Death Race 2000

• Česko Cesta gladiátorů 2000 (viac)

Prezident spojených států s diktátorskými sklony si udržuje popularitu každoročním pořádáním brutálního automobilového závodu, během něhož je povoleno likvidovat chodce. Death Race je celonárodní událostí, auta jsou legračně vyparáděna a vyšperkována různými zbraněmi a jejich posádky mají rovněž hodně bizarní vizáž. Najdeme tady třeba Kleopatru a Nera nebo pár v uniformách wehrmachtu a hlavně pak dva největší favority závodu - Frankensteina (David Carradine) a svalnatého kovboje Machine Gun Joa Viturba (Sylvester Stallone), přičemž oba mají samozřejmě náležitě sexy vyhlížející navigátorky, s nimiž si to rozdávají večer v hotelových pokojích. (SPI International / Omega Publishing Group)

Vitason

Dear friends of mine, nesmějte se mi, ale co když je Death race 2000 o rostoucí lidské intoleranci a lhostejnosti. V roce 1975 byla éra Hippies a všeobecné lásky nenávratně pryč a třeba nám tvůrci chtěli ukázat, že lidská společnost může dospět do stádia, kdy budeme závodit v ulicích a rozdělovat si body za přejeté důchodce. :-) No tak ne. Je to obyčejné béčko, které sází na masakr nevinných a Davida Carradina, který kroutí volantem v přiléhavém latexovém oblečku. Navíc je tady mladý Sylvester Stallone, který se v té době snažil konečně prosadit jinak než svým ocasem. Jenže slibnou béčkovou podívanou kazí špatně natočená akce (ať už se jedná o závody či samotné přejíždění). Ta je tu neskutečně obcházena a prakticky nic není vidět, což podle mého není způsob, jak zamaskovat malý rozpočet. Přesto je to docela sranda s několika dobrými hláškami a když připočtu vliv na vznik mého oblíbeného Carmageddonu, tak ty tři hvězdy musím dát. ()

Chrustyn

Než se dostal do ringu, měl Stallone těžké začátky v nevýrazných a neskutečně mizerných snímcích. Tento je jeden z nich a i přes svou pitomost, dokáže pobavit. Buď zaryté fandy samotného Slye nebo hráče počítačových her, kteří okusili legendárního Carmageddona, který se tímto filmem jistě inspiroval. ()

SOLOM.

Čas od času si Roger Corman odskočí/il od natáčení či produkování svých oblíbených monster filmů a natočí i něco jiného „pořádného“. Tentokrát se vrhl na akční scifi z budoucnosti, kterou z části říznul komickými prvky a částečně i koketoval s hororovým žánrem. Udělat z Ameriky „fašistický stát, kdy se církev sčuchla s politikou a všechno je pod nadvládou jednoho muže říkajícího si jak jinak než President, který rozhoduje i o tom, kdy se bude obyčejný občan smět milovat), bylo docela riskantní, ale jak se později ukázalo, vedle určitě nešlápl a snímek si získal celou škálu přívrženců. Sešlápněme spojku, otočme klíčkem a hurá do ulic. Svým nadupaným bourákem můžeme sejmout bez výčitek svědomí úplně každého, kdo se nám připlete pod kola. Starci a malí haranti jsou za nejvíc bodů, tak proč se zbytečně zdržovat přejížděním zvědavých chlapů, ale tak bodík navíc se vždycky hodí. Přesně tímhle se řídí tento film a již po prvních minutách je nám nabídnuta pěkná krvavá lázeň. Tvůrci nám nabídnou docela solidní podívanou, ve které nechybí ani slušná dávka černého humoru. Morbidní zábava nabírá postupně na obrátkách, ale jelikož se nejedná jen o kousek určený milovníkům krve cákající podívané, dočkáme se zde i trochu té nahoty, politiky, povstalecké ctižádosti a samozřejmě závodnické rivality. Každý z těchto prvků zde má určitě své místo a byl jistě přínosem. Pohledné herečky se nestyděly ukázat i něco navíc, než jen svůj herecký talent. Povstalci zase „zručně“ dopomohli navýšit počet obětí, přestože ne vždy si vedli zrovna obratně. Nejzajímavější však byli samotní závodníci. Především pak jejich pestrobarevné charakteristiky, ze kterých si snad každý vybere svého favorita. ()

becki_tu

Je vtipné, jak tvůrci vystihli (ikdyž tak trochu bizardním způsobem) podstatu dnešní mainstreamové zábavy už v sedmdesátých letech. K obrazovkám totiž nejvíc táhne násilí, nejrůznější zvrácenosti, šílená akce a v neposlední řadě hezké ženy. K béčkovosti (či možná céčkovosti) celého filmu asi není potřeba nic moc dodávat. Z dnešního pohledu působí vtipně hlavně zrychlené záběry navozující pocit vysoké rychlosti a směšné triky. Z hereckého ansámblu potěší především přítomnost Slye, který navíc hraje asi nejvtipnější postavu filmu. 50% ()

JASON_X

Fantastické! Tahle bezmála čtyřicetiletá bizarní lahůdka byla svými tvůrci určitě (aspoň zčásti) myšlena jako nějaké to nastavení zrcadla konzumní, komercializované, fašistické, násilnické společnosti, nebo tak podobně... Ale zároveň je to úžasná hlína, u které jsem se skvěle pobavil. Vize roku 2000 je roztomilá, tak trochu punkový Orwell po pár panácích; šílenci na všech frontách - šílený americký president, šílení diváci, fanoušci i šílení reportéři šílených televizních show, šílená baba jako vůdkyně rebelů... Simone Griffeth je fantastická kočka, mladý Sly hraje záporáka, mladý Carradine... no nebudu napovídat. Oblíbené scény: třeba Frankensteinův "žertík" s lékaři a sestřičkami geriatrické kliniky v Den euthanasie, nebo Mathilda de Hun a její "Blitzkrieg!". A za všechno zlo světa můžou Francouzi! ()

Caelos

Fíha, to byla petelice! Neskutečně zábavná podívaná, Stallone se tady už šteloval do dalších rolí, zastřílel si s výrazem Ramba ze samopalu, nebo měl takový trochu Rocky vzhled. Jeho role, byla nejlepší a nejlépe zahraná. Carradine je tady takový notně teplý, zvláště ten jeho kostýmek. A taky je zde jeden z nejtrapnějších pěstních soubojů v dějinách kinematografie:-) No a ty káry! Paráda! A přejetá hlava, a lidi, a hajlující náckové, a ruční granát, a diktátorská Amerika a vůbec všechno! Blitzkrieg!!! ()

Tyler:D

Taký bláznivý film sa len tak nevidí. Ani by som nepovedal, že v sedemdesiatych rokoch také niečo dovolili natočiť. Ale musím sa priznať, že som sa občas (hlavne zo začiatku - vysvetľovanie bodovania, deň eutanázie) celkom dobre bavil a dopozeral som to do konca, aj keď som to pôvodne nemal v pláne. Ku koncu som sa už ale musel dosť premáhať, našťastie má film len rozumných 79 minút. Ale toho čierneho humoru a chodcov tam mohlo byť ešte viac. Takýto film sa ťažko hodnotí, dávam 50%. ()

ConanVJ

Úlet ve stylu dnešních troma trash filmů, ve kterém se sešli skvělí herci. Stallone je zde hodně vtipný záporák, Carradine si zahrál hlavní postavu dobře. Efekty jsou hodně vtipný. Já se u filmu fakt pobavil a dávám 80% :) ()

ledzepfan

Parádní, brakoidní nářez ve kterém se sci-fi, cynismus, satira, komedie, akce, nadsázka, chladnokrevnost i idealistická naivita promíchávají v neuvěřitelně chytlavý a funkční mix. Sapr! ()

Z0oMb3E odpad!

Všeobecne mám rád zlé filmy. Mám rád filmy, ktoré sú už točené, ako zlé. Ak je však seriózne myslený snímok tak otrasný, že ho odmietnem dopozerať, je to záruka ohavnosti najhrubšieho zrna. Presne je to príklad Cesty gladiátorov. Jednak je to historický snímok, ktoré neviem nejak doceniť, ale najväčšiu zásluhu na mojom hodnotení má námet. Neviem, či toto bolo v 80tych rokoch považované za cool, ale v súčastnosti (2011) vyznie celý film ako nepodarený fór. Kontinentálne preteky na niečom, ako reklamných autách odštartované samotným prezidentom pod patronátom kardinála a bonusové body za každého zrazeného človeka mohol vymyslieť iba totálny šialenec. Navyše sa k tomu pridal asi najotrasnejší dabing, aký som kedy počul, popri ktorom vypadá východniarska verzia A je to, ako najprofesionálnejšie odvedená práca. Nestráviteľné, nepozerateľné, nepočúvateľné! ()

SaNcHeZ_cz

Tak tohle je vážně úchylnost. Jakou fanoušek herní série Carmageddon jsem toto dlouhou dobu opomíjel, ještě že tak. Taková masochistická šílenost. Je to fajn, jen škoda, že je to až moc cítit sedmdesátkami. ()

JJ.Gibson

Opravdu bizardní závod, ve kterém je dovoleno přejíždět chodce. Myslím, že vidět tento film v roce 2007 je také bizardní, veškeré efekty jsou naprosto příšerné i na rok 75. Byl to vážně divnej zážitek, se na to dívat a navíc mi to vážně nebralo... ()

nirvanafan

Docela fajn nekorektní zábava, která uteče jako voda a člověk se i párkrát zasměje, ale rozhodně se z toho dalo vytěžit daleko víc. Ústřední dvojice je sice důležitá pro příběh, ale třeba náckové nebo nařvanec Sylvester a jeho blbá blondýna tvoří daleko vtipnější závodní páry, jejichž potenciál by se dal na větším prostoru lépe využít. Ještěže jsem se díky tomuhle filmu dozvěděla, že za všechnou můžou Francouzi, takže to mám aspoň na koho svést :) ()

Tony.cs

Ze začátku se mi to jevilo jako hovadinka pro pobavení, ale představa ideálů a zničení sadistického světa ovládaného smrtí a brutalitou se mi jeví jako výborný scénář tohoto snímku. A důkaz toho, že lidem se brutalita stále zamlouvá, je i to, že se tímto filmem nechali inspirovat tvůrci hry Carmageddon, která se stala velice úspěšnou ()

decouble

Bomba! Absolutně boží béčko se vším všudy. Stallone tu hraje takovýho permanentně nasranýho hajzla a dalo by se říct, že je to jeho nejlepší role:-D. Ten kluk vážně neumí hrát. ()

PogoJoe

100% Americký plnokrevný smysl pro humor? Přejet doktory a doktory místo uprostřed ulice vystavených nemohoucích důchodců určených k eutanazii. Frankenstein si usmyslel, že nyní je řada na doktorech, ačkoli tím přišel o bonusové body za starochy. "Měl jsi zajet do toho skautského tábora, jak jsem ti říkala" - "Zkusil jsem to. Víš, jak se ti smradi míhají?" "Jestli se ti smradi rozutečou, zkus jít po té matce s dětmi." A mnohé další perly v téhle komedii plné smrtících autíček a sličných sexy navigátorek... Naprostá šílenost. Ale prvních asi 30-40 minut i zábava, když to člověk bere s rezervou a užívá si právě té nesmyslnosti. Bohužel směrem ke konci už je té chorobomyslnosti příliš. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Roger Corman chystá Rallye smrti 2050

Roger Corman chystá Rallye smrti 2050

21.02.2016

Pokud jste viděli nějaké béčko z 50., 60. nebo 70. let, je velká šance, že ho má na svědomí Roger Corman. Legendární producent a režisér sice nikdy nedosáhl "áčkového úspěchu", jeho levné drsárny ale… (viac)

Závod smrti s Jasonem Stathamem

Závod smrti s Jasonem Stathamem

26.04.2007

Když notorický béčkař Paul W. S. Anderson (Resident Evil, Vetřelec vs. Predátor) nedávno nečekaně zdrhnul z připravované adaptace hororové videohry Castlevania, důvod byl nasnadě: producentské duo… (viac)