Saw: Hra o prežitie

• Slovensko Hra o prežitie (viac)

Geniální vrah, bizarní smrti, dějové zvraty, falešné stopy. Pokud jste ujížděli na filmu Davida Finchera Se7en (Sedm), pak budete chtít skládat i tuhle SKLÁDAČKU. Ale pěkně od začátku: Probudíte se v neznámé místnosti. Nic si nepamatujete, nic nevidíte, protože je všude tma. Cvak, rozsvítí se světla. Ležíte na špinavé podlaze ve staré vysloužilé umývárně. Proti vám stojí chlap, který také nevypadá nejlíp, a mezi vámi leží mrtvola v kaluži krve. Chcete k ní, ale nejde to. Jste za kotník připoután k trubce u zdi. Ještě to nevíte, ale čeká vás nejhorší noc ve vašem životě. Nejhorší, nebo poslední - a nejspíš oboje najednou. Dostal jste se do spárů vraha, který terorizuje vaše město, vraha, kterému říkají Jigsaw, vraha, který proslul bizarními způsoby likvidace svých obětí... (oficiálny text distribútora)

misstake

Nejdřív bylo Mlčení jehňátek, pak přišlo Sedm a teď je tady Saw. Ještě předtím byla ale tma. Úplná černočerná tma. Pak přišlo světlo. Ale s oněmi snímky ovládla plátna multikin i obrazovky počítačů a televizí opět tma. Pozvolna. S každým dalším snímkem temnota narůstala. Šílenství diváků i tvůrců se stupňovalo. Okolo těchto tří profičela miriáda dalších, z nichž 90 % nestálo za zlámanou grešli. Otázka je, jestli to jde jít ještě dál. Protože, dle zákonů filmové "zábavy", aby diváci film ocenili, aby se stal "kultem", tak musí být tvrdší, temnější a krvavější, než jeho předchůdce. Proto se bojím, že až si příště pustím nějaký temný thriller, tak budu pouze vystaven černé obrazovce ozdobené míhajícími se titulky ve spodní části a občas na mě vyšplouchne krvavý cákanec. Je tohle opravdu to, co chci? Abych se vrátil k samotnému Saw, tak je to naprosto šílená psycho jízda plná obrazů z pubertálních snů spartakiádních vrahů, jejíž pointa je tak šokující, že i M. Night Shyamalan zůstal stát s otevřenou pusou:-). Vzhledem k tomu, jak nenormální bylo to, co pointě předcházelo, tak si myslím, že je v pořádku si takto "šokujícím způsobem" otevírat vrátka pro pokračování, které z nějakého důvodu nedostal ke zpracování James Wan. No uvidíme, ale raději až za nějakou dobu... ()

blastboy

Tenhle snímek vás rozhodně nenechá lehce usnout. I já jsem se několikrát za noc budil a kontroloval, jestli pořád ještě kežím ve své posteli a ne v jakési hnusné špinavé místnosti, přivázán za kotník ke zdi, se druhým zmaseným chlápkem u protější stěny a mrtvolou mezi námi. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...s odstupem čtyř let a po druhém shlédnutí musím jednu hvězdu přidat. Řekl bych, že výbornému nápadu a velmi dobré režii a po čertech dobré muzice škodí hlavně výběr nevýrazných až nesympatických herců (doktor) se světlou vyjímkou samotného pana scénaristy (Leigh Whannell). Famozní charismatický Tobin Bell zde má bohužel prozatím jen minimum prostoru (i když je v záběru vlastně docela často - ale to tak nějak vyplívá ze scénáře, ovšem vynahradí si to v dalších dílech) a nevýrazní vyšetřovatelé to nezachrání. Nu Pitt a Freeman byla podstatně silnější dvojce detektivů... Tohle jsou tedy pravděpodobně atributy, které filmu jako celku zabraňují vstupu do první ligy jako je Seven, či Mlčení jehňátek. Nutno pochválit pár velmi dobrých lekaček a napětí, které tento film ještě jakž takž řadí do kategorie hororu (další díly už bych zařadil spíš do kategorie psychothriller, což nemusí být špatně - je to jen trochu jiný žánr). Celkově tedy nadprůměr, ale cosi tomu na první ligu chybí - takže jasná 4! Game is over... ()

NICOX

Tenhle film má jednu velkou nevýhodu - na podruhý už je to hrozná nuda!! Protože už víte příběh i pointu a to je na tom to dobrý. Já nechávám hodnocení po prvním shlédnutí. 85 % ()

jondoe

bomba,aj napriek malej nelogickosti som (a to sa mi uz dlho nestalo) sedel v kine ako prikovany a sledoval kam az to moze zajst.a dockal som sa absolutne necakaneho konca ( to sa mi stalo naposledy v sedem).a uz ked som vuchadzal s kina tesil som sa na dvojku. ()

Tjaden

Nejprve to bylo vše trochu rozporuplné, asi do poloviny filmu jsem o 5* nepřemýšlel. Ale konec byl fakt něco. Asi minutu jsem ještě napjatě seděl a s otevřenou pusou zíral na ubíhájíci titulky. Nechci Saw srovnávat se Se7en, to už nic nikdy nepřekoná. Saw je však zdaleka nejlepší film svého žánru, který jsem za poslední roky viděl. I když jsem neodolal a trochu jsem se o film před jeho projekcí zajímal, zůstal jsem v očekávání a nejistotě po celou stopáž. Nechci si vzhledem ke zdejšímu hodnocení promítat další díly, ale alespoň dvojku si budu muset kvůli tomu údernému a nečekanému konci zaopatřit. ()

Rudinsky

Bizardný thriller s úchylným, ale zato geniálnym antihrdinom. Skvelá zápletka, napätie, humusné žilami skrúcajúce scény. A ešte jedna obrovská devíza - v tomto filme nie je nič navyše. I wanna play a game... ()

Cracker

Tento diel sa od ostatných Saw-ow líši v tom že sa ľudom zavŕta do povedomia nie brutalitou ako to bolo v pokračovaniach ale svojim psychologickým dopadom na človeka. Taký je aspoň môj pocit z filmu. ()

Wally

Nesmírně zábavná úchylárna, která vás hlavně na konci definitivně posadí na zadek a budete koukat jako blázen...teda alespoň já poprvé koukal :-) Jigsaw je prostě borec a jsem si jist, že po tomto filmu byste si s ním nechtěli zahrát ani piškvorky. ()

Ragdoll

První díl této šílené heptalogie je jednoznačně nejlepší, realizace a logika pastí je uvěřitelná, někdy trochu neobratné herecké výkony či nelogické věci, které postavy ve filmu udělají, ho udržují po celou dobu jeho chodu na stálé úrovni, která je překvapivým koncem vyzdvihnuta o nějaké to procento výše, ale i přesto film není ničím výjimečným a jeho přirovnání k hvězdně obsazenému fincherovskému lahůdkovému thrilleru Se7en je velmi směšné a každý nepříliš zanícený filmový fanoušek musí uznat, že Saw je svou kvalitou nezaměnitelně jen lehce nadprůměrný snímek, ale i tak rozhodně není špatnou volbou, jak strávit dlouhý a nudný večer. 70%. ()

Nemik96

Jelikož film hodnotím s odstupem, musím říct že první SAW je dobrý horor s výbornou zápletkou, šokujicí brutalitou, parádním hudebním doprovodem a nečekaným koncem který Vás zaručeně dostane. Bohužel jakmile začal vycházet jeden díl za druhým, pomalu ale jistě mě serie SAW přestala bavit. Kdo ještě neviděl ani jeden díl doporučuji 1 a dost :) uděluji 4****. ()

BlackTom

Zrovnávanie s inými titulmi mi nepríde až také vhodné, Saw má totiž úplne vlastnú morbídnu filozofiu a brutálnosť tu nie je len náboženským symbolom (Se7en), ale skôr akousi zvrátenou cestou k pochopeniu. Dlho som tomu nevedel prísť na chuť, ale stalo sa a prvá časť ma vyslovene nadchla. Čo všetko sa môže udiať v jednej špinavej umyvárke medzi dvoma mužmi? Nuž, naozaj všeličo. Danny Glover bol perfektný, jeho drsného detektíva som mu zhltol aj s navijakom, ostatní herci nezaostávajú, hoci ich je poskromne a v závere exceluje v dôležitej miniroli Tobin Bell. Vynikajúci nápad v atraktívnom prevedení. A možno moja ďalšia obľúbená séria, uvidíme. ()

Mistickzz

Nepopieram, že Saw nemá napätie, či neskrýva nejedno prekvapenie na záver, ale niekoľko vecí mi dosť vadilo. Napríklad tie príšerne natočené naháňačky, či šialene točiaca sa kamera. Chýbala mi aj pohlcujúca atmosféra. Na druhú stranu bolo veľmi príjemné hádať celý film, kto je vlastne JigSaw a neuhádol som :) 70% ()

harapag

Jedním slovem masakr. Po celém tělě husina a půlky stažený, že bych s něma mohl stříhat hřebíky. Jednoznačně za pět, páč se nepamatuji, že bych měl někdy tak nahnáno jako z Jigsawa. Vedle něj by bledl závistí i Hlinomaz a to byl nějakej tuplovanej kruťas! ()

Piratek

Promyšleno do posledního detailu. Sledoval jsem s napětím až do konce, který byl samozřejmě nejlepší. Musel jsem si ho pustit ještě několikrát po shlédnutí filmu. A ta hudba k tomu je fakt úúúžasná. ()

klukluka

Byl to pro mě dlouho kousek za tři pecky. Pak si ale doktor uřízl nohu, Danny Glover už už měl domnělého strůjce vší té úchylné hrůzy, a pak přišlo totální finále a s ním i nezbytné navýšení celkového hodnocení. Po dobu sledování téhle krvavé řeže jsem usrkával fernet. Dnes ani nechutnal tak hořce. Co víc k tomu dodat..? ()

Billie777

Kolik mi bylo, když jsem to viděla poprvé? Jedenáct, dvanáct? Nějak tak. Byla jsem hroznej strašpytel, moc jsem tenkrát ještě na horory nekoukala, protože je dávaly pozdě v noci a rodiče nám to se ségrou nechtěly dovolit. :) Vzpomínám si jen na Klid noci a Saw. To byli moje první horory/thrillery, který jsem viděla. U Klidu noci jsem se hodně bála ale dalo se to vydržet. U Saw jsem měla ještě pár dní potom strašidelné sny a zapřísahala jsem se, že už to nikdy nechci vidět. :) Ale od začátku. Prostě jednoho krásného dne se máma rozhodla, že už jsme asi dost velký a prostě koupila v obchodě DVD s nějakým krvákem, ani nevěděla co přesně kupuje. :) Bavilo mě to moc ale byl to pro mě ten nejdepresivnější, nejděsivější, nekrvavější a nejvíc emocionální film, jaký jsem do té doby viděla. Vzpomínám si moc dobře na ten okamžik, když jsem si řekla, že vícekrát to už vidět nechci. Na mojí nevinnou dětskou duši to prostě bylo moc. Taky jsem to nějaké roky držela a podívala se na to až po pár letech. Tak moc jsem se bála to vidět znovu. Kupodivu už to pro mě tak strašné nebylo. :) Takže jsem se mohla podívat i na další díly. Jednička je ale legenda, jednoznačně nejlepší z celé série. Film, který se mi jako malé holce zapsal do paměti, který zarušil mé poklidné dětství a díky kterému jsem se platonicky zamilovala do Leigha Whannellee. :-) ()

RockChick odpad!

Odpad? Hehe. Já se tenkrát vrátila ještě opilá z venku! Ale podruhé se mi do toho už nechce, tak si taky jednou zahraju na čsfd pózera, a nebudu to po pěti letech měnit. Mé opilé já se koneckonců nemuselo mýlit. Ve víně je pravda! ()

iXtr3m3

Brutálne, drsné, nechutné, skvelé s najviac wtf famóznym koncom za posledné roky. Na ostatné časti môžete kľudne zabudnúť, ale toto si budete pamätať navždy. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Reboot hororové série Saw nabírá obsazení. Snímek zatím pojmenovaný jako Saw IX tlačí kupředu herec a komik Chris Rock (Trestná lavice, Machři 2), který v novém snímku ztvární hlavní roli detektiva… (viac)

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (viac)