Po úspešnom ukončení štúdia usporiadajú Benovi rodičia znamenitý večierok, na ktorý pozvú i blízkych priateľov Robinsonovcov. Neskoro v noci poprosí atraktívna pani Robinsonová Bena, aby ju odprevadil domov a rafinovane ho zvedie. Keď sa však mladý muž zaľúbi do jej pôvabnej dcéry, zmení sa na pomstychtivú fúriu. (oficiálny text distribútora)

genetique

Nichols asi po dlhej dobe prevŕta topku mojich režisérov. Piate plné hodnotenie nasvedčuje skvelému talentu a v 'The Graduate' ho rozdal požehnane. Úžasný snímok, ktorý svojou je totálne bizarný a pritom svojou prirodzenosťou ťažko hľadá konkurenciu. Komédiu v ňom nehľadajte, možno len jemné odľahčenie od trpkej tragickej romantiky a zmäteného pohľadu na svet, očami duševne nedospelého dospelého. Navyše titulný song 'Sound of Silence' dáva filmu úplne iný rozmer, pretože scény bez hovoreného slova majú niekedy väčší zmysel a prinesú do deja viac príbehu než akýkoľvek dialóg. 95%. ()

cheyene

And here's to you, Mrs. Robinson, Jesus loves you more than you will know (Wo wo wo). God bless you, please, Mrs. Robinson, Heaven holds a place for those who pray (Hey hey hey, hey hey hey). Absolvent je další ze snímků, které řadím mezi úžasné oddechovky. Dustin Hoffman hraje jako vždy geniálně, byť jeho postava mi tu ne vždy byla sympatická...Chování, které tu předvádí, ovšem patří ke ztřeštěnému mládí, které nezná hranic a nezastaví se před ničím, kouká-li z toho prospěch a splnění si svého cíle. Hello darkness, my old friend, I've come to talk with you again, Because a vision softly creeping, Left it's seeds while I was sleeping, And the vision that was planted in my brain Still remains Within the sound of silence. Hodnotím plným počtem hvězdiček. 2* dávám za děj, zpracování a nápad, další 2 patří výkonu Dustina Hoffmana a poslední je za fenomenální soundtrack z dílny mých oblíbenců Paula Simona a Arta Garfunkela. Are you goin' to Scarborough Fair? Parsley, sage, rosemary, and thyme. Remember me to one who lives there, she once was a true love of mine. ()

ClintEastwood

Konec šedesátých let, konec různých ideálů a mýtů. Konec jedné a začátek nové (nejen) filmové éry. I tak by se dal nazvat vpád Absolventa do lidských myslí. Dustin Hoffman, jako mladý, nesmělý muž, který si užívá sexu se starší zkušenou ženou a pak se bezhlavě zamiluje do její dcery, už dnes nebudí takový zájem a nadšení, ale na konci šesté dekády minulého století, to byl snímek novátorský a porušující do té doby platná filmová pravidla a zajeté koleje. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni, zajímavá režie pana Nicholse a pestrý hudební doprovod, vás určitě zaujme i v dnešní době a hlavně skladba Mrs. Robinson, se zapsala do srdcí několika generací. Film, který je dodnes svěží a originální a Dustina Hoffmana, až do roku 1988, uzamkl do absolventské škatulky. ()

Divočák

Sice zajímavý film, ale s přibývajícimi roky čím dál tím míň a míň působivý. Dneska už podobný příběh nepobouří ani tradiční vesnickou osmdesátnici s lahvičkou svěcené vody u postele pro případ okamžitého nouzového použití a Anne Bancroft by za sexuální idol uslintaných puberťáků také označil už asi jen málokdo. Na druhé straně Hoffman svůj přerod z nezkušeného kačera v sebestředného hajzlíka předvádí s neskrývanou bravurou a povedená hudba z dílny Simona a Garfunkela působí až nezvykle efektivně. ***Věděli jste, že: V castingu na roli Benjamina se vedle již zmiňovaného Roberta Redforda vystřídali třeba i Jack Nicholson nebo Warren Beauty, který téhož roku zazářil jako gangster ve filmu "Bonnie a Clyde".//Režisér chtěl roli Mrs. Robinson původně svěřit Jeane Moreau, protože měl představu, že "zaučování" mladých mužů zkušenějšími ženami je typické pro francouzskou kulturu.//Závěrečná scéna filmu se odehrává v metodistickém kostele v Kalifornii. Když mělo dojít k realizaci záběru, v němž Dustin Hoffman buší na prosklené dveře kostela, aby zastavil svatební obřad, propadl místní kněz zděšení, že se dveře rozbijí a pokusil se natáčení přerušit. Situaci nakonec zachránil rekvizitář, který navrhl, aby Dustin roztáhl ruce a tloukl na sklo celými pažemi, tak, aby ho nemohl rozbít. V každé recenzi na film se poté autoři zmiňovali o tom, že Hoffman ve filmu zaujímá pozici ukřižovaného Ježíše a že v tom je hluboká symbolika.// V roce 2006 se "Absolvent" dočkal pokračování s názvem "Co je šeptem..." s Jennifer Aniston a Kevinem Kostnerem v roli Benjamina.*** ()

CheGuevara

Inu, tedy bez obalu - Mike Nichols je umělec kubricovského formátu. Absolvent to není jen brilantní duo Hoffman - Bancroft, silně návykové popěvky Simona a Garfunkela a ani nestojí pouze na literární předloze. Ale byl to právě Nichols, který Absolventu vtisknul onen punc vyjímečnosti, kdy sebemenší detail není radno podceňovat. Nichols se z režisérskou bravurou zavrtal přímo do hlavy dospívajícího Bena a bez zbytečných keců podvrtal základy americké morálky. Drze, otevřeně a s filmařským citem, který jsem naposledy zažil snad jen u Malicka či Kubricka. Dokonalá symfonie filmu. ()

• Scénu, v ktorej hlavný protagonista rozpačito rezervuje hotelovú izbu na milostné hrátky, zahral Dustin Hoffman pod vplyvom spomienky na to, ako si po prvýkrát v živote kupoval kondómy. (marlon)
  • Mike Nichols se stal prvním režisérem, jehož honorář za film činil 1 milión dolarů. Stalo se tak právě v případu Absolventa. (PinPrick)
  • Benjamin (Dustin Hoffman) dostane hneď v úvode oslavy na ľavé líce pusu od staršej paní, po ktorej mu na ňom zostane odtlačok rúžu. No potom, ako ho pán McGuire (Walter Brooke) zoberie von na terasu, už odtlačok nemá. (Lukoh)

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005

Kevin Costner přesedlá ze hřbetu westernu na hřbet komediální. Konkrétně půjde o film RUMOR HAS IT zkušeného režiséra Roba Reinera (Misery). Kevin spolu s další hollywoodskou star Jennifer Aniston… (viac)