Pred súmrakom

• Česko Před soumrakem (viac)

Film režiséra Richarda Linklatera volně navazuje na jeho snímek z roku 1995 Před úsvitem (Before Sunrise). Film Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. (oficiálny text distribútora)

sehe

Úžasný 80 minútový dialóg dvoch spriaznených duší, stretávajúcich sa po 9 rokoch v Paríži.Sú to tridsiatnici,tak trochu už so zlomenými srdciami,frustrovaní a osamelí,medzi ktorými chémia funguje stopercentne od prvého momentu v kníhkupectve až po finále v byte Celine.Záverečná scéna je krásna.Jesse dívajúc sa na tančiacu Celine pri piesni Niny Simone.V jeho pohľade sa odráža nádej,láska,šťastie.Určite si rýchlo pozriem aj ich prvé stretnutie vo Viedni vo filme Before Sunrise. ()

Zuzzka

Po "jedničce" bylo tohle příjemným překvapením. Obě hlavní postavy dospěly, zmoudřely, Ethan vypadá konečně normálně, a dokonce se tak i chová. Navíc mi přijde, že tady se toho děje mnohem více než v jedničce, ačkoli je na to mnohem méně času. A k tomu krásná Paříž. Velmi pěkné. :) ()

bono22vox

Zcela nehollywoodská milostná romance. Celý snímek je vlastně jediný dlouhý a překotný dialog hlavních hrdinů s měnícími se kulisami. Byl sem tenkrat na tomto filmecku v kine a byl sem unesen a zároven zklamán, ne z filmu, který jsem viděl, ale z filmu, který jsem nemohl vidět, a to jeho předchudce Před úsvitem. V českých kinech totiž nepochopitelně chyběl. Snad jen jednou ho uvedla od té doby ČT. ()

mazic

původně jsem chtěl dát celé sérii dát celkově 4, ale za 5 se stydět nebudu. Přitom v prvním díle ona nesympatická, on nesympatickej, ale pobavil pobavil a posledních 40 minut poslední části jsem viděl a slyšel v reálu asi stokrát. ()

Cerion

Ethan Hawke i Julie Delpy byly od samýho začátku šíleně protivný. Ještě k tomu přidejte hodinu keců a unudění k smrti je na světě. ()

Psycho.R

Celine a Jesse jsem si velmi oblíbil. Nezávislá romanťárna pokračuje. Tentokráte mají na svůj rozhovor 80 minut a čas je tlačí. Je skvělé vidět, že s Linklaterem se do scénáře pustili právě obě hlavní hvězdy a je znát, že zřejmě nad tím, kam se jejich postavy dostali a jak změnili, hodně přemýšleli. Z mladého frajírka je teď nesmělý ženáč a z naivní dívky žena, která si není jistá sama sebou, ale přesto chce měnit svět. Duchaplné a krásné. Ps. snad nikdy jsem neviděl tak uvěřitelné charaktery jako v této sérii. ()

gemi

Kdepak, ta okouzlující, odzbrojující atmosféra Before Sunrise je pryč. Z náhodného, nezávazného a čistého romantismu je místy docela těžký životní realismus. Pořád tam je ten závan atmosféry prvního filmu, ale je to jako když si člověk uvaří druhý čaj ze stejného pytlíku. Bez ohledu na to, jak skvělý byl, druhý výluh je prostě slabší. Bez prvního filmu by tento (aspoň pro mě) nefungoval. Byla by to jenom nudná kecačka. ()

Zikus

Za mě lepší než jednička. SPOILER: Ke konci jsem byl už z toho, jak se tam nic nedělo, docela napjatej, protože jsem jim přál, aby se dali dohromady. ()

Likan7

A jsme tam, kde jsme skončili. Ono to není vyloženě špatné, pocitově je to asi o kousek lepší než jednička, ale ono to je skoro stejné jako jednička. Jen tentokrát sledujeme "kamarády" v podzimní Paříži a zase s nimi jdeme...a posloucháme... A mě se to zase celkem líbilo, ale nezaujalo, abych v tom viděl tu genialitu. ()

kebo

Pokracovanie skvelych filmov nesie so sebou vzdy obrovske riziko, ze sa nepodari nadviazat tak ako si to povodny film zasluzi. Richard Linklater, Ethan Hawke a Julie Delpy to dokazali. Nechcem posudzovat, ktory z filmov Before Sunrise a Before Sunset je lepsi, ale mozem zodpovedne vyhlasit, ze oba su jednoducho uchvatne. Hlavne postavy Jesse a Celine sa po rokoch opat stretnu pri prilezitosti Jesseho prezentacie jeho novej knihy, v ktorej zachytil svoje a Celinine zoznamenie vo vlaku ako aj cely 14 hodinovy pobyt vo Viedni. Ich pribeh je dokazom, ze skutocne ludske city nechladnu ani s ubiehajucim casom. Opat sa reziser sustredil predovsetkym na hlavne postavy, ktore si maju stale co povedat. Som plne spokojny ()

fojtas

nejsem priznivcem romantickych filmu, ale tenle byl opravdu skvely...i clovek jako ja, ktery videl prvne sunset nez sunrise si vychutnaval kazdkou minutu...bylo to .... hrozne skutecne. skvele! ()

JamesLeon

Pěkné pokračování skvělého prvního dílu. Jsou zde opět krásné životní úvahy. S mnohými z nich se plně ztotožňuji (na nikoho nedokážu zapomenout a nikoho nejde nahradit, každý má své jedinečné jemnůstky, kterými je zajímavý a nepostradatelný). Jsou tu vtipné dialogy, ale i vážné a dohromady to tvoří jeden velmi zajímavý rozhovor mezi dvěma lidmi, kteří i po devíti letech nedokážou zapomenout na jedinou noc, kterou spolu společně strávili a která ovlivnila jejich další životní počínání. Zdá se to neuvěřitelné, ale tento film mě díky skvělému scénáři (na kterém se podíleli i sami herci) a díky samotným hereckým výkonům dokázal přesvědčit, že to možné je. ()

xylofonka

Překrásný dialog dvou lidí, stejně jako Před úsvitem i tento film je milým překvapením a uklidněním ve změti akčních stříleček poslední doby. S minimálními prostředky odvyprávět tak silný okamžik, to chce skvělé scénáristy, skvělého režiséra a výjimečné herce. Je vzácnost, když se sejde všechno najednou a právě proto bychom Před soumrakem měli brát jako klenot... Je tak křehký a přece tak silný. ()

Bounded

Krátký film, který vás buď potěší nebo nechytne. Záleží na jediném: jestli vás okouzlí ústřední dvojice. Nabízela by se i druhá definice: Jak natočit Paříž bez Paříže. ()

web-dat

Je mi jedno jestli mě tu za to ukamenujete. Včera jsem u tohoto filmu trpěl na Prima Cool. O čem že to bylo? Dva lidi vedle sebe chodí. Chodí v parku, chodí po cestě, pak si jdou sednout do restaurace a pak zase chodí po městě. Přitom všem si vylívají svoje srdce, a problémy. Prostě hrůza. ()

Ewík

14.9.2010 Nemusím moc romantické filmy, ale tento je tak přirozený, milý a svěží a ty rozhovory mi prostě připomínají zážitky... Asi to bude tím, že jsem momentálně zamilovaná ;-) Je to prostě všude stejné. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (viac)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!

13.05.2007

...říká Julie Delpy, kterou známe především z dvoudílné konverzační romance Před úsvitem a Před soumrakem. Julie už několik let spřádá plány na film o Alžbětě Báthoryové. K němu si sama napsala… (viac)