biafra

Roku pána 1984 stvoril pán Wes Craven postavu menom Freddy Krueger, ktorá sa zaradila medzi predné hororové ikony filmového plátna. Plstený klobúk na hlave, pruhovaný sveter a rukavica s nožnicami ako jeho vražedný nástroj. Tento popálený týpek útočí v snoch, kde sa obete nemôžu prirodzene brániť. Jeho finty sú fakt že bizarné a samotný Freddy má charismatu na rozdávanie. Nielenže tento film je dnes právoplatnou hororovou klasikou, ale zároveň daroval filmovému svetu Johnnyho Deppa (ktorý vo filme skončí veľmi neslavne). P.S.: v mojom detskom veku mňa môj starší brat týmto filmom veľmi rád strašil. ()

venca163

Čekal jsem asi, že se víc zasměju. Mělo to ale i pár světlých okamžiků, jako třeba "vcucnutí do postele" nebo hláška duchapřítomného policisty "asi bych měl zajít pro seržanta", potom, co koukal asi 2 minuty na to, jak ta holka křičí z okna o pomoc. (65%) ()

voleman

Horory nemám moc rád obecně, a ani tenhle není vyjímkou. Při sledování jsem se občas nudil a skoro vůbec nebál a to si myslím že není moc dobré znamení, zvlášt u hororu. Každopádně úplně podprůměrné to není a tři hvězdičky si to zaslouží, ikdyž na to jak je to u spousty lidí populární, tak mně to spíš zklamalo. ()

blackkocour

hmm, tohle je ten kultovní horor, který nám přinesl excelentní parodie, jako Scary Terry a školníka Willyho? Takhle, i já v dětství viděl dost, ale kurva dost špatných hororů, které ve mně něco zanechaly, jestli to dobré, nebo špatné, ať každý usoudí dle mé internetové historie, a je pravda že po letech nemají takovou ránu jako kdysi, ono člověk se mění, a mění se mu i filmový vkus, a na tyhle mluvící masové zabijáky holt nejsem. Ten Jason a Myke Myers nemusej okolo toho nakecat tolik píčovin, takže Fredi, i když patříš mezi nejsympovější kolasi ve filmovém světě, moje srdce si nevykradl, no ale za Johnnyho Depo nedám ještě odpad, to by ta sklizeň zase dopadla. Mě by Freddy nevystrašil, mám UNO kartu se spánkovou deprivací. Kultovní horor? Možná. Proč mám v ánusu nakládačku? Kdo ví? Zrod Wolverina? Jednoznačně, jeho reklamy s břitkami by byli topové. Jedna, dvě, Fredouš jde, tři, čtyři, je v piči, pěst, šest, dostaneš do prdele celou pěst! #retrosklizeň [2023]  ()

Opsha

No tak jsem se těšil... Napětí je bohužel přítomné jen v titulkové sekvenci a úvodní noční můře, dál už to jsou jen lekačky. Navíc mi tu naprosto chybí černý humor, o jedinou vtipnou scénu se postaral Johny Depp když telefonoval rodičům s "ruchy". Ale pointa se povedla, a myslím že si ten kabriolet koupím... ()

BMAJTZ

Dneska už to na člověka tak nepůsobí. Ale originální to poměrně bylo, jen ty podivné efekty a naivita z toho sálá na kilometry daleko. Ale kolem půlnoci, lehce slehý pár pivkama to bude velice dobrá zábava. ()

lskala

Dobře si pamatuji doby, kdy tohle byl nejdrsnější filmový zážitek co byl k vidění. Bohužel s postupem času se ta aura krvavého hororu trochu vytrácí. 60% - 3*** ()

The Viper

Komu by se nelíbil zvuk Freddyho drápů, když snimi brousí přes rezavé trubky. Hudba ušla. To napětí bylo na tom nejlepší :) První vražda spíše připomínala Vymítače ďábla, druhá byla nudná, ale k zapadnutí do příběhu seděla a ta poslední se Fredovi opravdu povedla :) Postel která vcucne kluka do sebe a vystří...kne z ní gejzír krve byla skvělá :) Závěrečný souboj se docela povedl, ikdyž pro mě bude vítězem vždycky Krueger :) Nezapomenutelná role pro mistra Roberta Englunda, u kterého je skvělé, že se nepodílel na té nové sračce. ()

kenkaku

Rozhodně nejtemnější a nejvíce děsivá Noční můra ze všech. Ne sice má nejoblíbenější (tou je Harlinova #4) ale rozhodně nejvíc strašidelná. Pokud si někdo chce pustit skutečný horor (ne to co se dnes za horory vydává) sáhněte po této Noční můře. Robert Englund si touto rolí přišil nálepku Freddy (a to na věky). ()

sedm.1

Bez diskuzí, v rámci žánru naprosto zásadní snímek, díky kterému vznikla jedna z nejvýznamnějších hororových sérií a zároveň vdechl život jedné z nejpopulárnějších filmových postav vůbec. Už to dělá z této podívané opravdu významný filmový počin, i když je zároveň i pravda, že z pohledu současného diváka by se o kvalitách první Noční můry dalo vážně diskutovat. Což o to, já jsem jako děcko na Freddym vyrůstal a pro mě se jedná o kultovního zabijáka, se smyslem pro nekompromisní řádění a zatraceně černý humor a v době jeho vzniku šlo o vážně neuvěřitelnou kometu, která nadchla hlavně svou originalitou a právě Kruegerovou propracovanou postavou, na druhou stranu, když jsem teď viděl po dlouhých letech jedničku znova, až jsem se zhrozil, o jak nekvalitní film vlastně jde, kdy mám tedy na mysli především jeho zpracování, to mi, i s ohlédnutím na datum vzniku, přišlo fakt slaboučký. Originalitu Noční můry tedy uznávám bez diskuzí i nyní, a samozřejmě Robert Englund jako Freddy Krueger je stále nedostižitelný, ale jinak se toho tady zas až tolik nepovedlo. Nejvíc mě iritovalo chování postav, to jsem vůbec nedával. S tím je pak spojené i obsazení tak nesympatických a podivných (ne)hereckých individuí, že nechápu, co Cravenovi hráblo, hlavně tedy Heather Langenkamp v hlavní roli bylo odpudivé strašidlo, které si měl dát Freddy jako první a ne se od ní nechat ještě pomalu porazit. Hrůza. Dále jsem absolutně nedával efekty, které mi přišli doslova jako „edwoodovské“ paskvily, na 84´rok rozhodně katastrofa. Některé scény pak jako by na sebe ani vůbec nenavazovali, dialogy na mě působili jak z toho nejlacinějšího péčka, zpracování napětí naprosto nefunkční a i z atmosféry se jistě dalo vytěžit mnohem víc. Já se nyní prostě až děsím, jak strašně tu kritizuji film, který jsem si kdysi tak užíval a který pro mě tolik znamenal, ale po těch mnoha letech jen valím oči, jak moc nepovedený mi nyní vlastně přijde. Co se stalo? Ten film v mých očích zkrátka strašně zestárl, a i když nadále uznávám jeho význam a kultovnost pro filmografii jako takovou, dnes jsem z něj spíš už jen zklamaný a hodně rozpačitý. ()

JADIM

Jednoduchosť v ktorej je krása. Podobné Halloweenu, avšak vo veľa veciach je to trochu o krok vzad. Halloween mal lepší nápad, atmosféru, hudbu, dej a vraha a je vidno, že človeka to nedokáže tak pohltiť ako vyššie menovaný film. Z tohto vraha nešiel až tak strach a občas mi pripadal komicky. Úsmev má ako František z Kúzelnej škôlky. Avšak ani jedno z vyššie menovaných tu nie je odfláknuté a film dobre odsype. 7,5/10 (Videné 29.11.2020, Originálne znenie) ()

Arkanoid

„Morality sucks.“ Napätie sa buduje už na začiatku cez Fredyho prípravu, kedy ešte nevidíme jeho tvár a pokračuje celým filmom. Prostredia sú vybrané dobre, vzhľadom na ich desivosť. Už len tá ovca a Freddyho dych robia atmosféru. Wes Craven zvolil a vhodnú hudbu, ktorá robí dobre natočené scény napínavými, či už ide o vážnu, alebo osemdesiatkovú. Priniesol hororovým fanúšikom originálneho záporného hrdinu, ktorý svojím škodoradostným smiechom, ubližovaním si či oplzlými gestami naháňa svojim obetiam hrôzu. Netreba ho ani vidieť, stačí len počuť a hneď to buduje atmosféru strachu. Na jeho vyliezanie zo steny či z vody vo vani sa len tak nezabúda a jeden z najdesivejších surrealistických filmov máme na svete. Škoda len, že obeťami sú priemerní tínedžeri, akých majú slashery stovky. Jazykové okienko: cold-cocking. ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)

Remake Noční můry v Elm Street na cestě

Remake Noční můry v Elm Street na cestě

26.12.2018

Noční můra v Elm Street už se jednoho remaku dočkala. Snímek z roku 2010 byl ale těžký propadák, a to jak po stránce finanční, tak i mezi diváky a kritiky. Studio New Line Cinema ale o pět let… (viac)

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)

31.08.2015

Ve věku 76 let nás včera opustila hororová legenda Wes Craven. Slavný režisér podlehl rakovině, která ho trápila mnoho měsíců, přesto mu ale nezabránila v tom, aby se věnoval svému milovanému žánru.… (viac)