Pred súmrakom

• Česko Před soumrakem (viac)

Film režiséra Richarda Linklatera volně navazuje na jeho snímek z roku 1995 Před úsvitem (Before Sunrise). Film Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. (oficiálny text distribútora)

Calwen_

Víc, než jen jeden dlouhý dialog:) Chybí mi Vídeň, chybí mi pouliční umělci, noc a kopa času v kapse. Ta svoboda, která mi na Before Sunrise tolik imponovala. Přesto je mi Před soumrakem nejbližší z celé trilogie. Není to tak (mile:) naivní jako první film a zároveň deprimující jako film poslední. Before Sunrise se posouvá do jakési zasněné reality, postavy i jejich dialogy jsou vyspělejší a snad i proto je souznění mezi nimi o to cennější a krásnější. Podtónem filmu se stal nekompromisně ubíhající čas, závazky a nespokojenost s dosavadním životem, přestože oba ze začátku vypadali vyrovnaně a s mající zdravou dávku životního nadhledu. Krátký, zoufalý ...a ok hysterický :D výlev maniodepresivní aktivistky Celline mi film začal posouvat do natolik lidské roviny, že celý příběh byl najednou zase o mnoho reálnější, upřímnější a jejich starosti mně bližší. Strašně příjemný a až geniální jazzový konec s Ninou Simone (kolik z nás čekalo srdceryvné loučení na letišti hmm?;) Minimalistický, bez fyzického kontaktu, téměř beze slov, založený jen na tom, že si dva lidé umí užít společně strávené chvíle a život vůbec. Mohla bych ho koukat pořád, Celline je tu kouzelná. Takhle se dělá romantika:) „Baby, you're gonna miss that plane“ „I know“ :) ()

Biopler

Ten film je únavný. Začne byť zaujímavý až pri rozhovore v aute, kde opustíme dovtedajšiu povrchnosť a kŕčovitú otvorenosť jedného pred druhým. Ja mám s dielom i trilógiou problém, že mne tento pár príde nesympatický a problém je v postave Jessea. Jeho nechutné vtipkovanie a sústavné skákanie do reči sa opakuje a vôbec mi ho nepríde v jeho nepodarenom manželstve ľúto. Slečna Celine je emancipovaná ženská, z ktorej necítim, že by po Jesseovi až tak jednoznačne túžila, že by cítila, že to je životná láska. Tak ozaj neviem čo tento pár spojí v záverečnom dieli trilógie. Jej pár viet z prežívania života a myšlienkach o človeku ako osobe však stojí za to a je to tým najhodnotnejším z diela. ()

Razzor_82

"Trochu času ještě mám." Tak, tuhle hlášku slyšíte od Háka prakticky celý film, který naštěstí není dlouhý. Hlavní dvojice se opět setkává po dlouhých 9. letech. Vzájemně si vylijí svá srdce nad tím, jaký nešťastný život to žijí a proč si tehdy nevyměnili telefony. Bla, bla, bla..opět další várka přemoudřelých keců o ničem.  Nesmí chybět vyčerpávající záběry na hlavní dvojici. Šílený opruz tohle vydržet. 2/10  ()

HawkeyP

Dva lidé si povídají při procházce Paříží, nic víc, prostě jeden dlouhý dialog. Ovšem zatraceně dobře napsaný. Pokud jste někdy přemýšleli a filosofovali o životě, lhostejno jestli sami se sebou nebo s někým jiným, tak se častokrát s postavami ztotožníte a najdete "své" myšlenky. ()

duffi

Jsem unešen. Uteklo to tak rychle, že jsem ani nechtěl, aby to skončilo. Vynikající scénář a totéž musím říct o hercích, kteří si to opravdu užívali a bylo vidě,t jak je to pohlcuje. Původní příběh jsem viděl až těsně před druhým dílem a mrzí mne, že jsem o něm nevěděl dřív, tak už to prostě bývá. Je to tak lehce podáno, až je to neuvěřitelné, jsem opravdu z tohoto filmu nadšený. Julie zestárla, ale je stále okouzlující a moc jim to oběma sluší. Ode mne 5+ ()

sledge

Dlho som rozmyslal preco niekto neurobi film bez strihu, a ko by to vyzeralo. Proste zachytit niekolko desiatok minut zivota tak ako ubehnu z pohladu jednej postavy (dvoch v tomto pripade). Ked som si tento film pustal, netusil som ze som prave taky nasiel, o tomto filme som nic nevidel, a ani Before Sunrise som nevidel (teraz tak urcite urobim). Mno a z tohto 'experimentu' ktory som mal v hlave sa vyklul velmi hlboky a fungujuci film, hoci zalozeny cisto na dialogu.Niekedy by som rad videl aj nieco s podobnou formou, ale dorazom na pribeh ktroy sa bude okolo postavy rozvijat. Tento film zamiesa vasimi citmi, takmer vsetkymi, skvela praca. ()

AbelXavier

Natocit druhy dil neceho co se neda vylepsit je blahvy cin a preci se tak da ucinit. Jde o to byt jeste uvolnenejsi a za upnylych devet let vnimat svuj zivot a svet kolem sebe. Oba predstavitele predvadeji opet takrka divadelni vykon, diky dlouhym zaberum bez strihu kamery vynika jejich prirozenost a cely film se tak priblizuje skutecnosti. Pariz dotvari skvelou kulisu a zaverecna scena, ktera dava divakovi volbu at si sam dotvori konec ci pokracovani pribehu jen podtrhuje paradni dilo. ()

Louie

jedno velký klišé, plno rádobyhlubokých dialogů, několik filmových chybek.... víc se člověk pobaví, když potká vlastní bejvalku anebo začne podobný párek sledovat v restauraci... ()

Brinkley

Dokonalá ukázka toho, že i tak kratinký, minimalistický film může mít velký obsah. Jednolitý dialog, který mě přišpendlil k sedadlu v kině. Před úsvitem navíc disponuje nejlepším závěrem, jaký znám... SKVĚLÉ! (Navíc jsem díky Soumraku objevila Ninu Simone.) S odstupem několika let musí připsat, že je tento film až bolestně pravdivý (zvlášt od jeho druhé poloviny). Je patrné, že všichni zúčastnění (Hawke i Delphy se na scénáři podíleli) mají už leccos odžito a vtiskli snímku i něco ze sebe. ()

Ladson

Film sem videl nahodou kdyz ho pousteli v autobuse. Ale od prvni minuty sem se bavil. Clovek by neveril jaky jde udelat film jen se dvema postavama a skvelym scenarem. Pro me velke prekvapeni a jen tak lehce na nej nezapomenu. ()

Perr

O hodně lepší než první díl, který je bohužel velmi vhodné před tímto filmem vidět, opět se jedná o dialog, který je ale o poznání kvalitnější, hlavně ubylo debilních intelektuálních keců a řeší se, co kdo dělal a proč se vlastně nesešly a díky tomu to celém začíná působit romanticky, což se v prvním dílu nepovedlo. ()

MELODY

Komorní, příjemně civilní záležitost. Tím zhruba končí výčet kladů. Chápu postoje zúčastněných stran, chápu emoce, nějak se však s nimi nemohu ztotožnit. Jejich dialog po mně klouže, jak kapky vody po skle, aniž by zanechal, ne snad ani hlubší, ale vůbec nějaký, dojem. Sofistikované, akademické debaty se mého nitra vskutku netkly. Asi se o hodně připravuji, je mi líto, co nadělám. ()

Trias

Takže, co to tu vlastně máme? Začněme tím, jak nám tu vznikla naprosto klišoidní romantická situace. Dva lidé se náhodně potkávají ve vlaku a mají pouze několik hodin na to, aby se seznámili. Mladý Američan, podle vzezření "romantický pohodář" (to je taková kategorie seznamovací inzerce), poznává mladou Maďarku, jejímž životním krédem je konečně najít romantický vztah s mužem, který se bude chovat (rozuměj bude mít city) jako žena. Ve výsledku tito dva lidé, slušní natolik, aby se spolu za těchto okolností ihned nevyspali, putují po romantické Vídni (všímáte si, jak toto slovo používám již poněkolikáté?) a vedou romatické a pseudofilosofické řeči o všem možném: O tom, jak i ateista dokáže soucítit s věřícími (to už bylo na mě moc), o tom, jak se nedaří najít seriózní vztah (rozuměj romantický), o tom, jak to bylo v dětství (je to vůbec zajímavé?), o tom, jak svět spěje do záhuby atp. V konečném součtu zbývá pouhé "Proč?" a moje přísaha, že filmy z kategorie "Romantický" budu vybírat ještě více pečlivěji. Hlavně již žádná klišé. A za co tedy ta jedna hvězdička? Vlastně ani sám nevím. ()

Kvasekus

Další nic...v podstatě bych mohl dát stejný komentář jako u té jedničky. Upřímně doufam, že už nebude třeba před rozbřeskem. ()

barajda odpad!

Pokud chcete poslouchat plané žvásty o ničem, které se tváří jako životní moudra, pak je tento film vhodný ke sledování. Pokud nejste zrovna v životní krizi a nechcete slyšet příběhy o kutálejících se kaštáncích, tak je film k ničemu. ()

Slimakovec

Zatímco první díl vyzařuje pohodovou atmosféru plnou očekávání a odtržení od reality, tak tohle navázání člověka zase rychle do tý reality vrhne. Možná je to osobní pocit, možná je to tím, že jsem zrovna v tu dobu nepotřeboval vidět něco, co by mi vrhlo do reality, možná je to jen tím, že mám radši večer / noc než den (a tím mi přišel první díl výbornej). Každopádně druhá půlka se mi líbila o dost víc, ta samotná by byla tak na 4 hvězdičky. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (viac)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!

13.05.2007

...říká Julie Delpy, kterou známe především z dvoudílné konverzační romance Před úsvitem a Před soumrakem. Julie už několik let spřádá plány na film o Alžbětě Báthoryové. K němu si sama napsala… (viac)