Harold a Maude

• Česko Harold a Maude (viac)

Láskavá čierna komédia bez predsudkov o živote, láske a smrti režiséra Hala Ashbyho. Čo sa stane, ak sa pretne osud zachmúreného mladíka, ktorý trávi väčšinu času na cudzích pohreboch a vitálnej osemdesiatničky? Harold je dvadsaťročný mladík posadnutý myšlienkami na smrť. Maude je sedemdesiatdeväťročná starenka posadnutá chuťou do života. Títo dvaja outsideri nemajú na prvý pohľad nič spoločné, no napriek tomu môžu práve oni dvaja tvoriť ideálny pár. Harold žije so svojou dominantnou matkou v bohatstve. Márne sa snaží upútať na seba jej pozornosť nekonečnými a vždy neúspešnými pokusmi o samovraždu. Pre matku to znamená len toľko, že by pre svojho depresívneho syna mala nájsť priateľku, ktorá by ho vyliečila z chmúrnych myšlienok. Žiadna z nádejných neviest však nedokáže prežrieť Haroldovo samovražedné hobby. A tak je opäť odkázaný na samotu. Je vášnivým návštevníkom pohrebov, pretože práve na cintoríne je najbližšie k smrti. Čiperná Maude tiež rada chodí na pohreby, ale z úplne iných dôvodov. Keď sa jedného dňa stretnú nad cudzou rakvou, vytvoria svojrázny romantický pár, ktorý sa bláznivými nápadmi a neskrývanou slobodou vysmieva všetkým autoritám a predsudkom o živote, smrti, mladosti, star obe i sexe. Dnes už kultový film režiséra Hala Ashbyho vyvolal v čase svojho vzniku vlnu odporu tak zo strany konzervatívnej kritiky, ako aj mladých rebelov. Originálny humor a láskavé posolstvo tohto príbehu o láske a smrti našlo odozvu až oveľa neskôr a dnes patrí k najobľúbenejším filmom Nového Hollywoodu. Atmosféru filmu dokresľujú piesne Cata Stevensa. (oficiálny text distribútora)

Palisander

Na pohľad milá, ale neskutočne neprirodzená zlátanina decentne úsmevných scénok. Hlavný hrdina ako kombinácia exhibicionistického nihilistu a gerontofilného altruistu? Povaha postáv sa môže vyvíjať, ale aby sa menila podľa potreby od scény k scéne... Tento druh surrealizmu je príliš podivný. Namiesto bendža by som radšej vzal do rúk Plechový bubienok. ()

darebacek

No dojemný filmík, pěkná romantická komedie, chtěl jsem ji vidět už dlouho, co jsem o ní zaslechl v jiných filmech. Na některé věci, které se ve filmu odehrávají asi člověk musí mít žaludek a u některých se zase nestačí divit, jak si někdo dokáže tak užívat. Proč ne, furt to vidíme, že staří páprdové si berou holky teprv ze školy vylezlé, tak proč ne naopak. 90 % ()

Crybaby

"Nejsou mrtví. Jen si netroufají žít. Riskni to. Ať to i bolí..." Neuveriteľne zaujímavý snímok. Umožnil mi precítiť tú dobu, v ktorej som vlastne ani nikdy nežil a nachvíľu uniknúť z prítomnosti. Mal som sa nad čím pousmiať, aj zamyslieť a iba koniec ma odradil od toho, aby som pridal aj poslednú, piatu hviezdu. ()

garry

Za námět 3 hvězdy. Viděl jsem také na divadle s Květou Fialovou, a jak ji nemám rád, tak v tom byla skvělá. Myslím, že film potěšil všechny gerontofily. ()

pollstro

Harold and Maude je velmi nevšední, zvláštní, bizarní a šokující, ale zároveň v sobě ukrývá spoustu nádherných, krásných a pravdivých myšlenek a názorů na svět a život, že je velmi těžké cokoliv proti tomu namítat. Provokativní černá komedie Hala Ashbyho, kterou snad nemohl natočit v lepším období a čase. Sebevraždy, pohřby a pohřební auta, jednoruký generál, demolice, přístroj na dýchání různých vůní, stěhování stromu, krádeže aut, seznamka. Seznam neobvyklých věcí by přitom mohl pokračovat dál a dál. Ukázka toho, že láska dokáže kvést v každém věku, bez ohledu na věkový rozdíl. Nezapomenutelný filmový zážitek, který svým optimistickým obsahem a nadhledem odzbrojí naprosto každého a donutí ho k zamyšlení nad vnímáním života kolem sebe. "A lot of people enjoy being dead. But they are not dead, really. They're just backing away from life. *Reach* out. Take a *chance*. Get *hurt* even. But play as well as you can. Go team, go! Give me an L. Give me an I. Give me a V. Give me an E. L-I-V-E. LIVE! Otherwise, you got nothing to talk about in the locker room." ()

kedluben

Nevim. Mam se smat, nebo ne? Film se mi libil, absurdit hromady. Oslav zivota presprilis na muj vkus (to ale je asi muj problem). Hudba vynikajici. Proste na me chvilemi ponekud pritazene za vlasy. Ale u salutovani bezrukeho strycka jsem se vazne zasmal!! ()

JohnTheOne

Tenhle film je jak pohlazení. Krásný film o životě s krásným koncem. Ke všemu je to opravdu vtipné, některé scény s Haroldovýma nápadnicema jsem si musel pouštět hodně často a když neomrzely ani napodesátý, tak už neomrzí nikdy. Hal Ashby zde rozehrává podobně okouzlující atmosféru, jako potom udělal u Byl jsem při tom. ()

sydney

Nádherný film. Vynikající Bud Cort, výborná Ruth Gordon a skvěle vykreslené role Haroldovy matky a strýce. Hudba Cata Stevense maximálně doplňuje tuhle úžasnou absurdní podívanou . Jeden z mála filmů, na které se nedá zapomenout. ()

Grim

...originálne a vymykajúce sa konvenciám a bežným predstavám o živote ako takom....a predsa mi to pripadalo prirodzené a normálne... ()

kolly13

Film, jenž vás určitě nenechá nudit se dlouho a místy vás překvapí i pobaví. Brilantní nápad a výkon obou hlavních protagonistů. Ale. Slabší, místy nenavazující, scénář, jakoby režisér pár scén vystřihl "na sílu". Že to musel být výbušný film své doby, určitě. A stále nejsme zvyklí na projev lásky nad 50 let. Leč jako celek v dnešní době, už je to málo. Dobrý komentář: Matty. ()

Desmi

Zvláštní film o ještě zvláštnějších osobnostech, které k sobě najdou cestu díky absolutnímu rozdílu svých povah. Chvílemi vtipné, chvílemi romantické, ale celou dobu velmi nevšední a jiné. ()

joejoe

je dobré že miluješ, miluj ďalej. Tento film mi chcel niečo povedať, len neviem či to malo byť najprv nájdenie krásy vo veciach kde by som ich nikdy nehľadal. Možno to bolo o spôsobe života, žitia. Bohužiaľ nejako mi to nesadlo. možno keď budem starší. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Herec, režisér a oscarový scenárista Ben Affleck (Město, Argo) se po čtyřech letech vrátí za kameru. Napíše a natočí snímek The Big Goodbye, jenž bude vyprávět o pozadí vzniku snímku Čínská čtvrť… (viac)