Kapitán Willard si počas služby vo Vietname získal povesť vynikajúceho vojaka, poveria ho preto dôležitou misiou - nájsť a zlikvidovať plukovníka Kurtza, ktorý dezertoval a vedie svoju súkromnú vojnu proti všetkým. Cestou proti prúdu Mekongu spoznáva najpodivnejšie a najstrašnejšie aspekty vojnového pekla a dostáva sa stále bližšie a bližšie k samotnému srdcu temnoty. (STV)

sir-dave

Miluju vůni napalmu, takhle po ránu. Jedna povedená scéna a nudné minuty i při sestříhané verzi. Dvě hvězdy a ještě z milosti. Sledovat bandu bláznů plujících Vietnamskou řekou dvě hodiny, aby se v úplném závěru objevil tlustý Marlon Brando a dostal za vyučenou, to nezachrání ani ty všemožné dobré kamery, střihy, hudby nebo herci. ()

andrii

Hypnotizující odysea činných. Úpis mysli kapsli silic, pylu absolutna. Člověk je popel, čekající "Kalypsó," na povel rakve. Pohlcující polykání sršní z trhačovy dlaně. Ďábla stínohry, Caesara zhrouceného svět(l)a, z pevnosti nicoty. ()

Decker

Uz zacatek jasne znaci ze pujde o neco silneho a vyjimecneho. Napada me spousta myslenek, ktere mi projeli hlavou pri sledovani tohoto veledila. Z vyctu to jsou priblizne dve slova genialni a nadcasove. Samotna rezie je natolik odlisna od vseho co ve valecnych filmovych kolejich bylo bezne, ze divak jen nevericne zira co ze se to vubec deje. Na prvni shlednuti naprosto nemozne vstrebat vse co reziser do filmu vlozil a pokud nahodou sledujete final redux verzi tak je to temer maratonsky vykon, nebot film je neuveritelne slozity a tezky a malokdo to vydrzi pres tri hodiny pozorne sledovat. Film ma genialni linku a pointu v tom jak je vypraven. Cim dele a dale se plavite po rece tim vice jste ji pohlcovani a stale vice sokovani. Jednotlive epizodky, ktere komando zaziva pri sve vyprave se v urcitem momentu prelevaji z reality do surreality a pozdeji se jedna o temer maniodepresivni atmosferu, ktera je natolik strhujici, ze v zaveru vas film rozbije na male atomy a necha vas bloumat nad lidskou existenci a dusi. Pripravte se na to ze nikdo ve filmu neni "normalni", nikdo se nechova racionalne a moralne, neni tam zadny kladny hrdina, pouze hruza, zlo, silenost a apokalypsa. Vietnam je zde pouze kulisa. ()

Cedr

Přes všechny překážky a komplikace při natáčení z toho přesto vznikl dokonalý snímek. Jak řekl sám Coppola: „Můj film není o Vietnamu, tohle *je* Vietnam.“ ()

Triple H

Bizarnosť samotného nakrúcania sa obtlačila do filmu a dovolila tak vzniknúť dosť pozoruhodnému dielu, aj keď divácky dosť náročnému. Vojnové filmy nejak extra neobľubujem - výnimkou sú filmy o Vietname a pár o druhej svetovej. A Apokalypsa je podľa mňa z nich jednoznačne najlepšia. Zobrazuje totiž prostredie vojny ako neprirodzené a šialené miesto, v ktorom čím hlbšie sa doň ponárame, tým strašidelnejším a čudnejším sa stáva. Čím dlhšie v ňom pobudneme, tým viac sa krúti a mení naša vlastná psychika. A o tom to je. Väčšina ostatných vojnových filmov (Čata, Narodený 4. júla, Zachráňte vojaka Ryana, Full Metal Jacket...) zobrazuje skôr tie povrchné vnemy, ktoré človeka ovplyvnia. Apokalypsa ako keby bola sústredená na deformáciu osobnosti z jej vnútra - tzn. to čo vidíme stále budí bizarnejší dojem, rovnako ako hlavný hrdina stále viac stráca kontakt s realitou. Herci sú výborní, obzvlášť Robert Duvall ako šialený "surfista" Kilgore a pre mňa ďalej predovšetkým Marlon Brando, ktorého všetky scény majú zvláštnu, znepokojivú atmosféru. Práve scény s plukovníkom Kurtzom sa mi vybavia pri myšlienke na tento film. Už len tón Brandovho hlasu a tvár zaberaná v polotme stačia, aby mi behal mráz po chrbte. Do toho krásna kamera a dosť veľkolepá výprava. Apokalypsa síce nie je tak divácky vďačná ako napríklad Čata, ale po pozornom sledovaní sa vám dostane viac pod kožu. A zabudnúť sa na ňu nedá. Coppola už nikdy neskôr nenatočil lepší film. Ďalší z mojej TOP 5, už len preto, že som film videl len dva razy a mám ho natrvalo a presne vrytý do pamäte. ()

eJacques

...Hodně velká psychárna... Bez váhání plný počet... Hodně šílená jízda "proti proudu" (jak řeky Nung, tak pohledu na válku jako takovou)... Director´s Cut je 3h dlouhý a rozhodně stojí za to... Kultovní snímek! ()

Hafran

Jeden z mála filmů kde několik úžasných scén trošku podkopává hyper-úžasný zbytek. Na tenhle film by to prostě chtělo jiná měřítka. ;) Jsem ale zvědav jestli přece jenom nebude původní verze ještě o krůček blíž k dokonalosti než redux verze. A navíc odteď budu mít asi problémy pustit si Wagnera. ()

chelseaman22

Pekelně dlouhé a kvalitativně nevyrovnané. Téměř 200 minut střídavě žasnete a nudíte se. První polovina filmu byla bez nadsázky dokonalá, ale pak se cosi zvrtlo. Děsivě nudné dialogy v kombinace s nepochopitelnými situacemi vzbudili v divákovi touhu po konci. Ergo nezkrácenou verzi nestahujte! 83% Výdělek celosvětově k 15.10.2012: $83,471,511 ()

LeoH

Mám radši původní kinosestřih (stihl jsem ho ještě v Alfě na 70mm projekci, neklame-li mě paměť) – ten soustředěný neúprosný sešup do pekla, za asistence psychedelického blikání světýlek, převalování čmoudíků (Purple haze, man!) a infrazvukového pulzování helikoptér se provrtávající na dno duše a zanechávající tam znepokojivé nejednoznačno a pár veršů z Eliota. ()

Motinski

Atmosféru vietnamskeho pekla som cítil. Určite viac ako v Čate. Coppola natočil veľký projekt, vojnový art-horor kde kamerovými zábermi a posolstvom ktoré chce na konci zdeliť mohlo ísť o najlepšie čo kedy vytvoril. Vlastne mi je aj dosť lúto že to u mňa ako celok nevyšlo. Film sa extrémne vlečie. Ale že fakt extrémne. Bez výraznejšieho deja čo by rozbehol niečo viac ako len obrazové orgie. Tu je príbeh možno až treťoradí. A pri zostave Sheen, Duvall, Brando ide o zlyhanie. Ja sa aj celkom čudujem že som nezaspal. Náznaky niečoho výnimočného som jemne cítil neustále a preto je mi ľúto ze ma film nevedel viac upútať. ()

Sfinkter

Abych řekl pravdu, čekal jsem trochu něco jiného. Ale ne, že bych byl zklamán. Pokud si nejste jistí, kam ve světě patříte, bude hrát film na vaši strunu, stejně jako hrál na mou. ()

Belbo

Jeden z mála filmů který mne osloví po kždém shlédnutí. je zajímavé, že v tom to případě nemluví děj který pouze podtrhává výraz, ale obraz s hudbou doplněný dialogem(podobně u Vláčila a Tarkovského); Film o lidech, o duši, o nejtemnějších zákoutích duše. Zážitek nepopsatelný slovy. Milník světové kinematografie. ()

dvopet

Hypnotická tříhodinová jízda, která když vás pohltí, jste ztraceni. Emblematická 18-ti minutová sekvence, počínající vzlétnutím helikoptér za Jízdy valkýr a končící odjezdem lodi, by měla být povinně pouštěna všem studentům filmové režie, střihu, kamery a studentům filmové vědy, jako esence čirého filmového mistrovství. Stěží uvěřitelný film. ()

adams89

Je nepsané pravidlo, že na poli válečných filmů z Vietnamu tvoří Apokalypsa s Lovcem jelenů a Četou takovou silnou filmovou trojku. Ale po pravdě řečeno, mi zase takové terno Apokalypsa nepřipadá, abych si ji mohl dovolit s těmi dvěma dalšími filmy srovnávat. Svým způsobem to geniální dílo je, avšak díky podivné poslední půlhodině, odehrávající se v Kurtzově táboře, vyšší hodnocení prostě dát nemůžu. K mému nemilému zjištění byl v Apokalypse největší slabinou právě obtloustlý Marlon Brando a to jeho nezáživné filosofování nad vojákovým životem. A to jsem byl na něj v průběhu filmu zvědavý snad ještě více než sám kapitán Willard, plující proti proudu Mekongu s cílem zabít ho, jehož si ve své nejlepší roli zdatně zahrál Martin Sheen. Branda zastínil i Robert Duvall, jako hlavní hrdina té nejšílenější scény ve filmu, surfování na vlnách při napalmovém bombardování pobřeží. Zázrak tenhle film není, jak se o něm všude píše, rozhodně mě ale neurazil. Na závěr bych určitě ještě ocenil tradičně skvělou hudbu a vynikající práci s výbuchy.80% ()

capák

Mistrovské dílo ve všech směrech - skvělá režie, úchvatná kamera, vynikající soundtrack, zvuk, výborné herecké výkony a dalo by se pokračovat. Tohle všechno dělá z Apokalypsy jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. A k tomu navrch závěrečná půlhodina. Od chvíle, kdy se na scéně objeví Marlon Brando, je film neuvěřitelně hypnotizující a já jsem se u závěrečných titulků přistihl, že jsem od této chvíle nevnímal nic jiného, než obrazovku. Jako by reálný svět kolem mě vůbec neexistoval, jako bych se na okamžik opravdu ocitl v onom ďáblově místě, jako bych opravdu seděl vedle plukovníka Kurtze a poslouchal jeho monolog. Opravdu neuvěřitelné pocity, které dokáže tenhle snímek vyvolat. ()

Shetland

Jen ten konec mě mrzel, čekal jsem velké finále, ale bohužel jsem se nedočkal a tak je můj dojem z filmu rozporuplný. Postava plukovníka Kurtze je ve filmu jen jakoby stínem, který záhy zmizí a tak ani není možnost jej pochopit a dát tak smysl poslání ho zabít. Celý film se snaží přidat pocitům hmotný základ, film je o válce,ale zároven děj je i alegorií na válku, jelikož v ní spousta lidí umře z hlouposti nebo zbytečně jen kvůli rozkazům a na konci je každý tam, kde na začátku,ale nemá už vůbec nic. Shlédnuta tříhodinová verze. ()

Kaferano

Většinou si netroufám hodnotit válečné filmy, ale na tenhle jsem se dlouho chystala, tak aspoň napíšu svoje dojmy. Jsou dva filmy, které jsou opředeny podobným vyhroceným příběhem a jejich apokalyptický obsah koresponduje s extrémními situacemi při jejich natáčení. Je to Herzogův Fitzcarraldo a právě Apokalypsa. Něco jsem si o Apokalypse přečetla, abych se neztratila ve vřavě válečných scén, ale překvapivě jsem dostala film, který na mne fungoval jako vynikající studie lidské povahy a s napětím jsem sledovala snímek v nezkrácené verzi. Nebylo těžké se napojit na postavu Kapitána Villarda a sledovat jemná hnutí mysli a reakce na hrůzu, kterou musel projít. Také atmosféra je strhující a myslím, že toto pojetí válečného snímku je opravdu výjimečné ( Vagnerova hudba a surfování během bitevního masakru) Hned se chystám na dokument Srdce temnoty: Filmařova apokalypsa, která doufám umocní muj zážitek. ()

Mirokukii

Náročnější film na dívání už zřejmě neshlédnu. Po většinu času skvělé válečné drama. S do paměti se zarytým, výborným Duvallem a jeho hobby. S výtečně srežírovaným leteckým útokem. Se strasti plnou, démonickou, hrůzostrašnou, psycho plavbou do neznámého nitra. Hustou atmosférou, a k ní pasujících melodií. Šíleností, provázející celý úsek řeky. Zvětšující se strach diváka z toho, co je na konci. Peklo a heroický démon! S příbývající stopáží jsem pociťoval ztrátu tempa a natahování. Martin Sheen na své cestě opravdu trpěl, a chvílemi občas i já. Závěr u mě nevyvoval takové emoce, jako u jiných. Tohle je odvážný, těžký kousek, který né každý zvládne a ocení. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Opakuje se snad historie a nadělí nám legendární režisér Francis Ford Coppola (Kmotr) další Apokalypsu? Na takové soudy je asi brzy, pro tuto chvíli to ale vypadá, že produkce na vysněném projektu… (viac)