Svätá hora

• Česko Svatá hora (viac)

V skazenom svete poháňanom chamtivosťou vedie mocný alchymista muža, ktorý pripomína Krista, a s ním sedem materialisticky založených postáv na Svätú horu, kde dúfajú, že nájdu osvietenie. (Film Europe)

adamix odpad!

Jodorowsky a jeho nepochopiteľný balast. Osobne sa priznám, že nemám nič proti nezávislým umeleckým filmom s efektom autorovej deviancie, ale toto mi prišlo strašne nudné, nadmieru primitívne a zbytočné. Netvrdím, že filmy tohto druhu musia mať hlavu a pätu, jedná sa skôr o to uprostred, to vnútorné posolstvo (či už adekvátne, alebo kontroverzné). SVÄTÁ HORA však nemá ani toto a tak z toho vzniklo len extrémne fádne fiasko. Veľké sklamanie. Po dlhšom čase a vôbec po prvýkrát dávam umeleckému filmu hodnotenie odpad!. ()

Pitryx

Co o tomhle veledíle napsat. Pokud to jde vyjádřit písemnou formou, tak já to nedokáži. Ale zkusím to. Obrazové pošušňáníčko pro jednoho, odpudivá stoka pro druhého. Na diváka se valí bizarnosti jedna za druhou. Jedni jsou šokování a odcházejí, druzí si slintají na bradu. Silně kontroverzní film, který asi nejde pochopit tak, jak je zamýšlen. No, nechám toho, nedokáži vystihnout ani trochu atmosféru tohoto snímku. Přinese vám něco? Posune vás někam? To musí každý posoudit sám. Nabízí se hodnocení od nuly ke stovce a já nevím kolik dát. Ke konci to totiž trochu ztrácelo. Co? Já nevím, všechno. Ale nakonec, napoprvé… I za tu krásnou hudbu v první části filmu. ()

iz67

První půlka zábavná svými nápady, po zjevení 7 průvodců se to začne táhnout, nemluvě o té polopatické symbolice na úrovni 3.třídy. Mno, už se ze mě stal obyčejný filmový konzument a tohle umění už jde mimo mě. ()

rysafi

otevřený konec. celý establišment musim rozdělat...ceeelýýý! já to nebudu dělat. ja nebudu montovat celý establišment kvůli dvouminutové záležitosti. ()

blondboss

Jodorowsky ukazuje, že je to psycháč na pohľadanie. Ďalší bizarný snímok, ktorý príde na chuť ozaj len menšinovému divákovi, ktorý aj v podobných filmoch hľadá nejakú hodnotu. Ja som ju tam nenašiel, ale zároveň musím vzdať poctu režisérovi, že si ide svoje a netrápi sa tým, čo na to povedia iní. Za to dávam jednu hviezdu, ale zvyšok obsahu aj formy je jedna veľká katastrofa. 25 % ()

Zrsch3

Nemůžu jinak než hodnotit téměř maximem. Divíte se proč? #### 1. K letošnímu roku je film starý 35 let! Což by normálně roli hrát nemělo, ale vzhledem ke všem těm bizardnostem ve snímku a všudypřítomného tabuizmu ve světě, obdivuju režisérskou a ještě více hereckou kuráž vůbec něco takového natočit. #### 2. Duchaplnost a originalita některých scén mě jednoduše nadchla. #### 3. Sto čtrnáct minut psychedelického díla - to už samo o sobě chce hodně fantazie a tu jsem ve filmu viděl po celou jeho délku. Ano, ne pouze na začátku, uprostřed nebo jen u konce, ale prostě během celých dvou hodin. To se prostě musí pozitivně ohodnotit. #### 4. Filmů, které se sami považují za umělecká díla, je relativně mnoho, ale pouze některé z nich lze interpretovat tak mnoholičným způsobem jako právě Svatou horu. A to je právě ten zakopaný pes (ano floskule, já vím), který dělá z uměleckého díla dílo umělecké. #### 5. Mám rád symboliku a té je film napěchován, až praská a přetýká všemi směry. Naštěstí je to spíše žádoucí, než škodlivé. #### Tím bych výčet předností ukončil. No a jak to tak většinou bývá, nic není perfektní. Vedle osobité původnosti se mnohdy bliští i jakýsi nádech silné kýčovitosti a to už v samotném námětu - kritika a hodnocení ať už společnosti, člověka, církve či historie už tu byla neečetněkrát. Na druhou stranu je nutné připomenout stáří filmu, což je polehčující okolnost. Také je škoda, že svérázné a spádové nasazení vytříbenosti režisérovi představivosti se ve druhé třetině téměř zastavilo a samotné putování na Svatou horu bylo až na místy spíše jako z jiného filmu, ale kdo ví, třeba to byl jen Alejadrův záměr než nedostatek ideí. Kdyby se dalo hodnotit podle procet, dávám 85 - 89. Rozmezí tu je z důvodu mé vnitřní neshody. ()

wray

Po Santa Sangre (ktore sa mi velmi pacilo) som si pozrel aj Holy Mountain a - nesklamalo. Nesklamalo tym ze je to riaden surealny mix od zaciatku az do konca s Jezisom v hlavnej ulohe. Napriek tomu vsak - sklamal som asi ja - lebo i ked si trufam povedat ze cosi som pochopil, vacsina pointy mi usla... Celkovo sa mi teda hodnoti pomerne tazko - v podstate sa mi to pacilo (dokonca aj vtipne to bolo) aj nepacilo. Rozhodne vsak zaujalo, odporucam (ak si trufate) - nechavam neutralne 3 hviezdicky. ()

DonFrolimo

Skutečně neskutečná podívaná, ostatně jak pointováno na závěr, i když... Jako film, on to vlastně film není. A potom ta přeceňovaná symbolika a mysticismus, ono je tam toho samosebou spousta, ale co je to za denotáty za tím? Takže spíše jako zajímavý dokument o estetice 60. let, než blábolení new age o arkánách tarotu, ezoterice a lásce. Potom ovšem leckdy staticky vyřezané obrazy jsou kolikrát mnohem působivější než jejich nudná juxtapozice. ()

Kkahunaa

Další surrealistický film z produkce Alejandra Jodorowského, který bere jako hlavní motiv cestu. Putování za moudrem, snaha o uchopení nesmrtelností. Tentokrát se sebereflexivními prvky. Za předpokladu, že: “Máš moc a peníze, ale jsi smrtelný. Víš, že nemůžeš uniknout smrti. Ale nesmrtelnosti lze dosáhnout.” … ale také: “Je tohle realita? Ne. Tohle je film. Kamera zoom zpět.” … se nutně člověk musí ptát tvůrce, ale hlavně sám sebe, zda opravdu i z h.vna lze udělat zlato?! ()

gpx

Pokud je něco jiné, neznamená to automaticky, že je to dobré. Současně je ale třeba říci, že divný film nemusí nutně být špatný. Mě to každopádně moc nebavilo. ()

C.lementine

Dříve bych nad snímky jako je Holy Mountain nejspíš "masturbovala", ale dnes mám pocit, že mě tahle samoúčelná mystyfikace nijak neuspokojuje. Velkolepost, skvělé téma, skvělá kamera, skvělé obrazy, přesto ale mám pocit, že Jodorowský prodává spíše sebe než svůj produkt (ostatně jako vždycky). Jeho volné asociace mají někdy dobrý námět, ale nejsou geniální, jak si on sám o sobě nejspíš myslí a aby ten fakt zakryl používá provokující obrazy ve kterých se nezmůže v podstatě na víc než sex, násilí drogy a malomocenství. S dobrou dramaturgií by mohl vytvořit opravdu velkolepý snímek, ale myslím, že na to je až moc zaslepený sám sebou. ()

sibskyn

Film, ke kterému musíte sednout a zapnout mozek na plné obrátky, aby jste měli aspoň trochu páru o co se jedná. Film, který není pro všechny. Já jsem byl nadchnutý, náherný vizuál a podobenství. Navíc obsahuje dvě scény, které jsem si zařadil do Top nejlepších filmových scén vůbec, žabí cirkus a Policejní zásah na demonstranty. ()

Loretta

Zpodobnění Ježíe Krista v moderním, materiálním a absurdním světě, putujícího se skupinou vyvolených (Berg z Uranu, Sel z Jupitera, apod.) na Svatou horu. Více než o narativní strukturu o putování za poznáním je pro mě v Jodorowskyho snímku důležité vyznění každé jedné samostatné scény. Spektakulární, surrealistická a psychedelická podívaná, obrazotvornost a syrovost, kterou je doslova prosycen celý snímek. Velmi mě baví i ty nejmenší detaily, žlutá krev odsouzených, kreslení čar v hlíně jelení nohou nebo samotný dekor mizanscény a interiérů. ()

bvlrm

Transavantgardné vizuálne orgie, ktoré by dokázali zabiť celý sirotinec viktoriánskych detí, keby videli čo i len sekundu z tohto filmu. Inak je to celkom zaujímavý filozofický bordel s najlepším soundtrackom aký som kedy zatiaľ počul (snáď nepreháňam). Zoom back camera.  3,99* ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (viac)