Lovec jeleňov

• Česko Lovec jelenů (viac)

Mladí robotníci z Pennsylvanie Michael, Steven a Nick musia narukovať do vojny vo Vietname. Steven sa ešte predtým ožení so svojou tehotnou priateľkou Angelou, ich svadba je zároveň aj rozlúčkou. Po tom, čo na vlastnej koži spoznajú hrôzy vojny, skončia priatelia v zajatí, kde sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu... Film, ktorý získal päť Oscarov, je jednou z najsilnejších snímok o traume, ktorú spôsobilo vojenské angažovanie sa Spojených štátov vo Vietname. (STV)

garry

Naturalistické. Syndrom vietnamské války. Rozvleklé jako byly všechny umělecké filmy té doby. Pochopil jsem proč studia a diváci z Cimina udělali nezaměstnaného. Začátek je hrozný. Ocelářští dělnící ruského původu (kteří mají jugoslávská jména) a jejich dívky se neustále pošťuchují, piští, objímají se, nosí se na ramenou, opíjejí se, tancují, perou, odhazují svršky a loví jeleny. A to všechno trvá 3/4 hodiny. Viděli jste někdy pravého Rusa? Je podmračený a nemluvný. ()

baclajean

Skvelý film, pohľad do psychiky tých, čo zažili Vietnam, zobrazenie hrôz nielen tam, ale aj v ich duši a mysli po návrate do rodnej vlasti. Len škoda, že sa film natiahol až na 3 hodiny, osobne si myslím, že 40minútová scéna zo svadby bol zbytočný luxus, dalo sa to skresať aj na 2 hodiny. ()

DR.SZ

Jímavý pohled na dobu před válkou, během války a po válce se dotkne každého. Ovšem nesmí se tak hazardovat s ruskou roletou! V krátkých útržcích (což někdy filmu prospívá a někdy ne) sleduje krachy a svízele ať už v hlavních nebo vedlejších rolích. Tento film mě uhranul hlavně krásnou přírodou zabíranou nádherně kamerou. Ale bohužel zdlouhavost silnému dramatu jen uškodila. 81% ()

Fíma

Na můj vkus možná trochu přetažená stopáž, i když každá minuta měla svou cenu (ne, jak to tu někdo srovnával s čučením do zdi). Co bylo před a co bylo po. Jak člověka změní válečné zkušenosti? Vynikající herecké výkony a nezapomenutelná ruská ruleta. ()

yazik

Zbytečně přehnaně dlouhý, rozvleklý a nudný. Celá tahle "fraška" by se dala scvrknout do hodinky a nikdo by rozdíl nepoznal. Asi chápu, kam se tím autor snažil mířit, ale na můj vkus solidně přestřelil. Rozhodně už tohle vidět nemusím, tolik času dokážu využít efektivněji i jinak. 2* za snahu, ale tím to končí. ()

harycek

Tenhle film je o válce , o přátelství , o lásce a zkrátka o životě , je temný i jasný , zkrátka má vše co má mít!!Velmi silný zážitek!!! ()

Zoltar78

Jeden z nejkrásnějších a zároveň nejsmutnějších filmů o přátelství. Měl jsem nyní možnost znovu ho vidět, ale tentokrát na velkém plátně a totálně mě semlel. Ještě teď se mi derou slzy do očí, když si na něj vzpomenu. Pro mě osobně nejlepší herecký výkon De Nira vůbec. Hodně silný zážitek! ()

wallax

Na pozadí Vietnamského konfliktu sú zobrazované bežné životy zopár kamarátov ale najmä to aký dopad na ne vojna mala. Trošku dlhý, kludnejší, nie až tak vojnový film o vojne. Nečakajte žiadne bombastické zábery odtrhnutých končatín či iné vojnové obrazy. Akcie tam trošku je, ale je poňatá skôr ako psychický nátlak na postavy. Všetko sa to deje miestami až tak pomaly, že som v hlave posúval dej filmu dopredu. Herecky aj príbehovo slušné, vojensky žiadna extra bomba no o to viac vidieť skutočný dopad vojny na jednotlivcov. Tie zmeny v ich životoch, či postupné gradovanie a odvíjanie charakterových čŕt je úžasné. ()

pollstro

Realistické vykreslení obyčejného lidského prostředí dělnické třídy s podmanivým pohledem na běžný život obvyklých lidských životů v prostřední chladného státu Pensylvánie, doplněna pohledem na životy ruských přistěhovalců a pravoslavně ortodoxní církve. Realistická a životní témata, naturalisticky odvyprávěná a prezentovaná. Vše evokující dominantní mužnost skrz hlavní hrdiny, kteří věří v loajalitu a přátelství, které má pro ně nezpochybnitelný význam, jenž je detailní lidskou studií rozebrán v různorodých životních situacích. Pozorný a všímavý divák ocení těžko popsatelnou, ale natolik silnou hloubku pomalého vyprávění, kterému autoři věnují patřičné množství času, a které svojí sugestivností a podmanivostí vykresluje bolestivě evokující filmové veledílo plné emocí, které průměrný filmový fanoušek nedokáže náležitě ocenit. Film ani ne tak o válce, ačkoliv její absurdita je reprezentovaná symbolicky ruskou ruletou, ale o obyčejných lidech z nižších vrstev společnosti, které nezpochybnitelně nejvíce poznamenala a ovlivnila válka. Bezchybný a fantastický Robert De Niro a skvěle asistující Christopher Walken. Naopak Meryl Streep se svojí rolí zasloužila o posílení sebevědomí žen, jelikož představovala normální ženu z průměrného amerického města, podřízenou veškerému mužskému dění okolí, ale neustále silnou a cílevědomou. Poslední herecká role velkolepého Johna Cazala, který se tímto filmem rozloučil s kinematografií. Ačkoliv válečné sekvence jsou minimální, ale i přesto nezapomenutelné díky jejich autenticitě, považuji Lovce jelenů po nepřekonatelné Apokalypse za nejdůležitějším filmem z vlny o vietnamském traumatu, a to především díky své jednoduchosti o které vypráví a zároveň díky tomu, co skutečně představuje, tj. běžné lidské životy soustředící se na obyčejné lidské vztahy plné upřímnosti, skutečnosti a emocí. Zásadní filmové veledílo patřící mezi největší klenoty kinematografie a jehož velkolepost leží v pouhých lidských životech nás obyčejných lidí, radujících se z maličkostí a věřící v upřímnost a mezilidské vztahy. Natočeno s respektem a úctou k lidem z nižších sociálních, ale tvrdě pracujících tříd, oddáni přátelství a jednoduchému způsobu žití. Závěrečný zpěv God Bless America jenom potvrzuje to, co jsme se naučili na začátku filmu. Postavy potvrzují svojí loajalitu a věrnost své zemi. Noví američtí synové a dcery vyrovnávající se se starým známým pojmem, že svoboda není zadarmo. Proto je tento film v široké americké veřejnosti natolik populární a nejen v ní. "A deer has to be taken with one shot. I try to tell people that but they don't listen." ()

Gig

Skvělé válečné drama, které ukazuje dvě tváře oné doby. Bezstarostné mládí, užívání, holky, sebevědomí, arogance. Najednou bum bác a poznávání, že hra skončila. ()

K.O.vi

Nemá cenu cokoliv komentovat, ti co dali 5 hvězdiček toho napsali dost. K úplné dokonalosti něco chybí, doba použitá pro vykreslení postav je pro mě trošku delší než by mohla být... 95 % ()

gu-staff

Prvních 50 minut sledujeme partu přátel, ruských američanů, připravující se na svatbu jednoho z nich, jedoucí na lov, a popíjející v hospodě jednoho z nich, prostě žijící svůj šťastný život. Na konci vidíme tu samou partu, jak zapíjejí v té samé hospodě smrt jednoho z nich. A to, co se stane mezi těmihle dvěma okamžiky, to jsou scény, při kterých máte husí kůži jak šupiny. Walken + De Niro tenhle film táhnou k diváckým výšinám. Těžko věřit, že to natočil stejný režisér, co o pár let později spatlal ty srandy s Rourkem, nebo Lambertem. Ale za tenhle film - big respect. ()

Hird

Neobvyklá délka filmu mi vůbec nevadila, začátek byl taky bezva. Co mi ale vadilo byly scény s ruletou. Přišlo mi to jako účelové, nechutné citové vydírání. A příliš nerealistické - prožitím pekla oba hlavní hrdinové přijdou o chuť k životu a pud sebezáchovy??? Snad je to tím, že jsem se s podobnou myšlenkou, nebo alespoň ne dovedenou do takové absurdity, v žádném jiném filmu (nebo kdekoli jinde) nesetkal, ale zkrátka jsem jim to moc nevěřil... ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (viac)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz