V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

PlayEasy

Výborná kriminálka s výborným hereckým obsazením v čele s perfektním Seanem Connerym, u které jsme chvílema ani nedýchali a v napětí jsme byli po celý film. Režisér přesně vybral tajuplné místo a mnichy, kteří byli opravdu hrůzyplní. Byť jsme román (zatím) nečetli tak film byl úžasný a tak jsme se možná vyhnuli nepříjemnému srovnání (viz. Harry Potter). Všechno prostě skvěle funguje a atmosféra houstne a houstne a po konci filmu můžeme říci, že v TOP 10 našich nejnapínavěších filmů tento film určitě je. Samozřejmě bez chybičky to není a nějaké scény úplně nesedly, ale jako celek to nejde vzít jinak než jako naprosto skvělé krimi! 80% ()

mrclTV

Sean Connery ako stredoveký Sherlock Holmes v solídnom detektívnom príbehu (nechýba ani It´s elementary Watson, teda Adso), ktorého košaté odhalenie príde tradične v závere. Dobrý film, ktorý si určite zaslúži 4*, ale nie z tých filmov, na ktoré by ste spomínali. PS: Z môjho komentáru je jasné, že som knihu nečítal, ale to mi nevadilo, aby som si film užil. ()

siciliano

Pro milovníky italského spisovatele Umberta Eca a šarmantního Jamese Bonda ze Skotska je povinností vidět tento skvost světové filmové tvorby ve kterém se podíváme do přitažlivého středověku na jedno pokřivené opatství v italských končinách. Nebudu prozrazovat děj, ale jako milovník Itálie a zapeklitých kriminálních příběhů s nádechem tajemna jsem si přišel na své. O tomto filmu se nedá psát, to se musí vidět. Prostředí a kulisy jsou tak důvěryhodné, že jsem si připadal jako ve čtrnáctém století, kdy se tento příběh odehrává. ()

Kacer

Kniha je úžasná. Rozhlasová dramatizace je snad ještě lepší. A tenhle film - ja nevím, herecký koncert Conneryho, skvělý "Salieri" coby Bernard Gui. Ale jinak mi chyběla dramatická a tíživá atmosféra Knihovny, vynechání linky Knihovník - Opat, obecně hodně upozadeny Opat. 3 hvězdy jsou málo, 4 moc.. ()

mosem

Podle mne jeden z nejlepších filmů. Nejen díky představiteli Williama z Baskervillu, ale také zásluhou skvělé atmosféry středověkého kláštera, kterou ani díky návštěvě poměrně zachovalých francouzských klášterů nelze dnes plně vstřebat. Vizuálně působivé skriptorium, stejně jako velmi působivý noční průvod s loučemi ke hranici. A další a další momenty. Film, zcela rovnocenný románové předloze, který diváka pokouší přitáhnout ke studiu tehdejších reálií. ()

SirGawain

Nečetl jsem knihu, takže filmu nemůžu vyčítat, že to všechno zničil, ale jestli je kniha skutečně ještě lepší než film, no tak to potěž pán Bůh. :-) Krásně ponurá atmosféra a skvělé téma podtržené úžasnými herci. ()

Pierret

Ano, četl jsem originál od Umberta Eca. Film skutečně nevyjadřuje to, co se nám snaží říci autor románu. Hluboké dílo je přeměněno v plytkou detektivku sloužící k vydělání předem neurčeného obnosu peněz. Zlé, ale přesto všechno musím ocenit krásnou nápaditost zpracovaní několika scén a vyzvednout herecké výkony. Za tři hvězdičky to určitě stojí a blíží se to ke čtyřem. ()

Weirdman

6/10... Celkom príjemná kriminálka zo 14. stororočia s dovšetkéhonosstrkajúcim mníchom Connerym v hlavnej úlohe... No raz vidieť bohate stačí... A som rád, že som knihu ešte nečítal, lebo by som zrejme dosť frflal... ()

Lewaso

Pro mě fantastický zážitek. Tajemno středověku mě láká ve všech podobách, Sean Connery je těžkej mazák, mladý Slater není obvykle přiblblý podržtaška, v té době nepřekonatelný efekt z knihovnou, zápletka jak od McBaina a jako třešnička půvabná „špindíra“. Annaud je borec. ()

dražis

Knižní předloha Umberta Eca je perfektní a bez chybičky. Snad jen ta rozsáhlost a popisnost byla na moje gusto příliš rozsáhlá a to je právě fakt, proč je podlě mě filmová adaptace lepší než kniha.I když srovnávám nesrovnavatelné. Film je samozřejmě zaměřen na hlavní detektivní děj a ten správný úhel pohledu na prostředí příběhu vyjadřuje atmosféru, která skvěle vykresluje ten hnusnej, temnej středověk a vytváří z detektivky výborný thriller. ()

Saljack

Film mě naprosto nadchnul a proto si knížku přečtu. Výborný Sean Connery a dobrá atmoféra, prostě vše co člověk očekává. Ze začátku si člověk říká co se bude 2hodiny dít, ale když se film rozjede člověk se opravdu nenudí až nakonec zjistí, že to všechno hrozně rychle uteklo. ()

Phex

Knihu U. Eca jsem vzal kdysi do ruku a nudila mě...Pak jsem viděl po pár letech film nadchnul mě...vzal jsem knihu opět do ruky a dočetl ji. Asi v tom hrál větší roli můj věk, ale film mě k pokusu to znovu přečíst motivoval. K filmu napíšu jen, že to je skvělá podívaná, to že se tam ztrácí mnoho rozměrů z knížky není na škodu a samotná detektivní záplatka to v drsně vykresleném středověkém klášteře utáhne. Dodnes nechápu, jak to, že knížka je tak masově populární, pro normálního čtenáře to podle mě rozhodně není. ()

mr.bredok

Obrovský zážitek Jedna z nejlepších Conneryho rolí. Inu na první pohled je vidět, že scénář se opírá o kvalitní předlohu od U. Eca. A mimochodem Castel del Monte jsem ve filmu poznal až po upozornění přátel, a to jsem u něj strávil celkem dost času. Tak tajemně jako ve filmu nevypadal ani v podvečerní mlze... ()

radimartin

[Literární předloha: Umbreto Eco - Jméno růže] Poměrně zajímavé zpracování té pro diváka nejzajímavější vrstvy známé knihy, tedy asi jedné padesátiny literárního textu. ()

Vots

Knížka je velice obsáhlá, tudíž je jasné, že do filmu není možné zakomponovat všechny části, proto se Annaud pochopitelně zaměřil jen na některé. Jeho vize středověku je fantastická. Sean Connery předvedl skvělý výkon, z jeho role vyzařuje síla, moudrost a intelekt. Jsem ale velkým milovníkem knížní předlohy od Umberta Ecca, která se mi zdá (stejně jako sám Ecco) naprosto božská. Film se jí zdaleka nevyrovná, přesto oceňuji odvahu režiséra a výborné herecké výkony. ()

Via

Váhám nad pěti hvězdičkami... možná až to uvidím znovu... Každopádně velmi dobrý film - díky abee :) Zobrazení středověku, františkánů versus zástupců papežů ("...patřil plášť a měšec Ježíši?... a patří církvi statky?..."), inkvizice (nesnáším ji...), poznání ("Církev tu je pro lidi, nejen pro Boha..."), hledání, moudrost v knihách, zabraňování v odhalování pravdy... Velmi podnětný film, který si nedělá zábrany, docela lehce promítnutelný do současnosti... Ještě si přečíst knížku... ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)