V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

MickeyStuma

Intelektuálně nekonformní mnich vyšetřuje několik záhadných úmrtí v izolovaném světě opatství. Středověká detektivka dle románu Umberta Eca poukazuje na syrový realismus temného středověku, který doslova předčí očekávání. Až neuvěřitelně naplňuje atmosférický pocit umocněný gotickým prostředím skutečného života, ve kterém se příběh odehrává. Díky hmatatelné temné atmosféře a odborně vytvořenému napětí se tento jedinečný thriller stal zaslouženě klasikou filmové historie. Vyšetřování zločinu ve stínu svaté inkvizice v celé své struktuře děsivosti v rámci dvouhodinového diváckého vzrušení a filmové zábavy, s velice povzbudivý výkonem Seana Conneryho a mladičkého Christiana Slatera, pohltí už na samém počátku. Stejně jako v románu je i zde kladen důraz na vyjednávání různých jevů moci a klamu, které jsou v této filmové realizaci dovedně a srozumitelně pro pochopení předloženy. Kdo se v tom chce zamotat více, nelze jinak, než doporučit přímo onen román. Na intelektuální úrovni je film zajímavý a vyvážený přístupem k morálce a ctnosti. 'Jméno růže' představuje temný věk v té nejtemnější podobě, jehož jádro problému ve své podstatě rezonuje dodnes. ()

montongery

Určitě nemá cenu srovnávat s vynikající knižní předlohou a na to si film asi ani nedělá nároky. Ale tím že se všemi silami soustředí pouze na detektivní příběhovou linku a nehraje si na nic víc, se stává neopakovatelnou filmovou lahůdkou. Výborný Connery, scénář a kostýmy. Ale co mě nejvíc na tomhle filmů baví, je přesné a důvěrné vylíčení života ve středověku a to včetně kulis, dobových kostýmů, každodenního života v klášteře, vylíčení fungování středověkých institucí, atd. Prostě perla mezi filmy a to hlavně pro ty, kdo o tomto období ví něco víc. Zde se ukazuje, že není potřeba žádných filmových klišé ani wow efektů, aby vzniklo výjimečné dílo. Film se obejde bez všech těchto hollywoodských typických prvků, které většinou co nejvíce utíkají od reality, a přitom si nezadá s nejlepšími fantasy a historickými filmy, které kdy byly natočeny. ()

vendy63

Tak tohle miluju, tajemné kláštery,tmavé chodby a spousta záhad ,Sean Conery coby detektiv mezi mnichama ,dokonalé. Příběh odehrávající se na opatství Benediktínu bere dech . K tomu mužu jen podotknout -klaním se ti ,Umberto Eco-. ()

Blaogranas

Tady není co dodat, všichni píší to samé, protože je to prostě pravda. Mistrovsky zahrané počínaje Seanem Connerym, pokračuje Christianem Slaterem, Ronem Perlmanem a konče posledním mnichem, který se ve filmu objeví. Mrazivé představení středověké církve a jejích inkvizitorů. ()

ex.it

Upřímnost. Jen upřímnost a výborný výkon Seana Conneryho tento film drží na pěti hvězdičkách. Děj je výborný, mrazivý a napínavě záhadný, ale za to vděčíme především Umbertu Ecu a jeho knižní předloze. Ale k té upřímnosti. Málokterý režisér zobrazí středověk tak, jak doopravdy vypadal. Ale Annaud to udělal. Upřímně vyobrazil špínu, bídu a chlad v lidských očích. Miluju tento film, i když na mě působí depresivně. Za 5* stojí. ()

Gixian

Dnes již trochu starší, ale stále úžasná 'detektivka'. Středověk je tu úplně na dosah ruky, z jeho temné atmosféry mě i po Xtém shlédnutí stále mrazí, stejně jako z úžasných hereckých výkonů. Connery, Abraham, Lonsdale, Perlman, jeden lepší nez druhý. ()

Jeand´Boa

Není lepší než kniha, ale kdo se tu byví o knize, že? To by nebylo fér to srovnávat, neboť by to vedlo k znevážení krásného filmu...ne, u tohoto snímku srovnávat nehodlám...byť to jinde třebas dělám... ()

yVANs

Jelikož jsem Eca nečetl, trochu se zdráhám hodnocení příběhu a obsahu filmu vůbec. Je mě naprosto jasné, že kdybych knihu přečetl před, nebo i po shlédnutí filmu, jistě můj pohled na něj bude úplně odlišný. Annaud samozřejmě musel vytvořit zkratku. Když budu brát ale je to co jsem viděl, Jméno růže je velice poctivě natočený film, kde je opravdu každý detail zachycen s neuvěřitelnou preciznosti a jen těžko jsem se vracel z chladného středověku, vymáchan v blátě a vykálech, znechucen mravy církve, z toho malého uzavřeného světa, zpět do reality. ()

Skleni

filmová klasika od Knižného klasika. kniha je lepšia samozrejme no ani film nestráca nič na svojej kráse. proste SUPER! 90% ()

Redix

Fantastickej film s opět EXCELENTNÍM Connerym. Film má pouze jednu chybu a to je naprostá herecká nula Christian Slater. ()

Hightower

Nevěřil bych nikdy v přitažlivost francouzského vážného filmu. Ovšem tento brilantní kousek mě nadchnul a nepustil. Nembudu hodnotit film po jeho jednotlivých částech (hudba, režie, herci,...) i když věřim, že by si to zasloužil, ale jen se zmíním o myšlence, která dostává svého vyvrcholení až na konci; totiž, že smích je to, z čeho má církev strach. Mnohé novodobé filmy postrádají něco, co tento film plnohodnotně poskytuje. Ptám se, zda-li je to tím, že příčinnou je Aristoteles a jeho myšlenka, která do dnes nabízí možnou odpověď na otázku. Kdo ví, třeba na několik desítek let, budou i dnešní filmy dávat odpověď na otázky... "neb, člověk je tázající se bytost" Tato filmová reprodukce je určitě vítanou, neboť, i když nenahradí knihu, dokáže zaujmout. ()

Joppo88

Režisér i celý tím okolo neho sa ujali knižnej predlohy brilantne - U. Eco by rozhodne nezalamoval rukami. Obsadenie S. Conneryho filmu len pridalo - opäť potvrdil svoju hereckú kvalitu - aj ako mních. Tiež autentickosť prostredia a zvuková stopa robia film Filmom. ()

mupimup

Mou nevýhodou u hodnocení tohoto filmu je moje zamilovanost do knižní předlohy. Kniha Umberta Eca je jedním slovem geniální, Annaudův film dvěma slovy geniální není. Vměstnat do 130 minut obrazového materiálu nesmírnou bohatost románu vytvořeného mistrem pera je možná čirá utopie. Film i přes očividnou snahu postrádá jak hloubku imaginace duchovního ovzduší středověkého kláštera, včetně dobové atmosféry předcházející papežskému schizmatu, tak i třeba onu tajemnou chuť spirituálního nebezpečí při odhalování labyrintu knihovny. Rozdíl v prožitku při četbě knihy a sledování filmu lze proto u mě srovnat s rozdílem prožitku dvou týdnů strávených v Rio de Janeiru versus prohlížení jeho fotografií v turistické publikaci. Příběh samotný je zde minimalizován na historickou detektivku, která i přes spolehlivé herectví Seana Conneryho ztrácí vůči předloze plasticitu. Oproti jeho kvalitnímu výkonu je ztvárnění postavy Adsona Christianem Slaterem jasným zklamáním. Nevím, kde drželi Adsona před jeho výletem do zdejšího opatství, ale dle jeho neustále vytřeštěného výrazu soudím, že dosavadní roky svého života prožil pravděpodobně uzavřen v bedně. Tři hvězdy jsou zde hodnocením kvalitního, ale průměrného snímku, který by spíš než jako věrná adaptace zasloužil být uveden podtitulkem „inspirováno románem Umberta Eca“. ()

luccash

Ano, ano a ještě jenou ano! Takhle nějak si představuju středověk i já. Ponurý, sychravý a hlavně pořádně špinavý. Tohle všechno ve spojení s detektivní zápletkou zasazenou do opatství benediktinů, dává vyniknout neskutečně mrazivé atmosféře. Knihu jsem nečetl (což je nejspíš dobře podle některých komentářů níže), ale určitě to brzo napravím. ()

KafuR

Čtyři hvězdičky dávám za samotný film, který u mě zabodoval krásně syrovou atmosférou s nádechem středověku a který však zbytečně sráží hodně laciný konec, hlavně vzhledem k potenciálu předlohy. Knihu jsem četl a podle toho jsem také začal psát první verzi komentáře, ale po jeho přečtení by nikomu nebylo vůbec jasné tak vysoké hodnocení, a tak jsem od srovnání upustil a přenechal to jiným. Ovšem pro ty, kterým se příběh líbil a zdál se jim zajímavý: Přečtěte si knihu! Pak teprve zjistíte, jak chabý odvar toto dílko je. ()

tranquill

"Bez strachu nemůže být víry, neboť bez trýznivého strachu z ďábla už bůh není třeba!" Mysteriózní atmosféru film měl, ale můj šálek kávy to úplně nebyl. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)