Nepriateľ pred bránami

• Česko Nepřítel před branami (viac)

17. júla 1942 sa začala jedna z najväčších bitiek II. svetovej vojny. Bojovalo sa o priemyselné mesto na Volge, vtedajší Stalingrad, a velenia oboch armád – sovietskej i nemeckej – si boli vedomé, že práve tu sa rozhodne o konečnom víťazstve. Ak by totiž mesto, nazvané po sovietskom vodcovi padlo, nastala by katastrofa. A v meste, kde sa doslova bojovalo o každý meter a z ktorého nezostalo nič viac ako ruiny, sa rodili príbehy neuveriteľnej a slepej odvahy. Jedným z nich je aj skutočná udalosť vojaka Sovietskej armády, Vasilija Zajceva (Jude Law), vynikajúceho ostreľovača, ktorého súboj s nemeckým elitným strelcom, majorom Königom (Ed Harris), sa stal okamžitou legendou a pomáhal udržiavať morálku sovietskych vojakov vo chvíľach, keď tretia ríša ovládala takmer celú Európu... Politický komisár Danilov (Joseph Fiennes) z neho doslova „stvoril“ žiarivý prototyp skromného, prostého a neohrozeného hrdinu, schopného bez zaváhania položiť za vlasť život. Netuší, že v ňom nájde aj soka v láske ku krásnej Táni (Rachel Weisz). Jednoduchý pastier z Uralu, lovec vlkov, a nemecký šľachtic, lovec jeleňov. Ich niekoľkokrát opakujúce sa stretnutia, keď číhajú jeden na druhého, akoby boli vystrihnuté z klasického westernu. Prežiť môže iba jeden... (TV Markíza)

liebgott

Tenhle film na mě pusobí všel jak , první polovina je skvělá a ta druhá je no ehhm jaksi pokřivená . Vylodění v docích a následná bitva o náměstí (estli to je něaký konkrétní tak se omlouvám)  je naprosto špíčkově udělané a ukazuje nepřikrašleně sovětské vedení války . No a pak se z filmu na hodinu stane ruská propaganda ,  tohle je snad to nejdivnější rozhodnutí co scenaristé mohly udělat a mě osobně to zkazilo celí film . ()

Lenny_cz

Nepřítel před branami patří do té slavné éry válečných filmů, kdy měl Hollywood tendenci vytvářet filmy s tématikou 2. světové války a taky to byly kvalitní kousky, které se zapsali do historie filmařiny, jako Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie, Schindlerův seznam, Pianista a další. Moc se mi líbily kulisy rozbombardovaného Stalingradu jsou fakt perfektně udělané, hudba a herecké obsazení je taky povedené. Přiznávám, že pravdivý příběh o Vasilijovi Zajcevovi, není 100 % důvěryhodně zpracovaný a film si ho upravuje pro zaujmutí diváka, jako přidání německého odstřelovače Konigema, který zde plní roli hlavního záporáka, když nepočítáme Třetí říši, ale mě to nevadilo a film tyhle změny dělá výborně. ()

xander

Tento film zaujme predovšetkým priaznivcov vojnových filmov. Ak vám ide o masové bojové scény tak tie tu nenájdete, pretože Annaudou snímok je o ostrelovačoch, súboje sú väčšinou jeden proti jednému, čo trochu pripomína western. A tých nieje tiež príliš vela. Herci sú väščinou dosť matný, až na Eda Harrisa, ktorý je najlepší. Na menšej ploche na seba ešťe upozornuje Ron Perlman. S rozpočtom 95 milionov dolarov vznikol len priemerný vojnový film. ()

melo.d

Hmm. Válečná hárlekýnka. Děkuji, nechci. Patos, díry, vata, nuda. Prostě mu to vůbec nežeru. Zkrátka válečný film pro holky. Ani po druhém nedobrovolném shlédnutí mě ten film nepřesvědčil. Snad jen ten začátek si zaslouží hvězdičku. BTW Ryan stál taky za prd. ()

shinlove

"Novodobý" Souboj Titánů...aneb co vše bylo ve 2.světové, o čem se tolik neví... Law a Harris skvělé, J.Feinnes perfektně a i režijně báječně zvládnuté. Ale co musím dát OBROVSKÉ MÍNUS je fakt, že James Horner coby "skladatel hudby" tohoto filmu naprosto vykradl hlavní klavírní melodii ze Schindlerova seznamu!!!! Tohle se neodpouští a kazí mi to dojem z jinak vynikajícího filmu. 4* ()

elplastico

3a půl. Sice nepřeslazený, ale přesto každým coulem americký film. Od začátku jsem myslel na to, proč nebyl předabovaný do ruštiny a němčiny. Ale kdo by se v USA a nejen tam otravoval s titulkama, že. Pak ale netočte film o Stalingradu. ()

dickens

Jeden z nejpovedenejsich (a nejdrazsich) evropskych filmu, ktery celkem verohodne zachycuje valecne udalosti ve Stalingradu...skoda jen ze reziser "nenaplnil" film vice scenkami z uvodu. ()

Jardys88

Opravdu mám rád příběhy ze světových válek ať už je to z pohledu jakéhokoliv z válčících států. Příběh podle skutečné události. Opravdu zajímavé ale kromě prvních 20 minut za příliš tento film nestojí. Je lepší být zabit při útoku nepřítelem a nebo při ústupu svým velitelem? ()

Inyanga

Mám rád válečné filmy a navíc se hodně zajímám o 2. světovou válku, takže asi nebude překvapující, když řeknu, že se mi film líbil. Atmosféra je zde hodně uvěřitelná, což je pro film takového žánru nezbytné. Tady se jim perfektně povedla. A k tomu ta hudba Jamese Hornera, třeba při samotných záběrech na siluety trosek, ta se mi k tomu hodí. Fascinuje mě sniperský způsob boje - pěkně ze dvou set metrů, schovaný bůhvíkde, co rána, to kus. Jude Law je skutečnému Vasiliji Zajcevovi podobný, Ed Harris vypadá jako rodilý skopčák, a Rachel Weisz - té to v rudoarmejské uniformě se sniperkou přes rameno sluší, mnohem víc, než třeba v Mumii. Jen mi trochu vadí, že tam zase museli nacpat nějaký vztah a sex. A pohled na desetiletého Sašu, oběšeného na pumpě na nádraží, mi docela vyrazil dech. Pokud jde o charismatické představitele Jude Law a Eda Harrise, tak v jednu chvíli jsem nevěděl, komu mám víc fandit. Příběh je inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga. Hrál jsem rovněž oblíbenou PC hru Call of Duty, která je částečně udělaná podle tohoto filmu. Táňa: „Dnes ráno přišel na velitelství seznam. Seznam civilistů, kteří byli obklíčeni a posláni do Německa před třemi týdny. Byli mezi nimi i moji rodiče. Po třiceti kilometrech Němci vlak zastavili a vyhnali všechny ven. Uprostřed mostu je svázali k sobě po dvou. Matky s dcerami. Manžele s manželkami. Vyrovnali je podél zábradlí a pak zastřelili jednoho z každé dvojice, aby ušetřili náboje. Fungovalo to. Těla mrtvých stáhla živé lidi pod hladinu...“ ()

Potrublo

Originálna téma, voľne spracovaná podľa skutočných historických reálií. Bohužiaľ, niekoľko kvalitných akčných scén (ktoré sa dajú za 10 minút pozrieť na youtube) na dobrý film nestačí. V rovine, kde sa príbeh pokúša mentorovať, tj. pokúša sa konfrontovať stalinistickú propagandu verzus vojnovú realitu, absolútne zlyháva. Postavy sú nedotiahnuté, dialógy plytké, korunu všetkému dodáva patetická love story. Vojnové filmy mám rád, tie kvalitné ponúkajú divákovi napätie, akciu a väčšinou aj silný príbeh. V minimálne v 2 z týchto atribútoch je Enemy at the gates značne podpriemerný. 2 a pol hviezdy ()

lajkus

1. - Takhle bitva o Stalingrad nevypadala....2. - Ti amíci naserou milostný příběh i do Stalingradu (to si děláte prdel)....3. - Nebýt faktu že je to o odstřelovačích přirovnal bych to k Pearl Harboru..... ()

antragus

Dal bych 4, ale nemohl jsem si pomoct, krev sem tam stříkla (jak se na válečný film sluší), celkově jsem se bavil, a to i ve srovnání s jinými válečnými kusy, a na dobu trvání něco přes dvě hodiny to odsejpalo celkem slušně. ()

surprise

Až na ty amerikanismy jako Chruščov - velezlý manažér, Zajcev - hvězda médií, láska mezi kapkami střel a samozřejmě happy end to je slušný film. Nikoli však super. Bohužel. ()

chosan

Po vojínovi Ryanovi bezpochyby nejlepší válečný film. Strhující scény, odstřelovačské dovednosti a dokonce i sex přímo v akci. Mé hodnocení 90%. ()

james11

Nejlepší věc na filmu (alespoň mě z toho všeho zaujala nejvíc) je, že Vasilij Zajcev opravdu ve druhé válce figuroval. Jinak je film uspokojující. Není to nic, co člověka zvedne ze židle a neposadí ho to tam, dokud nenaběhnou závěrečné titulky. Možná se to u tohoto materiálu docílit nedá anebo prostě mohl být film kratší... No to co se objevilo na obrazovkách hodnotím 70% a vyjímečně se přikláním k nižší známce tady na csfd. ()