Neúspešný tridsaťročný boxer Rocky Balboa (Sylvester Stallone) pracuje ako výberca dlhov pre úžerníkov, boxuje v pouličných zápasoch a neúspešne sa dvorí Adrian (Talia Shire) - plachej predavačke v obchode so zvieratami. V čase, keď Rockyho vyhodí tréner z telocvične, pretože si myslí, že ako boxer premrhal svoj talent, sa vo Philadelphii konajú prípravy na boj o titul majstra sveta v ťažkej váhe. Keďže vyzývateľ zápasu sa zranil a nemôže nastúpiť, obhajca titulu Apollo Creed (Carl Weathers) vyhlási, že bude boxovať s ktorýmkoľvek pouličným boxerom, aby dokázal, že Amerika je krajinou, kde má každý šancu uspieť. A vyberie si Rockyho, ale len preto, že sa mu páči jeho prezývka Taliansky žrebec, čo sľubuje dobrú publicitu. Začína sa neľútostný tréning, ktorým sa Rocky postupne dostáva do fyzickej aj psychickej kondície a zápas, ktorý mal byť len show ako pre divákov, tak aj pre Apolla, sa môže začať. (TV Markíza)

Fiftis

Legendárny oscarový triumfátor nastavil latku medzi športovými filmami aj medzi bájkami o lúzroch veľmi vysoko. Keď sa dneska budeme baviť o boxe, tak si každý spomenie na Rockyho. Film, ktorý môžete vidieť niekoľkokrát. Film, ktorý bol natočený za jeden mesiac. Film, ktorý bol najlepším filmom toho roka a získal zaslúžene Oscara. Film, kde je nádherná hudba Billa Contiho. Tento film sa už dávno stal nesmrteľnou klasikou o húževnatom boxerovi ktorý náhodou dostal šancu bojovať proti šampiónovi ťažkej váhy. ()

filmfanouch

Na Sylvestera Stalloneho se jednou nevyhnutelně bude vzpomínat především jako na akčního hrdinu, on sám si ovšem na začátku vysnil spíše cestu charakterního herce. Pomiňme temné začátky u pornofilmu Italský hřebec, neúspěšný casting u prvního Kmotra (otázka je, zda by zrovna role Carla Rizziho Stalloneovi nakopla kariéru) a menší roli například v Banánech Woodyho Allena. Stalloneovi začátky nebyli lehké, sám byl ovšem za tři dny schopen napsat scénář k Rockymu. Podmínkou k jeho realizaci ovšem bylo to, aby si sám mohl zahrát hlavní roli. Dává to smysl. Stejně jako Stallonem vytvořený Rocky Balboa se ostatně Stallone vydal cestičkou k naplnění amerického snu. Vydupáním si hlavní role sice Stallone zapříčinil, že byl rozpočet filmu zmírněn pouze na 960 tisíc dolarů, na samotném počátku bylo nejdůležitější, že je u látky někdo, kdo jí dává potřebné srdíčko. A Stallone navíc ještě tehdy neměl úplně režijní ambice, režie se tak mohl chopit John G. Avildsen. Režisér pozdější trilogie Karate Kid či po právu nenáviděného Rockyho V byl tehdy na režijní židli ve své nejnovější formě a společně se Stallonem vytvořili zásadní milník nejen sportovního žánru. Stallone jakoby přesně věděl, že díky této roli nejen prorazí, ale scénář nejspíš postavil sám na sobě. Sám sebe nejspíš vnímal jako člověka, který má navíc, jen prostě nedostal tu pravou příležitost. I proto má první Rocky neskutečný přesah a především sloužil jako nádoba pro naplnění jednoho amerického snu. Těžko říci, kde by bez Rockyho Stallone dnes byl, dost možná by ovšem filmy jako Rambo, Tango a Cash nebo Demolition Man vypadali úplně jinak. Pozdější práce Johna G. Avildsena vrhá na Rockyho tak trochu jiný stín, právě u něj je ovšem vidět, že se tady Avildsen našel a i při minimálních nákladech si dokázal pohlídat prakticky libovolnou audiovizuální stránku filmu. Stallone si roli napsal na tělo a tudíž ho nemuselo být dvakrát těžké dirigovat, stěžejní ovšem bylo, že herecky působivě dokázali fungovat i zbylí stěžejní představitelé. Talia Shire jako Rockyho vyvolená Adrian, Burt Young jako její bratr Paulie, Burgess Meredith jako Mickey (společně s Rockym nejlépe napsaná postava) či Carl Weathers, který svého Apolla Creeda založil na Muhammadovi Alim a šlo o tak sympaticky pojatého krapet arogantního frajírka, že bylo vlastně chvílemi těžké psát Rockymu, aby se s Apollem neparál a přepsal dějiny. Rocky mohl být ostatně důkazem toho, že rozhodující není mít ten největší rozpočet, ale mít na palubě schopné tvůrce, kteří výsledné látce dodají maximum. Rocky tak není dvakrát audiovizuálně okázalý a nejvíce se utrácelo na make-upu, to ovšem nebylo na překážku. Důležitá byla například skvěle napsaná romantická linka mezi Rockym a Adrien v podání Talie Shire, která přesně působí tak sympaticky podivně a ostýchavě, že rázem působí o poznání více realističtěji. Rocky ostatně zvládl bilancovat i mezi humorem a vážnějšími momenty, především ovšem prodat i ty nejosudovější momenty. Hodně ostatně pomáhal i soundtrack Billa Contiho, především ikonické Gonna Fly Now. Rocky sice sází na do jisté míry pohádkový příběh, který kdekdo prohlédne předem, stěžejní je ovšem ve finále přeci jen to, že se na Rockyho vzpomíná proto, že v pozdější době tolikrát opakovaná snaha o napodobení častokrát selhala. Což jen ukazuje, že na prvním Rockym toho funguje dost a nástupcům často něco chybí. Nejspíš právě i to správné procítění, které Stallone do scénáře investoval. Před premiérou ostatně někdo mohl těžko čekat tržby ve výši 226 milionů dolarů, 10 nominací na Oscara (Stallone nominace za scénář i herecký výkon neproměnil, radovat se ovšem mohli právem střihači Richard Halsey a Scott Conrad, režisér Avildsen a soška nakonec padla i v kategorii za nejlepší film) a rovnou šest pokračování + start nástupnické franšízy pod názvem Creed. Kariéra Sylvestera Stalloneho se přesto následně vydala jiným směrem a na charakterního herce to úplně nedotáhl. Právě filmy jako Rocky I, Rocky Balboa či první Creed ovšem dokazují, že pod častěji skloňovanou nálepkou dřeva v sobě Sylvester Stallone něco jako herecký talent rozhodně má. A nakopnutí kariéry si prvním Rockym vysloužil po právu. Nikdo nedává tak tvrdé rány jako život, sám Stallone ostatně musel začít na úplném dně jako Rocky Balboa. Po téměř 50 letech první Rocky nadále představuje jeden z nejvýjimečnějších příběhu o naplnění amerického snu. Americký sen se totiž neplnil pouze v rámci zápletky samotného filmu, ale i během jeho samotného natáčení.... () (menej) (viac)

ajuska

Vcelku vydařený film o boxu. První polovina je ale trochu moc rozvláčná a roztahaná, takže může i odradit, ale pak už vám naštěstí hlavní hrdina přiroste natolik k srdci, že druhá půlka je skvělým zážitkem. ()

Shakers

Dneska je to už klasika, ktorú nám naservíroval v 70 rokoch Stallone. Skvelý príbeh, scenár, atmosféra a hlavne Stallone. Taktiež legendárna hudba Billa Contiho. S celej šesť dielnej ságy ma tento prvý diel baví asi najviac, pretože tie ostatné sú už len čisto v ringu. Obľúbený soundtrack: Gonna Fly Now, Going The Distance, Rocky's Reward. 95% - 5* ()

lamps

Film, který nadělil hlavnímu představiteli nesmrtelnost a zapsal se do věčného podvědomí takové škále fanoušků, o jaké se může jiným vysokorozpočtovým snímkům jen zdát. Sylvester Stallone si roli napsal přesně na tělo, a je to hodně znát. I jeho sáhodlouhé morální poučky a rady do života mají něco do sebe. A jeho vytrvalá dřina a příprava na závěrečný, emocemi napěchovaný souboj je pak to nejpůsobivější, co nám kdy Hollywood ve své sportovní rubrice nabídl. Tedy dokud nebyl natočen Warrior.. ()

Boogeyman

Rocky je legenda a podobně jako Rambo díky mnoha pokračováním zmutoval a málokdo si ho při vyslovení jeho jména představuje tak, jak vypadal v prvním díle. Když se řekně Rambo, každý si vybaví svalnatého akčního hrdinu ověšeného granáty, pásy nábojů, lukem, šípy s výbušnou hlavicí a obřím kulometem v tlapách, jak kosí po stovkách větnamce, rusáky a jinou verbež. Přitom začínal jako válkou postižený outsider, který chce jen v klidu a míru projít městečkem, ale bezdůvodná šikana od místního šerifa ho donutí k partizánskému boji. A to byl Rambo, který je legendou pro mne, ne ten nadčlověk. To samé platí i o Rockym. Dnes si málokdo tohoto hvězdného boxera, který v ringu téměř vyhraje studenou válku vybaví jako chudého natvrdlého svalovce zamilovaného do nevzhledné dívky ze zverimexu. A ač byl u Rockyho jeho vývoj v hrdinu s naslednými pokračováními mírnější než u Ramba, stejně se žádné tomuto syrovému, nepřikrášlenému a špinavému prvnímu dílu nevyrovná. ()

sheen

And The Myth Began!! Sly jako Rocky, ukázka síly, vůle a odhodlání, výtečná režie, scénář, brilantní Bill Conti. " Gonna Fly Now" Dnes už kultovka, srdcovka mého mládí, na které jsem ujížděl a stále ujíždím, Stalloneho životka! V rámci akce Cyklo kino Aero jsem měl možnost vidět Rockyho na velkém v plátně, naprostá paráda :) ()

petaspur

Obhájce titulu v těžké váze Apollo Creed nemá nejmenší zájem boxovat s nějakým Rockym Balboou, ale prachy se vydělávat musí a lepší soupeř není k mání. Velkolepou reklamu je třeba pojednat ve stylu boje mistra s obyčejným chlápkem, kterému osud poskytl nečekanou šanci. V zápase je pak třeba ukázat snaživost amatéra zakončenou mistrovským knockoutem šampióna. Takhle pěkně si ti Apollo vysnil, ale netušil, že Rocky právě začíná svou nekonečnou pouť neustálého vstávání ze země, při které dokáže přivádět k šílenství i tak elegantní mlátičku, jakou Apollo bezesporu je. ()

hippyman

v rámci napravování velkých filmových restů a s velkým očekáváním jsem ulehl před legendárního italského hřebce... jaké však bylo mé zklamání pokaždé, když někdo ve filmu otevřel ústa! sly coby scénárista naprosto propadl (nominace na oscara?? no to už je vážně moc) a co dialog, to perla... každá scéna v rukavicích, kdy všichni drželi hubu, byla jako pohlazení mezi pravým a levým hákem... bohužel jich v první polovině filmu moc nebylo, takže mě úvodních 60 minut lehce knockoutovalo a jen jsem nevěřícně kroutil s posměchem hlavou... z úplného fiaska snímek zachraňuje vlastně jen skvostný soundtrack a celkem dobře natočená, byť i tak v mých očích nedokonalá druhá hodinka. přesto na další pokračování nezanevřu a prostě budu doufat, že série má spíš vzestupnou tendenci... 60% ()

Stegr

90% - Než jsem dnes odpoledne viděl Rockyho, měl jsem zhlédnuté z dřívějška jen díly IV, V, VI, které se mi líbily, tak jsem byl na první díl hodně zvědavý. No, a jak můžete vidět na mém hodnocení, Italský hřebec mě velmi potěšil... ()

salahadin

Kam se hrabe Těžká váha...Rocky je film, který definuje tento žánr. Skvěle natočený a bez patosovitého nánosu, výtečná atmosféra a Slyův životní výkon. Ovšem nejlepší Slyův protivník přišel až ve 4.díle;) Takových filmů se moc nevidí...4 dávám jen proto, že nejsem fanda "bicích" sportů (jinak by to bylo 5). ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +příběh, hudba, atmosféra -jednička je téměř bez hudebního doprovodu/// Klasika a geniální snímek v jednom, který dokáže i dnes přes své stáří strhnout diváky na svou stranu a při finálovém zápase se jen tají dech. Bravo Rocky/// Celkem 83%/// ()

Cappuccino

Dosiahnuť svoj ciel, nepoddať sa, tvrdo držať. __ Nenásilné podanie, nízka snaha o konečný efekt - a to ma tak trochu irituje. Nie že by som obľuboval prvoplánované a gýčovité filmy, no predsa len, niektoré časti sú naozaj zdĺhavé, maximálne nepotrebné a pre sumárny výsledok .. domyslíte si. Bez všetkého zlého je však Rocky kult a počas záverečného súboju vám svalstvo maká na plné obrátky, robí nečakané výpady. Čo viac si priať? ()

S.Quentin QUALE

První Rocky je odlišný tím, že má díky nezanedbané drama složce srdíčko, což pokračováním potom už chybí. A vůbec nejde o to, jestli Stallone pak to, či ono. Klasika jako blázen. ()

HAL

Dnes, více než třicet let po premiéře i po Rockyho šestém návratu do kin jsem Rockyho 1 viděl poprvé. Jenže, ani těch třicet let, ani hromada Stalloneho špatných filmů, nic z toho nedokáže zkazit zážitek z tohoto skvělého filmu. Už chápu proč se z filmu stal kult...... a velmi zaslouženě. 9/10 ()

Satan

Stallone píše scénář a hraje hlavní roli. Je to jak z nějakého špatného filmu. Není. Stallone se vytvořil vlastního hrdinu a jeho plodná práce na "italském hřebci" ho vynesla do hollywoodských nebes. Často z nich sice sletěl pěkně na držku, ale vytvoření jednoho z prvních boxerských filmů a takové klasiky mu už nikdo nikdy neodpáře. I po těch 30 letech je chlapík v klobouku a novými vtípky pořád neodolatelný. Jen škoda, že cesta ke kýženému zápasu s Apollo Creedem je místy evidentně natahovaná a někdy i bohužel lehce nudná. ()

mzss1

První Rocky posouvá Stallona na začátek jeho skvělé kariéry. Film má perfektní hudbu, skvělé herce, obyčejný nostalgický příběh pouličního boxera, který má šanci utkat se s mistrem světa. Jedná se o nejlepší drama v této době, nejde nějak o extra zážitky v boxu a tak. První díl hodnotím 93% = ***** ()

Snorlax odpad!

Jestli chcete vědět, jak vypadá štronzo, přijďte se na mě podívat. Jsem zcela konsternována. Záměrně jsem se na Rockyho podívala znovu. A tím víc nemůžu pochopit, co se na tomhle filmu komu líbí. Podle šablony "rváč, který dostává přes ústa, začne trénovat (a je fuk co), vede ho mistr (či trenér s podivnou minulostí), vypracuje se a zvítězí" jsem už viděla více filmů (3). Pochopila jsem, že prakticky všechny sportovní filmy musí být založeny na tomto tupém námětu. Smířila jsem se s tím. Rozumím tomu, že v hlavní roli musí být sportovec, nikoliv herec. Takže jsem se smířila s tím, že námět je stejný, změní se jméno hlavního protagonisty a druh bojového sportu. Pak můžu až do vítězného utkání spát a rozhodně o nic nepřijdu. Možná o tu romanci, která to klišé musí doprovázet. Tohle všechno rozchodím. S úsměškem se smiřuji i s těmi nejpodřadnějšími a nejnepřirozenějšími hereckými výkony, které zákonitě tento druh filmů doprovází. Ale nemohu se smířit s tím, že scénář je primitivní hovadina. A hlavně nedokážu pochopit, co se na tomhle může komu líbit. Vždyť kdyby místo Stalloneho pobíhalo před kamerou žehlící prkno, bylo by určitě mnohem přirozenější. A některé dialogy by odmítlo vyřknout s odůvodněním, že jsou pod jeho mentální úroveň. ()

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers