V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

troxor

Hned na počátku musím uvést, že film je od románu docela odlišný, zesiluje příběh, napětí a atmosféru, ale ubírá na filosofické rovině, která činí tento román výjimečným a jež mě v knize bavila více než detektivní zápletka. Filmové Jméno růže není ničím víc, než jen výborně řemeslně provedenou atmosférickou detektivkou z atraktivního prostředí. Jde jen o to, jestli Vám to stačí... Oproti předloze mi navíc závěr filmu přijde příliš optimistický (takle dobře -zlo poraženo a dobro žije- to nedopadá většinou ani ve středověku ani dnes),pravdivější mi připadlo to, co vyplývalo z románu, který končil daleko tragičtěji a ze kterého jsem si odnesl dojem, že svět v postupuje přes velké kroky vzad nenápadně malými krůčky vpřed. (ale jen v některých věcech, lidé jsou totiž stále stejní - lidé...) ()

strikeman

Zbožňuji literaturu a filmy, kde dostává na prdel fanatismus, zejména pokud se tento týká římskokatolické církve a jejího temného období v dějinách lidstva. Taky se mi moc líbila erotická scéna s překrásnou ušmudlanou Valentinou Vargas:-) A ještě bych dodal, že mne sice mrzí (měl bych to napravit), že jsem knihu Umberta Eca nečetl, ale na druhou stranu mám v paži, jestli se s ní film shoduje a do jaké míry (některé kverulanty prostě filmaři neuspokojí nikdy, nepochopí, že kniha je pouze předlohou a je čistě na filmařích, jak daný materiál uchopí, aby výsledný snímek nebyl pouhým odrazem, ale svébytným uměleckým dílem). Jedná se prostě o atmosférický, skvěle zrežírovaný a zahraný snímek s parádně autentickým špinavým středověkým prostředím. 95% Zajímavé komentáře: Superpero, Anthony nebo Lima ()

Heroine

Tenhle film jsem viděla v angličtině, proto mi možná něco uniklo, ale vůbec jsem nepochopila smysl názvu filmu. Jaká růže? No, snad to není podstatné. Vcelku se mi film líbil. Nedá se říct že by mne bavil, to ne. Ale měl grády, zajímavou atmosféru, vynikající herecké výkony a slušnou hudbu. F. Murrray Abraham byl excelentní, Sean Connery taky vcelku ušel (osobně si na něj nijak nepotrpím), Christian Slater byl k sežrání, ale u mě osobně samozřejmě nejvíc topoval Ron Perlman, jako zrůdný, poloretardovaný kacíř-hrbáč, který skončil v plamenech. Smutné... Jinak slušná detektivka. Podle ostatních, byla prý knižní předloha o mnoho lepší, ale tu já neznám. Podívanou mi vlastně zkazila jenom mimořádně nepovedená a trapná milostná scéna mladého mnicha s prostou, opět poloretardovanou dívkou. Jinak inkvizice jako vyšitá, dobře podaná nechutnost (nejen) středověké církve, a pár morbidně laděných scén z pitvy potěšilo mé zvrácené chutě. ()

Osanos

Výborný film s dokonale špinavou středověkou atmosférou. Oproti knze je to slabé, úplně jinak vyznívající a povrchní, ale jinak by zábavný film ani udělat nešel. Kdybych viděl film dřív než četl knihu, bylo by to i na pět hvězdiček. ()

Lars

Knihu jsem četl kdysi dávno, ale pamatuju tu dobře vystiženou atmosféru středověku. A film jako takový by měl být pro všechny filmaře příručkou, jak to nejspíše vše tehdy vypadalo a jak by to mělo vypadat především na plátně. Viděl jsem spousty historických filmů, ale v porovnání s tímto dílkem jsou takové "čisté a načinčané". Zde je úžasná výprava, která nádherně zachycuje ten hnus, špínu a smrad doby, kdy ti iluzionisté z řad církví a všech řádů tahali obyčejný lid za bosé nohy, aby byli vůbec vděční, že se mohou přes noc uložit do bláta pod deštivou oblohu a přikrýt kopřivami. Pane Annaud, klobouček až na zem za to, že jste tuto nádhernou knihu nepoprasil a přenesl na plátno tu hnusnou dobu tak, jak jsem si ji vždy v hlavě představoval. 👌 ()

mrtvej pes

Patřím k těm nešťastníkům, kteří nejprve četli (famózní) knihu a teprve poté se dostali ke snímku. Donutila jsem se ale brát jej jako samostatný počin, neboť zfilmovat přesně nebo snad doslova obsáhlou a náročnou předlohu by bylo nemožné. Debaty, filozofie i náboženství jsou tu vlastně potlačené pro samoúčelnou zápletku, která je ještě zpola položená jinak, a děj je taky upravený celkem svérázně, jednoduše pro diváka a pro film. Vše, čím se kniha detailně zabývá, je odsunuto. Film nakonec nabízí jen prázdné vyšetřování smrtí s občasným moudrem, záporáka, který vlastně takhle hloupě v ničem nefiguroval a happyend, který mě i přes snahu o nezaujatost vyloženě nasral. ()

Wolvie

Je sice možné,že film se k Eccově předloze ani nepřiblížil,ale vzhledem k tomu,že je to jedna z nejlepších knih,jaké kdy byly napsány,tak bych v tom vůbec neviděl problém.Z filmové verze Jména růže totiž doslova dýchá skvostná atmosféra,Annaud vše zrežíroval naprosto brilantně a herci jsou bezchybní.Pro mě mimořádně zdařilá historická detektivka,která neztratila kouzlo ani po dalších zhlédnutích. ()

hororwatch

Dobrá náboženská detektivka a dobré herecké obsazení a její výkony, ale zas tak nic ohromujícího to není aby to bylo na 5* čili pouze 4* :) ()

Luk Skywalker

Nemůžu potvrdit, že se jedná o zdařilou filmovou adaptaci románu Umberta Eca, jelikož jsem knihu nečetl (ale děj si pamatuji dost dobře, a to už je od maturity několik let). Dokážu si představit, že to bylo před 26 lety filmová bomba, ale dnes je na ni patrný zub času v podobě, že propracované příběhy máme i dnes (bohužel moc jich není). Ale na druhou stranu temný středověk je zdařile vyobrazen (tohle nezestárne) a Sean Connery byl starý už před 26 lety. A mimoto středověká detektivka není častý filmový podžánr. ()

GOREGASM

Nepoznamenán věhlasnou knižní předlohou si z projekce Jména Růže odnáším velice atmosférický prožitek, kterému kraluje věrohodně špinavá výprava, díky níž na více než dvě hodiny opustíte komfort své pohovky a přenesete se do blátivých uliček jednoho středověkého opatství. Potřebnou dávku sugestivní, dobové autenticity dodávají také obsazení herci, kde Annaud volil nejen pro hlavní role s velkým citem a nehostinné atmosféře opatství dodávají jejich životem a někdy i maskérem tesané tváře akurátně zlověstné kontury. Je to stručně řečeno hnusný a náboženskými dogmaty svázaný středověk se vším všudy od obézních, smilnících a seberouhačských mnichů až po neoblomné a svou vírou zaslepené inkvizitory (přesvědčivý Abraham). Esenciální dávkou tajemna zahalená vyšetřovací story má potřebnou gradaci a také díky odhodlanému úsilí Seana Conneryho a překvapivě nezaostávajícího Christiana Slatera si můžeme znovu uvědomit v jak civilizované době žijeme. Jean-Jacques Annaud netočí obyčejné filmy a Jméno Růže se nebojím zařadit do kategorie výjimečných. 95% ()

BOURQUE

Filmová adaptácia knihy od spisovateľa Umberta Eca. Tento film od začiatku až do úplného konca je v podstate bezchybný. Prostredie (píše sa rok 1327) je originálne, dej je neskutočne dobrý a premyslený. K tomu prekrásna hudba, do ktorej sú samozrejme zakomponované prekrásne motívy kresťanských piesni. Herci a ich výkony tvoria samostatnú kapitolu. S. Connery je všetko v jednom: skromný a spravodlivý mních, jednoduchý človek s jednoduchými myšlienkami a otázkami zo Sveta a pravdepodobne prvý „Sherlock“ v našich dejinách. Jeho výkon je absolútne bezchybný. Potom tu máme skvelého F. M. Abrahama, ktorý opäť potvrdzuje, že zahrať charakterov z „dávnych čias“ mu nerobia žiadne problémy – tentokrát predstavuje inkvizítora so silnou ruko. A máme tu ešte nadpriemerný výkon R. Perlmana, ktorý podľa mňa nepochopiteľne zabudli vyzdvihnúť. A CH. Slater – on je neskutočne mladý :). Film každému odporúčam. Bohužiaľ som knihu nečítal, ale keď film je tak skvelý, tak román musí byť minimálne stokrát 100x lepší. Osobné hodnotenie: 95% (****) ()

WillyMarks

Poutavé, tajemné a zvrhlé krimi z témné doby středověku, kdy církev ovlivňovala veškeré dění kolem nás. Perfektně zpracované dílo Umberta Eca. Atmosféra celého dění je temná a špinavá. Connery je pan herec a působí jako opravdový intelektuál a svou roli zvládá výtečně... 78% ()

Hell_ena

Musím říct, že atmosféra středověku se v tomto filmu naprosto povedla! Nejen, že tento film je plný ohavných mnichů a prostor, ale navíc je atmosféra středověku doplněna velmi vkusnou hudbou. Musím zde zmínit i skvělé obsazení hlavního hrdiny (Sean Connery), který je naprosto dokonalý! :) Ve všem se vyzná, působí vždy vyrovnaným dojmem a z ničeho si nic nedělá (alespoň tak na mě působil) S ním bych se nebála jít nikam :) ..Myslím, že by si tenhle film neměl nikdo nechat ujít!! :) Doporučuju! ()

Ombak▼Penari

Tento film patří k těm, na které se můžete podívat i po mnoha letech a nepřijde vám v ničem zastaralý a nezáživný. Je to v podstatě historická středověká detektivka, což je žánr dost ojedinělý. Příběh se odehrává v jednom nejmenovaném odlehlém opatství v horách severní Itálie, kde dochází k záhadným úmrtím, které mají cosi společného se zdejší velkou knihovnou. Film má velice působivou chmurnou atmosféru a dobře postavenou zápletku. Že se jedná o filmové zpracování knižní předlohy Umberta Eca tu už bylo několikrát zmíněno. To je samo o sobě značkou kvality. Filmu vcelku není co vytknout, je to prostě natočené výborně a výborně zahrané. Samozřejmě největší hvězdou filmu je standardně skvělý Sean Connery. V této souvislosti bych chtěl podotknout, že Connery je sice skvělý herec, ale to samé se nedá říct o většině filmů, ve kterých hraje. Jméno růže ale patří právě k těm, kde Connery nemusí nic zachraňovat vahou svého nesporného hereckého umu. Takže pokud máte rádi detektivní žánr a současně ponuře ladění historické filmy, tak tohle je ideální kombinace. Je to jeden z těch filmů, který nebude nikdy potřebovat natočit znova. ()

Hapretor

Detektivka s historickým pozadím. Sean je prostě frajer. A mladičký Slater mu velmi dobře sekunduje. Já osobně bych však před věděním a starým namyšleným kozlem dal přednost mladé, nadržené a dobře vypadající kozičce. Dějově zajímavé, herecky kvalitní a atmosférou pohlcující. U mě fakt dobrý. ()

Wallis3

Tak jsem čekal mystérium jak sviň a dostal jsem panoptikum divných zjevů, účesů a šklebů. Knihu jsem nečetl a film mě zklamal, Slater si, coby novic, zašukal, Connery vše vyřešil a Perlman vymyslel vlastní mluvu. Pointa filmu? Máte zakázáno se smát. Průměr a to s jistou dávkou shovívavosti. ()

helloween93

Jediný historický film, který můj táta, jenž nemá rád historické filmy, označil za pěkný. A právem, protože je to poutavá středověká detektivka. 4* ()

Flavors

Viděla jsem tenhle film po dlouhé době a opravdu myslím, že když jsem hodnotila pěti hvězdami, bylo to nadsazené. Mezitím jsem si přečetla knihu a rozdíl je to velký. Rozhodla jsem se ale, že s hodnocením hýbat nebudu. Sean Connery byl výtečný, atmosféra středověku perfektní a stejně tak hudba dotvářející napětí. ()

Folky

Výborná atmosféra a zajímavý scénář dělají tento film skvělým. Ale přesto mu nemůžu dát plné hodnocení a znovu si ho už asi nikdy nepustím. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)