John J. Rambo (Sylvester Stallone) pricestoval do amerického provinčného mestečka Hope hľadať priateľa z vojny, s ktorým bok po boku bojovali v špeciálnej jednotke vo Vietname. Prichádza však neskoro, pretože jeho priateľ medzičasom zomrel na následky chemickej zbrane známej pod menom „Agent Orange“, ktorej pôsobeniu boli vystavené aj americké jednotky bojujúce vo vietnamskej džungli. Keďže polícia považuje viacerými vyznamenaniami oceneného vietnamského veterána za tuláka, zatknú ho a posadia do väzenia. Miestny šerif Will Teasle (Brian Dennehy) netuší, že tým spustil smrtonosnú lavínu – pretože prebudil Rambove inštinkty! Tomu sa totiž v dych vyrážajúcom tempe podarí uniknúť z väzenia a na ukradnutej motorke si to zamieriť do neďalekých hôr. Keď tam dorazí, ocitne sa vo svojom živle: a tým je guerillská vojna! V tomto štádiu už ani Rambov bývalý nadriadený plukovník Samuel Trautman (Richard Crenna) nedokáže oboch mužov zastaviť v ich boji na život a na smrť... (TV Markíza)

codyak

Naprosto určující film pro akční žánr. Sly v jedné ze svých nejlepších rolí. A jako bonus zjistíte, že elitní vyšetřovatel z CSI Miami začínal jako okrskář v kanadskoamerickém pohraničí ;) ()

yawa

Ani neviem, ako ma v detstve tento film obišiel. Videla som ho prvýkrát až teraz (priateľ mi ani nechcel veriť, ako to, že som to ešte nikdy nevidela). A je to vlastne dobré, že som tento film videla až v dospelosti. V mladšom veku by ma asi bavila akčná stránka filmu, tak ako mojich spolužiakov na základke, a záver by mi asi nehovoril nič. Teraz som po záverečnej scéne zostala vyslovene zarazená. Vždy som si myslela, že Rambo je len nejaký priemerný akčňák kde Stallone ukazuje svaly, a počas sledovania filmu som v tom bola naďalej. No práve kvôli záverečnej scéne dávam 4 hviezdičky. Lebo to nie je obyčajný akčňák, ale smutné svedectvo o veteránoch z vietnamskej vojny. Zhrnuté v záverečnej krátkej, ale silnej scéne. ()

OtaPlk

Dobry borec ten Rambo. Mě tež tak raz prudili měšťaci, jak sem o pul pate rano valil na šichtu a ti darmošlapi mě jebali, že s kolem musim na cyklostezku. Měli štěsti že sem neměl v džisce tu rybičku, se kterum chodim do lesa na huby a na zabavy. Ale nasrany sem byl stejně jak Stalone, bo mi dali pokutu dvě kila! ()

Michal118

Oceňuji velmi fascinující příběh vysloužilého veterána Johna Ramba v podání legendárního Sylvestera Stalloneho. Začátek filmu vás nakopne a nepřestane kopat až do samého konce. 95% ()

Svadbos

Tento film nie je oslavou násilia a nevyzdvihuje armádne skúsenosti hlavného hrdinu. Nie je to proamerický príbeh o nezastaviteľnom vojnovom hrdinovi alebo o chuti pozabíjať čo najviac ľudí. je to film o traume a paranoi. Bez ohľadu na to, ako veľmi sú jeho pokračovania gung-ho. First Blood je film na premýšľanie, je skôr tragédiou než krvavým kúpeľom. "Rambo" môže byť prívlastkom pre armádu jedného muža, ale originálny film je oveľa chytrejší a smutnejší. Film je natočený na motívy románu Davida Morrella, dej ktorého sa točí okolo vietnamskeho veterána, ktorý sa vracia domov a tu je považovaný za hipíka protestujúceho proti vojne. V knihe je obetí oveľa viac (okolo 200). Keď sa Silvester Stallone dostal k natáčaniu, poprosil o prepísanie scenára s vylúčením toľkého zabíjania. Jeho Rambo nie je priamo zodpovedný za žiadnu obeť (iba niekoľko zranení a nepriamo pád z helikoptéry). Tento fakt nás núti sympatizovať s hrdinom. Film mal pôvodne trvať vyše troch hodín, ale Stallone sa obával, že taká dĺžka by mohla pochovať jeho hereckú kariéru. Zaujímavý je fakt, že ešte v roku 1975 sa uvažovalo o obsadení Steve McQueena do úlohy Ramba - nedošlo k tomu kvôli tomu, že Steve bol príliš starý na rolu vietnamského veterána. ()

KyleReese

"Ve městě jste zákon vy, tady jsem zákon já. Nenuťte mě, nebo vám ukážu hroznou válku!" Tato hrozivá slova, proceděná skrz zuby člena Zelených baretů, nevěstí vůbec nic dobrého. I přesto se nejedná o klasický akční film. Nebo tak chcete nazvat snímek, v němž je všeho všudy jeden mrtvý a ten si za to ještě mohl sám? Protiválečný film? Chyba! Kdo četl knihu, ví o čem mluvím. Tohle je příběh člověka, který hledá, kam vlastně patří a někoho, kdo mu podá pomocnou ruku. Neřeší své problémy na úkor společnosti a svých blízkých, jako Deer hunter nebo Apocalypsa, ale tiše, ve svém nitru. Tvůrci udělali velice dobře, že se nedrželi stylu vyprávění D. Morrella v předloze, protože takovou syrovost a chladnou přítomnost smrti by těžce vydýchávali diváci i v jinak tolerantních 80tých letech. Těžko říct, zda studio cítilo potenciál pro eventuální pokračování a zvolilo tedy oficiální zakončení a ne to knižní (které bylo také natočeno). Psát o tom, že John Rambo se stal pro Sylvestera Stalloneho osudovou rolí spolu s Rockym Balboou, je zbytečné. Dal Rambovi tolik, že si dokonce při skoku ze skály zlomil několik žeber, protože odmítal kaskadéra, kvůli autentičnosti. Ted Kotcheff režíroval tak, jak se mu to už nikdy víc nepovedlo a do uniformy vrostlý plukovník Trautman se stal osudovou rolí Richarda Crenny. Suma sumárum, malý film, který udělal velkou díru do filmového světa. ()

soukyd33

Velmi dobře natočený akční film, plný emocí vojáka, kterého zradil svět. Tedy si alespoň myslí. Chybou šerifa bylo napadnout (provokovat) a zatknout vojáka, co sloužil u Zelených Baretů ve Vietnamu. Doslova peklo na zemi se potom rozpoutá, a do konce filmu už vše jen hoří. Velmi povedené záběry dělají z tohoto filmu špičku své doby. Sylvester Stallone zde odvedl v hlavní roli skvělou práci. Film se tak zapsal do dějin jako jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. Doporučuji. Hvězdiček 5***** ()

Gamine

Byl to smutný příběh člověka, který díky tomu, čím si ve válce prošel, v civilním životě zůstal úplně sám. Snadnějšímu strávení napomohlo rychlé tempo a akčnost většiny scén, honičky v autech mi přišly skoro komické. Na Sylvesterovo "snadné" zvládání fyzicky extrémních kousků byla radost se dívat. ()

Brozason

První díl téhle legendy je v mých očích moc preceňovaný. Jednotvárný příběh který po první 25ti minutovce ,kdy se dozvídáme bližší informace o Rambově minulosti, nemá čím zaujmout.Zbytek času jsem se jenom nudil.Už jenom sledujeme bandu chlapů v lese, jak běhá za jiným chlápkem a ten je až nelogicky jednoduše morduje./55%/ ()

mocakardiak

Po čase měním názor. Zápletka stupidní. Takový polda, který by ho jen tak zatkl, takový snad není, cajti se jim nepovedli. Ten knírač je taky idiot. Oholit vězně, šplíchat na něj hadiců, taky konina. Jedna hvězda za Stalloneho, druhá za pěkné prostředí. A nelogické scény typu vyjdi a hned ho chcou sejmout raketometem.. Nedává to logiku. Jak se do toho člověk zadívá, tak tam nachází víc chyb. A dost velkých. Zabil policistu. Ne, on ho nezabil. Policajta tam udělali hodně stupidního. Takto se nemože a nemohl chovat cajt nikde a nikdy na světě. Will tam fuřt řve, aby zastavili palbu, třeba na skále to byl on, co začal první střílet. Tak proč řve? Jsou tam spousty chyb. ()

oskiii

Chvíli mi trvalo, než se jednička stala mým nejoblíbenějším dílem celé série. Prostředí, děj, napětí a Sly, který roli nehrál, ale žil. Tohle staví jedničku před ostatní pokračování. ()

Bogrant

Stalloneho ohliadnutie sa za nočnou morou s názvom vietnamská vojna možno nie je také hrôzostrašné ako iné, ale je oduševnené, má srdce a má správnu krvnú skupinu. A navyše z jeho postavy urobilo kult, ktorý ani po desaťročiach nestráca nič na svojich kvalitách a ktorému skvele sekunduje hudobný doprovod od Jerryho Goldsmitha. Prvá a najlepšia krv. ()

Little_Sawy

John rambo to ma proste vždy priam úžasné premyslené, každý čin. Vojnový veterán sa vracia do zapadakova za svojím známym, jelikož zisti že zomrel, tak John Rambo si potom svoje problémy vyrieši ručne stručne s policajním kretenom s ktorým si porovnávajú čurakov, jelikož Rambo je takový terminátor ktorého když naserete, vyzabíja polku mesta a je takový drtič ktorý sa ohákne nábojmi a kulometom a neskočí dokým všetky zmrdky do jednoho nepozabíja.. Alebo ho nezatknu. ()

Skylwalker42

Naprosto špičkový syrový snímek o jednom válečném veteránovi z Vietnamu. Stallonův první filmový úspěšný zářez. Lov místní policejní gardy nemá chybu. Navíc to vše umocňuje Goldsmithův skvělý soundtrack. ()

Feacher

Dlouho jsem zhlédnutí odkládal, ale něco tak zvučného jako je název filmu "Rambo" mně nemohlo utíkat dlouho. Skvělý akční film s ideální délkou, baví celou dobu. Dobrá zápletka se zdůrazněním různých psychologií postav. Vše dávalo smysl, vše bylo dobře zahráno i zrežírováno. Já nemám moc co bych vytknul! Jednoznačně 5*! ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (viac)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (viac)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (viac)