Lovec jeleňov

• Česko Lovec jelenů (viac)

Mladí robotníci z Pennsylvanie Michael, Steven a Nick musia narukovať do vojny vo Vietname. Steven sa ešte predtým ožení so svojou tehotnou priateľkou Angelou, ich svadba je zároveň aj rozlúčkou. Po tom, čo na vlastnej koži spoznajú hrôzy vojny, skončia priatelia v zajatí, kde sú nútení hrať proti sebe ruskú ruletu... Film, ktorý získal päť Oscarov, je jednou z najsilnejších snímok o traume, ktorú spôsobilo vojenské angažovanie sa Spojených štátov vo Vietname. (STV)

elgreco

Civilní, heroický, epický, dojemný, archetypální… Trochu outsider mezi nejlepšími filmy všech dob… Hodinu se koukáte na běžný život dělňasů ruského původu, říkáte si, co to má být, nějaká etnografická studie a ona je to jen housenka, ze které se vylíhne ale tak nádherný motýl. Svého času ho „mluvčí“ americké levice herečka Jane Fondová, odsoudila jako pravičáckou propagandu… No tak tam, kurva, nepálej povoláváky. Každopádně to bylo mimořádně hloupé prohlášení. ()

weasel.p

Klasické americké téma komplexu Vietnamu je zde zpracováno netradičně se silným příběhem tří kamarádů, kde na každém z nich tato válka zanechala jiné následky. Nebo bych to charakterizoval třeba jako dobře natočený film o ruské ruletě. ()

DooFooS

Na začátku mě ukolébala podívaná na nudící se chlapi, kteří si užívali všemožné zábavy, jen aby unikli stereotypu a následoval střih do syrového vietnamu. Ten vyvedl z nudy mě, protože s pohledy na krásné scenérie mi pomalu docházela trpělivost a jejich význam jsem zpětně pochopil až na konci filmu, kdy se titíž pánové vratili z války… ()

Plague.

A to je ta druhá hvězdička snad jen ze soucitu. První hodina ukazující, jak postavy žily před válkou je neskutečně ale neskutečně nudná. Chvilka, kterou film stráví ve Vietnamu je jen malinkou epizodkou před nudou a hlavně podivností, která nás čeká po návratu domů. Skoro horší než Apocalypse Now (ale jen skoro, tenhle film alespoň má hlavu a patu - i když daleko od sebe). ()

jamoje

čítali ste niekedy Remarquea? tento film mi v mnohom pripomenul jeho romány, v druhej polovici najmä román Cesta späť. nechcem nikdy zažiť taký pocit "not fitting in" aký bol z tohto filmu cítiť. a záver, no neskutočná paráda, len by som chcel vedieť, či pieseň God Bless America bola myslená naozaj vážne. ()

g.laudeo

Původně jsem ubral hvězdičku za předlouhou předvietnamskou pasáž. Svatba mě bavila velmi, kumpánské kratochvíle už ne vždy.... 4 hvězdy by ale nebyly fér vůči tomuhle úžasnému příběhu lidské odvahy, odhodlání, ochoty a hlavně schopnosti udělat něco pro kamaráda. Krásná role pro De Nira. DODATEK S ODSTUPEM ČASU: Patří to mezi filmy, na které se budu pokaždé třást a zasvítí mi oči vždy, když někdo navrhne, že se na něj kouknem? Nepatří. Mazej, hvězdo, zpátky. "Sílu příběhu" ať si hodnotí jiní. ()

yatan

Je to film silny jak diva svina..Na tu dobu typicky zdlhavy scenar ktory ma svoje neuveritelne silne miesta a kde clovek zrazu rozmysla v inych dimeziach..urcite master piece s genialnymi hercami ktori sa navzajom doslovne hecovali k vykonom a dostavali tak seba aj divaka do uplne ineho zazitku na aky sme zvyknuti..Napriek svojej nespornej vypovednej hodnote, kvalitnej rezii a prvo-triednymi hercami bol film na mna zbytocne vlacny a dlhy..urcite ale must see..8.5/10 ()

Phex

Silný, dosti depresivní film o obyčejném životě kamarádů z nichž třem do života zasáhne válka ve Vietnamu kam narukují. Samotný boj ve Vietnamu ve stopáži filmu nemá velký podíl, ale to co se během toho odehraje je strašný. Najednou (aspoň trochu) rozumíte tomu jak se asi cítí vojáci po návratu domů. Domů, kde to už nikdy nemůže být tak jak to bylo dříve. Na první pohled obyčejná scéna kde Mike (DeNiro) jde po návratu na návštěvu a na postýlce si děcko hraje s pistolí a dělá na něj bum bum, působí v tomhle filmu nesmírně depresivně a jen tak ji z hlavy nedostanu. Jedinou mojí výtkou k tomuhle majstrštyku je neúměrná stopáž. ()

Adam's

Kde Lovec jelenů postrádá charisma válečných eposů Apokalypsy nebo Čety, tam získává na dojemnosti a lidskosti "obyčejných" příběhů těch, co zažili Vietnam. Jedinečným hereckým výkonům u mne dominuje Meryl Streep. A závěrečná ruleta mezi De Nirem a Walkenem se snad ani nedá shlédnout jinak než bez dechu. ()

Jimb021

úvod možná zbytečně přetažený, ale pak to bylo výborný. jinak tempo tomu filmu sedlo. další zajímavý film o absurditě během války ()

Thinger

Tento film považuji za jeden z vůbec nejlepších filmů o Vietnamu, přestože (nebo právě proto) že Vietnam zabírá jen menší část filmu. Neskutečně dobře propracované postavy a zachycení jejich „všedního“ života – to mě naprosto vtáhlo do děje a celý film jsem doslova hltal, protože přesně toto považuji za starou školu. Bez zbytečných řečí nejvyšší hodnocení. ()

nikkittka

Mistrovské dílo,na kterém neshledávám jediného vážnějšího kazu ani po pěti zhlédnutích.Na žádný jiný film (kromě Pána Prstenů samozřejmě :-),který by trval přes tři hodiny,jsem se tolikrát nepodívala.Ciminův pohled na Vietnam je plný kontrastů,skvělých postav a je mi ve výsledku mnohem blíže než depresí naplněná Apokalypsa,deziluzivní Četa nebo drásavá Olověná vesta.Má totiž mnohem větší srdce a hlavně - nádherně napsané a zahrané postavy.Ony a jejich osudy dokáží s divákem zamávat víc,než by to zvládl seberealističtější pohled na samotné válečné šílenství. ()

anticapa

Mnoho lidí se nudí u úvodní pasáže točící se kolem svatby, pro mě je to ta nejlepší. Stále film číslo 1 na mém žebříčku, bezchybné dílo. Atmosféra továrního maloměsta mě okouzlila. Životní počiny Walkena, Myerse, Streepové, Johna Cazaleho. ()

Auvajs

Příběh je to silný. Zfilmování (až na pár detailů) výborné. Charakteristika hlavních postav a jejich vývoj už trochu pokulhává, ale dejme tomu že se ještě dá. Hlavní pointa filmu (již prozrazovat nebudu) je prý zdařilá alegorizace, s tím dejme tomu souhlasím. Dílo to není protiválečné, ale ani proválečné. Zaměřuje se hlavně na přátelství, resp. jeho chápání ze strany mužů (drsnejch chlapů ze šichty - jeden furt opakoval 'fucking A'). Ty tři hodiny šly asi trochu zkrátit, ale celkově mám velmi dobrý dojem. ()

Roman1983

Drsný pohled pod pokličku války ve Vietnamu, pravidelně pouštět Obamovi a spol, když posílají své "nevinné" vojáky do pekla jakékoliv války. Filmově velmi kvalitní snímek, možná by neuškodila o 30 minut kratší stopáž, hlavně na začátku filmu. De Niro ve své typické roli, rozvážného "šéfa", který si vždy ví rady co v danou chvíli nejlépe udělat, prostě jak ho zná celý svět, role Michaela šitá jako na míru:-) ()

jusek

Lovec jelenů není jen o kontrastu bezstarostného života před válkou a poválečné deziluze a nekonečných útrap, které válka zanechala. Film je především o velkém přátelství hlavních hrdinů a o jeho limitech, které krystalizují v podmínkách válečné zkušenosti. Michael během zajetí a úniku nezaváhal a svým kamarádům hrdinsky pomohl dostat se z džungle. Ale co následovalo? Jeden kamarád ztratil obě nohy a jeho manželka psychicky zkolabovala. Druhý zůstal ve Vietnamu, když propadl závislosti na hře se smrtí-ruské ruletě. Z děje tak vyvstává otázka, do jaké míry je hrdinstvím zachránit přátele, když jejich život je nadále tak jako tak v troskách? Resp. je takové důsledky možno vůbec předvídat, nebo je přirozené později si klást za vinu, že všechno mohlo být jinak. To je doplněno morálním konfliktem hlavního hrdiny spočívajícím v tom, že ta, kterou vždy tajně miloval, je nyní dostupná ovšem za cenu ztráty kamaráda, přičemž ve chvíli, kdy se Michael rozhodne pro něj vrátit, je příliš pozdě. Paradoxní je závěr, kdy Nick umírá výstřelem při ruské ruletě, ač se mu to Michael snaží rozmluvit, když právě Michael byl tím, kdo mu ji vnutil hrát, aby se zachránili ze zajetí vietkongu. ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (viac)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (viac)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz